Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

Kas tieks dujas Lietuvai – JAV ar Rusija?

2014-04-10 21:16 | Ekonomika | Komentarų (14)

Suskystintų dujų laivas-saugykla


Ramūnas Alaunis

Baltieji Rūmai ir JAV Valstijų departamentas melavo ES vyriausybėms apgaulingai žadėdamas galintys tiekti pakankamai daug suskystintų gamtinių dujų į Europą, kurios pakeistų Rusijos tiekiamas dujas.

Neseni JAV prezidento Obamos ir JAV Valstijų sekretoriaus Johno Kerrio pareiškimai yra taip akivaizdžiai klaidingi, kad jie išduoda nepaprastą neviltį Vašingtone dėl situacijos Ukrainoje prieš Maskvą.

Vašingtonas yra taip nutolęs nuo realybės, kad jo paprasčiausiai nejaudina tai, ką jis kalba.

Po neseniai įvykusio susitikimo su ES vadovais JAV prezidentas Obama paskelbė neįtikėtiną pareiškimą, kad paslaptinga Transatlantinė Prekybos ir Investicijų Partnerystė (Transatlantic Trade and Investment Partnership TTIP), kurių derybas didelės tarptautinės kompanijos slapta vedė už uždarų durų, Jungtinėms Valstijoms palengvintų eksportuoti dujas į Europą ir padėtų sumažinti priklausomybę nuo Rusijos energetinių išteklių. Obama pareiškė: “Kai tik turėsime prekybos sutartį pabaigtą, eksporto licenzijų išdavimas suskystintų dujų projektams skirtiems Europai kur kas palengvės”,

Tokia JAV politika, kuria siekiama didžiausios naudos iš aplinkybių nepaisant savo principų ir kuria stengiamasi prastumti Transatlantinės Prekybos ir Investicijų Partnerystės derybas gąsdinant Europos Sąjungą, kad jos gali prarasti Rusiškas dujas po JAV vadovaujamo Ukrainos valstybinio perversmo vasario 22 dieną ignoruoja faktą, kad JAV skalūninių dujų tiekimas į ES nepriklauso nuo suskystintų gamtinių dujų licenzijavimo procedūrų JAV ir Europos Sąjungoje.

Kituose paskutiniuose pareiškimuose, nukreiptose į dar neseniai sparčiai JAV augusį nevaržomą skalūninių dujų gavybą, Obama ir Kerris abu pareiškė, kad JAV galėtų daugiau, nei pakeisti visas Rusijos dujas Europos Sąjungai. Tokie JAV prezidento teiginiai neturi realaus pagrindo ir yra visiškas melas. Per susitikimą Briuselyje Obama ES šalių vadovams pareiškė, kad ES šalys iš JAV turėtų importuoti skalūnines dujas, kurios pakeistų Rusiškas dujas. Deja, šioje vietoje yra didelė problema.

Skalūninių dujų revoliucijos žlugimas

Aiškėja, kad skalūninių dujų revoliucija Jungtinėse Amerikos Valstijose žlugo. JAV gamtinių dujų gavybos sprogdinant skalūnus ir iš jų išgaunant dujas dabar jau yra atsisakoma didžiausių energetikos kompanijų, tokių kaip Olandijos “Shell” ar Britanijos “BP” dėl to, kad skalūninių dujų gavyba paprasčiasiai yra neekonomiška.

Neseniai “Shell” kompanija pranešė apie labai didelį savo gamybos mažinimą Jungtinių Valstijų skalūninių dujų gavyboje. ”Shell” kompanija pardavinėja savo nuomos sutartis maždaug apie 2833 kvadratinių kilometrų skalūninių dujų gavybos žemių pagrindinėse Teksaso, Pensilvanijos, Kolorado, ir Kanzaso valstijų skalūninių dujų gavyvos vietovėse ir skelbia, kad ji gali atsisakyti stabdyti ir daugiau kitų projektų, kad išvengtų nuostolių. “Shell” taip pat ketina sumažinti savo darbuotojų skaičių iki 30 proc.

“Shell” bendrovės vykdantysis direktorius Ben van Beurden pareiškė: “Finansinis įvykdymas yra atvirai nepriimtinas… dalis mūsų žvalgytų telkinių paprasčiausiai nepasiteisino.”

