Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Liepa 8 Trečiadienis
 

Kam tarnauja mūsų valdžia?

2009-11-30 12:27 | Politikų tribūna | Komentarų (34)

Dr. Algimantas Matulevičius

Galima daryti įvairias prielaidas, remtis teorinėm prielaidom, pagal kurias valdžia priklauso Tautai, o valdo ji per savo atstovus, kuriuos renka laisvuose rinkimuose. Pabandykim apsidairyti, ką matome aplinkui.

Jeigu į aplinką žvelgsim be rožinių akinių ir vadovaudamiesi sveiko proto logika, turėsim pripažinti, kad visa tai tik geri norai ir gražios iškabos. Realybė kur kas paprastesnė ir žiauresnė. Jau pirmas mūsų Konstitucijos straipsnis, kuriame įteisinta demokratija, yra tik tuščias užrašas ant popieriaus. Pripažinkime, turime tik fasadinę demokratiją. Nėra lygių, nevaržomų ir laisvų rinkimų. Nėra dėl keleto priežasčių. Nėra laisvos spaudos, politinių kampanijų dalyviai finansiškai diskredituojami, dalyviai neturi vienodų galimybių save pristatyti rinkėjams, neveikia efektyvi kontrolės ir bausmės sistema už nelegalių lėšų naudojimą rinkimams finansuoti.

Nesiplečiant, manau, retas ginčysis, kad mūsų žiniasklaida tarnauja tiems politikams, kurie turi daug pinigų arba yra naudingi tos žiniasklaidos savininkams. Įdomus atvejis, iliustruojantis mūsų spaudos “laisvę”, kai vykstant rinkimams į laisvą Seimo nario vietą Šilalės-Šilutės apygardoje – daliai kandidatų “Šilalės artojo” laikraštis neleido net už pinigus jame reklamuotis. O net redakciniuose straipsniuose be jokių skrupulų agitavo už vienintelį kandidatą, kurio net būstinė buvo įsikūrusi redakcijos patalpose. Vyriausioji rinkimų komisija nubaudė, bet žala padaryta, ir niekas net nesiruošia daryti kokių nors išvadų. Faktas – lygių galimybių prisistatyti visiems kandidatams vienodai nebuvo sudaryta.

Ką jau kalbėti apie rinkimų finansavimą, kai vienos partijos gauna milijonines lėšas (net sunkmečiu) iš biudžeto, o kiti dalyviai iš kur patys prasimano. Apie bandymą kovoti su nelegaliais “juodais” pinigais, mėtomais rinkimams net nekalbama. Labai aktualus aukščiau minėtas pavyzdys su rajoniniu laikraščiu, atsisakiusiu gan solidžios legalios sumos, nepriėmus reklamos net iš penkių kandidatų, o kur dar baudos. Kas tokiu atveju gali paneigti, kad nebuvo už tai atsilyginta neoficialiai. Tai apie kokius tikrai demokratinius rinkimus mes galime kalbėti?

