Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Balandis 23 Antradienis
 

J.Imbrasas: „Pasinaudokime gerąja Europos sostinių praktika – iš esmės keiskime Vilniaus valdymą“

2019-02-08 10:49 | Naujienos | Komentarų (2)

Seimo narys Juozas Imbrasas. KK nuotr.

Artėja savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Naują merą rinks ir sostinės gyventojai. Kadangi Seimo narys Juozas Imbrasas – du kartus buvęs Vilniaus meru, du kartus – vicemeru, taip pat net keliolika metų dirbęs Vilniaus taryboje, vadinasi, pakankamai gerai susipažinęs su Vilniaus miesto reikalais, pasiteiravome: kaip Juozas Imbrasas regi Vilniaus ateitį ir ką mano apie kandidatus į sostinės merus?

-Gerb. Imbrasai, kaip, jūsų nuomone, turėtų būti valdomas Vilnius?

-Kai aš buvau sostinės meru, pirmiausiai norėjau sutvarkyti Vilniaus centrą – Katedros aikštę, Gedimino prospektą, kitas vietas, kadangi tikrai buvo ką tvarkyti. Šiandien centras sutvarkytas, bet problemų yra kitur: piliečiai, gyvenantys Justiniškėse ar Naujojoje Vilnioje, sako: „Važiuoju į miestą“. Tai reiškia, kad pilietis, gyvenantis Justiniškėse, Naujojoje Vilnioje, Baltupiuose ar kitame rajone, nesijaučia, jog jis gyvena mieste. Arba kitas sako: „Ryte sugaištu dvi valandas, kol vieną vaiką iš Pilaitės nuvežu į mokyklą Antakalnyje, o kitą – į vaikų darželį kitame miesto krašte“. Žmonės priversti rytais iš rajonų važiuoti į centrą, o vakarais – atgal, ir turime dirbtinai sudaromą kamščių problemą.

Taigi, jeigu žmogus, gyvendamas Vilniuje, sako: „Važiuoju į miestą“, jeigu jis ryte sugaišta kelias valandas, kol išvežioja vaikus į mokyklas ir darželius, tai, matyt, kažką reikia keisti, išsprendžiant tas problemas, dėl kurių vilniečiai skundžiasi.

Dirbdamas Europos parlamente, gyvenau ir Briuselyje, ir Strasbūre, apvažiavau daug Europos valstybių sostinių, mačiau, kokią praktiką ten naudoja, ir pritariu mūsų partijos pirmininko R.Žemaitaičio idėjai, kad iš esmės reikia keisti Vilniaus valdymą – pritaikyti čia europinę praktiką.

Londono, Berlyno, Varšuvos ir kitų Europos valstybių – valdymas pagrįstas dviejų lygių savivalda. Piramidės viršuje – senatas (kiti kitaip vadina), kuriam vadovauja pagrindinis meras ir kuriame yra mažesnis skaičius tarybos narių. Jie sprendžia strateginius miesto klausimus. Lokalinius klausimus, kurie svarbūs piliečiui, sprendžia antrasis savivaldos lygmuo.

Pagal tokį principą, Vilniuje galėtų būti penki rajonai, iš kurių kiekviename – sava taryba, savas meras, kurie spręstų to rajono gyvenimą.

Pamenu, kai pradėjau dirbti Briuselyje, nutariau susipažinti su miestu. Sėdau į autobusą ir nuvažiavau į rajoną miesto pakraštyje. Galvojau, gal paklydau – gal pataikiau į miesto centrą? Ne, gyvenimas virė rajono centre. Viskas yra ten: ir bankas, ir paštas, ir poliklinika, ir mokyklos, ir darželiai, ir parduotuvės, ir restoranai, ir kavinės, ir visokios paslaugos.

Matyt, mums irgi reikėtų tuo keliu eiti. Kiekviename rajone turi būti sukurta maksimali infrastruktūra, kad piliečiui dėl smulkmenos nereikėtų važiuoti, pvz., iš Pilaitės į centrą. O sukūrus infrastruktūrą, atitinkamai atsirastų darbo vietų – sumažėtų keliaujančių rytais iš ten į centrą ir atgal vakarais.

Taip yra Briuselyje, taip yra Strasbūre – Europos miestai tą seniai išbandę ir ta praktika pasiteisino.

O pas mus, pvz., nuvažiuokite į Naująją Vilnią – judėjimas tik prie parduotuvės, daugiau nieko nėra.