Praėjusiais 2013 metais “Shell” kompanija patyrė 900 milijonų JAV dolerių nuostolį.

JAV energijos analitikas David Hughes, analizduodamas keleto metų skalūninių dujų gavybos rezultatus Jungtinėse Valstijose, pažymi, kad “skalūninių dujų gavyba staigiai augo iki beveik 40 proc. visų JAV išgaunamų gamtinių dujų. Nepaisant to, nuo 2011 metų geuodžio mėnesio dujų gavyba stabilizavosi; 80 proc. skalūninių dujų atkeliauja iš penkių gamintojų, iš kurių keleto gavyba yra mažėjanti. Labai didelis skalūninių dujų gavybos sumažėjimas reikalauja tęstinio kapitalo įdėjimo; paskaičiuota – reikia 42 mlrd. JAV dolerių per metus, kad būtų išgręžta daugiau kaip 7 tūkst. naujų gręžinių tam, kad nebūtų nutrauktas dujų tiekimas. Palyginimui, 2012 metų išgautų skalūninių dujų vertė buvo tik 32.5 mlrd. JAV dolerių.” (Luis de Sousa “Total Production by the Top Five Oil Majors Has Fallen by a Quarter Since 2004”, April 19, 2013, www.theoildrum.com).

Taigi, JAV prezidentas Obama žadėdami tiekti JAV skalūnines suskystintas dujas Europos Sąjungai, tame tarpe ir Lietuvai, paprasčiausiai melavo.

Antroji problema su JAV dujų “pasiūlymu” Europos Sąjungai pakeisti rusiškas dujas yra ta, kad skalūninės dujos reikalauja masinės, brangios infrastruktūros – naujai statomų Suskystintų Gamtinių Dujų (SGD) trminalų, kurie galėtų priimti didelius SGD superlaivus-talpyklas, kuriais būtų gabenamos suskystintos dujos į ES uostų SGD terminalus.

Problema ta, kad dėl JAV egzistuojančių įvairiausių įstatymų, reguliuojančių vietinės energetikos eksportą, ir tiekimo faktorių dabar Jungtinėse Amerikos Valstijose nėra nei vieno veikiančio SGD terminalo. Vienintelis dabar remontuojamas terminalas yra JAV Luizianos valstijoje, Meksikos įlankoje Sabine Pass SGD priimantis terminalas, kurį valdo kompanija “Cheniere Energy”, kurios vadovų tarybos nariu yra buvęs CŽV vadovas John Deutch. Sabine Pass SGD terminalo problema ta, kad daugiausia gamtinių dujų produkcijos yra tiekiama pagal anksčiau sudarytas sutartis į Pietų Korėją, Indiją ir kitas Azijos šalis SGD tiekėjams, bet ne į Europos Sąjungą.

Antroji problema ta, jei ES ir būtų dideli uostų SGD terminalų pajėgumai, kurie galėtų pakeisti Rusijos tiekiamas dujas, galutinė JAV SGD kaina ES vartotojams būtų kur kas didesnė, nei Rusijos tiekiamų dujų kainą. Kita problema ta, kad neegzistuoja specializuoti SGD tankeriai, galintys tiekti dujas į ES rinką. Visa tai užima daug laiko, tarp jų terminalo statybos, kurie, deja, geros būklės būna vidutiniškai tik apie 7 metus.

Taigi, ES neturi realios alternatyvos pakeisti rusiškų dujų tiekimą. Vokietija, kurios didžiausia ekonomika Europoje nusprendė atsisakyti atominių elektrinių ir jos alternatyvūs energijos šaltiniai – vėjas ir saulė – yra ekonominė ir politinė vokiečių nelaimė, kuri vartotojams brangiai kainuoja ir kuri sudaro labai mažą bendros energetikos rinkos dalį. Tuo tarpu  Didžioji Britanija tiesiogiai gauna gamtines dujas iš Rusijos Šiaurinio dujotiekio.

