Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 28 Ketvirtadienis
 

Kada liausimės importuoti skurdą? [Arba Matyt, teisingas posakis, kad buvusių kagėbistų nebūna]

2020-05-11 08:21 | Naujienos | Komentarų (6)

Skurdžiose šalyse pagamintos prekės savo pigumu nukonkuruoja vietinių gamintojų prekes

Vytenis Paulauskas

Koronavirusas, manau, parodė kelią, kuriuo turėtų eiti žmonija, norėdama išlikti. Siekdamos nugalėti koronavirusą, valstybės ėmė izoliuotis viena nuo kitos, stabdyti judėjimą tarp valstybių. Norėdamos išspręsti savo problemas, valstybės privalo tas problemas spręsti savo šalyje, o ne vien tik visame globaliame pasaulyje vienu metu.

Pasaulyje yra visokių virusų. Ne vien tik koronavirusas daro didžiulę žalą visai žmonijai, ne vien tik jis žudo žmones. Vienas iš tų kitų žmones žudančių virusų yra skurdo virusas. Norint įveikti tą skurdo virusą, taip pat reikia uždaryti valstybių sienas, neįleisti jo į šalį, o tą, kuris vis dėlto prasiskverbė į šalį, sunaikinti.

Pažiūrėkime, kaip tas skurdo virusas veikia. Kokiose nors skurdžiose Azijos, Afrikos ar Lotynų Amerikos šalyse gaminamos prekės. Jų pagaminimo savikaina labai maža, nes dirbantiesiems mokami labai maži atlyginimai, darbo sąlygos blogos, darbo laikas ilgas. Tas dėka dirbančiųjų išnaudojimo labai pigias prekes verslininkai veža į turtingas šalis, kur tos prekės parduodamos daug brangiau, tačiau net ir tokiu atveju tos prekės savo pigumu nukonkuruoja vietinių gamintojų prekes. Norėdami konkuruoti su tais kitų šalių gamintojais, vietiniai gamintojai privalo piginti ir savo prekių savikainą, didindami savo darbuotojų išnaudojimą, blogindami jų darbo sąlygas, liberalizuodami darbo santykius, mažindami atlyginimus. Tokiu būdu skurdas importuojamas iš atsilikusių, skurdžių šalių į turtingąsias šalis.

Prieš krizę, susijusią su koronavirusu, kilusi įtampa tarp JAV ir Kinijos atsirado būtent dėl to, kad JAV prezidentas D. Trampas, didindamas muitų tarifus pigioms kinų prekėms, pabandė sustabdyti to skurdo viruso invaziją į JAV. Tokiu būdu D. Trampas siekė, kad muitų dėka pabranginus pigias kiniškas prekes, analogiškas prekes apsimokėtų gaminti ir JAV mokant dirbantiesiems normalius atlyginimus.

Lietuvos politikai elgiasi priešingai negu D. Trampas – jie stengiasi pasaulinėje rinkoje konkuruoti savo dirbančiųjų skurdu. Tuo tikslu jie bando stabdyti dirbančiųjų atlyginimų didėjimą, vengdami didinti minimalų atlyginimą, mažindami mokesčius verslui ir tuo skurdindami viešąjį sektorių.

Nors dėl koronaviruso valstybės viena nuo kitos ir atsitvėrė sienomis, vis dėlto koronavirusas jas ir suvienijo. Mat visos valstybės įgijo tą patį labai pavojingą, klastingą ir nematomą priešą – koronavirusą. Todėl reikia susitelkti ir bendromis pastangomis nugalėti tą nematomą priešą, sukuriant vaistus ar skiepus nuo tos ligos.

Bent trumpam reikės užmiršti ir visus kitus gerai matomus priešus, gyvenančius kitose valstybėse. Tik kai suvieniję jėgas įvairių šalių mokslininkai nugalės žmonių gyvybes atimantį koronavirusą, politikai vėl galės imtis kasdieninių reikalų – kovoti prieš Rusijos, Sirijos, JAV, Baltarusijos ar kokį nors kitą savo nemėgstamos valstybės prezidentą. Lietuvos politikai taip pat turėtų laikinai pamiršti savo mėgiamą užsiėmimą – informacinį, propagandinį karą su V. Putinu.

