Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Ką Lietuvoje galėtų veikti Pepė Ilgakojinė ir kuo būtų tapęs Michael’as Phelps’as? [Arba Stigmos mūsų mąstymo]

2016-08-25 07:48 | Nuomonių ringas | Komentarų (11)

Lijana Kairienė. KK nuotr.

Lijana Kairienė

Astridos Lindgren sukurtą heroję Pepę Ilgakojinę žino visi. Ji – buvusio jūrų siaubūno dukra, nenuorama, fantazuotoja, taisyklių laužytoja, gyvena viena ir daro tai, kas jai šauna į galvą. Realiame gyvenime ši mergaitė būtų vertinama kaip vaikas iš asocialios šeimos, turintis elgesio ir emocijų sutrikimą, kuris pasireiškia dėmesio sutrikimais, hiperkinezėmis, perdėtu impulsyvumu, lėta veiklos sparta, hiperaktyvumu, veiklos planavimo ir reguliavimo sutrikimais, taip pat asocialiu elgesiu (vagiliavimu, bėgimu iš mokyklos ir namų, padegimu, svetimo turto naikinimu, žiauriu elgesiu su gyvūnais, ginklo naudojimu), ginčijimusi, taisyklių ir suaugusiųjų reikalavimų neigimu ir įvairiomis fobijomis.

Lietuvoje Pepei būtų pritaikytos Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo numatytos priemonės ir greičiausiai jai būtų skirta iki 16 metų gyventi ir mokytis vaikų socializacijos centre (anksčiau tokie centrai vadinosi nepilnamečių kolonijomis – vaikų kalėjimais). Ten Pepė iš savo „draugių“ sužinotų ir išmoktų to, apie ką jos vaikiška galvelė nė nebūtų pagalvojusi bent iki pilnametystės (cigaretės, alkoholis, narkotikai, savęs žalojimas, patyčios ir silpnesnių, lytinis gyvenimas, venerinės ligos ir t.t.).

Laimei, Pepė Ilgakojinė yra tik knygos personažas ir jai negresia jokios sankcijos.

O ar realus žmogus – daugkartinis olimpinis plaukimo čempionas ir pasaulio rekordininkas Michael’as Phelps’as – galėtų pasiekti tokių aukštumų, jeigu būtų gimęs ir gyvenęs Lietuvoje?

Nuo septynerių metų jis mokėsi specialioje korekcinėje mokykloje ypatingiems vaikams, kadangi jam buvo diagnozuotas dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sindromas bei lengva autizmo foma. Vieną kartą jis pabėgo iš namų ir buvo rastas kitoje valstijoje – vaikas paprasčiausiai pamiršo, kur jis gyvena. Phelps’o mama, mokyklos direktorė, jau tuo metu išsituokusi ir viena auginusi dvi dukras ir sūnų, suprato, kad sūnui būtina apriboti erdvę ir leisti išlieti savo energiją, atidavė Michael’ą į plaukimo klubą, kur treniravosi ir abi vyresniosios dukros ir kur berniukui reikėjo įveikti didžiausią savo fobiją – vandens baimę. Būsimasis plaukimo čempionas paniškai bijojo panardinti savo veidą į vandenį, todėl pirmiausiai jis pradėjo mokytis plaukti nugara. Būdamas 15 metų Michael’as metė mokyklą, o jau 16 tapo pasaulio rekordininku. Phelps’as ne vieną kartą buvo sulaikytas vairuojantis neblaivus. Už tai jam buvo skirtas priverstinis gydymas nuo alkoholizmo, jis privalomai turėjo iššklausyti paskaitų ciklą ir atidirbti viešuosius savanorystės darbus. Už marichuanos rūkymą 2009 metais JAV plaukimo federacija buvo jį diskvalifikavusi 3 mėnesiams.

Štai toks yra didysis plaukikas, 39 kartus gerinęs pasaulio rekordus ir iškovojęs 23 olimpinius medalius, Michael’as Phelps’as, Jungtinių Amerikos Valstijų pilietis. O jeigu jo šeimai būtų buvę lemta gyventi Lietuvoje? Neabejotinai Mykolas baseiną būtų matęs tik per televizorių. Vieniša trijų vaikų mama su mokytojos atlyginimu nebūtų galėjusi leisti juos visus į kokį nors būrelį, jau nekalbant apie plaukimą, kuris daugeliui yra prieinamas tik vasaros metu. Ir ne dėl to, kad yra brangu, o todėl, kad tiesiog nėra baseinų. Mergaitės tikriausiai baigtų kokią nors kolegiją ir dirbtų kasininkėmis dideliame prekybos centre, o štai Mykolas turėtų visus šansus tapti „asocialiu elementu“. Ir visai ne todėl, kad Lietuva – „tokia“ šalis. Mūsų mąstymas ir kompleksinis požiūris į hiperaktyvius, autistiškus ir šiaip maištaujančius paauglius ir vaikus – ne „toks“. Mūsų kultūra – visiems, sportas – visiems, išsilavinimas – visiems, sveikatos apsauga – visiems… O turėtų būti – kiekvienam. Turime vertinti vienas kitą, matyti, jausti ir suprasti bei gerbti.

Vykdome įvairiausias reformas, rauname viską iš pašaknų: „ta“ sistema buvo bloga, o „šitą“ darome bet kaip – svarbu varnelę prie veiksmų plano brūkštelėti. Net nespėjame pagalvoti, kad už visų veiksmų planų – žmonės, mūsų valstybės piliečiai, su savo poreikiais, gebėjimais ir teisėtais lūkesčiais oriai gyventi (ne prabangiai, būtent – oriai).

