Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 30 Penktadienis
 

Kada prasideda mokslinė prostitucija

2008-12-09 15:15 | Komentarai | Komentarų (1)

Viename holivudiniame filme labai taikliai buvo pacituotas tabako pramonei dirbantis mokslininkas, kurio teigimu, užtektų jam duoti pakankamai pinigų ir jis galėtų paneigti visuotinės traukos dėsnį. Po to buvo paviešinti faktai apie tabako pramonės pirktus mokslininkus, buvo paviešintos sumos, kurios buvo mokėtos šiems mokslininkams tam, kad jie paneigtų rūkymo žalą sveikatai ir pan. Nuo tokių mokslininkų mokslo pasaulis jau atsiribojo, o save gerbiantys moksliniai žurnalai reikalauja nurodyti, ar mokslinis tyrimas nebuvo finansuotas pramonės ar suinteresuotų pusių.

Pastarojo meto įvykiai rodo, kad Lietuvai iki tokio sąmoningumo dar labai toli. Dar daugiau, panašu, kad net valstybės institucijos, tenkindamos pramonės įgeidžius švaisto valstybės lėšas tyrimams, kurie, švelniai kalbant, galėtų būti vadinami moksliniu nihilizmu, atba tiesiog suinteresuotų verslo struktūrų interesų tenkinimu už mokesčių mokėtojų pinigus.

Dar tebevykstant diskusijoms apie alkoholinių gėrimų reklamos apribojimą ir kitas alkoholio kontrolės priemones, viešose diskusijose pasirodė Žmogaus studijų centro direktorius Gintaras Chomentauskas, kurį visų šių renginių metu buvo galima stebėti besitariant su alkoholio gamintojais. Jo nuomonė stebėtinai dažnai sutapdavo su alkoholio gamintojų išvedžiojimais. Matyt, logiška tokios draugystės tąsa tapo Ūkio ministerijos užsakytas tyrimas „NESAIKINGO ALKOHOLIO VARTOJIMO NEIGIAMOS ĮTAKOS LIETUVOS KONKURENCINGUMUI MAŽINIMO GALIMYBIŲ IDENTIFIKAVIMAS", kuris gruodžio 11 d. bus pristatomas Ūkio ministerijoje. Jau dabar su juo galima susipažinti Ūkio ministerijos tinklalapyje.

Dar iki tyrimo G.Chomentauskas teigė, kad įrodymais pagrįstos alkoholio kontrolės priemonės (reklamos, laiko, vietos apribojimas ir kiti apribojimai) yra neefektyvios, o žmonės geria todėl, kad yra nelaimingi. Jo teigimu, girtuokliauja tik 10 proc. populiacijos, todėl nėra reikalo riboti likusių, kurie geria saikingai.

Natūralu, kad šita filosofija labai patinka alkoholio gamintojams, kurie su Ūkio ministerijos palaiminimu sėkmingai plėtojo savo verslą.

Labai akivaizdu, kad pagrindinis šio tyrimo tikslas nėra toks, koks yra deklaruojamas. Juo siekiama „pritempti mokslą" prie aludarių bei degtindarių svajonių ir susikurti „mokslinį pagrindą" realių alkoholio kontrolės priemonių stabdymui.

Manome, kad visuomenė dar sužinos, kiek mokesčių mokėtojams kainavo toks mokslas, nes tai galėtų paaiškinti ir daugelį kitų neaiškių dalykų. Pirma, kodėl konkursas buvo paskelbtas liepos mėnesį, kai visi universitetai atostogauja? Antra, kodėl tyrėja buvo pasirinkta įstaiga, kuri neturi savo mokslinių duomenų bazės? Trečia, kodėl dalyvauti nebuvo kviesti universitetai, kurie teikia duomenis Statistikos departamentui, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenų bazėms ir yra sukaupę ilgalaikių šių problemų stebėjimų duomenis?

Beje, reikia pastebėti, kad šiuos duomenis Žmogaus studijų centro ekspertai fragmentiškai (tai, kas patinka) naudoja savo tyrime.