O kol kas Lietuvos politikai kovoja su koronavirusu. Jų nuomone, toje kovoje bene svarbiausias uždavinys – gelbėti verslą, kuris žlunga visiems žmonėms dėl karantino užsidarius namuose.

Kur dingo verslo „lašiniai“?

Vos tik paskelbus karantiną Vyriausybė pareiškė, kad verslui gelbėti bus skirta 5,4 mlrd. eurų, o jeigu jų neužteks, bus skirta ir dar daugiau – tiek, kiek reikės. Negalios nei Fiskalinės drausmės įstatymas, nei visi kiti finansiniai suvaržymai.

Dar praėjusiais metais vėžiu sergantys ligoniai prašė Vyriausybės skirti jų gydymui kelis milijonus litų tam, kad jie būtų išgelbėti nuo mirties. Deja, Vyriausybės atsakymas buvo griežtas – pinigų neturime. Mokytojai reikalavo keliasdešimties milijonų eurų jų atlyginimų padidinimui (pasak švietimo, mokslo ir sporto ministro A. Monkevičiaus, norint mokytojams atlyginimus padidinti 10 %, reikėtų papildomai 40 mln. eurų). Tačiau ir tų 40 mln. eurų Vyriausybė neturėjo. O dabar staiga iš kažkur atsirado ne keli ar keliasdešimt milijonų, bet keli milijardai eurų.

Žinoma, daug kas gali pasakyti – bet juk tie milijardai yra skirti tam, kad būtų nugalėta visame pasaulyje mirtį sėjanti nelaimė – koronavirusas. Tačiau vis dėlto kyla klausimas – kodėl privatų verslą gelbėti, finansuoti jo veiklą, padengti tos veiklos nuostolius turi valstybė? Valstybė turi daugiau pinigų skirti sveikatos apsaugai, medikams, kurie tiesiogiai kovoja su koronavirusu. Tačiau kai Seime buvo svarstoma apie atlyginimų padidinimą medikams, tai pavyko padaryti tik iš antro karto, nes buvo sakoma, kad 100 % padidinti atlyginimus gydytojams pinigų valstybės biudžete gali neužtekti, kad pirma reikia paskaičiuoti ir pan. Tad tiems, kas dirba priešakinėse fronto pozicijose, pinigų gailima.

O privatus verslas, kuris dabar nedirba, juk gali pasirūpinti ir pats savimi. Vien pernai verslas gavo 9 mlrd. eurų pelno. Pelno mokestis Lietuvoje yra labai mažas – vos 15 %, o kai kurios įmonės iš viso yra atleidžiamos nuo pelno mokesčio. Tad rezervų verslas turi pakankamai tam, kad išgyventų du tris mėnesius net ir negaudamas pajamų.

Metinis Lietuvos valstybės biudžetas buvo vos dviem milijardais eurų didesnis už tai, kiek pelno verslas gavo praėjusiais metais. Tad kodėl valstybė turi taupyti pensininkų ir biudžetininkų sąskaita ir tuos sutaupytus pinigus atiduoti nedirbančiam verslui, kuris per praėjusius keletą ekonomikos pakilimo metų, anot Prezidento G. Nausėdos, užsiaugino pakankamai „lašinukų“? Įmonių sąskaitose yra pakankamai pinigų tam, kad jos galėtų bent du mėnesius išsiversti, „valgydamos“ tuos savo „lašinius“.

Tačiau verslininkai visada stengiasi išnaudoti esamą padėtį. Ar ekonomika kyla, ar smunka, ar vyksta krizė, jų reikalavimai valdžiai visada vienodi – sumažinti mokesčius verslui, pabloginti dirbančiųjų darbo sąlygas, prailginti jų darbo laiką, nedidinti minimalaus atlyginimo.

