Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Rugpjūtis 4 Trečiadienis
 

Kaip mums susitaikyti dėl biudžeto?

2010-11-06 22:18 | Naujienos, Nuomonių ringas | Komentarų (38)

Seimo narys Egidijus Vareikis (nuotr. iš E.Vareikio blogo)

Egidijus Vareikis

Seimo narys

Lietuvoje nepaliaujamai vyksta karas. Keistas tas karas – savų prieš savus. Valdžia kaip įmanydama stengiasi surinkti pagal įstatymą priderančius mokesčius, kurių reikia žmonėms remti, gi žmonės stengiasi tuos mokesčius kuo labiau nuslėpti. Laimi, kurie gudresni tą dieną ir toje vietoje. Karo pasekmė – skurdus biudžetas ir didėjantis tarpusavio nepasitenkinimas.

Jei tai būtų kokie primityvūs laikai, tai galėtume sakyti, neišmanėliai ir tie, ir anie, bet juk gyvename XXI amžiuje, kai vis protingi ir visi supranta. Supranta savaip. Dauguma piliečių įsitikinę, kad bendri pinigai skirstomi neteisingai ir neprotingai, valdantieji stengiasi įrodyti, kad viskas daroma tų pačių piliečių gerovei. Daugėja nesusipratimų, pigaus populizmo…

Štai kaip įdomiai atrodo piliečių – statistinių lietuvių – pažiūra į mūsų bendrus pinigus. Ne tik pažiūra, kiek jos santykis su realybe. Biudžetas šiandien – svarbiausia politikos aktualija.

Pasak ministrės Ingridos Šimonytės (o ji remiasi apklausų, atliktų bendrovės RAIT, duomenimis), lietuviai mano, kad biudžeto išlaidos atrodo maždaug taip:

Valdininkų (valstybės tarnautojų) atlyginimai – 47,7 proc., gynyba – 12, 7 procento, pensijos ir išmokos 8,8 proc., ūkio plėtra, – 7,6 proc., švietimas – 4,1, sveikata 3,9, aplinkosauga – 1,2 ir t.t.

Suprantama, kad tas pats statistinis manymas, kad valdininkai yra didžiausi tautos kraugeriai, juos išnaikinus pinigų atsirastų viskam – tiesiog rojus žemėje. Dar sumažinus išlaidas gynybai, žiūrėk, pensijoms ir išmokoms tikrai netrūks. Valdžia neva nenori to daryti, todėl yra bloga. O čia netrunka dainuojančių, kad valdžia tyčia taip daro, tad nieko čia blogo, slėpti pajamas, verstis šešėlinės ekonomikos erdvėse.

Opozicijai labai smagu sakyti, kad valdžia pinigus skirsto blogai (beje, būdama valdžioje, ji skirstė iš esmės taip pat, nes nieko čia stebuklingo nesugalvosi). Smagu ir žadėti likviduoti valdininkus, jie nemylimi, tad pažadas bus maloniai priimtas. Ir taip toliau.

Tiesa yra visai kitokia. Norintieji paskaityti internete skelbiamą biudžeto projektą nustebs, kad yra ne taip, kaip galvojame, o nenorintiems teks patikėti ministrės patikinimu ar šio teksto autoriumi.

Realus biudžeto projektas byloja, kad valdininkų atlyginimai kitais metais sudarys viso labo… 3 procentus. Ne 33, o tik tris, nežinia, ar kada jie gaudavo daugiau penkių. Net pačiais šviesiausiais valdininkijai laikais. Galime pykti ir net labai pykti, tačiau daugiausiai valdžia (bloga valdžia, autoriaus past.) išleidžia socialinėms reikmėms – daugiau kaip 40 procentų. Švietimas gauna 15,5, sveikatos apsauga 12,2 procento viso šalies biudžeto. Ekonomikos plėtrai skiriame 6,7, teisėsaugai ir tvarkos palaikymui – 4,4. Gynyba – tai menki 2,9 procentai visų valstybės išlaidų… kas lieka – mizeris.

Valdžia ne prieš norų išsipildymą – daugiau pinigų ligoninėms, mokykloms, daugiau teisėsaugai. Tačiau nesunku įsitikinti, kad krašto apsaugos naikinimas ir net visos valstybės tarnybos likvidavimas išmokų ir pensijų nepadidins.

Taip ir pyksimės: valdžia, kol ji atsakinga, gins realią situaciją, populistų chorelis giedos statistiniam piliečiui malonias dainas. Tačiau kol taip elgsimės, nesusitaikysim – pinigų visada atrodys per mažai, visi kaltinsime vieni kitus vagystėmis. O šiandien Lietuvai, vis dar kamuojamai krizės ir jos padarinių, reikia susitaikymo ir savitarpio supratimo. Negalima nepaisyti visuomenės nuomonės, o jei ji neteisinga, tai stengtis, kad tokia nebūtų. Negalima ignoruoti realybės, nes nusivylimas bus labai gilus.

Kad tarpusavio supratimas atsirastų, visų pirma reikia atsisakyti kelių populiarių mitų.

Pirmas – biudžeto ir kitų bendrų pinigų maišas neišsemiamas. Kitais metais bendrų pinigų su visais biudžetiniais, europiniais, savivaldybiniais pinigais bus apie 35 milijardai, kiek daugiau kaip 10 tūkstančių „ant žmogaus“. O čia jau mūsų piliečių ir deleguotų jos atstovų – Seimo – pareiga racionaliai juos paskirstyti.

