Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

JAV agresija pradėta gydyti kaip epideminė liga

2013-11-01 03:50 | Užsienis | Komentarų (15)

(sxc.hu)


Vaida Paciūnaitė

Idėja, jog agresija turi panašių požymių kaip epidemiologinės ligos ir galėtų būti gydoma panašiais metodais gimė JAV gyvenančiam gydytojui Gary Slutkinui. G. Slutkinas net dešimtmetį dirbo Afrikoje bandydamas pažaboti AIDS, maliarijos ir kitų šiam žemynui būdingų ligų protrūkius. Jis pasakoja savo istoriją, kurios metu suprato, jog agresija yra tokia pati epidemija. Šis teiginys ne tik teorinis, tačiau jau sėkmingai taikomas praktikoje.

Dešimtmetis praleistas įvairiose Afrikos valstybėse kaip Kongas, Zairas, Somalis ir t.t., daktarą išmokė daugelio dalykų, tačiau kartu siaubingai išvargino. Epidemijos yra tokia ligų rūšis, kurią nuolat seka panika ir psichologiniai sunkumai. Grįžus į Ameriką atrodė, jog čia problemų tiesiog nėra. Gyvenimas atrodė saugus, patogus ir ėmė stebinti netgi tokie dalykai, kaip šiltas vanduo ar televizorius kiekviename kambaryje. Tuomet G. Slutkinas paklausė savo draugų, kokioms nuotaikom dabar gyvena Amerika. Jis gavo tokį atsakymą: „Na, šalies mokykloje įvyko dar vienas susišaudymas“.

G. Slutkinas susidomėjo šia problema ir kaip ji yra sprendžiama. Daugelis jo pažįstamų atsakydavo, jog geriausios priemonės yra bausmės ir ginklų draudimai. Tačiau daktaras žinojo, jog bausmės retai keičia žmogaus elgesį iš pagrindų. Baimė būti sučiuptam nėra pakankamas akstinas. Medikas suprato, jog agresijai trūksta mokslinio požiūrio. Juk kadaise trūkstant medicininių žinių ir į kitas epidemijas buvo žiūrima neadekvačiai. Žmonės manydavo, jog raupais ar maru sergantis žmogus yra blogas žmogus.

Agresijos priežastys yra daugmaž aiškios – tai aplinka, kurioje gyvename ir tokie jos požymiai kaip skurdas, rasizmas, svaigalai, prastas išsilavinimas, nesirūpinantys tėvai ir t.t. Tai atrodytų, jog norint sumažinti agresiją, būtina spręsti visas socialines problemas. Tačiau G. Slutkinas sugalvojo kitą, greitesnį ir paprastesnį būdą perkeliant epidemijos principus.

Peržvelgęs agresyvių įvykių žemėlapius G. Slutkinas pastebėjo, jog jie labai panašūs į maliarijos protrūkių žemėlapius Zambijoje ar Malyje. Buvo agresyvaus elgesio židiniai, toliau nuo jų buvo vis ramiau. Metiniai grafikai taip pat rodė, jog yra tam tikras periodiškumas – ramesni ir agresyvesni laikotarpiai. Tai leido teigti, jog agresija yra liga plintanti iš žmogaus į žmogų. Toks apibūdinimas skamba metaforiškai, tačiau G. Slutkinas teigia, jog tai daugiau nei metafora.

Visos epidemijos gydomos remiantis trimis žingsniais. Pirmiausiai identifikuojamas pirminis ligos šaltinis – sukėlėjas. Tuomet identifikuojami asmenys, kurie užsikrėtė nuo jo tiesiogiai. Dirbama su visais šiais asmenimis. Galiausiai židinio zonoje vedamos naujos normos, kurios padėtų mažinti naujos epidemijos galimybę. Įprastų epidemijų atvejais tai susiję su higienos normomis ir prevenciniu skiepijimu.

