Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 26 Pirmadienis
 

Ištyrė virš 13 tūkst. koronaviruso mėginių: vienos laboratorijos pamokos

2020-05-25 14:32 | Naujienos | Komentarų (7)

NVI laboratorija, kur tiriami koronaviruso mėginiai. I. Budzeikaitės nuotr. 

Balandžio 3–ioji Nacionaliniame vėžio institute (NVI) buvo kitokia – karantino rimtį sudrumstė greitesni žingsniai, kombinezonų šlamėjimas ir PGR plokštelių ruošimas. Į naujai įkurtą laboratoriją pradėjus plaukti pirmiesiems koronaviruso ėminiams jos darbuotojams tapo aišku, koks svarbus vaidmuo jų laukia – čia negali būti padaryta nė viena klaida. Šiandien, praėjus 7 savaitėms ir ištyrus 13 tūkst. mėginių, laboratorijos vedėja dr. Rasa Sabaliauskaitė dalinasi karantino pamokomis.

– Daktare, papasakokite, kaip atrodė pirmoji naują tikslą gavusios laboratorijos darbo diena? Ar darbai „įsivažiavo“ greitai“?

– Pirmoji COVID–19 testavimo diena NVI buvo balandžio 3–ioji. Visą dieną nekantriai laukėme mėginių ir kai jau buvome susitaikę su mintimi, kad jų negausime, apie 18 val. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) darbuotojai atvežė apie 200 mėginių. Su nekantrumu puolėme atlikti COVID–19 tyrimus, nes nors ir buvo vėlu, bet mokslinis pradas davė apie save žinot. Ir.. sulaukėme šalto dušo, pamatę užrašą „Skrydis Milanas“. Buvome pasiruošę viskam, bet psichologiniam šokui – ne.

O COVID–19 testavimo greičio tempą pasiekėme po truputį. Pirmąją savaitę, t. y. per tris dienas, ištyrėme 486 mėginius, atrodė, kad labai daug, o dabar tokį mėginių kiekį ištiriame per vieną dieną, kartais ištirtų ėminių kiekis siekia vos ne 600. Neslėpsiu, kad tokiai mažai, bet ambicingai, laboratorijai, tai labai daug.

Taip pat buvo vienas įsimintinas šeštadienis, kai gavome testuoti vieno miestelio karantinui uždarytą visą ligoninės personalą. Įtampa laboratorijai buvo tikrai nemaža, nes kas porą valandų buvo tikslinamasi dėl atsakymų. Atsikvėpti galėjome tik 22 val. vakaro, kai paaiškėjo, kad visas ligoninės personalas buvo COVID–19 neigiamas.

– Kas šias savaites kėlė daugiausiai iššūkių?

– Kaip bebūtų keista, bet didžiausi iššūkiai yra susiję su duomenų pateikimu. Sistema nėra pritaikyta tokiam vartotojų srautui ir kartais tiesiog neįmanoma įvesti tyrimų rezultatų. Man, kaip laboratorijos vedėjai, sunkiausia buvo sustyguoti visų komandų darbą taip, kad nenukentėtų onkologiniams ligoniams atliekami rutininiai molekulinės genetikos tyrimai, kuriuos atliekame viso karantino metu. Tuo tarpu komandos pirmiausiai turėjo „susidirbti“, nes COVID–19 tyrėjai yra trijų NVI mokslo padalinių darbuotojai.

– 13 tūkst. ėminių – tai kone triskart daugiau, nei, pavyzdžiui, Nemenčinės gyventojų. Kas įeina į šį skaičių?

– Į šitą skaičių įeina daugiausiai medicinos įstaigų darbuotojai ir NVI pacientai. Laboratorija gyvuoja jau pusantro mėnesio ir per šį laikotarpį nustatėme 22 teigiamus atvejus. Net 9 iš jų buvo nustatyti gavus pirmą mėginių siuntą iš NVSPL. Atrodytų, teigiamų mėginių skaičius nėra didelis, bet mes daugiausiai tiriame medicinos personalą ir NVI pacientus, o mėginių iš mobilių COVID-19 patikros punktų turėjome ne tiek jau ir daug – kiek daugiau nei tūkstantį. NVI Genetinės diagnostikos COVID–19 laboratorijoje medicinos personalas sudarė daugiau nei 61 proc. visų testuotų asmenų.

