Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Gruodis 4 Šeštadienis
 

Kapitalizmas – „blaiviam nesuprasti, girtam tuo labiau“

2021-11-24 15:13 | Naujienos | Komentarų (4)

Vytautas Mikalauskas. Asm. nuotr.

Vytautas Mikalauskas

Taip jau istoriniuose Žemės evoliuciniuose vingiuose susiklostė, kad pasaulis yra tarsi nematomos rankos sukurtas audinys ir šio audinio ryškiausia bei svarbiausia dalis – žmonija. Bent jau mes patys esame tuo įtikėję. Ir tos „ryškiausios bei svarbiausios dalies“ dalies individai jungiasi į šeimas, gimines, gentis, tautas, kuria valstybes, imperijas, civilizacijas… Tas procesas niekada nesustoja. Amžiuose vieni junginiai išnyksta, suyra, kiti užgimsta. Vieni jų – trumpalaikiai, kiti, keisdami vidines bei išorines formas, išlieka ilgesnėje laiko atkarpoje.

Keisčiausia, kad kiekvieno junginio, net pačio mažiausio, vidinė socialinė sandara neišvengiamai primena piramidę. Šios gyvos piramidės viršūnei suradome net atskirą įvardijimą – elitas. Šio įvardijimo reikšmė – „geriausias“, „rinktinis“. Valstybės sąrangoje tai turėtų būti įtakingiausia visuomenės grupė, kuri pasižymi išskirtiniais bruožais ir savybėmis. Tokiomis, kurios atitinka vedlio savybes.

Taigi, šalis ir tie, kurie siekia vadintis jos elitu, privalo turėti kažkokį tikslą. Šalyje ir jos elite privalo egzistuoti kažkokia etika ir estetika, privalo egzistuoti tiesa, kurią išpažintų dauguma. O kas yra ta tiesa? Kaip atskiras reiškinys ji niekada neegzistuoja. Jos kontūrai išryškėja visų, ir ne vien aukščiau išvardintų reiškinių fone. Tiesa gimsta kartu su požiūriu į aplinką, apibrėžtomis vidinės gyvensenos taisyklėmis, tarpusavio bendravimo elgesio normomis. Tai – kažkas lyg ir neapčiuopiamo, bet būtino taikiam ir prasmingam vienos ar kitos šalies gyvenimui ir jos vystymuisi. Be šios sampratos neįmanoma konsoliduoti piliečių, o be to neįmanoma įgyvendint jokio kolektyvinio tikslo, neįmanoma surasti egzistencinės prasmės . Aišku, labai svarbu, koks tas tikslas.

Senąją tvarką palaidosim, o kas toliau?

Paskutiniais dešimtmečiais tikslas, kurį siūlo daugumos šalių elitas, įprastiniuose moksliniuose darbuose ar istorijos vadovėliuose paprastai vėliau, tikriausia, galimai bus pavadintas progresu, o šiandien tai yra pažadas sukurti kiekvienam geresnę, šviesesnę ateitį. Kažkur jau girdėta, ar ne taip? O kas po šitom formuluotėm paslėpta? Vien tik primityvūs kūno poreikiai? Skaniau ir sočiau pavalgyti, šilčiau ir kuo ilgiau išsimiegoti, nesibaigiančių malonumų virtinė ir visuotinis tingumas?

Bet juk net pačiam giliausio kaimo bernui gerai pasukus savo pilkąsias ląsteles yra aišku, kad visa tai – utopija. Žmonės šitame pasaulyje – skirtingi, nors ir panašūs savo sandara, vadinasi, ir tą „geresnę bei šviesesnę ateitį“ kiekvienas mato savaip. Tada iškyla klausimas: jeigu tai ir yra svarbiausias tikslas, jei nebelieka siekio pratęsti save savo vaikuose, jei šiandien plėšomas įprastas, šimtmečiais kurtas, po kruopelytę lipdytas ir grūdintas kančios bei meilės ugnimi gyvenimo etninis – estetinis veidas, tai ką jo vietoje esame pasiruošę sukurti? Ar matome tą viziją, kuri būtų priimtina daugumai? Nesakau visiems. Niekada nebuvo ir nebus tokios, kuri būtų priimtina absoliučiai visiems. O jei nieko prasmingo neįžvelgiame ir nesiūlome ateityje, tai gal neverta skubėti organizuoti senosios tvarkos laidotuvių? Gal vis dėlto verta stabtelėti, dar kartą pasižvalgyti, dar kartą ir dar kartą viską įvertinti? Bet… skubame… Kodėl? Tas skubėjimas jau ima panašėti į kolektyvinę beprotybę, kuri griauna, praradusi gebėjimą kurti. Bet, kaip iki šiol buvo tvirtinama psichiatrijoje, kolektyvinio išprotėjimo negali būti.