Buvusių kagėbistų – nebūna?

Per šią krizę ypač aktyviai reiškėsi buvęs KGB karininkas, dabar atstovaujantis verslininkus, D. Arlauskas. Jis pateikė verslo reikalavimus valdžiai. Tarp tų reikalavimų – sustabdyti Darbo kodekso veikimą 6 mėnesiams, prailginti darbo dienos laiką iki 12 valandų, taikyti suminę darbo laiko apskaitą (kitaip sakant- nemokėti už viršvalandžius) ir pan.

Besiklausant nuolat per radiją ir televiziją transliuojamų D. Arlausko samprotavimų, nejučia į galvą ateina mintis: matyt, teisingas yra posakis, kad buvusių kagėbistų nebūna.

Nuolat aktyviai reiškiasi ir viešbučių bei restoranų verslą atstovaujanti E. Šiškauskienė. Kalbėdama televizijos laidoje ji sakė, kad „verslą reikia gelbėti dotacijomis“. Tačiau kodėl reikia dotuoti tokį verslą, kurio šiuo metu nėra, ir kuris, kaip galima prognozuoti, net ir pasibaigus karantinui nepasieks ankstesnių apimčių? Greitai neatsigaus nei turizmo, nei viešbučių, nei restoranų verslas, nes bus bijoma sukelti naują mirčių nuo koronaviruso bangą. O kai padėtis stabilizuosis, tai visi šie verslai, kai jų teikiamoms paslaugoms atsiras poreikis, savaime atsigaus ir be valdžios pagalbos, be valdžios dotacijų.

O žmones, dėl krizės netekusius darbo, reikia finansuoti tiesiogiai per Užimtumo tarnybas (darbo biržas), bet ne per verslo įmones. Krizės laikotarpiu galima būtų padidinti bedarbio pašalpas, palengvinti sąlygas jų gavimui. Juk dabar iš užimtumo tarnybose užsiregistravusių darbo ieškančių asmenų pinigus gauna mažiau kaip pusė užsiregistravusiųjų. 100 tūkstančių bedarbių negauna visai nieko iš valstybės. Kaip, iš ko jiems gyventi? Būtent tokiems žmonėms valdžia visų pirma turėtų padėti, o ne rūpintis tuo, kad krizės metu nesumažėtų milijonierių pelnai.

O jeigu pinigai bus duodami verslo įmonėms, tai gali atsitikti taip, kad jie nusės darbdavių kišenėse nepasiekę adresato – dirbančiųjų.

Komentarai

 

 

 
 1. Tuoj prasides visuotine cipizacija ir geicjudejai visus valdys kompu pagalba kas nepatiks iseliminuos partijos bus nereikalingos

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Daugybę dešimtmečių miestuose sukoncentruota pramonė įdarbindavo darbininkus iš provincijos. Kasdien traukiniai ir įmonių autobusai atveždavo juos į darbą, o po pamainos nuveždavo atgal. Traukinių tvarkaraščiai buvo priderinti prie fabrikų pamainų pradžios ir pabaigos. Tiems, kam per toli kasdien važinėti ten ir atgal, buvo darbininkų bendrabučiai. Jie tik savaitgaliai grįždavo pas šeimas.
  Mūsų dabartinis verslas daro priešingai – darbininkus vežasi ne iš Lietuvos, o iš užsienio. Taip pat ir nelegalus. Verslo rykliams taip pelningiau? Ir su valdžia tuo pasidalina? Kitaip jie būtų įpareigoti SAVO žmones įdarbinti. Tačiau vyriausybė savo NESUINTERESUOTUMU pasirūpinti LT žmoni įdarbinimu, sąmoningai IŠSTUMIA juos į emigraciją.
  Žinoma, jei, mokėdami jiems mažas algas, VERSLO RYKLIAI nepasirūpina jų net ir atsivežti įmonės sąskaita bei namo nuvežti, ir bent kiek pamaitinti, žmonėms per brangiai kainuoja pas tokį darbdavį dirbti!
  Visai nesirūpiname, jog tarp čia atvežamų darbininkų iš BY be UA ir iš toliau, gali būti įv. tikslais atvažiavusių. O darbo paieška gali būti tik priedanga. Stebina ir kiti entuziastingai įsileidžiami – esa, persekiojami opozicionieriai. Ar taip kruopščiai ir profesionaliai surinkote visas žinias apie juos, esate tuo tikri? Pvz., kai į LT pabėga(?) kad ir kompiuterijos specialistai? Juk Vakaruose tokie daug daugiau uždirba! O jie atsisako tos galimybės dėl apsigyvenimo būtent LT? :) Kiek tokių „pabėgėlių” darbuojasi UA, ir nemažai ten nuveikė? Žurnalistiniai tyrimai vis tai tą, tai aną įvykdytą „zadaniją” atskleisdavo