– Nupasakokite koronaviruso mėginio kelionę? Ar po paskutinės stotelės atsakymas gaunamas greitai?

– COVID–19 ėminiai pristatomi į NVI mokslinį padalinį, 3–jų aukštų geltonai–rudą pastatą, kurį daugumai vairuotojų surasti yra didelis iššūkis. Teko ne kartą ieškoti NVI pasiklydusių ėminių po Santariškių miestelį. Logistas COVID–19 ėminius izoliuotu koridoriumi pristato į laboratoriją, kur tyrėjų komanda siuntinį perduoda į „baltąjį kambarį“ – švarias patalpas. Švariose patalpose mėginiai yra registruojami ir barkoduojami. Toliau mėginiai išpilstomi į 96 šulinėlių PGR plokštelę, kurioje mėginiai dar yra lizuojami prieš kiekybinę PGR reakciją. Vėliau per specialų šliuzą plokštelė perduodama į PGR pilstymo kambarį, kur laminare išpilstomas PGR reakcijos mišinys, plokštelė nucentrifuguojama ir dedama į kiekybinio PGR aparatą, jų turime du.

Daugiausiai laiko užima mėginio registravimas ir jo paruošimas kiekybiniam PGR. Pati reakcija aparate trunka apie 1,5 val. Toliau vyksta duomenų analizė. Kartais tenka pakartoti vieną ar kitą mėginį, t. y. ištirti papildomai. Vidutiniškai atsakymo pateikimas dažniausiai užtrunka 5–6 valandas, skaičiuojant nuo mėginio patekimo į laboratoriją ir iki atsakymo pateikimo e–sveikatos sistemoje. Aišku, visa tai galioja tais atvejais, kai nereikia kartoti mėginio ištyrimo.

O kaip dėl techninės pusės – ar tenka dirbti su sudėtinga aparatūra? Ar ji ūžia 24/7?

– Ne, dirbama su mokslininkams priimtinais aparatais, kurie laboratorijoje nėra įjungti 24 val. per parą. Baigę darbą aparatus išjungiame. Turime du: vienas jų iš NVI Genetinės diagnostikos laboratorijos, kurį iki tol naudojome rutininei genetinei vėžio diagnostikai, o kitą geranoriškai paskolino kolegos iš Vilniaus universiteto Botanikos sodo Mokslo padalinio. Paskolintą aparatą labai saugome ir prižiūrime. Darbinis „arkliukas“ – Genetinės diagnostikos laboratorijos aparatas. Šie „QuantStudio 5“ nėra  naujausi rinkoje esantys aparatai, tikrai yra naujesnių. Tačiau darbo prasme tai standartinis kiekybinis PGR aparatas, kuriuo genetinės diagnostikos laboratorijos darbuotojai yra įpratę dirbti, tad problemų nekilo.

– Oficialus karantinas artėja prie pabaigos. Kaip jaučiatės? Ar, panašu, tyrimų apimtys mažės?

– Pirmiausia, negalėjau pagalvoti, kad tapsime tokia didele, susitelkusia ir vieninga komanda, sudaryta iš (gal nuskambės banaliai) geltonųjų, žaliųjų ir raudonųjų komandų. Šiuo metu visi esame šiek tiek pavargę vieni nuo kitų ir nuo darbo tempo. Manau, kad apimtys turėtų mažėti, bet vis dar išlieka tikimybė, kad kažkur kils COVID–19 protrūkis. Budrumas išlieka.

