Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Sausis 19 Trečiadienis
 

Kas apgins tautą nuo „smegenų plovimo“?

2009-02-25 08:52 | Komentarai | Komentarų (20)

Arūnas Daugėla

Atsižvelgdama į šiuolaikines tendencijas, Lietuvos kariuomenė bene pirmoji pasaulyje sukūrė atskirą kariuomenės rūšį – specialiųjų operacijų pajėgas. Vertėtų žengti dar vieną žingsnį modernios kariuomenės link ir sukurti „informacinio karo“ struktūrą.

„Informaciniai karai“ seniai virto kasdienybe, jų apraiškų galima įžvelgti, pavyzdžiui, jau Kryžiaus karų prieš Lietuvą istorijoje. Kryžiuočiai nemažai dėmesio skyrė lietuvių juodininmui, Lietuvos diplomatinių iniciatyvų žlugdymui bei savo veiksmų pateisinimui. Kaip ryškų „informacinio karo“ epizodą galima vertinti ir „lietuvių ir daugelio rusų karaliaus“ Gedimino laiškus Vakarų miestams.

Šiuolaikiniame pasaulyje „informaciniai karai“ ypač išplito sovietams kuriant pasaulinę komunistinę valstybę (būtent toks tikslas užfiksuotas 1922 m. SSRS steigimo sutartyje ir niekada nebuvo atšauktas). Leninas atkreipė dėmesį į svarbiausią priemonę propagandai – kiną, Stalinas su kitais įkūrė melagingą propagandinį laikraštį „piariniu“ pavadinimu „Pravda“ („Tiesa“). Sovietai, o dabar ir Rusija investuoja nemažas pinigų sumas savo „tiesoms“ propaguoti. Labai rimtai į šį reikalą žiūri Vladimiras Putinas. Pavyzdžiui, laikraščio „Novaja gazeta“ duomenimis, 2002 m. Rusija kosmoso programoms išleido 9,7 mlrd. rublių, karinei reformai 16,5 mlrd., o valstybiniams radijo ir televizijos kanalams – 9,5 mlrd.

2003 m. Rusijos biudžeto eilutes papuošė kiti skaičiai: kosmosui 7,6 mlrd., kariuomenės reformai 15,8 mlrd., o valstybinei elektroninei žiniasklaidai – net 11 mlrd. rublių.

Tikriausiai neatsitiktinai sutapo, kad su V.Putino atėjimu į valdžią interneto platybėse atsirado vadinamoji „brigada“, visu informacinio karo svoriu užgulusi Rusijos (ir ne tik) pokalbių internete svetaines – forumus, kuriuose pasipylė prieš JAV, Vakarus ir Maskvai neįtinkančias šalis nukreipta propaganda. „Brigados“ „internautų“ pasisakymai koordinuoti ir sistemingi, juose plačiai naudojami tie patys štampai, artimai susišaukiantys su oficialių pareigūnų pasisakymais.

Lietuvai, neretai drauge su Latvija ir Estija („Pribaltika“), „brigada“ taip pat išskyrė dėmesio. Pirmiausia, šios šalys piešiamos Jungtinių Valstijų satelitėmis, tarnaitėmis, lendančiomis Vašingtonui be muilo. „Pribaltika turi naują šeimininką – kaip šis liepia, taip ir loja“. Baltijos ir kitų šalių interesai „brigadai“ neegzistuoja – yra tik JAV ir Rusijos interesai. Beje, panašiai elgiasi ir kai kurie lietuvių politikos apžvalgininkai, Lietuvą vertinantys ne kaip informacinio karo subjektą, o kaip objektą, neturintį (ir neva negalintį turėti) nuosavos politinės linijos.

„Brigada“ reabilituoja Staliną, pateisina Baltijos šalių okupaciją arba išvis ją neigia, blokuoja iniciatyvas viešinti NKVD ir KGB nusikaltimus ir netgi aukština šiais represines tarnybas, propaguoja SSRS nostalgiją, Rusijos, kaip „didžiosios deržavos“, idėją, aršiai užsipuola visus, kas laikosi kitos nuomonės, niekina buvusį prezidentą Borisą Jelciną. Bet kuris nesutinkantis su jų teiginiais išvadinamas rusofobu, „dermokratu“, liberalu.

Tai davė vaisių. „Brigadai“ jau pavyko tvirtai įteigti, kad SSRS – tai Rusija, atitinkamai, bet kokie pasisakymai prieš sovietiją vertinami kaip antirusiški. Todėl ir „Bronzinio kario“ perkėlimas į karių kapines daugelio rusų vertintas kaip antirusiškas veiksmas.

