Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Kas siekė kraujo sausio 13-ąją?

2013-01-06 14:48 | Nuomonių ringas | Komentarų (22)

Algirdas Paleckis. KK nuotr.

Neseniai pasirodė Vytenio Andriukaičio knyga  „Vytenio Povilo Andriukaičio gyvenimo interviu“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Vilnius, 2012 m.)

Ką jis rašo apie sausio 13-ąją? Štai ištrauka iš knygos:

„Ir vėlgi gerai atsimenu, koks pritrenktas ir prislėgtas sausio 13-osios naktį iš V. Landsbergio kabineto išėjo Č. Kudaba. Jis man tepasakė: „Tai dabar jiems atrodo, kad mus pripažins. Mat „jau pralietas nekaltas kraujas“. Siaubas. Ar to reikėjo?… Juk turėjom išvengti kraujo!… O jiems atrodo kitaip!”

(„Vytenio Povilo Andriukaičio gyvenimo interviu“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Vilnius, 2012 m.,  299 psl.)

O štai kita knygos ištrauka:

„Galima sutikti ir su kita R. Ozolo mintimi, žinant, kad kai kurie iš JAV emigracijos sugrįžę lietuviai kalbėjo, jog galimo kraujo praliejimo atveju JAV sugriežtintų savo poziciją M. Gorbačiovo atveju ir gal net paspartintų Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo procesą“.

(„Vytenio Povilo Andriukaičio gyvenimo interviu“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Vilnius, 2012 m.,  299 psl.)

Žemiau pateiktas tarybinių kariškių pokalbis racija naktį iš sausio 12 į sausio 13 d. (1991 m.). Pokalbį „perėmė“ Lietuvos saugumiečių vadas Mečys Laurinkus ir pasiuntė jį premjerui G. Vagnoriui. (Pokalbis buvo net įtrauktas į bylą prieš LKP vadovus (Baudžiamoji byla, t. 298, p. 64-67). Štai pokalbio ištrauka:

„Aš Gurzufas 74 (matyt, kariškas slapyvardis) – nesuprantu, pakartokite – Gurzufas 74, dirbu pastato viduje, dirbu pastato viduje – iš šalimai baltojo pastato, penkto aukšto į mane šaudoma, aš laikiausi 74, priimu – Gurzufas 74; Aš Gurzufas, priimu – priešais pastatas, iš kurio šaudo už žmonių nugarų su optiniu, su optiniu, priimu – ne, jūs supratote? Priimu – Granitas, jūs supratote, priimu /…/ Mus apšaudė iš miesto pusės, priimu/…/ parketas, ugnis pavieniais šūviais? Priimu – pavieniais, priimu; 38-tas, į ugnį neatsakyti, į šaudymą neatsakyti/…/“

(Šaltinis: Juozas Kuolelis, „Pro kalėjimo grotas“, „Politika“, 2010 m. Vilnius)

Laurinkau, Vaišvila, Butkevičiau, Landsbergi, Skučai – kas šaudė į kariškius?

Algirdas Paleckis

Komentarai

 

 

 
 1. na bet ir nusivažiavo melo triedalus šis laikraštis, kartu su Paleckiu.

  Jei Medininkuose būtų likęs bent vienas gyvas, neskaitant sužeisto iki komos, tai Paleckis su visa išlikusia Melo imperijos svita irgi būtų įrodęs, atsiprašant, kad savi sušaudė savus. Be abejo. O kas tie jo liudininkai? Pasirodo Andriukaitis? Tas pats kuris balsas.lt preskonferencijoje kalbėjo apie Eurazijos Sąjungą nuo Madrido iki Vladivostoko? Ale žino žmogėnas visas conspiracy. Tas pats Vytenis Andriukaitis, kuris buvusio NKVD (?)Lietuvą stebinčiame laikraštyje defensinghistory.com smerkė Lietuvą ir lietuvius už Brazaičio palaikų perlaidojimą Kaune? Gal jie su Laurinkum geriau paliudytų apie CŽV kalėjimus? Juk jie tada buvo valdžioje.

  O ir aplamai V.Andriukaitis, kaip istorikas tarp gydytojų ir gydytojas tarp istorikų turėtų iškelti klausimą dėl Paleckio vaidmens Lietuvos istorijoje. Ar nelaikas jį nuteisti? Kalbu apie senelį. Iki šiol mes buvome per daug jam atlaidūs. bet matosi, kokią blogio sėklą jis paliko. O gal jo žmona buvo… ne lietuvė?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 2. „ Tuo tarpu dabar Sausio 13-osios „džinas“ iš butelio jau paleistas ( tarytum sąmoningai ir specialiai) : nes tas politinis persekiojimas už išsakytą nuomonę tikrai padarys daugiau žalos, negu naudos. Netikiu sutapimais, o didžiojoje politikoje – juo labiau. Todėl manau, kad ta tema A.Paleckis buvo užklaustas neatsitiktinai – mat jo aplinkoje yra žmogus, kuris, kaip galima susidaryti įspūdį, gerai atliko namų darbus. Nes kai žmogus nepriklausomybės pradžioje antivalstybinėje tuo metu Šalčininkų krašto autonomijos byloje vietoj įtariamojo „praeina“ liudininku, o paskui kažkaip keistai atsiduria šalia A.Paleckio ir tyliai, tarsi iš pasalų, vis kursto kelti klausimą ta tema, sutikit – tai jau daugiau, negu įtartina. Juolab, kad ir rezultatas akivaizdus – A.Paleckis jau nuteistas už nuomonę, abejonę, o prokuratūra toliau persekioja šios bylos liudininkus“.
  Redaktorės skiltis
  Kai valdo „demokratinis režimas“ 2 psl.
  Karštas komentaras 2012 metų Nr.19 Rugsėjo 14-28