Rinkimus pas mus todėl ir laimi žmonės, turintys problemų su teisėsauga, kaip, pvz., V.Uspaskich, A.Zuokas, R.Žilinskas, A.Gapšys, A.Valinskas ir pan. Negi tik tokie veikėjai gali ir sugeba geriausiai atstovauti Tautai ir ar tikrai būtent Tauta tik tokius labiausiai myli? Manau, kad didžiausiais akibrokštais mūsų apsileidusiai Generalinei prokuratūrai ir jos vadovui buvo V. Uspaskich bylos tempimas iki nesuprantamų terminų (o gal laukiant senaties), kai pono frakcija Seime pareikalavo generalinio prokuroro “galvos” dėl jo sesers problemų su teisėsauga. Kas baisiausia, tokie įvykai Lietuvoje jau tapo norma. Išvada labai liūdna: mūsų teisėsauga ir politinė valdžia gyvena pagal kriminalinio pasaulio taisykles. Tik neturėkit utopijų – ne pagal senąsias, kur buvo kažkokia menama tvarka, o pagal dabartines, kur jokių taisyklių nėra ir būt negali, nes lygiai kaip tarp nusikaltėlių, taip, deja, ir tarp dalies prasiveržiančių į politiką bei teisėsaugą, egzistuoja labai ilgai puoselėtas ciniškos jėgos kultas pilnąja šio žodžio prasme. Jėga, kur reikia pademonstruojama net tiesiogine fizine prasme, bet dažniausiai tai rafinuotas pinigų ir valdžios galių mišinys. Gal būtų tai įvardyti ne kaip valdžios galias,o įtakos galių, kurios apima visas įmanomas sferas administracines, teisėsaugos institucijų, tarp jų – specialiųjų tarnybų ir žiniasklaidos galimybes, savo savanaudiškiems tikslam pasiekti. Išoriškai tai pateikiama kaip demokratinės sistemos ir laisvos rinkos ypatumai ir didžiausias žmonijos iškovojimas. Tai laisva valia pasirinko Lietuvos žmonės. Ir tai dalis tiesos. Taip, žmonės norėjo ir nori gyventi demokratinėje visuomenėje. Tik ne surašytoje ant popieriaus, o realiai veikiančioje.

Anksčiau pateiktas įrodymas, kad mes gyvename ne demokratinėje, o biurokratinėje – oligarchinėje santvarkoje. Mūsų rinkimų sistema priklauso nuo pinigų ir tų, kurie turi žiniasklaidą, nes taip jie lengvai manipuliuoja žmonių protais,o ypač emocijomis.

Tai kartu su įsišaknijusia oligarchų visagalybe mes neturime Tautą atstovaujančios politinės valdžios. Vietoj jos jau eilę metų yra marionetinė rinkimų imitacija, kurios pasekmė – oligarchams ir jų klanams besistengiantis įtikti marionetinis Seimas ir tokia pat mėgėjiška Vyriausybė. Šios dvi institucijos taip save pastaruoju metu sukompromitavę, kad net nereikia didelių pastangų iš oligarchų pusės reikalui esant juos keisti kaip pirštines, vos tik panorėjus. Daroma tai labai paprastai, sukeliant eilinį skandalą spaudoje. Taip buvo, kai reikėjo pakeisti A.Paulauską arba V. Muntianą, o ką jau kalbėti apie A.Valinską. Ir niekas nepajėgus jiems pasipriešinti. Chrestomatinis pavyzdys yra A.Brazausko vyriausybės nuvertimas (2006m.). Tai labai “elegantiškai” atliko A.Januška su dujų magnatu R.Stoniu, suprantama, padedant jiems tarnaujančios žiniasklaidos ir net VSD. Tai pilnai įrodyta mano vadovauto parlamentinio Seimo NSGK(2006m.) tyrimo medžiagoje ir esančiuose spec. tarnybų dokumentuose. Tokių pavyzdžių pavyzdėlių nors vežimu vežk. Kadangi politinė valdžia ne savarankiška ir profesionaliai nepasiruošusi valstybės valdymui, tai daroma laikinai ir vis skubant kaip gaisrą gesinti.

Praktikoje susikūrė keli stiprūs oligarchų klanai, kurie pagrindiniu savo pasipelnymo šaltiniu pavertė pačią valstybę. Nuo jų neatsiliko ir biurokratai, kurie sugebėjo per šiuos dvidešimt metų, neturėdami konkrečių ir rimtų vadovų, patys įsikurti šiltai ir sočiai, visa tai sustiprinę savo teisių gynimu per jau galutinai supuvusią ir su jais suaugusią teisėsaugą. Tai nuostabiai iliustruoja neseni kruvini Kauno įvykiai, jau nusinešę dviejų žmonių gyvybes ir suluošinę mažyčių mergaičių likimus.

