Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Liepa 5 Sekmadienis
 

Kaip mums susitaikyti dėl biudžeto?

2010-11-06 22:18 | Naujienos, Nuomonių ringas | Komentarų (38)

Seimo narys Egidijus Vareikis (nuotr. iš E.Vareikio blogo)

Egidijus Vareikis

Seimo narys

Lietuvoje nepaliaujamai vyksta karas. Keistas tas karas – savų prieš savus. Valdžia kaip įmanydama stengiasi surinkti pagal įstatymą priderančius mokesčius, kurių reikia žmonėms remti, gi žmonės stengiasi tuos mokesčius kuo labiau nuslėpti. Laimi, kurie gudresni tą dieną ir toje vietoje. Karo pasekmė – skurdus biudžetas ir didėjantis tarpusavio nepasitenkinimas.

Jei tai būtų kokie primityvūs laikai, tai galėtume sakyti, neišmanėliai ir tie, ir anie, bet juk gyvename XXI amžiuje, kai vis protingi ir visi supranta. Supranta savaip. Dauguma piliečių įsitikinę, kad bendri pinigai skirstomi neteisingai ir neprotingai, valdantieji stengiasi įrodyti, kad viskas daroma tų pačių piliečių gerovei. Daugėja nesusipratimų, pigaus populizmo…

Štai kaip įdomiai atrodo piliečių – statistinių lietuvių – pažiūra į mūsų bendrus pinigus. Ne tik pažiūra, kiek jos santykis su realybe. Biudžetas šiandien – svarbiausia politikos aktualija.

Pasak ministrės Ingridos Šimonytės (o ji remiasi apklausų, atliktų bendrovės RAIT, duomenimis), lietuviai mano, kad biudžeto išlaidos atrodo maždaug taip:

Valdininkų (valstybės tarnautojų) atlyginimai – 47,7 proc., gynyba – 12, 7 procento, pensijos ir išmokos 8,8 proc., ūkio plėtra, – 7,6 proc., švietimas – 4,1, sveikata 3,9, aplinkosauga – 1,2 ir t.t.

Suprantama, kad tas pats statistinis manymas, kad valdininkai yra didžiausi tautos kraugeriai, juos išnaikinus pinigų atsirastų viskam – tiesiog rojus žemėje. Dar sumažinus išlaidas gynybai, žiūrėk, pensijoms ir išmokoms tikrai netrūks. Valdžia neva nenori to daryti, todėl yra bloga. O čia netrunka dainuojančių, kad valdžia tyčia taip daro, tad nieko čia blogo, slėpti pajamas, verstis šešėlinės ekonomikos erdvėse.

Opozicijai labai smagu sakyti, kad valdžia pinigus skirsto blogai (beje, būdama valdžioje, ji skirstė iš esmės taip pat, nes nieko čia stebuklingo nesugalvosi). Smagu ir žadėti likviduoti valdininkus, jie nemylimi, tad pažadas bus maloniai priimtas. Ir taip toliau.

Tiesa yra visai kitokia. Norintieji paskaityti internete skelbiamą biudžeto projektą nustebs, kad yra ne taip, kaip galvojame, o nenorintiems teks patikėti ministrės patikinimu ar šio teksto autoriumi.

Realus biudžeto projektas byloja, kad valdininkų atlyginimai kitais metais sudarys viso labo… 3 procentus. Ne 33, o tik tris, nežinia, ar kada jie gaudavo daugiau penkių. Net pačiais šviesiausiais valdininkijai laikais. Galime pykti ir net labai pykti, tačiau daugiausiai valdžia (bloga valdžia, autoriaus past.) išleidžia socialinėms reikmėms – daugiau kaip 40 procentų. Švietimas gauna 15,5, sveikatos apsauga 12,2 procento viso šalies biudžeto. Ekonomikos plėtrai skiriame 6,7, teisėsaugai ir tvarkos palaikymui – 4,4. Gynyba – tai menki 2,9 procentai visų valstybės išlaidų… kas lieka – mizeris.

Valdžia ne prieš norų išsipildymą – daugiau pinigų ligoninėms, mokykloms, daugiau teisėsaugai. Tačiau nesunku įsitikinti, kad krašto apsaugos naikinimas ir net visos valstybės tarnybos likvidavimas išmokų ir pensijų nepadidins.

Taip ir pyksimės: valdžia, kol ji atsakinga, gins realią situaciją, populistų chorelis giedos statistiniam piliečiui malonias dainas. Tačiau kol taip elgsimės, nesusitaikysim – pinigų visada atrodys per mažai, visi kaltinsime vieni kitus vagystėmis. O šiandien Lietuvai, vis dar kamuojamai krizės ir jos padarinių, reikia susitaikymo ir savitarpio supratimo. Negalima nepaisyti visuomenės nuomonės, o jei ji neteisinga, tai stengtis, kad tokia nebūtų. Negalima ignoruoti realybės, nes nusivylimas bus labai gilus.

Kad tarpusavio supratimas atsirastų, visų pirma reikia atsisakyti kelių populiarių mitų.

Pirmas – biudžeto ir kitų bendrų pinigų maišas neišsemiamas. Kitais metais bendrų pinigų su visais biudžetiniais, europiniais, savivaldybiniais pinigais bus apie 35 milijardai, kiek daugiau kaip 10 tūkstančių „ant žmogaus“. O čia jau mūsų piliečių ir deleguotų jos atstovų – Seimo – pareiga racionaliai juos paskirstyti.

