Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

J. Imbrasas: „Kova dėl miškų valdymo dar nebaigta“

2019-11-27 14:52 | Naujienos | Komentarų (3)

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas. KK nuotr.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas, iki šiol laikęsis nuostatos, jog monopolinių viešųjų paslaugų tiekimas negali būti orientuotas į pelną, o turi būti orientuotas į gyventojams teikiamos paslaugos mažiausią kainą, ir tokį principą bandęs įdiegti dar būdamas Vilniaus meras, šiandien džiaugiasi esąs jau ne vienas lauke karys.

„Klausydamas radijo išgirdau naujieną, kuri man labai patiko ir pakėlė nuotaiką. Premjeras Saulius Skvernelis pasakė, kad mūsų valstybinės įmonės, kurios daugiausia tiekia viešąsias paslaugas mūsų piliečiams, turi būti orientuotos ne į pelną, o jų veiklos prioritetas yra socialinis. Paprastai kalbant, kad elektra būtų pigi ir verslininkui, ir daugiabučio gyventojui – visiems. Pigesnė elektra verslininkui – jis galės pigesnę produkciją pagaminti, galės geriau konkuruoti rinkoje, pensininkui – liks daugiau duonai ir sviestui“, – kalbėjo J. Imbrasas.

Toks pat principas, anot jo, turėtų galioti ir vandenį, šilumą tiekiančiose įmonėse, taip pat transporto paslaugų sektoriuje. „Kad žmogui nebūtų našta nuvykti į pajūrį iš Vilniaus“, – pavyzdį pateikė Seimo narys.

Jis atkreipė dėmesį, kad premjero pasakyti žodžiai visiškai priešingi tai politikai, kuri buvo beįsisiūbuojanti mūsų valstybėje.

„S. Skvernelio pasakyti žodžiai visiškai priešingi tai politikai, kurią palaikė buvusi Prezidentė, kurią labai propagavo liberalios krypties politikai. Visų pirma – tai labiausiai Prezidentės mylimas ministras Rokas Masiulis, kuriam talkininkavo audito kompanija „Ernst&Young“, – pažymėjo J. Imbrasas.

Jis jau daugiau kaip 20 metų bandė įrodinėti ir kovojo, kad ta kryptis, kuria mes vedami, yra klaidinga.

„Europa ano šimtmečio viduryje buvo bandžiusi ta kryptimi judėti, tačiau vėliau tos krypties atsisakė. Tos viešosios paslaugos, tai yra tas produktas, kurį gamina tos valstybės, yra daugiausia monopolinis, žmonės neturi galimybės pasirinkti. Todėl danai, suomiai, švedai, tiekdami centralizuotai šilumą, turi šūkį: „Geriausias pelnas yra mūsų gaminamo produkto kaina“. Tai reiškia, kad šiluma turi būti pigi, nes žmogus be šilumos negali pragyventi. Tai taip pat gyvybiškai svarbu, kaip ir vanduo, elektra. Tos paslaugos žmogui būtinos.

Todėl jeigu tai – ne premjero politinis kalbėjimas, nes kitais metais rinkimai, o premjeras iš tikrųjų laikysis tos politikos, tai aš labai džiaugiuosi, kad pasuksim ekonominę politiką šita kryptimi“, – sakė J. Imbrasas.

Jis pastebėjo, jog kai radijuje vyko ta diskusija, nė vienas į radiją paskambinęs pilietis, nepasakė, jog tai negerai. „Aš supratau, kad visi jau seniai to laukia“, – pastebėjo J. Imbrasas.

Buvęs Vilniaus meras J. Imbrasas su tokia ydinga ekonomine politika buvo susidūręs Vilniaus miesto savivaldybėje, kuomet, į valdžią atėjus A. Zuokui, liberalai pradėjo privatizuoti savivaldybės monopolines įmones.

„Taip pat puikiai žinoma „rubikoninė“ Vilniaus šilumos ūkio tinklų nuomos istorija, kai buvo deklaruojama, kad „modernizuosim ir atnaujinsim įmonę“, o rezultatas – milijardu litų įmonės vertė nugyventa per 15 metų ir iš vilniečių apgaulės būdu paimti milžiniški pinigai. Šiandien byla Stokholmo arbitraže – 350 mlrd. eurų, arba daugiau kaip milijardas litų“, – liūdną pavyzdį apie tai, kuo baigėsi pelno vaikymasis privačių asmenų valdytoje šilumą vilniečiams tiekiančioje įmonėje, pateikė J. Imbrasas.

Taigi, kaip pažymėjo jis, šita politika nepasiteisino, ir premjero pasakyti žodžiai suteikia vilties, kad mes nesugrįšime į tuos laikus, kada pensininkas, užmokėjęs Vilniuje už šildymą, skaičiuoja, ar dar liko duonai ir sviestui, ar neliko.

„Tikėkime, kad premjeras tokios linijos ir laikysis“, – viliasi J. Imbrasas.

