Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gegužė 31 Sekmadienis
 

Graikija vėl lipa į sceną

2015-01-26 12:30 | Ekonomika | Komentarų (22)

Graikijoje parlamento rinkimus laimėjo kairiosios jėgos

Sekmadienį įvykę Graikijos parlamento rinkimai baigėsi taip, kaip ir buvo nuogąstauta – daugumą parlamente užsitikrino radikali kairiųjų pažiūrų partija „Syriza“, vedama aštriai nusiteikusio Alexis Tsipras. Pirmadienis prasidėjo plačiomis diskusijomis apie tai, kokią įtaką politiniai pokyčiai Graikijoje darys euro zonos pozicijai fiskalinės drausmės atžvilgiu bei finansų rinkoms. Tuo tarpu patys graikai sako: „jokia šalis negali iš griuvėsiu išlipti su ta pačia partija, su kuria į juos pateko“.

Graikija patikrins Europos vienybę

Pirminiais duomenimis, „Syriza“ atstovams teks 149 parlamento vietos – dviem mažiau nei reikėtų, norint užsitikrinti absoliučią daugumą. Antra pagal daugumą Graikijos parlamente bus šiuo metu valdančiąją daugumą turinti centro dešinės Naujosios demokratijos partija. „Syriza“ į rinkimus ėjo su kovingu nusiteikimu reikalauti dalinio Graikijos skolų nurašymo bei fiskalinės drausmės bei taupymo, kurio šalis ėmėsi valstybės finansų krizės akivaizdoje, atšaukimo. Tokia pozicija yra visiškai priešinga oficialiajai euro zonos linijai, o „Syriza“ lyderio A. Tsipras pareiškimai, kad jis derėsis su Europos partneriais, bet nesikalbės su Vokietijos kanclere Angela Merkel, skamba ne tiek įžūliai, kiek keistai.

Rinkos sureagavo nuosaikiai Nepaisant aiškiai šovinistinių būsimų Graikijos lyderių pareiškimų, rinkų reakcija pirmadienį buvo santūri. Euras JAV dolerio atžvilgiu iš pradžių nukritęs iki penktadienį jau matytų žemumų, priešpiet ėmė iš lėto kilti. Didesnę reakciją pademonstravo Graikijos vyriausybės obligacijos – jų kainos vos rinkoms atsidarius pirmadienio rytą nukrito 2 proc., kas, tiesą sakant, nėra daug tokio rizikingumo obligacijoms.

Reakcijos akcijų rinkose, kitų euro zonos valstybių obligacijų kainose buvo nuo labai nuosaikių iki jokių, o, pavyzdžiui, „Euro Stoxx 50“ akcijų indeksas per pirmąją prekybos valandą nepakito. Tokia menka pirminė rinkų reakcija arba reiškia, kad niekas „Syriza“ partijos deklaracijų nevertina rimtai, arba kad galbūt jau egzistuoja tam tikri susitarimai su euro zonos lyderiais, apie kuriuos nėra skelbta viešai. Gali būti, kad rinkos dar bando perprasti naują informaciją.

Žvelgiant iš paukščio skrydžio, akivaizdu, kad nerimaujantieji dėl Graikijos skolų turi tam pagrindo. Vien per du artimiausius mėnesius Graikija turi išpirkti 7,5 mlrd. eurų vertės obligacijų. Visa šalies skola viršija 300 mlrd. eurų, o skolos santykis su BVP siekia net 175 proc. (palyginimui, Lietuvos valstybės skola sudaro 40 proc. BVP). Kita vertus, toli siekiančios interpretacijos apie tai, kaip Graikija gali palikti euro zoną, yra rizikingos. Net nepradedant vertinti, į kokią situaciją tuomet pakliūtų euro zona, pirmiausia reikėtų pasvarstyti pačios Graikijos perspektyvas su naująja drachma, didžiule skola ar skolų negrąžinimo šleifu.