Lietuvos žiniasklaida ir apžvalgininkai skiria didelį dėmėsį Rusijai, regis, net per didelį. Vienos viešųjų ryšių bendrovės monitoringo duomenimis, straipsnių skaičius apie Rusiją yra didesnis, nei apie Lenkiją, Baltarusiją ir Estiją kartu sudėjus. Daugiau nei kas dešimtame straipsnyje įvairia politine tematika minima Rusija. Apskritai, nors apie šią šalį Lietuvoje priimta kalbėti tik iš neigiamos pusės, rusiška propaganda ir jos štampai vis tiek prasiskverbė į Lietuvos žiniasklaidą.

Lietuvos „internautų“ komentaruose Kremliaus propaganda gyvuoja jau seniai, ir priešinasi jai tik pavieniai entuziastai. Jau net žurnalistai, reporteriai buvusią Sovietų Sąjungą vadina Rusija, sovietų armiją – rusų kariuomene ir t.t. Tarsi pamirštama, jog būtent bolševikai pražudė milijonus rusų, daugiau nei kas kitas, jog būtent jie sulaužė nugarkaulį valstietijai, supūdė lageriuose rusų inteligentiją, dvasiškius, karininkus. Sovietai buvo imperine internacionaline valstybe. Stalinui rusų tauta faktiškai neegzistavo – ją prisiminė tik tada, kai nacių tankai pasiekė Maskvos prieigas ir didelio pavojaus akivaizdoje ištraukė rusų patriotizmo kortą.

Rusiška arba, kaip galima vadinti tiksliau, Kremliaus propaganda daugeliui lietuvių jau baigia įrodyti, jog Lietuva yra JAV globalinės politikos žaisliukas, nukreiptas prieš Rusiją. Tikriausiai taip purenama dirva nepasitenkinimui šalies naryste NATO. Amerikiečiai pas mus neva daro ką nori ir elgiasi kaip šeimininkai. Labai išaukštinamos Lietuvos nesėkmės, neretai pateikiami melagingi skaičiai apie Lietuvos BVP, skolas, nedarbą, kraipoma bankrutuojančių įmonių statistika ir kt. Lietuvoje viskas tik blogai ir tik todėl, kad ji „loja“ ant Rusijos.

Kenčia nuo Kremliaus propagandos ne tik dabartinė politika. Ypač skriaudžiama Lietuvos istorija, menkinamas patriotizmas, brukamas nepasitikėjimo savimi ir savo valstybe jausmas.

Interneto įtaka visuomenės informavimo sistemoje vis auga. Galima ginčytis, ar reikia kontrveiksmų prieš Kremliaus propagandą, mano manymu, reikia. Saugumiečiai ir iš politikos verslą Kremliuje darantys veikėjai gana liguistai priima kritiką ir propagandą pavertė vos ne svarbiausiu savo ginklu, antruoju po energetikos resursų. Propaganda net svarbiau už ginkluotąsias pajėgas. Galima sakyti, Kremlius ir laikosi ant naftos ir dujų vamzdžio bei propagandos, nes gerai žino, jog „smegenų plovimas“ taip pat yra efektyvus ginklas.

2009-02-25

 

Komentarai

 

 

