Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Balandis 13 Antradienis
 

Kaip kova su teroristais tapo JAV manija

2013-07-22 00:07 | Užsienis | Komentarų (6)

Musulmonė (sxc.hu)


Vaida Paciūnaitė

Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) šnipinėjimo skandalas patvirtino ilgai sklandžiusią nuomonę, jog teroristų gaudymas tapo Jungtinių Amerikos Valstijų manija. Savo pačių piliečių šnipinėjimas žmogaus teisių aktyvistams atrodo toks pats žalingas kaip skandalai Gvantanamo kalėjime. Gvantanamo problema taip pat neišspręsta, mažai kas domisi kalinių teisėmis ir elgesiu su jais, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, jog daug kalinių yra laikomi neturint jokių apčiuopiamų įkalčių prieš juos. Tupdomi tie, kurie panašūs į teroristus ir sukelia bent kiek apčiuopiamą dvejonę.

Tarptautinių santykių ekspertai nebijo pasakyti, jog Amerika serga. Rusėjo 11 d. paliko gilią žaizdą, kuri neišgijo iki šiol, nors praėjo jau beveik 12 metų. Šnipinėjimo skandalas parodė, jog viskas nesibaigia vien telefono skambučių pasiklausymu arba internetinės veiklos fiksavimu. Manoma, jog tarptautinis šnipinėjimas akivaizdus maniakiškumo ženklas ir ši veikla tikrai nebuvo proporcinga galimai grėsmei.

Nuo 2005 m. per metus nuo teroristų veiklos žūva 23 amerikiečiai, dažniausiai ne JAV teritorijoje. “Daugiau žmonių miršta sekdami televiziją ar dėl kitų išmaniųjų programų” – rašė New York Times žurnalistas Nickolas Kristof. Ironiškai pabrėžiama, jog 15 kartų daugiau žmonių kasmet miršta nukritę nuo kopėčių.

Yra ir kitų JAV stigmų, kurios turėtų sulaukti daugiau dėmesio. 30 000 amerikiečių kasmet miršta nuo šaunamųjų ginklų, o JAV vaikui kyla 13 kartų didesnė tikimybė būti nušautam nei bet kurioje kitoje Vakarų valstybėje. Tačiau šioje srityje daroma labai mažai, arba nedaroma išvis nieko. Viskas pasibaigia trumpalaikėmis diskusijomis po kiekvieno tokio išpuolio. Pasibaigus poliniam flirtavimui ginklų gamintojai toliau nevaržomai lobsta iš prekybos. Neveiklumas jaučiasi ir kitose srityse. Pavyzdžiui, klimato atšilimo ir gamtos atžvilgiu, į kurias neabejotinai žvelgiama pro pirštus. Atrodo, jog vienintelė sritis, kuri priverčia dirbti iš peties, yra terorizmas.

Žinoma, tokia kritika nereiškia, jog terorizmas neegzistuoja ir yra menka problema. Niekas negali pasakyti, kiek teroristinių aktų yra išvengta dėl griežtos antiterorizmo politikos. Visiškai paneigti terorizmo problemos negalima. Skaičiuojama, jog nuo Rugsėjo 11-tos pasaulyje buvo įvyksta per 14 tūkst. išpuolių.

Realių politinių diskusijų apie tai, jog JAV žengė per toli praktiškai nebuvo. B. Obama sako, jog viskas dėl terorizmo prevencijos ir dėl to piktintis negalima. Europos lyderiai kaip A. Merkel sako tą patį – ir piliečiai turi su tuo susitaikyti. Piliečiai tampa panašūs į vaikus, kurie besąlygiškai privalo klausyti savo tėvų, kurie geriausiai žino, kas tinka jų vaikams. Tačiau kyla klausimas, ar laisva Amerika išliko, ar ji panaikino pati save dėl pernelyg didelio noro pažaboti terorizmą?

JAV nesupranta, kuo nusikalsta bandydama užtikrinti nacionalinį saugumą. Pažeisdama tarptautinę teisę, valstybė siekia vienvaldystės ir kitų valstybių nusileidimo. Stebina, jog visa tai vyksta valdant B. Obamai, kuris buvo įsivaizduojamas kaip žmogus nutrauksiantis JAV paranoją. Viskas atrodytų įprasta, jei prezidentūroje tebevadovautų G.W. Bushas, visi galėtų sakytų: „Tai tiesiog Bushas. Jis nuspėjamas“. Dabartiniai įvykiai parodo, jog nepaisant prezidento JAV tarptautinė politika ir interesai mažai tesiskiria. Belieka sakyti: „Tai tiesiog Amerika“.

Kyla klausimas ar buvęs Harvardo teisės studentas B. Obama, prieš rinkimus kalbėjęs apie pasaulio piliečių teisių saugojimą ir laisvę, pats tikėjo savo kalbomis, ir manė pakeisiąs G.W. Busho politiką. Ką jam pasakytų Martinas Liuteris Kingas ir Nelsonas Mandela, kurie buvo B. Obamos idealai?

