Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2021 Gruodis 4 Šeštadienis
 

Gyventojų tyrimas: Nors radikalų tik dešimtadalis, dėl COVID-19 vakcinos Lietuvoje dvejoja virš pusės apklaustųjų

2021-09-28 09:48 | Naujienos | Komentarų

Tyrimas parodė, kad dėl COVID-19 vakcinos Lietuvoje dvejoja virš pusės apklaustųjų

Visi žinome, jog Lietuvos gyventojai turi skirtingą požiūrį į koronavirusą ir vakcinaciją. Tačiau ar egzistuoja tik dvi „stovyklos“ – tie, kurie skiepijasi ir kurie ne? Ištyrus Lietuvos gyventojus paaiškėjo, kad vyrauja keturi gyventojų segmentai, kurie skiriasi pagal elgseną, nuostatas, susijusias su vakcinacija, bei demografines charakteristikas.

Tyrimo metu išskirti keturi segmentai pagal požiūrį į koronavirusą bei skiepus nuo jo: „Priešininkai“ (26 %), „Abejojantieji“ (28 %), „Saugantys save“ (24 %), „Visuomenininkai“ (22 %). Pirmieji du segmentai pasižymi stipriau išreikštomis neigiamomis nuostatomis vakcinacijos nuo COVID-19 atžvilgiu, kiti du žiūri į ją teigiamai, tačiau skiepijasi dėl skirtingų paskatų. „Saugantys save“  skiepijasi bijodami ligos, „Visuomenininkai“ – norėdami apsaugoti aplinkinius bei tokiu būdu prisidėti prie pandemijos suvaldymo.

Kokias išvadas leidžia daryti šis gyventojų segmentų nustatymas?

Tyrimą atlikusio KOG instituto vadovės Dr. Eleonoros Šeimienės teigimu, šis tyrimas aiškiai parodo, kad visuomenė koronaviruso ir vakcinacijos klausimu yra stipriai poliarizuota ir egzistuoja ne tik dvi gyventojų grupės „už“ ir „prieš“ skiepus nuo koronaviruso: „Tyrimas atskleidė, kad 54 proc. gyventojų turi stipresnių ar silpnesnių neigiamų nuostatų skiepijimosi atžvilgiu. Nors dauguma pasiskiepijo, kai kurie tai darė priversti situacijos ar dėl baimės susirgti, nebūtinai tikėdami nauda sau ar visuomenei. Antra vertus, segmentai naudoja kiek skirtingus informacinius kanalus ir tikisi skirtingo pobūdžio informacijos, tad ne visus segmentus vienodai veikia apie koronavirusą ar vakcinaciją pateikiama informacija“.

Kaip pavyzdį KOG instituto vadovė pateikia „Priešininkų“ segmentą: „„Priešininkai“ nori aiškios ir argumentuotos informacijos apie skiepų naudą ir poveikį, tačiau, remiantis tyrimo duomenimis, mokslininkų ir sveikatos srities specialistų patarimai jiems mažai aktualūs. Tad greičiausiai teks norimą perteikti žinutę „įdėti“ į paprastų žmonių lūpas, siekti tiesioginio priėjimo per šių gyventojų artimą aplinką. Akivaizdu, kad užduotis nėra paprasta, bet šis ir panašūs tyrimai gali pagelbėti  formuojant efektyvią viešąją komunikaciją ir dėliojant akcentus skirtingoms tikslinėms auditorijoms“.

Ne visi, kurie nesiskiepija, vienodai skeptiški skiepų požiūriu

„Priešininkų“ segmentą sudaro didžiausia dalis nepritarančių skiepijimuisi nuo COVID-19 viruso gyventojų. Tai dažniau 35 – 44 metų amžiaus asmenys, taip pat auginantys mažamečius (iki 5 m.) vaikus, nedirbantys asmenys ir kvalifikuoti darbininkai. Pastebima, kad šio segmento atstovai – ypač religingi. Šis segmentas pasižymi tuo, kad didžioji dalis gyventojų artimoje aplinkoje nesusidūrė su mirtimis nuo koronaviruso. Taip pat Vilniuje jų gyvena gerokai mažiau.