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. 1991 sausio 13 ginti TV boksto susirinko demagogija apie laisve ir demokratija apgauta Lietuvos beklase visuomene.
  Ta nakti dar visi buvo lygus, nebuvo isnaudotoju ir isnaudojamuju. Tada zmones net neitare, kad labai greitai visi susiskirstys i klases:
  BIEDNIOKUS – 85%, gyvenancius ZEMIAU SKURDO RIBOS;
  VIDUTINIOKUS – 14,9%;
  TURTUOLIUS – 0,1%, kurie gyvens NEREGETOJE PRABANGOJE ir valdys 60% Lietuvos turtu.
  Kontrevoliucijos vyriausias architektas ir rezisierius, 9 m. destes marksizma-leninizma, zinojo, kad po gamybos priemoniu ir gamybos irankiu privatizavimo, visuomene susiskirstys i ISNAUDOTOJUS ir ISNAUDOJAMUOSIUS. Ta labai gerai zinojo ir KP gensekas M. Gorbaciovas, baisioje TSRS visuomenes tragedijoje – SOCIALIZMO SUGRIOVIMO ir PEREJIMO i KAPITALIZMA, kurio pagrindas – ZMOGAUS ISNAUDOJIMAS ZMOGUMI ir privati gamybos priemoniu ir gamybos irankiu nuosavybe bei pelno nusavinimas.
  Kapitalizmas gimdo BEDARBYSTE ir SIAUBINGA SOCIALINE NELYGYBE, SKURDA ir NEREGETA PRABANGA. Sioje baisioje TSRS zmoniu socialineje tragedijoje M.Gorbaciovas vaidino darbo zmoniu gyneja nuo lietuviskosios kontrevoliucijos, taciau tai buvo tik politinis spektaklis. M.Gorbaciovas su savo PERESTROIKOS KOMANDA ir Lietuvos nacionalistine burzuazija buvo vieningi – tikslas buvo KAPITALIZMAS ir socializmo SUGRIOVIMAS, prisidengiant demagogija apie LAISVE ir DEMOKRATIJA.
  A. Kubilius, viename straipsnyje, noredamas prilygti R.Reiganui, kelis kartus TSRS, kurioje nebuvo bedarbystes, benamystes ir skurdo, pavadino BLOGIO IMPERIJA, nes ji imponuoja “GERIO IMPERIJAI” (JAV), kurioje atviras valstybinis rasizmas buvo iki 1968 m. – iki L.M. KINGO NUZUDYMO. “GERIO IMPERIJAI,” kuri ilgus metus kariaudama Korejoje, Vietname, Afganistane, Irake ir kt., nuzude milijonus nekaltu zmoniu.
  “GERIO IMPERIJA” JAU pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui, nakti ant civiliu mieganciu miestu HIROSIMOS ir NAGASAKIO susprogdino atomines bombas ir 4 km. spinduliu visa materija kartu su 200.000 mieganciu civiliu susiskaide i atomus…
  “GERIO IMPERIJA” pasibaigus II Pasauliniam karui, pradejo saltaji kara ir ruosesi pratesti A.Hitlerio pralaimeta kryziaus zygi pries TSRS ir komunizma – pagal J. Makarcio plana, numetant ant didžiuju TSRS miestu, iskaitant RYGA, TALINA ir VILNIU, 133, veliau dar 200 atominiu ir 500 TUKSTANCIU TONU iprastiniu bombu.
  J. Makarciui nepasiseke – “BLOGIO IMPERIJA,” kol “GERIO IMPERIJA” gamino reikalingas bombas, sukure savo branduolini skyda ir isgelbejo pasauli nuo TRECIO PASAULINIO – BRANDUOLINIO – KARO.
  TSRS isgelbejo zmonija nuo hitlerinio fasizmo, kuris, palaiminus Romos popieziui, planavo isnaikinti istisas tautas, ir nuo Trecio Pasaulinio branduolinio karo. Deja, nepavyko apginti Lietuvos (ir kitu respubliku) darbo zmoniu nuo puvancio isnaudotojisko, oligarchinio, parazitinio, korumpuoto, amoralaus kapitalizmo, primetancio siaubinga socialine nelygybe, bedarbyste, benamyste, skurda su gresmingo lygio emigracija, savizudybemis, plesikavimais ir zmogzudystemis…
  Lietuvos nuskurdusiai visuomenei giedant internacionala “PIRMYN VERGAI NUZEMINTIEJI, ISALKUSI – MINIA PIRMYN”, reikes susiproteti ir nusimesti baudziavini, vergovini kapitalistini junga.