Taigi, tvirto ir daugiau ar mažiau priimtino atsakymo nėra, nors bandymų paaiškinti – begalės. Įvairiaspalvės informacijos srautuose visokio plauko mokslininkai, politologai, politikai mums laikas nuo laiko lyg ir prasitaria apie kažkokias egzistuojančias, kol kas viešai nediskutuotinas ateities vizijas, bet tvirčiau ir aiškiau nuo to nepasidaro. Žodžiu, viskas veikia pagal seną principą – „tikėkite mumis, tikėkite ir neabejokite,tikėkite ir laukite..“. Nenuostabu, kad tų, tikinčių, skaičius vis labiau tirpsta. Ne visi sutinka eiti paskui vedlį, kuris pats nežino kur eiti….

Pasaulis – uždaros kastos įkaitas

Tačiau kasdieninė informacija tiesiog perpildyta naujienomis apie „skaitmeninę ekonomiką“, „dirbtinį intelektą“, „žaliąją energetiką“ ir daugelį kitų dalykų. Jau nekalbu apie nuolat platinamas naujienas iš genų inžinerijos „darželio“ ar iš milžiniško medicinos „vienuolyno“. Pagal tas naujienas tuoj, tuoj toje didžiausioje visų amžių paslaptyje – genų „virvėje“ surasime „mazgelius“, kurie lemia mūsų ligas, charakterius, mūsų jausmus… Jau lyg ir išmokome „karpyti“ tą paslaptingąją „ virvę“, todėl visiems specialiomis „žirklutėmis“ pašalinsime tai, kas trukdo ir gyvensime per amžius, nejausdami skausmo, be mūsų kūnus kamuojančių ligų, visi laimingi, viskuo patenkinti…

Klausom visi šitų stebuklingų pasakojimų ir kiekvieno sąmonė kuria savo viziją. Bėda ta, kad tos vizijos beveik niekada neturi nieko bendro su siūloma realybe. Kad tai suprastumėm, pirmiausia turime pažvelgti į tuos siūlytojus.

Aišku, visų pirma apie tai garsiai postringauja kai kurių valstybių vadovai. Atskirais atvejais net ypač aršiai ir, svarbiausia, kad tarpusavyje tuo aršumu varžosi dažniausiai tie, kurie patys ir jų valstybės nieko nesprendžia, ir nieko realiai neįtakoja. Tačiau, jei pažvelgtumėm atidžiau, tai pastebėtumėm, jog dauguma tų valstybių vadovų ar įtakingų valstybių institucijų viršininkų tikrumoje atkartoja tai, kas pradžioje nuskamba visai kitokiuose forumuose, konferencijose ir panašiuose susibūrimuose. Ten tas ateities vizijas pristato pasaulio galinguosius atstovaujantys asmenys.

Po įvardijimu „pasaulio galingieji“ slepiasi tie, kurių rankose sukaupti milžiniškas finansinis ir ne vien finansinis kapitalas. Neapsirikite, jų nėra tarp viešai skelbiamų pavardžių. Ten tik „smulkmė“, nors daugeliui tie 60 ar koks 100 milijardų – sunkiai suvokiami turtai. Jie nedalyvauja jokiuose viešuose susibėgimuose. Tai – uždara , tarpusavyje giminystės ir kitokiais ryšiais sumazgyta, susukta, sunarpliota kasta. Jei dalis jų kažkur ir susirenka, tai apie tai nežino niekas, kam to žinoti nereikia. Ir žiniasklaida apie tai neskelbia, nes įtakingiausia taip pat priklauso jiems. Kiekvienas redaktorius, kuris drįstų tokią informaciją paviešinti, netektų užimamų pareigų greičiau nei iššautų šampano butelio kamštis.

Palaukite, paprieštaraus eilinis skaitytojas, bet tai jau kvepia „sąmokslo teorija“. Visi tie „pasaulio galingieji“, „uždara kasta“ ir panašiai… Taip, deja, jie visada buvo uždara kasta ir jie, nepriklausomai ar mes tuo tikime, ar ne, tikrumoje realiai egzistuoja. Tačiau egzistuoja tik iki tol, kol gali laisvai bei savarankiškai, panaudodami šiandienai du svarbiausius instrumentus – finansinį kapitalą ir jėgą, valdyti visus likusius. Manipuliuodami šiais instrumentais jie kuria, stato ir griauna. Ir tais instrumentais veikti priverčia mus pačius….

Kapitalizmas raudonąją liniją jau peržengė?

Kad tai suvoktumėm, reiktų pradėti nuo „Adomo ir Ievos“, bet aš, brangus skaitytojau, nedrįstu imtis tokios atsakomybės, nes tam nepakaktų ir kelių knygų. Pradėkime nuo paskutinės, dabar vis dar tebeveikiančios taip vadinamos ekonominės, socialinės sistemos – kapitalizmo. Kas tai? Ir kam tai?

Paskutiniu metu gaunu daug klausimų, kuriuose priekaištaujama, kad nepagrįstai nuolat bambu apie liberalizmo bei kapitalizmo pabaigą. Labiau apsiskaitę primena, jog apie kapitalizmo griūtį kalbama jau šimtas metų, bet viso šios kalbos taip ir nevirto realybe.