Čia verta pastebėti kaip atsiskleidė parsidavėliška, korumpuota žiniasklaida: pradžioje rašiusi ir rodžiusi vienaip ir po to, lyg stebuklinga lazdele mostelėjus, jau viską išvertė atvirkščiai. Net šiurpu darosi, kai žurnalistai nesibijo nei Dievo, nei velnio, o tarnauja vien pinigui. Nelinkiu jiems blogo, bet ir jie gi turi artimuosius. Pavojinga taip žiauriai žaisti žmonių likimais. Galite gi pasimokyti iš A.Valinsko, kaip po jo kojom šliaužiojo kai kurie politikai, kad jo purviną svogūną gautų. O kaip tie patys politikai ir žurnalistai į jį išsivalė kojas, kai gavo komandą „fas”. Tai negi gali mūsų senoliai ir jaunimas susidaryti tikrai neiškreiptą vaizdą apie rinkimuose dalyvaujančius politikus, jeigu jau net mažylių likimas priklauso nuo sumos dydžio. Apie kokią politikos ir visuomenės moralę galima kalbėti, apie kokią dvasinį žmonių pasveikimą galime mąstyti?

Antras dabartinio laikmečio bruožas galutinai sudaužo bet kokias iliuzijas apie mūsų valstybę ir jos valdžią. Jau metai apraudoma ypač premjero A.Kubiliaus ir jo šalininkų šalį ištikusi krizė. Sutinku, tai atsitiko ne tik pas mus, tai atsitiko pasaulyje. Aišku ir kodėl. Dėl per didelio gobšumo iš ir taip turtingų pusės. Bet civilizuotos šalys nors apie tai kalbasi ir tariasi kaip tuos apsirijėlių apetitus suvaldyti ir apriboti. Negana to, jie neskriaudė tų, kurie blogiausiai gyvena. Ne dėl to, kad jie tingi, o todėl, kad už jų darbą nesumoka turtingieji. Vakarai per krizę mažino mokesčius ir kūrė darbo vietas. Lietuvos išrinktieji mokesčius didino ir uždarinėjo gamyklas. Ten pradėjo griežčiau kontroliuoti bankus, o pas mus net nepriėmė fizinių asmenų bankroto įstatymo. O “gražiausiai” pasielgė mūsų valdžios vyrai ir moterys, kai pradėjo mažinti pensijas, algas, išmokas neįgaliesiems ir atiminėti vaikų pinigus. Tuo pat metu ciniškai meluodami, kad nėra kitos išeities.

Ne kartą rašiau ir rašysiu: buvo, yra ir bus kitas pasirikimas, jis visad egzistuoja, tik valdžia bijosi tai pripažinti, nes reikės dirbt. Tai, visų pirma, betvarkė mūsų monopolijose, kurios jau daro ką nori. Tarpininkai energetikoje, kuriuos panaikinus ir sutvarkius pinigų srautus galima valstybei sutaupyt kelis milijardus litų. Be to, korumpuoti viešieji pirkimai. Neperdedant, čia aiškiai kyšiams perdalinama ne mažiau milijardo litų ir tai iš valstybės kišenės. Geriau iš to atiduokim 10% nuo išieškotų sumų specialiom tarnybom, garantuoju greitą rezultatą. O, be to, ir varganame kitų metų biudžete visiškai nereikalingas išlaidavimas: Valdovų rūmams, Kauno super brangios arenos statybai, Vilniaus merijos svaičiojimai apie Gugengeimo muziejus, premjero ir ministerijų, savivaldybių pastatų gražinimas ir pan. Nei daug, nei mažai čia galima atsisakyti bent poros milijardų litų.