Apgailestaujama, kad Europa atrodo pernelyg silpna, jog galėtų paprieštarauti. Žinoma, jog ji nori palaikyti draugystę, tačiau draugystėje būtina išsakyti ne tik gražius žodžius, tačiau ir konstruktyvią kritiką. Europos vardu kalbanti A. Merkel pasveria kiekvieną žodį. Ji atsisako lyginti NSA programą, su Stasi (Rytų Vokietijos žvalgybos kontražvalgybos institucija, – aut past.). Programos nebuvo identiškos, tačiau panašumų pernelyg daug: tikėjimas, jog viskas daroma dėl gerų tikslų, priešo suabsoliutinimas, pamišėliškas duomenų rinkimas.

Patys amerikiečiai taip pat bando atsakyti į klausimą, kodėl kova su terorizmu tapo tokia paranojiška. Visuomenėje netgi juokaujama, jog teroristai – tai XXI a. vaiduokliai ir baubai. Vienas iš amerikiečių pastebėjimų – pagrindiniu priešu esanti Al Qiada gali veikti visame pasaulyje. Pagrindinė jų būstinė persikėlė į Pakistaną, lygiai taip pat burtis jie gali ir pačios Amerikos priemiesčiuose, tačiau nenustojama kariauti Afganistane, o karas tampa parodomasis. Tikėtina, jog be kovos Al Qiada ir Talibanas palaipsniui sunyktų patys. Statistika rodo, jog 90 proc. aplinkinėse valstybėse gyvenančių arabų nepalaiko jų agresyvios politikos, tačiau tuo pačiu 60 proc. jų piktinasi JAV kišimosi į Irako ir Afganistano gyvenimą.

Iš tiesų, JAV manija gali būti gerai apgalvotas sprendimas. Nepaisant to, jog daugelis pavargo nuo karų ir skandalų, tačiau bendras priešas išlieka universali priemonė suvienijant visuomenę. Patys amerikiečiai sutinka, jog kalbos apie kovą su terorizmu veikia panašiai kaip A. Hitlerio kalbos apie bolševikus arba J. Stalino demagogijos apie kapitalistus. JAV pasaulyje neturi jokios kitos realios ir lygiavertės jėgos, kuri galėtų atlikti bendro priešo vaidmenį. Ne kartą konstatuota, jog politiniai šūkiai prieš kažką veikia žymiai geriau nei „už‘.

Visi žino, jog reali politika gali būti bjauri. Politikui tenka suderinti pernelyg daug skirtingų interesų, ir toli gražu ne visuomet laimi visuomenės interesas. Tik laikas parodys, kuo pasibaigs maniakiškos teroristų paieškos ir ar jos atneš daugiau naudos, nei žalos. Laikas taip pat parodys ką Europai atneš pataikavimas JAV ir leidimas tęsti sekimą.

Parengta pagal užsienio spaudą.

Komentarai

 

 

 
 1. Patys jankiai tuos teroristus sukuria,nes tai pretekstas,naikinti atskiras tautas.O tokiems avigalviams kaip lietuviski valdziazmogiai,tai tiesiog keliaklupsciavimas pries pasaulio teroristus ir okupantus Nr 1 -jankius.Lietuvos valdziazmogiai tiki jankiu pasakom,jog apgins Lietuva .Bet pirma tegul apsigina save,savo valdas,ir savo piliecius.O lietuviskas valdziazmogiu bukumas,visi tie slapti kankinimo ,ogal ir zudimo ,kalejimai,netgi kariu dalyvavimas nesvariuose karo reikaluose,uztraukia Lietuvai ir jos zmonems ,tik didele teroro galimybe,dideli pavoju.Amerikai karai nesa didziausius pelnus,kai tuo tarpu musu ubagiskai valstybei,tik tolimesni ekonomnini nuosmuki ir baisingus nuostolius.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 2. Prisidengus kova su terorizmu,pateisinami kariniai veiksmai užsienio valstybėse.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Jeigu mes į tiek šalių vykdytumėme karinę intervenciją,tai netik teroristų,bet ir savo šešėlio reikėtų bijoti.Prisiminkime :Vietnamą,Libiją ,Iraką,Siriją ir daugelį kitų šalių.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 4. Jei pas mus tiek būtų žuvę dėl teroristų, pažiūrėčiau, kaip autorė tą antiteroristinę veiklą vadintų manija…

  Thumb up 0 Thumb down 2

 5. europai px, ji dabar turi didesni rupesti, kaip daugiau atkovot teisiu pyderastams:))

  Thumb up 6 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
LŠMPS pirmininkas: premjerė I. Šimonytė ir ministrė J. Šiugždinienė nenustoja stebinti blogąja prasme 1
Evaldas Rapolas: kada nepagrįsta nuomonė tampa realia grėsme įmonių reputacijai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 75 mln. eurų
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta obligacijų emisija už...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...