  Thumb up 1 Thumb down 2

 4. kas saude sausio 13 zinome kas sukviete i viena vagoneli 3 skirtingu tarnybu pareigunus ir juos susaude,zinom kas organizavo teroro aktus brazuoles ir pamiskiu,kas zude savo pareigunus kas pedofilina vaikus.tai landsbergio-brazo-adamso gaujos

  Thumb up 2 Thumb down 1

 5. Sovietiniai mankurtai nieko naujo sugalvoti nesugeba, tik kartoja sovietinio pulkininko E.Kasperavičiaus jau sausio 15d. per okupuotą Lietuvos televiziją paskleistus šmeižtus. O E.Kasperavičius buvo kontržvalgybininkas, dirbęs ypatingos paskirties skyriuose, kur ir buvo kuriamos įvairiausios legendos pateisinti sovietinių okupantų žiaurumus ne tik sovietinėse respublikose, bet ir kituose kraštuose, kur buvo įvedami “riboti” sovietų internacionalistai.

  Thumb up 2 Thumb down 1

 6. KGB archyvai išvogti. Sausio 13 archyvas dingo. Dabar dar ir Medininkų bylos vaizdo irašas pradangintas. Kas po viso to dar gali tikėti mūsų teisėsaugos objektyvumu? Ir kad šaudė tik “blogėčia”i – tarybiniai kariai?

  Thumb up 3 Thumb down 1

 7. Man šioje istorijoje yra svarbu, kad oficiali dabartinė valdžia nedarytų to, ką ji daro dabar: neneigtų pačio šaudymo (ne tik iš kariuomenės pusės) fakto, kuris buvo, nes buvo atspindėtas to meto žiniasklaidoje. Ir smogikas juk buvo nušautas į nugarą, debiliai aiškinant, kad profai smogikai suklydo ar tyčia saviškį nupylė. Ir reikėtų, kad teismai objektyviai spręstų bylas tuo subtiliu klausimu. O šaudyti galėjo daug kas, nuo suvaikėjusių pavienių partizanų iki jedinstvennikų ar tautinių mažumų ekstremistų. Net jei tai ne audriaus ne kartą dėstytos “teorijos” pritaikymas, kas neatmestina, bent mano nuomone…

  Thumb up 3 Thumb down 0

 8. Kraujo siekė pagal Maskvos emisarų komandą pakilusi Jedinstvo prieš Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą. Ji turėjo pademonstruoti Lietuvos liaudies pasipiktinimą, išprovokuoti sovietinės kariuomenės veiksmus ir kraują. Jedinstvo ir sovietų kariuomenė veikė pagal vieną scenarijų.

  Thumb up 1 Thumb down 2

 9. Šoko terapijos dalis, kaip be sausio 13-os laisvą rinką kursi? Taigi jau ir LLRI įkurtas buvo, ir programa Vyriausybei parašyta 1990 m. rudenį, o programa atspausdinta 1991 m. vasarį, taip sakant kai sąmonė jau paruošta tinkamai buvo. Žiauru.

  Thumb up 1 Thumb down 2

 10. O Gruzijoje rusų propagandistai ir jų pakalikai vis dar aiškina, kad gruzinai patys save kastuvėliais kapojo.

  Thumb up 2 Thumb down 1

 11. Iš vis durnas klausimas “kas šaudė”. Bet kas galėjo. Kaip ir ant tų stogų bet kas užlipti galėjo. Tik nereiškia, kad tai buvo organizuota arba, kad šaltinis- platformininkas Kuolelis patikimas.

  Slabo Palecki.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  • Bet kas…
   Ir viskas? Menkniekis?
   O mano galva, tai svarbiausia. Vis dėlto, KAS??? Ir kokiu tikslu?
   Juk jei sovietų kariškiai būtų atsakę ugnimi, kiek tada aukų būtų buvę?
   Kodėl taip vengiama šitą aiškintis?

   Thumb up 1 Thumb down 0

   • Matau, kad tą naktį nebuvai ten ir neturi supratimo koks ten buvo chaosas. Išsiaiškinti neįmanoma, o tikslas ir priežastis viena: tai neapykanta okupantams.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    • Atsiprašau už nesusivaldymą, bet sumalei VISIŠKĄ ŠŪDĄ!
     “Pseudopatriotinį”.

     Thumb up 1 Thumb down 2

     • Sakau, kad nebuvai ten. Graikų kalbą tuo metu mokeisi?

      Thumb up 2 Thumb down 1

     • Deja, klystu kartais ir aš. Parašiau, “sumalei”. Tai netiesa. Tu dar nesumalei. Vis dar tebemali…

      Thumb up 1 Thumb down 0

     • Aik aik? O kaip “klaidelė”, kad ir šitame straipsnyje? Nes LKP vadovų niekas neteisė, o teisė tik LKP ant TSKP platformos (ar kaip jie ten vadinosi? Kaip tai pavadintum?

      Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...