Požiūris, jog agresija yra panaši į epidemiją reiškia, jog ji veikia geometrine progresija. Taigi G. Slutkino iniciatyva ir gavusi Pasaulinės Sveikatos Organizacijos finansavimą buvo pradėta intervencija agresyviausiame Čikagos kvartale. Čia medikas su keliais bendražygiais įsikėlė į jį ir pradėjo intensyviai dirbti su vietos bendruomene.

Pirmame etape buvo identifikuoti agresyviausi šios bendruomenės nariai, pradėtas ilgalaikis darbas su jais darant viską, jo jie taptų ramesni. Vėliau buvo nustatyti asmenys, kuriems pirmieji padarė didžiausią įtaką. Veikimas buvo paremtas tokiais pat principais kaip ir Somalyje ar Zaire – buvo įgyjama prieiga prie vietinių ir programos dalyvių pasitikėjimas. Trečiame etape buvo keičiamos visuomenės normos – bendruomeniški renginiai prie agresiją, bendruomenė buvo skatinama džiaugtis pokyčiais ir toliau puoselėti ramybę.

O pokyčių, iš tiesų, buvo – susišaudymų skaičius šiame rajone sumažėjo net 67 proc. Įvairios vietinės kavinės ir parduotuves ant langų kabindavo plakatus su užrašais: „Aš džiaugiuosi, nes jau 57 dienas šioje zonoje nebuvo susišaudymų“.

Programos sėkme susidomėjo įvairios organizacijos. Buvo atliktos trys nepriklausomos poveikio vertinimo ekspertizės – visos patvirtino, jog programa yra sėkminga. Galiausia valstybė skyrė pinigų ir paprašė įgyvendinti tokią pačią programą. Viso G. Slutkinas įgyvendino dar apie 20 tokių programų.

Žinoma, programa sulaukia ir daug kritikos. Tačiau daktaras nesijaudina ir juokauja, jog turėjo padaryti ką nors tikrai reikšmingo, jei buvo taip kritikuojamas. Be to, žmonėms vis dar sunku priprasti, jog į agresorius galima žiūrėti ne kaip į blogiečius, o kaip į sergančius žmones.

G. Slutkinas įsitikinęs, jog agresija yra urbanistinis reiškinys ir į šį reiškinį reikia žiūrėti per mokslinę prizmę, atsisakius moralinio smerkimo. Agresijos gydymo idėjos sėkmingumą įrodo ir tai, jog iniciatyvos pasklido ne tik po visą Ameriką, tačiau ir po įvairias pasaulio valstybes – Pietų Ameriką, Afriką ir net Europą. Pirmieji bandymai išgydyti agresiją Europoje pradėti Didžiojoje Britanijoje.

Komentarai

 

 

 
 1. Mano manymu tai tas pat, kaip klizma mirusiam. Ši priemonė tik pridengia problemą. Daktarų išsireiškimais kalbant ūminį uždegimą paverčia lėtiniu! Reikalas tame, kad gydomi nepagydomai sergantieji, o ne sveikieji šios ,,ligos” sukūrėjai. Yra pasaulyje net nevisai tauta, o vienai tautai priklausanti grupė, kuri turi psichinę ligą ir visą laiką galvoja esantys viršesni prieš kitus, mano jog jie turi teisę valdyti kitus ir kartu visą pasaulį. Jie turi klasta ir neteisybėmis užgrobę pasaulio finansinius resursus ir jų pagalba pagimdo kitą, turtų ir privilegijų išroškusią nestabilių žmonių-pastumdėlių grupę. Pirmoji grupė yra šešėlyje, užtat antroji grupė vissuomet matoma (vyriausybėse, bankuose, vadovų kėdėse, TV, laikraščiuose ir pan.) ir labai energingai veikia. Apsiputojusi nešioja pirmųjų sukurtą ligą ir ją tiesiog per prievartą skleidžia, tarp paprastų mirtingųjų, kurie faktiškai yra tų finansinių resursų kūrėjai. Tarp šių pastarųjų atsiranda energingesnių, bet nebūtinai protingesnių, kurie norėtų priešintis, tačiau nesupranta kaip, todėl pasigriebę ginklą pradeda lakstyti po gatves ir tą ginklą panaudoja pagal vėjo pučiamą kryptį, o ne ten kur reikėtų.
  Norint pokyčių doriems kiekvienos valstybės ( kartu ir pasaulio) protams reikėtų pesigrupuoti, bent kokiomis priemonėmis suvaldyti antrąją grupę, o pirmąjai, uždėjus karantiną laikinai izoliavus ir išgydžius tą didybės maniją, duoti dirbt visuonenei naudingą darbą dorai užsidirbant savo pragyvenimui.
  Va tada kiekvienoje valstybėje reikalai pajudės į gerąją pusę, kartu gerės ir visas pasaulis kuriame mes gyvename!
  P.S. Afriką ir kitas buvusias kolonijines valstybes reikia bent 50 – 100- tui metų palikti ramybėje, nesikišti, per prievartą nediegti jiems nebūdingo ir jiems nepriintino gyvenimo būdo!