NVI vadovė: izoliacijos fone – didelis susitelkimas

NVI vadovė, genetikos profesorė Sonata Jarmalaitė įsitikinusi, kad šis įtemptas laikotarpis visam kolektyvui suteikė daug vertingų pamokų. „Nėra geresnių pratybų kaip mūšio laukas – dauguma mūsų jaunųjų mokslininkų, įsitraukusių į COVID-19 laboratorijos veiklą,  per visą savo mokslininko karjerą nebuvo atlikę tiek kiekybinio PGR reakcijų, kiek jų atlieka dabar. Sutelktas komandinis darbas užgrūdina, padrąsina. Po šitų pratybų mūšio lauke jie vėliau drąsiai galės imtis bet kokios mokslinės problemos sprendimo.

NVI COVID-19 testavimo laboratorijoje dirba gabus jaunimas. Tarpuose tarp pamainų vieni jų nuotoliniu būdu skaito paskaitas ir priiminėja koliokviumus. Kiti dar tik baiginėja studijas, tad dalyvauja nuotolinėse paskaitose. Artimiausiu metu viena tyrėja ginsis daktaro disertaciją, keli kiti – baigiamuosius ar kursinius darbus. Dauguma jaunųjų COVID-19 tyrėjų yra mokslinių projektų dalyviai ir jau palengva pradeda svajoti apie įprastinį darbą savo laboratorijose. Nuoširdžiai juos suprantu ir esu dėkinga, kad paaukojo savo žinias ir laiką šiam reikalingam darbui, atidėję į šalį asmenines problemas. Šis sudėtingas laikotarpis – tai tikras gyvenimo universitetas, aukščiausių žmogiškųjų vertybių ugdymui, visuomeniškumo puoselėjimui. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad visi NVI tyrėjai sveiki, o jų COVID-19 testai neigiami ir dėkoju už pasiaukojantį darbą“, – kalbėjo profesorė.

Komentarai

 

 