Jeigu nesugebame sureguliuot monopolininkų kitaip, o tik taip, kad ūkininkas už pieną gauna centus, o perdirbėjas ir ypač prekybininkas lobtų jo sąskaita, įveskim griežtus antkainius (maržą) perdirbėjams ir prekybininkams. Be to, nebekalbėkim apie apsimestinį solidarumą krizės sąlygomis, o realiai jį įveskime. Apmokestinkime monopolininkus ir jiem prilygstančius viršpelnio mokesčiu bent krizės laikotarpiu ir nereikės skriausti pensininkų bei kitų, labiausiai nuo krizės nukenčiančių. Ir tai bus teisinga, nes ne jie krizę sukėlė. Taip pat lai krizės išgyvenimais pasidalina bankininkai – paskelbkime krizės laikotarpiui moratoriumą turto išieškojimui už dėl krizės negrąžinamiems kreditams. Tai tikrai bus realūs veiksmai ir tikra valstybės kova su krize ir jos padariniais. Visos kalbos apie laisvą rinką skirtos durneliam, nes visiem jau seniai turi būt aišku, kad rinka kažkodėl tai reguliuoja tik turtingojo naudai. Mūsų visų bėdų priežastis yra tai, kad Lietuvoje ir krizės sąlygom leidžiama toliau siautėt laukiniam kapitalizmui, rinkai be konkurencijos, valstybinio turto masinėm nebaudžiamoms vagystėms ir egzistuoja visiškai nemokšiškas valstybės reikalų tvarkymas. Pastebėkit, kokias gyvenimo mokyklas, kokią gerą patirtį turi mūsų ministrai, kur jie darbavęsi, kam vadovavę, ką gero nuveikę ir taip apie visas valstybės valdymo grandis.

Norim gerų rezultatų iš mėgėjų, saviveiklininkų, o profesionalų net arti neprileidžiam prie valstybės reikalų. Kodėl? Atsakymas paprastas – atsakingi ir protingi nereikalingi dabartinei sistemai, nes jie ją pakeis į normalią žmonišką. O būtent to ir bijosi šio pasaulio galingieji šalies oligarchai, kurių daugelis persipynę su kriminaliniu pasauliu.

Mieli žmonės, meluoja ir apgaudinėja jus. Nereikia nei pensijų, nei algų mažinti, reikia pakeist netikusią valdžią ir nežmonišką tvarką. Išeitis yra. Turi baigtis jūsų kantrybė. Organizuokime masinį žmonių teisių gynimo judėjimą, kuris apjungtų visus, nebenorinčius gyventi savų mums primestoj vergijoj. Po to organizuojam referendumą, kuriame pakeisim ir šią nevykusią sistemą, ir ją palaikančią valdžią. O jei tik dūsausim, tikrai niekas nesikeis. Kas pritaria tokiom idėjom, prašau rašyti: algis.matulevicius@gmail.com. Negaliu tylėti, kai žinau, kad galima susitvarkyti geriau ir žmoniškiau.

2009-11-30

Komentarai

 

 

 
  1. Sveiki, visam laikui i naudojama patikrinti svetainių pranešimų čia anksti ryte , nes aš norėčiau sužinoti daugiau ir daugiau .

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Smarkiai klystat, A.Matulevičius nėra "toks pat paprastas žmogus", kaip aš, jis yra turtingas verslininkas ir elito dalis, su plačiomis pažintimis ir t.t., o aš – saugumo persekiojamas ir terorizuojamas bedarbis, kurio žmogaus teisės panaikintos. "Ko noriu" – aiškiai mano parašyta čia 11 30 16:23. Jeigu manot, kad jį, vargšą, "puldinėjo", vadinasi nežinot, kas tai yra puolimas. Ar jį terorizuoja kasdien kelis metus, ar jam apsaugininkas yra tyčia sulaužęs pirštą Swedbanke su valdytojo žinia, ar jį įžeidinėja ir piudo kasdien visur? Jeigu jis ne bailus blefuotojas karjeristas, kodėl niekada nieko nėbuvo man atsakęs? Ir nemeluokit, kad aš purškiu ašarines dujas kaimynams. Tai ne kaimynai ir ne žmonės, o policiniai provokatoriai ir sadistai.

    Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
D. Saldukas: Vilniaus universitetas – autonomija maskuojamas „nusikalstamas susivienijimas“? (2)
Tęsiame „Karšto komentaro“ žurnalistinį tyrimą dėl Vilniaus universiteto studentės Rūtos...
Antanas Šakinis: „Mano dukrytę pražudė Vilniaus universitetas“ (1)
Giedrė Gorienė Vilniaus universiteto geologijos studijų programos studentės Rūtos Šakinytės...
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...