Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 6 Šeštadienis
 

Grupė Seimo narių pateikė alternatyvų įstatymo projektą dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose

2014-04-11 11:57 | Aktualu. | Komentarų (8)

Kristijonas Donelaitis. KK nuotr.

Kaip žinia, socialdemokratai Irena Šiaulienė ir Gediminas Kirkilas Seime įregistravo Lietuvos Respublikos vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą bei su juo susijusią techninio pobūdžio Civilinio kodekso pataisą. (Šiuo metu kodeksas nustato, kad asmenvardžiai rašomi lietuviškais rašmenimis). Projekto iniciatoriai papildo šią normą kitų įstatymų nustatytomis išimtimis: Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo pavardė Vardų ir pavardžių rašymo taisyklių nustatyta tvarka rašoma nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, jeigu šiais rašmenimis įrašyta dokumento šaltinyje.

Grupė Seimo narių įregistravo alternatyvų įstatymo projektą dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose, pagal kurį Lietuvos Respublikos piliečių vardai ir pavardės kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose asmens ir kituose dokumentuose, remiantis dokumento šaltiniu, rašomi lietuviška vardo ir pavardės forma.

„Lietuviški vardai ir pavardės turi atitikti Vardų ir pavardžių rašymo taisykles ir bendruosius lietuvių kalbos taisyklingumo reikalavimus, atsižvelgiant į pavardės lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

Ne lietuvių tautybės piliečių vardai ir pavardės dokumentuose rašomi valstybinės lietuvių kalbos rašmenimis pagal tarimą, išlaikant autentiškas asmenvardžių formas. Piliečiui pageidaujant, jo vardas ir pavardė kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose gali būti rašomi su galūne (sugramatinta forma) arba be galūnės (nesugramatinta forma), taip pat neatsižvelgiant į lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

Piliečio pageidavimu, jo vardas ir pavardė gali būti keičiami, atkuriant jo vardo ar pavardės autentišką lietuvišką formą pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ptvirtintas rekomendacijas.

Piliečio pageidavimu, jo vardas ir pavardė Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje gali būti papildomai įrašomi jo pasirinktos kalbos grafine forma“, – teigiama grupės parlamentarų siūlomame įstatymo projekte.

Skirsnyje „Vardų ir pavardžių nurašymas bei perraša“, teigiama, kad „Užsienio valstybių piliečių bei asmenų be pilietybės vardai ir pavardės, dokumento šaltinyje įrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose yra rašomi lietuviška forma, kitų įrašų skyriuje asmens pageidavimu įrašoma kitose valstybėse įteisinta nelietuviška vardo ir pavardės forma lotyniško pagrindo rašmenimis. Vardas ir pavardė, kurie dokumento šaltinyje įrašyti ne lotyniško pagrindo rašmenimis, yra perrašomi lietuviška forma (lietuvių kalbos rašmenimis pagal tarimą).“

„Užsieniečio ar asmens be pilietybės, įgijusio Lietuvos Respublikos pilietybę, vardas ir pavardė perrašomi lietuviška forma, remiantis dokumento šaltiniu ir oficialiai vartojami pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos patvirtintas Taisykles. Tokio asmens anksčiau turėta (kitose valstybėse įteisinta) nelietuviška vardo ir pavardės forma įrašoma Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje. Asmens, įgijusio Lietuvos Respublikos pilietybę, pageidavimu, jo vardas ir pavardė Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų išduodamuose dokumentuose gali būti lietuviškai perrašomi be galūnės (nesugramatinta forma) ir neatsižvelgiant į pavardės lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

Užsieniečio ar asmens be pilietybės pavardę paėmusių sutuoktinių, Lietuvos Respublikos piliečių, vardas ir pavardė bei jų pavardę gavusių vaikų ir vaikaičių, Lietuvos Respublikos piliečių, vardas ir pavardė perrašoma lietuviška forma, Lietuvos Respublikos piliečio paso kitų įrašų skyriuje bei kituose dokumentuose papildomai įrašant šios pavardės autentišką grafinę formą.

Nelietuviška užsieniečio ar asmens be pilietybės vardo ir (ar) pavardės forma gali būti oficialiai vartojama Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose, tačiau šiuose dokumentuose kaip papildoma informacija turi būti nurodoma ir lietuviška tokio asmens vardo bei pavardės forma. Nelietuviška Lietuvos Respublikos piliečio vardo ir pavardės forma dokumentuose negali būtų prilyginta tokios pavardės ir vardo lietuviškos formos oficialiam vartojimui ir negali būti oficialiai vartojama vietoj lietuviškos formos.