Komentarai

 

 

 
 1. o kodėl vokiečius vadinam vokiečiais? Man tėvelis sakydavo kad vokiečiai tai vakarų aisčiai,… prūsų irgi nebuvo nes sveikas, kails, priuse ta pati reikšmė žodžio “sveikas”

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Tuo viskas ir pasakyta-Vašingtonas yra taip nutolęs nuo realybės, kad jo paprasčiausiai nejaudina tai, ką jis kliedi.

  Thumb up 5 Thumb down 0

  • tai senai aisku ,jie ne tik nutole nuo realybes ,bet ir niekas nerupi ,susprogdino savo dangoraizius ir toliau kenkimus kuria,o Europa jiems padlaiziauja ,jau nekalbu apie musiskius .nesupranru ,valdziazmogiu ,ar jie apsoliuciai buki ar visi dirba CZV////????

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Juokinga, bet Rusiją parėmė ir Lietuva pagal ES komandą – uždarė normaliai veikusią Ignalinos AE

  Thumb up 5 Thumb down 0

 4. JAV kiek aš atsimenu,jau meluoja 70 metų ir tik dabar kažkas ES suprato,kad jie melagiai ir pagyrūnai.Amerikonas,jeigu jam nebus naudos tai,net nepirstels už dyką.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 5. tai kokiu s uzpildisim isnuomota terminala?kol duoda rusai reikia imt o ne svaigt su ta amerika.

  Thumb up 10 Thumb down 0

  • kiek tųkstančių litų per dieną reikės mokėti už SGDT nuomą pamiršau…..
   net jei jis neperpumpuos nė vieno kūbo dujų… priminkit prašau

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Tu kliedi, beje, labai vulgariai… Europa (ES) 60 proc. priklausoma nuo Rusijos energoresursų, 33 procentai dujų (ne iš tų 60-ties, o nuo bendro dujų kiekio) ir likusi dalis – nafta bei elektros energija (elektrą perka Suomija, Lietuva, Latvija ir Estija).
  ES niekaip nepakeis šios priklausomybės greičiau kaip per 10 metų. O Rusijai pakaktų ateinančią žiemą prisukti dujų kranelius ir pusė ES sušals. Dar daugiau – British Gas pirks ir toliau rusiškas dujas, nepaisant galimų sankcijų Rusijai. O sankcijų tikriausiai ir nebus, nes ES senbūvių vadovai (o ne su psichika susipykusių kai kurių naujokių vadovai) puikiai supranta situaciją, kurioje yra ES ir priklausomybę ne tik nuo Rusijos energoresursų, bet ir kitų prekių rinkų.

  Thumb up 12 Thumb down 0

 7. Tiekejas Lietuvai tik vienas, kurio uz tai niekas nemyli. Jei sumazes importas i ES salis, ar visai nutruks, Rusija turi plana B, o tai baigiama Uzbaikales duju magistrale i Kinija, kuri mielai nupirks visas dujas kiek tik bus isgaunama. Antra, Chabarovsko kraste aptikti dideli naftos ir duju telkiniai, kuriuos Rusija ketina panaudoti Japonijos rinkai, be to kalba eina apie gatavus naftos produktus. Reikia manyti, jog ateina laikas kada is Rusijos zaliavos negaus niekas, o tik produktus is jos.

  Thumb up 4 Thumb down 0

 8. Manau dujas tieks Rusija,neveltui P.Korejoje,grybauskaite buvo apdovanota juodu dirzu.P.Korejieciai turi kieta humoro jausma,kai pasidomi,kam jie tuos juoduosius dirzus iteike.Manau as.

  Thumb up 4 Thumb down 0

 9. Alauniau, be reikalo apsidžiaugei. Lietuva be dujų neliks. Jaudinkis dėl savo motinos Rusijos, kur tai dujas reikės kišti, kai visi jos šantažo atsisakys. Vokietija, tarp kitko, taip pat. Galės rūdyti tas brangus „Nord Stream” vamzdynas vandenį. Nebent Putinas sugalvotų žuvis Baltijos jūroje išnuodyti. Kas visai tikėtina- psichas ir yra psichas.

  Thumb up 3 Thumb down 15

  • Dujas dar sunkiau, nes reikia kur kas sudėtingesnės įrangos. Be to nafta yra brangesnė, nei tiekiama vamzdžiu.

   Thumb up 2 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...