 
 1. Labai abejotina informacija siame straipsnyje. NES meginius tiksliam Covid-19 identifikavimui sukurusi Vokieciu-S.Airiu kompanija, tuo Balandzio men metu kaip tik teige, kad tai yra PIRMASIS PASAULYJE meginys gebas tiksliai identifikuoti kad mes turime ne bet koki koronavirusa is jo 8 rusiu keliaujanciu zmonese gripu metu, bet butent Covid-19. Tas ju irenginys yra automatinis ir tada buvo ka tik atsirades. Mano tyrimu deka radau kad tuo metu Balandzio pradzioje netgi JAV neturejo meginiu-testu tiksliam Covid-19 identifikavimui ir netgi ten tik pati pradzia buvo tu testu naudojimo. Yra neitiketina kad Lietuvoje bet kur kazkas gebejo tiksliai identifikuoti-atskirti Covid-19 nuo kitu koronavirusu. Tuolab kad tie testai Vokietijos-Airijos yra brangus ir dar buvo neprieinami visiems pasaulyje. Duomenis apie tai as skelbiau savo FB.
  Kita; Koronaviruso isplitimas Lietuvoje buvo nepaprastai mazas ir tai sako kad Covid-19 Lietuvoje gal isvis nebuvo, nes jei butu, juk negalejo tas monstras sukelti tik 63 mirtis keliu menesiu laikotarpyje visoje salyje, kur nemanau kad zmoniu imunitetas yra didziulis del labai nemazos dalies gyventoju gyvenanciu nepritekliuje ir depresijoje bei baimeje, netikrume del ateities…
  Covid-19 yra pagrindinai kvepavimo taku liga, tad – ar girdejote kas nors aplink jus serganciuju-kosinciu ir ciaudinciu zmoniu burius ?! Juk Covid-19 yra is koronavirusu gimines, o koronavirusai priklauso tai senajai ”gripo” virusu seimai, kuri keliauja po pasauli kasmet ir koronavirusu dalis gripo epidemiju metu yra nuo 15 iki 30-40%. Tad, kadangi tie virusai plinta ir pasireiskia visiskai gripiniu budu,- kodel niekas nei JK, nei Letuvoje nei kosejo, nei ciaudejo ?! As tai patvirtinu, nes nors gyvenu ir dirbu gan tankiai gyvenamoje vietoveje Londono apylinkeje, kur jau mazdaug 3 menesius nei maciau nei girdejau kosinciu ar ciaudinciu asmenu ! Kai tuo tarpu gripo epidemiju metu visur kosi ir ciaudi pulkai zmoniu…! Manau as kad isvis tas Covid-19, jei ir buvo, tai tik ne pagrindinese ES salyse… Nebuvau as Kinijoje, taciau tikiu as kad ten galejo buti uzmestas Covid-19, o ES kitos koronu atmainos, kad galima butu skustis – va,- mes irgi sergame ! (juk irodyta kad Kinijos korona buvo kitos atmainos nei Europine). Tai todel is ligoniniu vedanciojo personalo Ispanijoje, Italijoje, JAV, Anglijoje sklido zinios, kad ligoniu nera, kad yra masiniai prirasinejimai tam Covid’ui tu zmoniu, kurie mire del kitu priezasciu ir netgi visai netestuoti koronavirusui…
  Manau kad si ‘pandemija’ yra labiau tragi-komedija nei epidemija, kai netgi taksistai klausineje zmones ar kas pazista serganti,- atsake jog nepazista, nezino, nemate… Na, o tikrinant koronos antikunius organizme arba netgi koronaviruso imuniteta mumyse, aisku kad galima rasti ji, nes dauguma musu esame tureje gripa, kuris buvo paprastasis kurios nors rusies koronavirusas, kuris irgi kartais nusinesa musu gyvybes…ir turiu pasakyti, kad absoliuciai ir neabejotinai daugiau zmoniu Lietuvoje nusinesdavo i Anapili, tie kitu rusiu koronavirusai arba ir kitos gripo atmainos…
  Gaila kad specialistai is NVI taip neissamiai ir nedrasiai atsivere apie testavimus…
  As manau kad jie testavo ne Covid-19, bet bendrai esanti bet kuri Koronaviruso tipa zmogaus organizme… Juk skirtumas tarp tu virusu nera pastebimas labai paprastai ir tam reikia paties auksciausio lygmens genetiniu test sistemu.
  Pakartoju – Balandzio pradzioje dar netgi amerikieciai negalejo masiskai ir tiksliai identifikuoti – atskirti nuo kitu koronu, Covid-19, tais greitais testais, nors galejo tai atlikti tik ilgais viruso genomo tyrimais…
  …Tuo metu netgi JAV, CDC dar ka tik buvo bepradedanti tinkamu testu tiekima biolaboratorijoms. Kas patikes kad Lietuva turejo pranesesnes sistemas virusu atpazinimui ir kad pirko is kazkur brangius testus tukstanciams zmoniu ?!
  – Kas gali patiketi kad Lietuva jau nuo Balandzio pradzios masiskai testavo – identifikavo butent Covid-19 atveji, atskirti ji gebejo nuo kitu Koronavirusu, kai Vakarai visumoje turejo didele problema identifikuoti konkretu Koronaviruso atveji ?! As tuo netikiu tikrai…

  Thumb up 2 Thumb down 1

 2. Instrukcija,ką daryti,susirgus korona virusu.

  1.Nueiti į gėjų klubą.
  2.Prispjaudyti visiems į gėrimus.
  3.Išeiti.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  • gejai tai zhodis kad pidaras supratimo turi kaip inicioti shudu mastima…

   Thumb up 0 Thumb down 1

  • prispjauti visiems i gerimus tai situacija kad veikia dioprija i kakoj obmen zvuka ,uzhami nado shevelit…

   Thumb up 0 Thumb down 1

 3. mama masto kad pletra yra ish to kad nieko niera,o sunus visada depresijoj ir sako tai baime prolobti…

  Thumb up 0 Thumb down 2

  • kaip pinigas duoda mes turim shansa indikoti o tai smegenu plovimas,o jus norit supratima tai grazhinkit inercija valiutos keitima,ot baeris ir kur depresija o tai jusu stilius…

   Thumb up 0 Thumb down 3 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...