Jei asmuo pateikia du ar daugiau dokumento šaltinių, iš kurių viename vardas ir (ar) pavardė parašyta lietuviška forma, o kitame – nelietuviška forma, Lietuvos Respublikos kompetentingoms institucijoms sudarant ir išduodant dokumentus vadovaujamasi šaltiniu, nurodančiu lietuvišką formą“, teigiama įstatymo projekte.

Jame taip pat siūloma Valstybinei lietuvių kalbos komisijai iki 2014 m. gruodžio 31 d. parengti ir patvirtinti taisykles bei rekomendacijas dėl vardų ir pavardžių lietuviškos formos atkūrimo tvarkos.

Vyriausybei siūloma iki 2014 m. gruodžio 31 d. parengti ir patvirtinti visus reikalingus teisės aktus, reikalingus šio įstatymo įgyvendinimui, ir pateikti Seimui galiojančių įstatymų pataisų projektus, jei jie būtini šio įstatymo įgyvendinimui.

Įstatymo projektą pateikė šie Seimo nariai: Valentinas Stundys, Rytas Kupčinskas, Algirdas Vaclovas Patackas, Rima Baškienė, Agnė Bilotaitė, Audronius Ažubalis, Dalia Teišerskytė, Povilas Urbšys, Valerijus Simulik, Edvardas Žakaris, Kęstutis Daukšys, Petras Gražulis.

KK inf.

Komentarai

 

 

 
 1. nesamone yra leist naudoti oficialiuose dokumentuose nelietuviska pavardes forma Is vis jei jau leidziama ja naudot papildomame paso lape tai butina leist jas uzrasyt visomis be isimties kalbomis ir zenklais Ir toks irasas turetu buti padarytas paties paso savininko ranka tame papildomame paso idekle Tada net nekiltu jokiu nesusipratimu spausdinant zenklus ar hieroglifus Kaip pasirase taip i tures O jokiame oficialiame dokumente nelietuviska pavardes forma tikrai neturetu galiot Net kalbos negali but kad is savo gyventoju reikalaut viso pasaulio rastijos taisykliu zinojimo Koks skirtumas ar lenkiskai ar kinietiskai : diskriminacija tokiu atveju tikrai neturi buti toleruojama

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Pritariu. Kviečiu visus masiškai pritarti bet kokia orgnizuota forma ir pavieniui, adresuojant Pespublikos Premjerui, Respublikos Seimo Pirmininkei, Respublikos Prezidentei.
  Iki ketvirtadienio yra laiko pareikšti savo nepalaikymą susitarusioms partijoms. Mūsų nuostata dėl kalbos turi atsispindėti partijų reitinguose.
  Nuširdi padėka Seimo narei p.Rimai Baškienei, kurios indėlis itin didelis, kad atsirastų alternatyvinis varijantas.
  Nuoširdi padėka visiems pasirašiusiems.
  pagarbiai…

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Čia kažkas jau panašu į Lietuvos valstybingumo įtvirtinimo palaikymą.Bet iki valstybingumo įtvirtinimo,mūsų dar laukia sunkus ir ilgas kelias.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. Pagaliau atsirado Seime politiku – mastanciu galva o ne kai kuria apatine kuno dalimi.Garbe ir slove JIEMS.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 5. Nežalokime lietuvių kalbos svetimybėmis ir palikime politiką ramybėje, nes galime paprasčiau spręsti problemas.
  __Tiesiog reikėtų įteisinti asmeniniuose dokumentuose papildomą lapą, kuriame galėtų būti išversta informacija piliečio pageidaujama kalba, užsakovui apmokant visas dėl to susidarančias išlaidas. Juk gali ir lietuvaitė ištekėti už gruzino ar ukrainiečio bei nuolat turėti problemų sutuoktinio šalyje?
  __Tas pats ir su informacinėmis pavadinimų lentelėmis. Kodėl drausti papildomas kitakalbes nuorodas, jei tam yra vietos bendruomenės poreikis, ir išlaidos būtų padengiamos ne iš valstybės biudžeto?
  __Žinoma, tiek dokumentų, tiek nuorodų tekstai, įrašai, išvaizda ir talpinimo vietos turėtų būti standartizuoti ir aprobuoti savivaldos bei veikiančių priežiūros institucijų.
  __Tai kam laužyti ietis, žaloti lietuvių kalbą ar sudaryti pretekstą penktosioms kolonoms šantažuoti mūsų valstybę ir kiršinti bei priešinti lojalius piliečius, jei problemas galime geranoriškai išspręsti patys?

  Thumb up 5 Thumb down 1

 6. valstybėje niekam nieko veikt daugiau neliko ?
  Korupcija ir visa kita blogi jau paveikėt ?
  Darbo vietas organizavot ?
  Pragyvenimo lygi padarėt didesni negu Afrikoje ir Hondurase ?

  Thumb up 5 Thumb down 1 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...