Paveikslas išties toks miglotas, kad tampa aišku, jog šansai Graikijai palikti euro zoną yra tikrai labai menki.

Euro zonos infliacijos duomenys turbūt ir vėl nuvils

Svarbiausias rodiklis euro zonoje šią savaitę bus infliacijos duomenys, kurių laukiama penktadienį. Prognozuojama, kad sausį euro zona paniro į dar gilesnę defliaciją ir kainų pokyčio rodiklis sieks -0,4 proc. (po -0,2 proc. gruodį). Žinant ryžtingus ECB veiksmus, kuriais siekiama atstatyti infliaciją į priimtinus lygmenis bei paskatinti ekonomikos augimą, artimiausiais mėnesiais būtent infliacijos duomenys bus labiausiai stebimi rodikliai iš visų.

JAV FED neturėtų pateikti netikėtumų

Ši savaitė bus kupina JAV makroekonominių duomenų. Bus skelbiamas JAV BVP augimo įvertis už 2014 metų paskutinį ketvirtį. Prognozės – 3,4 proc. augimas, palyginti su ankstesniu ketvirčiu. Tai įtvirtintų stabilaus ir gana spartaus BVP augimo tendenciją JAV, kurią paskatino palyginti spartus vartojimo augimas ir naftos kainų kritimas. Kiti duomenys, į kuriuos verta atkreipti dėmesį – Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas, ilgo vartojimo prekių užsakymų, namų pardavimų pokyčiai.

Antradienį ir trečiadienį vyks JAV FED posėdis. Nors spaudos konferencijos po jo neplanuojama, tikėtina, jog pranešimas patvirtins anksčiau išsakytą FED poziciją, kad FED išliks kantrus dėl bazinių palūkanų didinimo. Dabartinėmis prognozėmis pirmą kartą JAV dolerio bazinę palūkanų normą FED turėtų padidinti ne anksčiau kaip šių metų vasarą.

Giedrė Gečiauskienė

„Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Komentarai

 

 

 
 1. Algirdui,nesuk galvos išgalvotas faktais.Tiesa ta,kad Stalino laikais egzistavo susitarimas,pagal kurį Graikija priklausė Vakarų įtakai.,nors komunistų partijos įtaka ten buvo didele.Kai pokaryje įvyko kairiųjų sukilimas ir šie prašėsi pagalbos iš TSRS,Stalinas ją suteikti atsisakė..Beje,tavo žiniai,Stalinas tvirtai laikėsi susitarimų ir į sąjungininkų įtakos zonas niekada nelindo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Po karo Stalino agentura irgi bande organizuot Graikijos komunistu sukilima.
  Tada Amerika pasiunte i Turkija su Draugisku Vizitu sarvuoti Ajova. Koba “namiok ponial”. Ir Andropovo agentai bande Italijoje kazka panasaus.
  -Vsio budet choroso.
  Tuoj Chuilo savo kailiu rupinsis.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 3. Sutinku su Anonymous,tik visų pirma turime įsteigti Lietuvos valstybinį komercinį banką,kad Lietuvos piliečių pinigai dalyvautų mūsų ekonomikoje.

  Thumb up 1 Thumb down 1

 4. Lietuva taip pat neišlips iš duobės,jeigu vadovaus tos pačios partijos,kurios sužlugdė Lietuvos valstybingumą.Visa atsakomybė tenka socialkonservatoriams ,nes Lietuvoje partokratinis valdymas.

  Thumb up 5 Thumb down 1

 5. Siaandien laikas kurtis naujai Lietuvos valstybei.Be euro,be komunistu,be kegebistu.I nauja valstybe bus nukreipti emigrantu pinigai.Su labai aiskia Lietuvos valstybingumo zyme.