  Thumb up 1 Thumb down 0

  • Nereikėtų mano manymu knaisiotis ,kas ką ,,pagimdė ,, … Dėl specifinės
   mūsų praeities pasaulėžiūros , mes negalime tiksliai apibūdinti arabų-semitų
   grupės … Tarkime rusai turi žodį ,, ievrei ,, ir žodį ,, žyd ,, . Kaip bebūtų ,bet
   mūsų ir jų santykiai susiję istoriškai šimtus metų , todėl galima teigti , kad ;
   ,,- Žydai ,tai ne tauta ir ne nacija . Žydai , tai gyvenimo būdas , arba tai sekta
   degeneratų , kurie save pristato ,kaip tauta …,, Todėl žmonės , kurie turėjo nukrypimus ,arba nepriimtiną elgesį vadinami buvo žydais . Nereikėtų užmiršti ,
   kad mūsų žmonės skirstėsi pagal vietoves ,o ne tautiniu , ar religiniu pagrindu …
   Todėl darytina išvada ,kad ,,žydu ,, galima būti , nepriklausomai nuo tautybės ,
   ar rasės ,jeigu esi psichinis ligonis … Pakraipos neturi reikšmės,gali būti ideologinės,gali būti religinės , ar kitoks atsiradęs stiprus poreikis …

   Thumb up 3 Thumb down 0

 2. Kazkaip kaip visada ne nuo to galo pradeda gydyti. Gydyti reikia tai, kas sukelia agresija, o tai tie patys biciuliai amerikieciai. Jei atlikti amerikieciu veiklos monitoringa, neabejotinai paaisketu kad agresija prasideda ten, kur pasisuka amerikieciai. Nera pasaulyje vietos, kurioje pasidarbavus amerikieciams nebutu smurto, pilietines priespriesos ar terorizmo. Stai jums taikos ir geroves nesejai, ir viska atnesa ant demokratiskos patrankos vamzdzio. Kazi, ar ateis laikas kada amerikieciams bus uzdrausta nuskristi ar nuplaukti toliau nei siekia teritoriniai vandenys. Speju kuo sis laikas ateis greiciau, tuo pasauliui geriau.

  Thumb up 6 Thumb down 2

  • aš vistiek nesuprasiu , kodėl tu nešei savo pinigus į rusišką banką ?

   Nepamenu, kaip vadinosi dar tokia auto draudimo bendrovė rusiškai žydiška. Daug žmonių plūdo …

   Nėr kaip prisimint. nes nėr KĄ prisimint… Sėkmės.

   Thumb up 1 Thumb down 3

 3. Tokio G.Slutkino reiketu Lietuvai ,nes cia niekam neidomu, kodel zudo vieni kitus! Kol kas tai arklio sapnas!

  Thumb up 5 Thumb down 1

 4. straipsnio pavadinimas :

  “JAV agresija pradėta gydyti kaip epideminė liga”

  bijau, kad pas mus ji puoselėlama. Kol pratrūks…

  Thumb up 5 Thumb down 2

  • tikrai taip,musu valdziazmogiai net atsiklaupe meldziasi Jav agresijai,kuria ji vykdo visuose pasaulio karstuose taskuose….