Arba, pvz., Kauno gatvėje yra Vilniaus miesto socialinis pašalpų skyrius. Tai dabar iš Naujosios Vilnios, Šeškinės, Baltupių, Pilaitės, kitų rajonų visi turi važiuoti į Kauno gatvę pasiimti pašalpos. Kodėl? Padalinkime Vilnių į penkis rajonus, kiekviename rajone įkurkime pašalpų centrus, ir tam piliečiui nereikės „baladotis“ per visą miestą ir papildyti kamščius – viskas spręstųsi vienoje vietoje. O į Katedrą, į šv. Mišias, ar pasivaikščioti po centrą galėtų savaitgaliais atvažiuoti.

Beje, spaudoje skaičiau ir užsieniečių pasisakymus apie Vilnių. Sakė, kad centre gražu, bet daugiau Vilniuje nėra ką aplankyti. Iš tiesų, ką, pzv., užsienietis gali pamatyti Naujojoje Vilnioje, Justiniškėse ir kituose Vilniaus rajonuose?

Įvedę dviejų lygių savivaldą ir sutvarkę rajonus, mes sostinėje išspręstume labai daug problemų. Ir žmogus, gyvenantis rajone, jaustųsi, kad gyvena sostinėje. Be abejo, per dieną ar dvi čia nieko nepadarysi, tačiau ta kryptimi jau reikia pradėti judėti.

-Kas nors pasakys: „Ir vėl išlaidos!“

-Antrąjį savivaldos lygį būtų galima kurti seniūnijų pagrindu: šiuo metu Vilniuje yra 21 seniūnija, apjungus 4-5 seniūnijas, iš jų etatų susidarytų vieno rajono valdymo branduolys. Prisidėtų tarybos nariai, tačiau nereikės jų 51, kaip dabar sostinėje, be to, tarybos nariai dirba be atlygio – apmokamas tik kuras, telefonas. Taigi, čia didelių išlaidų nebus. Be to, gausis sveika konkurencija – kiekvienas rajonas norės geriau atrodyti, kausis už infrastruktūras, už darbo vietų sukūrimą, investicijų pritraukimą.

Taigi svarbiausias dalykas – valdžia bus arčiau žmonių, arčiau problemų ir galės jas vietoje spręsti nieko nelaukdama. Žmogus galės pas rajono merą ateiti. O pabandykite jūs dabar Vilniaus savivaldybėje per visas tas „užtvaras“ pas merą patekti!? Be to, dabar ir fiziškai neįmanoma visų problemų „apžioti“.

Pamenu, kai dirbau Vilniaus meru, atnešdavo man kiekvieną dieną po 100-150 puslapių visokių raštų pasirašyti. Kokį nors pasižymėdavau, galvodavau: „na, šito aš neužmiršiu, pakontroliuosiu“. Tačiau kitą dieną vėl atnešdavo 150 puslapių, kitą dieną – vėl, padaugini iš penkių savaitės dienų – gaunasi beveik tūkstantis, per mėnesį – keli tūkstančiai, ir „paskęsti“.

Šitiek klausimų žmogus tiesiog fiziškai „apžioti“ negali: nei meras, nei administracijos direktorius.

O rajono merui to rajono problemas valdyti bus fiziškai paprasčiau: problemų skaičius bus mažesnis ir tu galėsi kiekvieno žmogelio bėdą „pačiupinėti“, užsifiksuoti ir pakontroliuoti, kad ji būtų išspręsta. Valdžios priartinimas prie žmonių – labai svarbus faktas.

Tuo tarpu iki dabar – tiek valdant A.Zuokui, tiek R.Šimašiui, valdininkų skaičius Vilniaus miesto savivaldybėje tik pūtėsi, ir visi – viršininkai, pavaldinių beveik nelikę (nes atlyginimai maži, tai visus daro viršininkais).

Taigi, nereikia išradinėti jokio naujo dviračio – jeigu tokie savivaldybių valdymo modeliai tinka Berlynui, Londonui, Varšuvai ar Helsinkiui, kodėl mums nepasinaudoti jų gerąja praktika?

-O ką manote apie vieno kandidato pažadus įvesti Vilniuje nemokamą viešąjį transportą?