Mūšiai dėl miškų Seime

Pastaruoju metu Seimo Aplinkos apsaugos komitete, kurio pirmininkas Juozas Imbrasas, vyko įnirtingi mūšiai dėl miškų valdymo pertvarkos.

„Šiuo metu veikianti miškų valdymo sistema, apie kurią buvo labai gražiai prikalbėta, iš tikrųjų yra neefektyvi. Be to, pasirodo, kai kurios jos dalys veikia neteisėtai. Pavyzdžiui, vietoj 26 urėdijų dabar yra padaliniai – taip pavadinta, bet jie neturi juridinio statuso. Neturėdami juridinio statuso jie pardavinėja medieną, sudarinėja sutartis.

Kai mes paprašėme Aplinkos ministerijos vadovų, kurie ruošė tą dabar egzistuojantį modelį, visa tai paaiškinti, mums pasakė: „Ne, ne, čia viskas gerai, čia viskas pagal nurodymą iš viršaus, padaliniai vykdo mūsų motininės įmonės nurodymus“.

Bet, pasirodo, kad ne visai taip, nes mes turime informacijos, kad, pavyzdžiui, viename rajone tas padalinys parduoda medieną po 25 eurus už kietmetrį, o šalia esančiame rajone – už dvigubai didesnę kainą. Na, negali būti tokioje pačioje teritorijoje toks kainų skirtumas! Vadinasi, situacija nevaldoma. Vadinasi, skaidrumo, nėra“, – miškų valdymo modelį kritikavo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas.

Tačiau iškėlus šį klausimą komitete, oponentai viešumoje ėmė skleisti informaciją, neva norima miškų valdymo modelį „sugrąžinti į senus laikus“.

„Nieko panašaus! Tikslas yra vienas – kad šitas miškų valdymo modelis veiktų kuo efektyviau. Tai būtų ne reorganizacija, o pertvarka. Ir jokie atleidimo lapeliai žmonėms, kaip dabar klaidingai skleidžiama, tokiu atveju neįteikiami. Mes tuos nuogąstavimus atmetam“, – teigė J. Imbrasas.

Anot jo, dabar yra sukurta tokia valdymo piramidė, kuri praktiškai nesivaldo.

„Viršutinė vadovybė negali apžioti visų 26 padalinių problemėlių. Todėl mes siūlome, kad neardant sistemos, paliekant finansavimo tvarkymą motininėje įmonėje – stambiųjų viešųjų pirkimas taipogi būtų koordinuojamas iš viršaus, tam tikrą dalį funkcijų perduoti padaliniams, suteikiant jiems juridinį statusą. Tuomet tie padaliniai galėtų šiek tiek laisviau veikti ir jaustųsi atsakingi už rezultatą“, – sakė Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Pasak jo, jeigu pavyktų tai įgyvendinti, tuomet būtų kažkas panašaus į prieškario miškų valdymo modelį.

„Tuo tarpu dabar padaliniai, neturėdami juridinio statuso, laukia komandos iš viršaus, ir labai daug kur veiksmas stoja. Be to, įmonė neįgali suvaldyti paprastų dalykų.

Pavyzdžiui, paskambino man iš vieno rajono girininkas ir sako: „Žinote, nevaldo situacijos viršus“. Klausiu, dėl ko? „Ankstyvą pavasarį paskelbtas konkursas sutvarkyti kelią girininkijoje, tai tik šiomis dienomis baigėsi konkursas. Kada pasipylė lietus, kada pažliugo miškai, dabar jie pradeda kelią daryti!“. Nesupranta žmonės tokių dalykų,“ – neįgalią miškų valdymo sistemą kritikavo J. Imbrasas.

Anot jo, tegul makro dalykai būna viršuje, bet paprasti dalykai, kurie turi būti tvarkomi operatyviai, greitai ir racionaliai, turi būti patikėti padaliniams, suteikiant jiems teises tuos darbus atlikti.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininką J. Imbrasą nustebino Seimo narių konservatorių požiūris į šią problemą.

„Anądien skaitau, viename portale konservatorių atstovai rašo: „mes balsavome už tą miškų reformą, kuri aiškiai stringa, bet matome, kad ir dabar skaidrumo nėra“.

Aplinkos apsaugos komitete yra vienuolika narių. Svarstant miškų valdymo modelio tobulinimo klausimą, aš klausiu konservatorių atstovų komitete: „Ar jūs dalyvausit posėdyje?“ O jie: „Nedalyvausim. Mums vadovybė neleido dalyvauti“.

Tai palaukit – jūs matot, kad neskaidru, kad reikia kažką taisyti, gerinti situaciją, jog įmonė veiktų skaidriai ir efektyviai, ir jūs atsistojat į patvorį – nedalyvaujat? Kaip suprasti tokią politiką?“ – stebėjosi J. Imbrasas.