Antras – pinigus galima paimti iš valdininkų ir tarnautojų, policininkų, sekretorių, tvarkdarių ir kitų. Valdininkijos nebuvimas nuostolingesnis nei jos išlaikymas – tokia istorijos patirtis. Skaitytojas, dar nepamiršęs aritmetikos, nesunkiai paskaičiuos, kad visų labai nemylimas Seimas kasdieną jam kainuoja…. apie 7 kuklius lietuviškus centus. Per metus net trisdešimties sidabrinių nesiekia.

Trečias – laimę atneš gynybos ar policijos atsisakymas. Šiandien į NATO „bendrą katilą“ ir savąją gynybą statistinis lietuvis per metus sumoka kiek daugiau kaip 200 litų bendrų pinigų. Įdomu, ar apsigintų kiekvienas individualiai už tokius pinigus, jei nebūtų NATO ar valstybės saugumo struktūrų.

Labai norėčiau, kad išmoktumėme ne tik svajoti apie pinigus, bet ir juos skaičiuoti, tada suvoksime, kad socialinių išmokų sutvarkymas yra kur kas didesnis pinigų rezervas nei gynybos atsisakymas. Pertvarkymams reikia ne tiek daug pinigų, kiek drąsos. Reikia daugiau biudžeto kūrėjų, negu „valgytojų“.

Prieš šešias dešimtis metų Vokietijos kancleris Konradas Adenaueris nepabūgo pertvarkyti socialinės paramos sistemą labai paprastai, nors ir labai radikaliai – jokių lengvatų tiems, kurie gali užsidirbti patys, o tiems, kurie negali, – lengvatos, užtikrinančios padorų gyvenimą. Socialinių išmokų procentas sumažėjo, dirbančių padaugėjo, galiausiai atsirado tai, ką iki šiol vadiname Vokietijos ekonominiu stebuklu. Ar lengva tą padaryti? Sunku, tačiau įmanoma. Vokiečiai buvo drausmingi. Beje, lietuviai kantrūs, jei ta kantrybė būtų paremta teisingumu ir pasitikėjimu…

Ne vieno dešimtmečio praktika byloja, kad investicijos į ilgalaikius perspektyvius projektus duoda pinigų „grąžą“ vėliau, tačiau pinigai didesni – investicija į infrastruktūrą atsiperka, investicija į „čia ir dabar“ dažnai stumia į nesibaigiančias skolas.

Didžiausią ilgalaikį efektą duoda investicijos į gynybą ir teisėsaugą. Tos šalys, kuriomis šiandien žavimės, sunkiu momentu ne naikino teisėsaugą ir gynybą, o jas stiprino. Pamenu, kaip buvęs Niujorko meras Rudolfas Guilianis padarė stebuklą: Niujorką iš nusikalstamumo kamuojamo miesto pavertė saugia ir, svarbiausia, klestinčia vieta – krizės atveju investavo į … saugumą ir pasitikėjimą tarp piliečių ir administracijos.

Lietuvos ekonomika ėmė ženkliai augti, investicijos ėmė plaukti ir gerovė atsirado ne todėl, kad viena ar kita vyriausybė padarė kažkokį ekonomikos burtą. Šalis tapo saugi ir patikima. Šiandien svarbus uždavinys yra ne dar ir dar kartą susipykti dėl biudžeto, o susitarti, ką daryti, kad augtų bendrasis vidaus produktas. O pinigų išmokoms bus tada ne taip jau mažai, nors geriausia, kad tų išmokų reiktų vis mažesniam mūsų tautiečių skaičiui.

Neaptingusiam skaitytojui siūlau atsiliepti į Finansų ministerijos raginimą pačiam sudaryti šalies biudžetą, paskirstyti bendrų pinigų išlaidas. Rimta treniruotė, ir mažiau laiko tarpusavio kivirčams.

Komentarai

 

 

 
 1. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I have to say that for the last couple of hours i have been hooked by the impressive articles on this site. Keep up the great work.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear concept

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. I do like the manner in which you have presented this difficulty and it really does supply us a lot of fodder for consideration. Nonetheless, through what precisely I have observed, I basically trust as the actual feedback pack on that people today keep on issue and not embark on a tirade regarding some other news of the day. Still, thank you for this outstanding point and though I do not necessarily concur with it in totality, I respect your viewpoint.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Die folgenden Mal, wenn ich read a Blog Ich hoffe, dass es enttäuscht mich, wie doesnt viel wie dieses. I implizieren, ich weiß es war meine Wahl, um Option lernen, aber I wirklich dachte youd haben etwas interessant zu sagen. Alles, was ich höre, ist ein Bündel von Jammern über etwas , dass können fix if you werent zu beschäftigt passieren Suche nach Aufmerksamkeit.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. I deleted my Blogspot account some time ago. However, I saved the link from the blog and it appears to still be active. I don’t understand what I did wrong. I cannot get to the blog by typing in the original address, but I can by following the link. I want this thing permanently deleted. Can anyone tell me how to do that?.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Dovanos sužadėtuvių proga: kaip pasveikinti įsimylėjėlius? 
Neseniai susižadėję draugai pakvietė paminėti ypatingą įvykį? Nėra dvejonės, dalintis džiaugsmu – smagu,...

Tabu temos poroje – kaip jų atsikratyti? 
Jaučiate, kad mylimas žmogus su jumis nėra šimtu procentų atviras? Normalu, visiems pasitaiko...

Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...