Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

J. Bernatonis: „Ar kam nors dar rūpi moterys ir jų vaikai?“

2016-06-21 10:06 | Nuomonių ringas | Komentarų (2)

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis. KK nuotr.

Juozas Bernatonis, socialdemokratas, teisingumo ministras

Kreipiuosi į gerbiamus Seimo narius, sakydamas: mylėkime savo žmones, gerbkime jų apsisprendimą ir nestokokime drąsos pritarti vyro ir moters partnerystės įstatymų projektams, kuriuos palaiko net 85 proc. mūsų gyventojų.

Teisingumo ministerija pateikė Vyriausybei svarstyti Civilinio kodekso ir kitų susijusių įstatymų pataisas, kuriomis siūloma įteisinti skirtingų lyčių asmenų partnerystę. Panašias pataisas buvau teikęs ir anksčiau. Vyriausybei joms buvo pritarusi, tačiau Seimas pataisų paketą atmetė ir grąžino Teisingumo ministerijai jį tobulinti. Dabar jau patobulintos pataisos netrukus gali vėl pasiekti Seimą, todėl labai norėtųsi, kad parlamentarai įsiklausytų į mano argumentus.

Didelė visuomenės dalis jau senai gyvena jai priimtinu ir teisei neprieštaraujančiu būdu. Kartu gyvenantys vyras ir moteris sudaro susitarimą elgtis vienas su kitu kaip su savimi pačiu. Tačiau tokios poros sukuria erdvę, kurioje nėra teisinio aiškumo. Dar 2011 metais Konstitucinis Teismas priėmė nutarimą kuriame konstatavo, kad pagal Konstituciją yra saugomos, ginamos ir kitokios nei santuokos pagrindu sudarytos šeimos. Partnerystė yra vyro ir moters bendras gyvenimas kuriant šeiminius santykius neįregistravus santuokos, kuris grindžiamas pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas.

Kuo skiriasi santuokos teisinis reglamentavimas nuo partnerystės? Nesigilinsiu į moralinius ir filosofinius šeimos suvokimo aspektus, nes tai atskira tema. Pateiksiu tris santuokos ir siūlomo partnerystės teisinio reglamentavimo skirtumus.

Pirmiausia, vyras ir moteris tampa sutuoktiniais, tik įstatymų nustatyta tvarka įregistravę santuoką. Tuo tarpu siūlomas įtvirtinti faktinės partnerystės modelis sukuria šeiminio bendro gyvenimo santykių teisinius padarinius nereikalaujant papildomų formalumų. Partnerystė sukeltų numatytas teisines pasekmes nuo partnerių bendro gyvenimo pradžios momento, o partnerystės faktą prieš trečiuosius asmenis gali panaudoti tik registruotoje partnerystėje esantys partneriai.

Antra, santuokoje įgytas turtas yra bendroji jungtinė nuosavybė, išskyrus įstatymo nustatytas išimtis, o partnerystėje įgytas turtas būtų pripažįstamas daline nuosavybe. Pažymėčiau, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika 2011 metais buvo pakeista, bendras gyvenimas neįregistravus santuokos buvo kvalifikuotas kaip tokių asmenų susitarimas dėl jungtinės veiklos (partnerystės) sukuriant bendrąją dalinę nuosavybę. Civiliniame kodekse įtvirtintas jungtinės veiklos (partnerystės) institutą teismai naudoja siekiant išaiškinti tarp partnerių susiformavusių turtinių santykių pobūdį.

Trečia, valstybė saugo santuoką. Iškilus santuokos nutraukimo grėsmei, tam tikrais atvejais teismas netgi privalo imtis priemonių sutuoktiniams sutaikyti. Tuo tarpu partnerių santykių išsaugojimo siūlomas projektas nereglamentuoja. Taigi santuoką ir partnerystę skiria ne tik formalus ir akivaizdus apsisprendimo būti kartu, bet ir valstybės dalyvavimo siekiant išsaugoti santykius lygis.