   Thumb up 3 Thumb down 0

 5. Geriausia būtų, kad Jungtinių Amerikos Valstijų agresija jau seniai būtų pradėta gydyti kaip baisiausia liga.
  Tačiau save apsiskelbęs pasaulio žandaru pacientas, per daug ginkluotas ir taip dažnai išlieja savo agresiją ant daugelio valstybių, kad niekas nedrįsta apie tai užsiminti.

  Thumb up 11 Thumb down 1

 6. „Pirmame etape buvo identifikuoti agresyviausi šios bendruomenės nariai, pradėtas ilgalaikis darbas su jais darant viską, jog jie taptų ramesni“ (Vaida Paciūnaitė).
  Panašia kryptimi pradėjau savo tiriamąją veiklą internete ir labai greitai pavyko identifikuoti agresyviausią šios bendruomenės narį – Pikasą®. Jau pirmieji mano veiklos metai sulaukė pripažinimo iš kitų internetinės bendruomenės narių.
  „Iš pikasiaus disertacijų matyt, kad jis tai tikrai yra baigęs bent jau aukšpartinę. jis kaip tas Žirinovskis gali kalbėti bet kokia tema ir 25 val į parą. gerai kad yra tokių seklių Morkių™, kurie tą jo užsidegimą apgesina“. Taip mano™ veiklą įvertino komentatorius „ainana“ 2005-06-14.
  Šiuo metu Pikasas® suvisam dingo iš internetinės erdvės, tačiau abejoju, ar tai mano nuopelnas. Gali būti, kad Vėlinių proga jis® lanko kapus savo aukų, gavusių infarktą ar kt. fatalines ligas nuo jo® komentarų skaitymo.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  • tavo nuopelnai dideli. ypač dėl nuolatinės paciento priežiūros.
   tačiau čia jau paranojinės agresijos atvejis ir be chirurginio įsikišimo ką nors pakeisti sunku.
   manau, tokią intervenciją vėl atliks teisėsauga. po apklausų prokuratūroje dėl šmeižtų, pacientas pikasius kelis mėnesius buvo kaip šilkinis. beveik nepuldinėjo ant žmonių.
   tačiau aišku, kad neskaitant paranojinės agresijos, pacientą kamuoja ir gili sklerozė. jis vėl pamiršo, kad už šmeižtus baudžiama.
   manau, pilietinė akcija “antipikasizmas”, pagreitins chirurginio įsikišimo būtinybę.
   todėl jo aukų turėtų sumažėti.
   o tu dirbk, pirmas etapas su šiuo pacientu baigtas – jis identifikuotas. reikia tęsti ilgalaikį darbą su juo darant viską, jog pikasas taptų ramesnis

   Thumb up 2 Thumb down 1

  • „Ir taip nuo jo bloga darosi, leiskit pailseti. Galeciau neskaityti, bet akys pacios skaito, tada susierzinu, kad net pazaliuoju“, – rašė „muse“ apie Pikasą® 2006-09-28, o po mėnesio (2006-10-21) pridūrė: „Vis tebezaliuoju, bet skaitau, tik i diskusijas nebesiveliu. Tik niekaip nesuprantu tos misijos, kuria Pikasas uzsikrove sau“.
   Pikasotyra užfiksavo ne tik pažaliavusias, bet ir apsivėmusias aukas, kaip bebūtų keista, bet vistiek ir toliau skaitančias Pikaso® komentarus.
   „Tai tik parodo sovietinės mokyklos gajumą“, rašė Pikasas®.

   Thumb up 2 Thumb down 2

  • na ir prisijuokiau ! Puiku,kad “pikasotyrininkas” sugeba taip smagiai pakelti nuotaika siame liudname rudenio periode.Aciu!

   Thumb up 1 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...