  Thumb up 1 Thumb down 0

 3. …..” Lietuvos politikai taip pat turėtų laikinai pamiršti savo mėgiamą užsiėmimą – informacinį, propagandinį karą su V. Putinu.”…. iš straipsnio.

  Iš viso ar Lietuva turi bent vieną tikrą politiką? Įgijusį tos srities išsilavinimą?
  Dabar koks nors žemės ūkio akademijos absolventas vadovauja ten kur nepakliūna universitetinį politiko išsilavinimą turintis jaunimas. Kodėl kariauti su
  tuo Putinu? Užtenka parodyti kasdienius rusų gyvenimo vaizdelius šalia palyginimui parodant vakarų gyvenimą. Putinistai kaip velnias kryžiaus bijo,kad paprasti rusai nepamatytų prarajos gylio į kurią juos įstūmė genialūs komunizmo teoretikai ,iš kur nėra vilties išlipti ir gerai gyventi be neapykantos nekaltiems kaimynams.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 4. Lietuvos gyventojai jeigu butu savo salies patrijotai,jeigu bent kiek myletu valstybe kurioje gyvena,i prekybos centru ,priklausancius uzsienieciams,paprasciausiai neitu apsipirkineti.Vis dar Lietuvoje yra issilaikiusiu lietuvisku parduotuveliu.Pirkejas pirkdamas lietuvisku verslininku prekybos imonese,pirmiausia palaiko savo gamintojus,pelno mokescius ir kitus mokescius palieka Lietuvoje.Tuo tarpu didieji uzsienieciu flagmanai,kurie perka ir parduoda uzsienyje gaminta slamsta,net ir pelno mokesti iskelia uzsienin.kai supras lietuviski vartotojai,kad pirmenybe turetu buti saviems,savo krastui,savo kaimynui,savo draugui,ne tik valstybes biudzetas bus galingesnis,bet ir daugelis gamintoju tures galimybe idarbinti daugiau dirbanciuju,kur velgi per mokescius pilnes valstybes kasa.O kaip panaudojamas biudzetas,tai jau kitas klausimas,kuri pilieciai taip pat patys privaletu ir skirstyti,riksliau nurodyti ,kaip milicininku valdzia privaletu elgtis.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 5. Asmeniškai aš stengiuosi pirkti tik lietuviškas prekes, net jeigu jos būna brangesnės už atvežtines, perku nelietuvišką tik tai, ko pas mus negamina, pvz., telefonai, kompiuterinė technika, buitinė technika ir pan.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 6. Paminėjus Arlauską, nepaminėti KGB skundiko ir jo partijos …nusikaltimas.
  Prisiminkim,kiek padėjo pastangų Kubilius,liberalai,Valinskas,kad minimalus atlyginimas nebūtų didinimas.Pensijos tik …mažinamos.
  Taigi kaip Pats sakote BUVUSIŲ nebūna.

  Thumb up 3 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (1)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (6)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...