Klausimų kyla ir daugiau. Pavyzdžiui, kodėl buvo kartojami tyrimai, tokie kaip AUDIT apklausa, kurią tik prieš metus atliko Valstybinis psichikos sveikatos centras. Juk šiame tyrime buvo apklausta ne 500, o 3300 tiriamųjų? Kuris tyrimas geriau atspindi situaciją, abejonių nekyla. Negana to, p. Chomentauskas iš šio klausimyno kažkodėl naudoja tik 3 klausimus, nors jų klausimyne yra 10. Mokslininkai gerai žino, kad klausimynai yra nekarpomi ir nedėliojami pagal kieno nors užgaidas. Atvirkščiai, klausimynai yra labai kruopščiai tikrinami, validizuojami, skaičiuojamas jų vidinis suderinamumas ir kt. Tam reikalingi ir autorių leidimai juos naudoti. Žmogaus studijų centrui šie dalykai kažkodėl nepasirodė svarbūs. Tai daug ką paaškina.

Naudojant pilną, o ne pagal p.Chomentausko fantazijas iškarpytą klausimyną, buvo nustatyta, kad alkoholį žalingai vartoja 20, o ne 10 proc. 15-74 m. Pabandykime įsivaizduoti: jei 10 proc. Lietuvos gyventojų suvartotų 71 proc. viso suvartojamo alkoholio, tai reiškia, kad tie "geriantys" per dieną turėtų išgerti bent 0,7 l degtinės.

Panašių „perlų" šiame tyrime galima rasti labai daug. Žmogaus studijų centro specialistai rado ryšius tarp rūkymo ir alkoholio vartojimo, tarp širdies ir kraujagyslių ligomis ir mirčių nuo vėžinių susirgimų ir pan. Tačiau šios sąsajos buvo nustatytos ir šimtus kartų patikrintos jau beveik prieš 60 metų! Argi ne keista, kad už tokius „atradimus" Lietuvos gyventojai dar kartą turėjo sumokėti privačiai įstaigai? Neabejoju, kad jeigu į pristatymą ateis mokslininkų, jiems kils klausimų ir apie tai ar linijinės regresijos metodu įvertinti ryšiai iš tikrųjų rodo priežastis. Tokių sensacingų teiginių nerasime jokiame kitame moksliniame straipsnyje. Šioje studijoje koreliacijas galima skaičiuoti tarp bet ko. Gal tada buvo verta pabandyti nustatyti ir ryšį tarp nosies ilgio ir šnervių diametro, nes tokie žmonės gali būti nepatenkinti savo išvaizda savo išvaizda ir bijodami aplinkinių patyčių dažniau emigruoti iš Lietuvos, prasigerti ar žūti autoįvykyje?

Mokslininkų, jau mačiusių šį tyrimą nuomone, jis neatlaikytų jokios mokslinės kritikos: nei dėl tyrimo metodikos, nei dėl gautų duomenų interpretacijos. Net neabejoju, kad šio tyrimo rezultatai ir išvados bus entuziastingai cituojami Ūkio ministerijos specialistų, rengiant eilines Alkoholio rinkos liberalizavimo iniciatyvas. Ponas G.Chomentauskas teigia, kad „užuot nacionaliniu lygiu vykdžius trumpalaikes ir dažniausiai neveiksmingas kampanijas, nukreiptas į atskirus rizikos veiksnius ir atskiras SŽE formas (alkoholio vartojimą, rizikingą elgesį keliuose, savižudybes, rūkymą), prioritetas turi būti suteiktas sisteminio lygmens tarpsektorinei valstybės politikai su šiais privalomais politikos komponentais".

Šis sakinys ir nusako esminį atlikto tyrimo tikslą: nuneigti įrodymais pagrįstas alkoholio kontrolės priemones ir pasitelkiant liguistas mokslines fantazijas bei hipotezes sukurti dirvą tolimesniam alkoholio pramonės klestėjimui. Belieka tikėtis, kad tyrimo pristatyme aktyviai dalyvaus mokslininkai bei šios srities specialistai. Tikimės, kad ir žiniasklaida atsirinks, kas yra kas bei plačiai nušvies kam švaistomos valstybės lėšos ir kokia yra tikroji tokio „mokslo" paskirtis.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. Aurelijus Veryga

2008-12-09

Komentarai

 

 

 
  1. naturally like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will surely come back again.

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...