Žinoma, problemos prasideda tada, kai partnerių santykiai nutrūksta. Iškyla klausimai, kokie santykiai susiformavo gyvenant kartu, ar jie yra saugomi? Tada teismai pradeda formuoti praktiką, aiškindami susiklosčiusius faktinius santykius, juos vertindami ir taikydami teisės analogiją. Šiandien teisėkūra atsilieka nuo faktinių visuomeninių santykių, todėl atėjo laikas papročius paversti teisiniu reguliavimu. Valstybė turi pareigą įstatymais sureguliuoti partnerystės santykius, kad nebūtų sudaroma prielaidų diskriminuoti bendrai gyvenančių, tačiau santuokos neįregistravusių vyro ir moters, jų vaikų (įvaikių).

Norėčiau pabrėžti, kad siūlomo partnerystės teisinio reguliavimo tikslas yra ne tokių santykių išviešinimas, bet partnerių ir jų vaikų apsauga. Kita vertus, siekiant partnerystės faktą panaudoti prieš trečiuosius asmenis, partnerystė turėtų būti registruojama, t. y. abu partneriai turėtų pasirašyti bendrą pareiškimą dėl partnerystės, o šį pareiškimą turėtų patvirtinti notaras. Atkreipčiau dėmesį į tai, kad partnerystės įregistravimas Lietuvos Respublikos gyventojų registre sukeltų šias teisines pasekmes: gimusio vaiko tėvystės pripažinimas ir nuginčijimas būtų grindžiamas tais pačiais principais kaip ir susituokusių tėvų; partneriams būtų suteikta galimybė savo susitarimu nustatyti kitokį nei bendroji dalinė nuosavybė turto teisinį režimą; palikėją pergyvenęs partneris paveldėtų pagal įstatymą arba su pirmos ar antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra).

Kodėl dalis Seimo narių nenori apginti tų, kuriems dažniausiai būna silpnesniąja santykių puse – moterų ir jų vaikų? Aš neturiu atsakymo į šį klausimą. Gal Jums, gerbiami piliečiai, reikėtų paklausti tų tautos išrinktųjų, už kuriuos Jūs balsavote 2012 m. arba planuojate balsuoti šiemet vyksiančiuose rinkimuose.

Tipiška konservatorių reakcija į žmones ir jų santykius, pripažinimas tik vienos tiesos – gyvenimo santuokoje, parodo konservatorių gyvenimą realybės užribyje. Atkaklus neigimas situacijos, kurioje yra tūkstančiai porų, atskleidžia jų nelankstų mąstymą. Kviečiu visus politikos lyderius, kurie šiandien atsakingi už darnų Lietuvos visuomenės vystymąsi, pritarti siūlomiems projektams ir pradėti diskusijas Seime.

Komentarai

 

 

 
  1. Bernatoni, mokslą pardavei, kas sekantis? Šeima? Koks tu teisininkas jeigu tavo pataisos su konstitucija amžinai prasilenkia? Susidaro įspūdis, kad ne Lietuva ir jos žmonėmis rūpiniesi, o kažkieno antikonstituciniu privačiu interesu. Kas iš to, kad vieną punktą žmonių naudai užrašai, jeigu kitais dešimčia jiems pakenki.

    Thumb up 1 Thumb down 0

  2. Kodel siuo klausimu tyli anukas? A.Sysas atvirai pasisake po pederastu issidirbinejimo Vilniaus prospekte, o ir kiti puole liaupsinti iskrypiskuma vietoj to, kad susirupintu apie tai, kaip kuo daugiau butu galima padeti siems nelaimeliams. Juk ir EU zmogaus teisiu teismas isaiskino, kad pederarastu teises nepazeidinejamos, nes jos nera prigimtines. Bet, matomai ir musu daugeliui Seime patinka PALAIDAS gyvenimo budas.

    Thumb up 4 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...