Tikrai, priekaištaujantys visiškai teisūs, nes ta tema rasime daug pasvarstymų ir gilioje praeityje, bet tai nieko nereiškia. Tiesiog jau prieš šimtą metų buvo žmonių, kurie matė to meto „juodas dėmes“ ir prognozavo į ateitį giluminius ekonominius, politinius, socialinius procesus kapitalizme. Tačiau bet kuri visuomeninė sistema yra sukurta pačių žmonių ir jų veikimas bei siekis kuo ilgiau ją išlaikyti gyvybinga, tėra sėkmingos kūrybinės paieškos rezultatas. Iki šiol šiai sistemai pavykdavo pabėgti nuo prieš šimtmetį išpranašautos lemties. Tik bėda ta, kad visa kas gimsta, visa, kas turi pradžią, neišvengiamai privalo pasiekti ir savo finišą. Tai viso, kas egzistuoja šitoje planetoje, aksioma.

Niekas negali ir niekada negebės šito pakeisti. Gimsta ir keičiasi kartos, keičiasi požiūris į aplinką ir net į žmogų, keičiasi ir visa ką jis sukūrė. Toks vystymasis įvardijamas žmogaus evoliucija, nors tikrai ne visos jo sukuriamos naujovės ir ne visi procesai atitinka šitą sąvoką. Taigi, kodėl įsitikinęs, kad būtent dabar pasiekėme tą ribą ir kas gali būti už tos ribos?

Daugelis mokslo vyrų ir moterų pasaulyje pripažįsta, kad kapitalizmas, nors apie jį plačiai ir gausiai postringaujam, vis dėlto iki šiol išlieka pačia paslaptingiausia visuomenės formuote. Todėl verta ir būtina pradžiai prisiminti pamatinius jo bruožus.

Taigi, kaip skelbia klasikinė teorija, tai sistema, kuri grindžiama privačia kapitalo nuosavybe. O kas iš tikrųjų yra tas kapitalas? Atsakymą rasti nėra taip sunku. Kiekvienas tos srities vadovėlis mums paaiškina, kad tai – „ekonominiai ar finansiniai ištekliai, kurie investuojami į prekių ar paslaugų gamybą“. O toliau? Kaip tos prekės ar paslaugos realizuojamos? Ir klasikinė teorija vėl pateikia atsakymą: per rinką, rinkos pagalba ir rinkoje, kuri veikia pagal pasiūlos ir paklausos dėsnius, ir yra pagrindinis ekonominės veiklos organizavimo būdas. Ir pajamos iš tokios veiklos pasiskirsto vėl per tos rinkos sukurtus principus. Žodžiu, kaip per Mišias: „per Jį, su Juo ir Jame, tau Visagalis….. garbė ir šlovė per Amžius“.

„Jeigu rinkų nereguliuoja valstybė, tuomet šitoje „leisk veikti“ aplinkoje laisva konkurencija nukreips gamybą tais keliais, kurie pakels visuomenės gerovę“. Tokia yra liberalios ekonominės teorijos gimdytojo Adamo Smito ir visos liberalios ideologijos nuostata.

Sutikite, atrodo patraukliai. Bet tik iš pradžių, nes pasiknaisiojus giliau, tuoj iškyla pirmi klausimai: iš kur atsiranda tie pradiniai ekonominiai ir finansiniai ištekliai? Kas organizuoja tos rinkos veiklą ir kokiais instrumentais ją valdo? Juk, jei yra organizatoriai, tai neišvengiamai egzistuoja ir valdymas? Tada visa ta išaukštintoji rinka nėra, niekada nebuvo ir negali būti laisva. O teorija, kuri mums pristatoma kaip kelrodė ideologinė žvaigždė visai žmonijai, tėra tik nedidelei grupei naudingai veikianti ir jos prižiūrima sistema? Žodžiu, juo „giliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Kaip mano jau seniai Anapilin iškeliavusi bobutė dažnai sakydavo, „blaivas nesuprasi, o girtas tuo labiau“.

Būtent apie tą vienų aukštinamą, kitų keikiamą kapitalizmą ir apie svarbiausią šios dienos jo skelbiamą liberalizmo teoriją, mes su jumis ir padiskutuosime tolimesnėse rašinio dalyse…

Komentarai

 

 

 
  1. Kapitalizmas , kaip ir judaizmas ar bolševizmas ,ko gero ,yra ko gero tų pačių ir jų parankinių vykdoma nusikalstama ideologija su aršia segregacija…

    Thumb up 1 Thumb down 0

  2. Finansai ir jėga ….= banditų valdymas….o ginklo turėti negalima….tik tie kurie saugo finansus ir jėgą…rondo!

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ar viešoji įstaiga gali būti pertvarkoma į MB? 1
Namų diagnostikos ekspertai. Kurie yra geriausi?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Grožio procedūra, kuri mažina net smulkiausias raukšleles 
Bėgant metams, galima labiau pastebėti, kad tam tikri veido bruožai pradeda po truputį...

Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (3)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (7)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...