-Ta idėja ne nauja, pasaulyje ji praktikuojama, tačiau ne plačiai. Portlandas, JAV, po dvylikos metų tokios praktikos atsisakė, estai, kurie irgi tai pabandė, susiduria su problemomis – pasirodo, visiems taip patiko už dyką važinėti, kad net dviratininkai nulipo nuo dviračių: juk galima kelias stoteles pavažiuoti autobusu nemokamai; autobusai ir troleibusai perkrauti, keleiviams – didžiulis diskomfortas, daugiau eksploatuojamas transportas daugiau ir genda, reikia daugiau investicijų.

Iš tiesų nieko už dyką nebūna: dabar Vilniaus viešasis transportas „suvalgo“ 65 mln. eurų. Iš jų 33 mln. – bilietai, apie 16 mln. – iš Vyriausybės gaunamos kompensacijos (lengvatos moksleiviams, studentams, pensininkams) ir 16 mln. – dotacija. Įvedus nemokamą viešąjį transportą, liktų tik 10 mln. dotacija. O iš kur tuomet likusios reikalingos lėšos būtų nuimtos? Ko gero, nuo asfalto, nuo vaikų darželio, nuo mokyklos. Be to, jeigu autobusai būtų naudojami intensyviau, tai ir jų remontui investicijų reikėtų daugiau, negu dabar reikia.

Aš iš esmės ne prieš šią idėją, bet, manau, ją būtų galima įgyvendinti protingai, žingsnis po žingsnio, kaip tai planuoja daryti vokiečiai Hamburge: iš pradžių nemokamai vežti mokinius, po to – neįgaliuosius, pensininkus, stebint, kaip ekonomiškai tas eksperimentas realizuojasi.

Tačiau, mano nuomone, dabar šis klausimas nėra esminis – jis sostinės problemų neišspręs ir yra vieno buvusio mero pataikavimas mažiausiai politiškai išsilavinusio rinkėjo skoniui. Pirmiausia, manau, reikia spręsti, kaip bus valdomas ir kaip vystysis miestas. Kodėl mes negalime gerų Europos pavyzdžių panaudoti sau?

-Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Giedrė Gorienė

Komentarai

 

 

 
  1. Šią idėją spręsti referendumu (gražinti antrąjį savivaldos lygmenį) VRK atmetė net nepaaiškinusi kodėl:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. idėja gera, tik reikėtų skirstyti teritoriniu principu antrinį lygį: Antakalnio meras, Justiniškių meras ir t.t. , nes dabar vienas Vilniaus mikrorajonas net didesnis už kokį nors Lietuvos rajoną.

    Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Skelbiama akcija LAISVĖ KŪJAIS NESUDAUŽOMA! 30
Tyrimas: kreiptis į psichologą pagalbos daugiau kaip pusei lietuvių vis dar nėra normalu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (15)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Sovietų kariuomenės nusikaltimai Lietuvoje: prieš ir po okupacijos (1)
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras internetinėje svetainėje www.kgbveikla.lt baigė publikuoti dokumentus apie nusikalstamą...

Rusijai gresia vadinamojo S. Magnitskio akto Europos variantas (13)
EP Užsienio reikalų komitete pirmadienį apie 17.30 val. Lietuvos laiku bus svarstoma rezoliucija...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Stasys Jakeliūnas: A.Kubiliaus nedeklaruoti privatūs interesai turi būti įvertinti etikos sargų (10)
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas šiandien kreipėsi...
Prezidentė paskyrė naują aplinkos ministrą (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo, vadovaudamasi Konstitucija...
Prezidentė susitiko su kandidatu į aplinkos ministro postą
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Premjero pateiktu kandidatu...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
Neskundžiama nutartimi patvirtintas atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl M. Ivaškevičiaus romano „Žali“ (1)
Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
Išaugo šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis kariuomenėje
Auga šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis. Lyginant su 2016 m., 2018...
 
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (20)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sirijoje – raketų smūgis, JT ST atmetė Rusijos parengtą rezoliuciją (26)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos...
Baltarusija raginama stabdyti Astravo atominės elektrinės statybą (2)
Birželio 27 d. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) plenarinės sesijos...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...
Netektis advokato Arūno Marcinkevičiaus šeimoje (7)
Advokato Arūno Marcinkevičiaus šeimoje – netektis: lapkričio 1 d. po...
Kaip „Vašingtono agentai“ pavirto „žaliais žmogeliukais“ [Propagandos demaskavimas] (78)
Metalo ir medienos darbuotojų profesinė sąjunga nuoširdžiai dėkoja spaudos atstovams,...