Miškų valdymo modelio pagerinimui priešinasi ir dalis „valstiečių“ su aplinkos ministru priešakyje. „Aš jaučiu, kad jie irgi gavo komandą iš viršaus – kažkas iš „valstiečių“ vadovybės pasakė, kad „šito negalima leisti“. Ar čia ambicijos? Ar čia kažkokie užsispyrimai? Man tiesiog nesuprantama. Nors programoje, kai „valstiečius“ rinko piliečiai, buvo labai gražiai parašyta – kaip jie tvarkys Lietuvos miškus. Deja, viskas pasisuko visiškai priešiška kryptimi“, – vykstančių kovų dėl miškų valdymo modelio pagerinimo užkulisius atskleidė J. Imbrasas.

Jis teigė tokios politikos nesuprantantis. „Mes norime, kad miškai būtų valdomi geriau,

bet dabartinėje sistemoje prioritetas atiduotas kirtėjams ir pardavėjams – girininkijos nustumtos į patvorį. Mes siūlome girininkijoms palikti tokį statusą, koks yra, tačiau įrašant tam tikras funkcijas: miško auginimas, atželdinimas, priežiūra, gamtosauginiai reikalavimai ir panašiai. Kad miškas būtų išsaugotas. Bet ne – prioritetas atiduotas pardavėjams ir kirtėjams. Jeigu mes tuo keliu važiuosim, tai gal to miško jau nebebus? Negalima į mišką žiūrėti tik kaip į pinigą,“ – valdančiosios „valstiečių“ partijos poziciją miškų politikos atžvilgiu kritikavo J. Imbrasas.

Pinigai, pinigai, pinigai

Jis pastebėjo, kad pinigas, kaip prioritetas, – ne tik miškų srityje, bet ir „Lietuvos geležinkeliuose“.

„Aš Briuselyje, Europos parlamente, penkerius metus dirbau Transporto komitete. Jau tada, 2009-2014, norėjo „Lietuvos geležinkelius“, geriausią iš visų 28 ES valstybių įmonę, išskaidyti. Bet tuomet įmonė buvo išsaugota.

Pamenu, kaip du kartus Europos komisija pristatė ekrane 28 valstybių geležinkelių įmonių rodiklius – Lietuva buvo pirmoje vietoje. Ir man taip gera buvo dūšioje – kad nors vienoje vietoje Lietuva pirmauja.

Tačiau kas prieš keletą metų atsitiko? Paleido „sunkiąją artileriją“, apkaltino, kad ten šėrykla kažkokios partijos, kad jie visi vagys, išvarė du tūkstančius darbuotojų, avarijos pasipylė, jos slepiamos (vieną sykį gali įvykti labai rimta avarija, kurios nepavyks paslėpti) – viskas vien tik pelnas, pelnas, pelnas“, – geležinkelių politiką kritikavo J. Imbrasas.

Jis pažymėjo, jog iki tol, kol neatskrido šie nauji vėjai, nebuvo išvaikyti daug metų dirbantys geležinkeliečiai specialistai, kol nebuvo atėjusi šita vadovybė, kuriai tik pinigai rūpi, „Lietuvos geležinkeliai“ buvo vienintelė įmonė ES, kuri iš savo biudžeto dotavo keleivinį transportą. Visos kitos valstybės dotuoja iš biudžeto.

„Dabar, atėjus naujai vadovybei, tos dotacijos iš valstybės prašo, o tą dotaciją, kuria dotuodavo, parodė kaip pelną – neva jie atėjo ir pradėjo labai gerai dirbti. Bet čia yra apgavystė – jie tiesiog „susuko“ pinigus: dabar keleivinio transporto dotavimas užkrautas valstybės biudžetui“, – apie naująją „Lietuvos geležinkelių“ politiką kalbėjo J. Imbrasas.

Pasak ko, keleivinis transportas niekur nėra pelningas. „Net Prancūzijoje, kur 200 km/h greičiu laksto traukiniai, kur keleivių srautai didžiuliai, keleivinio transporto pelnas arba labai mažas, arba jo nėra. Pas mus tokių srautų nėra, todėl nori nenori turi būti dotuojama. Taip visame pasaulyje yra“, – sakė J. Imbrasas.

Jis įsitikinęs: užtenka kurti Lietuvą elito turtingųjų ir didžiosios masės skurdžiai gyvenančių.

„Gal reikia stabdyti tą procesą? Ir pradėti čia reikia nuo pigių paslaugų. O toliau galvoti apie kitus dalykus – ekonomikos augimą, lengvatas verslui, kad dirbantys žmonės uždirbtų, o ne lauktų pašalpų. Taip turėtų būti valstybėje“, – mano Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas.

Komentarai

 

 

 
  1. kada valdzios nieksai priimsit istatyma del misku,kuris buvo pries 30 metu?? Tuomet iskirtus miske birze,miskininkams buvo garbes reikalas,ne tik istatymas,atsodinti ta birze .o ka matome dabar.Miskas iskirstas plynai,paliktas tik aplink buvusi miska keliu metru krumu juostos.kaip suprantu sudaryti vaizdui is tolo,jog ten miskas.??ir dabarponas Imbrasas daug trukumu iskele i dienos sviesa,bet kokios priemones reikalingos atsodinimui misko,ir kokie istatymai gali priversti miskus isnaikinusius banditus tuos miskus atsodinti???

    Thumb up 1 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...