Kaip teigia dr. E. Šeimienė, ne visi „Priešininkai“ turi radikalias pažiūras vakcinų nuo koronaviruso atžvilgiu: „Bendrai šio segmento žmonės pasižymi tuo, kad jie bijo šalutinio vakcinos poveikio, komplikacijų ar poveikio lėtinių ligų eigai. Didelė dalis galvoja, kad yra persirgę, nors diagnozė jiems nebuvo nustatyta. Apie du trečdaliai segmento atstovų yra nepasiskiepiję. Svarbu paminėti, kad kraštutines nuostatas skiepijimosi atžvilgiu išreiškia 11 procentų visų gyventojų. Tai gyventojai, įsitikinę, kad koronavirusas buvo tikslingai sukurtas ir paskleistas turtingųjų, siekiant pasipelnyti. Tad net ir skeptiškai nusiteikę gyventojai nėra vien radikalai.“

Nuosaikesni, bet irgi skeptiškai nusiteikę prieš COVID-19 vakciną – „Abejojančiųjų“ segmento atstovai. Tai dažniau specialistai, valstybės tarnautojai. Kitaip nei „Priešininkai“, jie bendrai pritaria vakcinacijai nuo koronaviruso ir dauguma jau yra pasiskiepiję (apie 80 % segmento atstovų), tačiau tai daro labiau dėl „šventos ramybės“. Jie dažniau išreiškia dvejones dėl vakcinos veiksmingumo, mano, kad nuo vakcinos sukūrimo praėjo per mažai laiko, bijo galimų šalutinių poveikių.

Aiški takoskyra tarp palaikančiųjų vakcinaciją: vieni tiki nauda sau, kitiems rūpi visuomenė

Tyrimo duomenys atskleidė, jog iš esmės palaikančius vakcinaciją ir besiskiepijančius „Saugančių save“ ir „Visuomenininkų“ segmentus gana aiškiai skiria vakcinacijos paskatos. „Saugantys save“ yra dažniau vyresnio, 55 – 64 metų amžiaus, gyventojai, taip pat vilniečiai. Šie žmonės orientuoti į savo gerovę, skiepijasi siekdami apsaugoti pirmiausia save. Didžiausia dalis šio segmento atstovų (87 %) ketina skiepytis ir pastiprinančiąja vakcina. „Saugantys save“ nori, kad pandemija būtų kuo greičiau suvaldyta ir visi sugrįžtų į įprastą gyvenimą. Beje, šis segmentas išsiskiria tuo, kad patyrė finansinių nuostolių dėl pandemijos ir įvesto karantino bei ribojimų šalyje.

Tuo metu „Visuomenininkų“ segmento atstovai, kitaip nei „Saugantys save“, stipriai orientuoti į aplinkinių – tiek šeimos narių, tiek kitų gyventojų gerovę. Tai asmenys, kurie ypač palaiko nukentėjusius verslus ir palankiai vertina tuos, kurie savo iniciatyva įvedė apribojimus anksčiau nei buvo numatyta Vyriausybės. „Lengva tikėtis, kad tokių žmonių daugiau sutiksime didmiesčiuose, tarp jaunimo ar gyventojų su aukštuoju išsimokslinimu, tačiau tyrimo duomenys rodo ką kitą: tokių žmonių yra visur – jų sociodemografinės charakteristikos nuo bendrųjų nesiskiria“, – komentuoja dr. E. Šeimienė.

Segmentų atstovai, galvodami apie COVID-19 vakciną, patiria skirtingus jausmus

Tyrimo metu respondentų buvo prašoma nurodyti, kokius jausmus jiems sukelia mintys apie COVID-19 vakciną. Bendrai gyventojų dažniausiai minėti jausmai – pasitikėjimas, optimizmas, viltingumas, tačiau bene tiek pat tarp gyventojų teigė jaučiantys nerimą ir nepasitikėjimą.

KOG instituto vadovė pažymi, jog čia labiausiai pastebimi skirtumai tarp „Priešininkų“ ir likusių trijų segmentų: „Net 59 procentai skeptiškiausio segmento atstovų teigė jaučiantys nepasitikėjimą. Palyginimui, šis atsakymas minėtas 26 procentų visų gyventojų. Dar 27 procentai „Priešininkų“ minėjo jaučiantys pyktį, apie penktadalį – abejingumą ir stresą. Bendrai šie jausmai minėti apie 10 procentų respondentų. Tai išties dideli skirtumai. O kiti trys segmentai, įskaitant „Abejojančiuosius“, su COVID-19 vakcina sieja teigiamus jausmus: pasitikėjimą, optimizmą, viltingumą, ramybę. Šiuos jausmus pažymėjo 3–4 iš 10-ies šių segmentų atstovų.“

KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto iniciatyva atlikto tyrimo metu Lietuvoje apklausta 1000 18 – 64 metų Lietuvos gyventojų. Reprezentatyvi apklausa buvo vykdyta interneto panelyje „Norstat“.

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ar viešoji įstaiga gali būti pertvarkoma į MB? 1
Namų diagnostikos ekspertai. Kurie yra geriausi?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Grožio procedūra, kuri mažina net smulkiausias raukšleles 
Bėgant metams, galima labiau pastebėti, kad tam tikri veido bruožai pradeda po truputį...

Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (3)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (7)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...