 
 1. Jo, sutinku, mūsų smegenys yra plaunamos, apie tai reikia rašyti. Kiek purvo rusų (arba Kremliaus, kaip čia rašoma) žiniasklaidoje pilama ant Lietuvos, tiesiog baisu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. jezau koks briedasš Nejaugi ir kk pasieke. Gal greitai ir V. Landsbergio straiopsnius prades spausdinti. Goriene susidejo su paleckiu, kas bus toliau?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Gerbiamas Arūnai, kažkaip visiškai nesupratau Tamstos samprotavimų esmės. Jei kvietimas kažkurį laiką neliesti rusų kortos, buvo suprantamas, tai ką norėjote pasakyti šiuo straipsneliu, kuriamwe, beje, labai daug diskutuotinų vietų, sakykime. tikram rusui dabar akivaizdu, kad Jelcinas iš esmės pragėrė Rusijos turtą ir, patinka tai Jums ar ne, Putinas bando tą turtą sugrąžinti. Kas liečia pačius rusus, tai ,man atrodo, kad Jums neteko bendrauti su tikrais rusais ( padėsiu – tikras rusas – inteligentas — Mokslų Akademijos Sibiro skyrius ). Gal diskutuokime su jais ? O kas liečia "amerikanizmą" – nejaugi per 18 metų Jūs taip ir nesupratote, kad meldėmės jiems. Argi atsirado nors minimalus kiekis politikų pasisakiusių prieš okupacinį karą Irake ? Gal Jūs manote, kad Irako karas buvo demokratijos viršūnė ? Gal manote kad buvęs Prancūzijos prezidentas Sarkozi šiaip sau pasiūlė mūsų veikėjams patylėti, ką beje pakartojo ir Tartu Universiteto rektorius ? Tai gal grįžkime prie pirmojo Tmastos pasiūlymo – lesikime Rusijai gyventi kaip ji nori, o mes rūpinkimės savo šalies problemomis, na sakykime ir ta, kad galingiausios ES šalys pastatė į vietą ES komisiją energetikos klausimais ir planuojamus milijardus nusprendė susigrąžinti – taigi klausimas -KĄ DARYTI ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Nesuprantu, atrodo fronto partijos atstovas spaudai, o raso kaip konservatorius. Ar kartais daugela nesumaise partiju?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Kas tam asilui cia zodi dave?
  Kai parase pamirskim Rusija, nu galvoju pagaliau atsigres
  i vidines problemas, tai ne, vel jis nuo vytuko gavo
  kapeiku ir nesamones raso.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Amerikonai irgi varo ne ką prastesnį informacinį karą. Vilniaus universiteto žurnalistikos institute turi ir Romą Sakadolskį ir dar kelis dėstytojus, apmokytus JAV, kurie jau universitete "tinkamai" ruošia žurnalistus. Gal p.Daugėla apie tai irgi galėtų kiek plačiau parašyti?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Lietuvoje tai neplaunamos smegenys? Tad kodėl taip sparčiai didėja debilų skaičius kuris pastebimas komentaruose? Na o jei rusai plauna smegenys savai tautai, tai lietuviai savai. Komunistinė Kinijos valdžia grėsmės nekelia ir kuria kapitalizmą, o Rusijos valdžia kuria ne tokį kapitalizmą, tad ji grėsminga. O grėsmingesnė tai sava valdžia, kuri vagia demokratiškai, teisėtai pagal pačios rašomus įstatymus. Kaip sakoma baisiausiais savas vagis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. niekina buvusį prezidentą Borisą Jelciną ? O juk turėtu šlovinti ir mauzoliejų jam statyti, tik bėda, rusai žino kiek Jelcinas ir jo šeimyna ir draugai, išvogė ir pervedė į užsienio bankus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Rusijos propaganda gal teisi, kai sako, kad Amerikai be muilo lendame. Juk lindome ir lendame. Su Mažeikiais ir kitaip.Jei teisingai supratau, tai visą Guantamą valstybė ruošiasi priimti. Priimsim, reikės šerti, o bet ko musulmonui nepaduosi. Neįtiksim, kels pasaulinį triukšmą, o gal ir savižudžio diržas eis į darbą. Ar bent kokią apklausą padarė, patinka tautai tokia parama dėdei Semui, ar ne? Visų kandidatų į prezidentus reikia klausti, ką mano apie teroristų prisiėmimą ir atmesti tuos, kuriems norisi prišaukti mums tą bėdą, pasidalijus atsakomybę už žmogaus teisių ir laisvių pasibaisėtinus pažeidimus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Labai teisingai. Jūs pabandykite kada įsijungti taip vadinamą valstybinį Lietuvos radiją – vien tik konservatorių tribūna. Ten net skambinantys į radiją yra atrenkami!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Mūsų konservatoriai jau seniai tokį karą kariauja. Atėję į valdžią jie pirmiausia užgrobė žiniasklaidą. Labai gerai prisimenu, kaip kūrėsi delfis – buvo sukišti visokie seimo narių padėjėjai, atstovai spaudai ir t.t. Ir dabar jie turi etatinius komentarius, kurie užgulę portalus dirba jiems pavestą darbą – plauti smegenis. Kitos partijos, tenka pastebėti, informacinio karo reikšmės nesupranta.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Parasykite ir apie "smegenu plovima" is Lietuvos valdzios puses, kaip jie tai daro Lietuvos zmonems ir kaip tam reikia priesintis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. manau neskiri tiesos nuo plovimo smegenu, o karstas komentaras manyciau ivikius pateikia objaktyvei…

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...