Ar mūsų pensininkų šeima, įsivaikinusi savo nuo narkotinės priklausomybės kenčiančių vaikų dukrą, išgalėtų ją leisti į gimnastikos mokyklą, pirkti jai ne tik treniruotėms skirtą aprangą, bet ir puošnius varžybinius triko? Tai būtų įmanoma, jei seneliai būtų ne eiliniai pesnininkai, o kokie nors nepriklausomybės pradžioje pralobę verslininkai, senatvėje gyvenantys iš dividendų. Bet kiek tokių Lietuvoje yra? Ir kiek iš jų turi narkomanų vaikų, kuriems apribotos tėvystės teisės?

Ir vėl ta Amerika! 19-metė gimnastė Simone Biles iš šių olimpinių žaidynių savo įtėviams atveš 5 aukso medalius, o jos vaikystė istorija tikrai nežadėjo jai nei sėkmės, nei gerovės. Kai narkomanams tėvams buvo apribotos tėvystės teisės, dar ilgą laiką ji kartu su savo seserimi buvo blaškoma tarp vaikų namų ir įvairių globėjų. Ir tik tuomet, kai mergaites įsivaikino jų seneliai ir pradėjo rūpintis jų ugdymu ir auklėjimu, Simone pradėjo lankyti vietinį gimnastikos klubą jau būdama 7 metų amžiaus.

Dvi amerikietiškos sėkmės istorijos nieko nei patvirtina, nei paneigia. Tiesiog žmonių likimai priklauso ne tik nuo jų konkrečiai, bet ir didžia dalimi nuo aplinkinių – giminaičių, mokytojų, vaikų teisių gynėjų ir šiaip neabejingų žmonių. Žinoma, didelis vaidmuo tenka vidinei jėgai, kuri priverčia gležną želmenį prasikalti per asfaltą. Ta vidinė jėga nežino nei politinių santvarkų, nei geografinės padėties, nei ekonominių sąlygų. Ji yra duota Dievo ir užgimsta bet kuriame pasaulio kampelyje, neišskiriant ir Lietuvos.

Tarp tokių šviesuolių, mačiusių ir šilto, ir šalto vaikų globos namuose, dabar nešančių gėrį ne tik greta esantiems, bet ir kitiems savo likimo broliams bei sesėms – menininkai broliai dvyniai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, režisierius Robertas Šarknickas. Tikriausiai jų yra ir daugiau, tačiau žmonių požiūris į vaikų globos namų auklėtinius yra nenormalus, dėl to niekas nenori „išsiviešinti“. Politikai ir valdininkai juos vadina „stigmatizuotais“, t. y. pažymėtais valdiškų namų antspaudu ir ta proga iš ES lėšų vykdo globos institucijų naikinimą, nė cento neskirdami požiūrio į vaikų namų gyventojus koregavimui. Juk visos stigmos yra mūsų galvose.

Komentarai

 

 

 
 1. Tačiau stebina net ne tai ir ne pasaulinio sportinio judėjimo degradavimo bei politizavimo lygis. Protu nesuvokiama, iki ko nusirito tie, kurie nori atkeršyti Putinui už tai, jog jo šalis niekaip „nepadvesia“ politiškai ir ekonomiškai. Tarptautinėje politikoje tikslas, žinoma, pateisina priemones, bet bausti neįgalius žmones, čia jau cinizmo viršūnė ir visiškas garbės neturėjimas.

  Thumb up 3 Thumb down 2

 2. Lenkijos disko metikas Piotras Malachowskis, Rio žaidynėse laimėjęs sidabro medalį, pardavė savo trofėjų. Gautus pinigus jis atiduos trejų metų berniukui, kuris kenčia nuo akies vėžio.
  O Rūta Meilutytė per 4 metus su savo treneriu Rudu-Šudu praleido Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigus , beėsdami burgerius ir dabar dar dejuoja.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  • O rusai, prapylę, nuvažiavo į kazino ir maudėsi šimtatūkstantiniame šampane,
   va, čia tai “lygis”

   Thumb up 0 Thumb down 4

   • Tik primenu: Lietuva -Anglija 0:4…. net futbolo atrankinių neįveikė, tai ką čia dar apie šampaną svajot ?…

    Thumb up 2 Thumb down 0

 3. tai gaunasi kad mes gyvenam pagal kažkokias kvailas taisykles, jeigu pagal jas negyvenentys yra pasaulio stebūklai

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Neužteko kantrybes perskaityti str.Bet kiek supratau būtų žulikas.Idomu ką veiktų kiti žymūs amerikonai? Bet boltas eitu kiaurai per bobas ir tratintu jas gatvėse ,baruose visiems matant ir jos būtų lb. laimingos.

  Thumb up 2 Thumb down 1

 5. pepė ilgakojinė kur nors vakaruose prostitautų, o Maiklas Felpsas sėdėtų kaliūzėje pagal kokią nors nurašytą bylą

  Thumb up 5 Thumb down 0

 6. Net siela atsigavo perskaičius – ačiū Dievui, dar likę Lietuvoje Žmonių…
  Ačiū gerb. autorei!

  Thumb up 6 Thumb down 2

 7. Ačiū autorei už labai gerą ir tikrai žmogišką straipsnį , reikia daugiau Lietuvoje tokių žmonių , kurie taip gilintųsi į asmenybę , tą mažutį žmogeliuką .

  Thumb up 6 Thumb down 2 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...