Antras – pinigus galima paimti iš valdininkų ir tarnautojų, policininkų, sekretorių, tvarkdarių ir kitų. Valdininkijos nebuvimas nuostolingesnis nei jos išlaikymas – tokia istorijos patirtis. Skaitytojas, dar nepamiršęs aritmetikos, nesunkiai paskaičiuos, kad visų labai nemylimas Seimas kasdieną jam kainuoja…. apie 7 kuklius lietuviškus centus. Per metus net trisdešimties sidabrinių nesiekia.

Trečias – laimę atneš gynybos ar policijos atsisakymas. Šiandien į NATO „bendrą katilą“ ir savąją gynybą statistinis lietuvis per metus sumoka kiek daugiau kaip 200 litų bendrų pinigų. Įdomu, ar apsigintų kiekvienas individualiai už tokius pinigus, jei nebūtų NATO ar valstybės saugumo struktūrų.

Labai norėčiau, kad išmoktumėme ne tik svajoti apie pinigus, bet ir juos skaičiuoti, tada suvoksime, kad socialinių išmokų sutvarkymas yra kur kas didesnis pinigų rezervas nei gynybos atsisakymas. Pertvarkymams reikia ne tiek daug pinigų, kiek drąsos. Reikia daugiau biudžeto kūrėjų, negu „valgytojų“.

Prieš šešias dešimtis metų Vokietijos kancleris Konradas Adenaueris nepabūgo pertvarkyti socialinės paramos sistemą labai paprastai, nors ir labai radikaliai – jokių lengvatų tiems, kurie gali užsidirbti patys, o tiems, kurie negali, – lengvatos, užtikrinančios padorų gyvenimą. Socialinių išmokų procentas sumažėjo, dirbančių padaugėjo, galiausiai atsirado tai, ką iki šiol vadiname Vokietijos ekonominiu stebuklu. Ar lengva tą padaryti? Sunku, tačiau įmanoma. Vokiečiai buvo drausmingi. Beje, lietuviai kantrūs, jei ta kantrybė būtų paremta teisingumu ir pasitikėjimu…

Ne vieno dešimtmečio praktika byloja, kad investicijos į ilgalaikius perspektyvius projektus duoda pinigų „grąžą“ vėliau, tačiau pinigai didesni – investicija į infrastruktūrą atsiperka, investicija į „čia ir dabar“ dažnai stumia į nesibaigiančias skolas.

Didžiausią ilgalaikį efektą duoda investicijos į gynybą ir teisėsaugą. Tos šalys, kuriomis šiandien žavimės, sunkiu momentu ne naikino teisėsaugą ir gynybą, o jas stiprino. Pamenu, kaip buvęs Niujorko meras Rudolfas Guilianis padarė stebuklą: Niujorką iš nusikalstamumo kamuojamo miesto pavertė saugia ir, svarbiausia, klestinčia vieta – krizės atveju investavo į … saugumą ir pasitikėjimą tarp piliečių ir administracijos.

Lietuvos ekonomika ėmė ženkliai augti, investicijos ėmė plaukti ir gerovė atsirado ne todėl, kad viena ar kita vyriausybė padarė kažkokį ekonomikos burtą. Šalis tapo saugi ir patikima. Šiandien svarbus uždavinys yra ne dar ir dar kartą susipykti dėl biudžeto, o susitarti, ką daryti, kad augtų bendrasis vidaus produktas. O pinigų išmokoms bus tada ne taip jau mažai, nors geriausia, kad tų išmokų reiktų vis mažesniam mūsų tautiečių skaičiui.

Neaptingusiam skaitytojui siūlau atsiliepti į Finansų ministerijos raginimą pačiam sudaryti šalies biudžetą, paskirstyti bendrų pinigų išlaidas. Rimta treniruotė, ir mažiau laiko tarpusavio kivirčams.

Komentarai

 

 

 
 1. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I have to say that for the last couple of hours i have been hooked by the impressive articles on this site. Keep up the great work.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear concept

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. I do like the manner in which you have presented this difficulty and it really does supply us a lot of fodder for consideration. Nonetheless, through what precisely I have observed, I basically trust as the actual feedback pack on that people today keep on issue and not embark on a tirade regarding some other news of the day. Still, thank you for this outstanding point and though I do not necessarily concur with it in totality, I respect your viewpoint.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Die folgenden Mal, wenn ich read a Blog Ich hoffe, dass es enttäuscht mich, wie doesnt viel wie dieses. I implizieren, ich weiß es war meine Wahl, um Option lernen, aber I wirklich dachte youd haben etwas interessant zu sagen. Alles, was ich höre, ist ein Bündel von Jammern über etwas , dass können fix if you werent zu beschäftigt passieren Suche nach Aufmerksamkeit.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. I deleted my Blogspot account some time ago. However, I saved the link from the blog and it appears to still be active. I don’t understand what I did wrong. I cannot get to the blog by typing in the original address, but I can by following the link. I want this thing permanently deleted. Can anyone tell me how to do that?.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
D. Saldukas: Vilniaus universitetas – autonomija maskuojamas „nusikalstamas susivienijimas“? (2)
Tęsiame „Karšto komentaro“ žurnalistinį tyrimą dėl Vilniaus universiteto studentės Rūtos...
Antanas Šakinis: „Mano dukrytę pražudė Vilniaus universitetas“ (1)
Giedrė Gorienė Vilniaus universiteto geologijos studijų programos studentės Rūtos Šakinytės...
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...