  Thumb up 8 Thumb down 2

 6. Įdomios mintys straipsnyje

  Z. Vaišvila. Euro zonos valstybių supirkimas pradedamas

  Thumb up 7 Thumb down 1

 7. Visos tos kalbaos apie tai,kad mes mokame graikams penijas – iš piršto laužtos.Kas jau kas,bet Lietuva niekam niekuo padėti ar kam nors mokėti negali.Mes patys,nepriklausomai nuo to,kad mokam mokesčius į ES ir net dabar jau į eurozoną,esmae išlaikytiniai,nes kasmet 2 – 3 milijardus eurų gauname per įvairiausius paramos ir ne vien paramos fondus.Taip,kad nereiktų verkšlenti.Kitas klausimas – Vokietija ar Prancūzija.Būkime atviri ir sąžiningi patys sau ir atsakykime į klausimą:jei ES išlaiko graikus,tai kaip vokiečiai ar kitos vedančios ES šalys garantuoja savo normalų ir pakankamai aukštą pragyvenimo lygmenį?Beje,sunkioje finansinėje padėtyje ne vien graikai.Ir ispanai,italai,airiai,portugalai…..,o visos Rytų Europos šalys iki šiol gauna įvairiomis formomis dotacijas.Visus juos išlaikyti…..Tai gal jau nėra taip,kaip mes mąstome arba gal ne visai taip,kaip mums teigia.Negi jūs manote,kad, sakysim,vokiečiai kvailiai?Jei jie mus išlaiko arba remia,tai gal visa tai jiems naudinga?

  Thumb up 8 Thumb down 5

   • Nauda tokia,kad nera pramonines konkurencijos.Ir tuoj nebus agrarines.Euras ivedamas tam,kad visoje eurozonoje butu parduodama Vokietijoj gaminama produkcija.Taigi,tu gauni euru,kad negalvotum,nekurtum,nemastytum,o tik vartotum

    Thumb up 6 Thumb down 1

    • kokia Lietuvai iš to nauda? Ką mes pirksime iš vokiečių? Merkel, kai vokiečiai ją “nurašys’?

     Thumb up 2 Thumb down 1

     • Dar kokiam Lietuvos pensininkui tiks ir nurasyta Merkel prie sono kaulams susildyti.Nepabrokytu pensininkelis vokietkos su vokiska pensija…

      Thumb up 6 Thumb down 1

     • Toks ir yra ES planas, nuskurdinti silpnas valstybes, kad jos prasiskolintų, o žmonės emigruotų ir taptu pigia darbo jėga jų šalyse.

      Thumb up 5 Thumb down 1

   • labdaros ir nebus.gal paspausdins daugiau euru,kad tu daugiau maisto suvalgytum.bet tai nebe maistas beveik,nes dirbtinis pakaitalas.nuo kurio zmones labiau nutuks,maziau galvos(lietuviai jau mazai galvoja),dazniau sirgs.O cia jau ir didzioji farmacija tau skuba i “pagalba”!:)tuo nuo tu konservantu maists lietuviai nebegales vaiku nei padaryti,nei pagimdyti.O kad perdaug gudrus nepasidarytum-uzdraus net lysve darzoviu auginti

    Thumb up 7 Thumb down 1

  • Vincuk (pipt) ..kas geriau..? sovietinis sūris pelėkautuose,.. ar vizgi žinojimas kad pinigai skiriami ES strukturinių fondų pagrindų ..leis Lietuvoje atnaujinti ne tik sukiužusias mokyklas..bet ir daug kitokių visuomeninių objekrtų.. Ar tai labdara ? nemanau ..ateis toks laikas kai Lietuva savo sumokama parama į ES katila ims vertinti tais pačiais vokiškos logikos matais . Jei dar nesusipratote ..apie ka kalbu ..matyt ir nelemta vincukams to suprasti .

   Thumb up 3 Thumb down 4

   • rask tu tokį kvailį, kuris € už dyką dalina ! jam 1 įdėtas € duoda pelno minimum 10.
    Tie tavo išgirti struktūriniai fondai čiulpia kaip reikiant.
    Kodėl nuo 2009 metų staiga šoktelėjo Lietuvos skola ? Va, kai atsakysi į šį klausimą, galėsi makaronus kabinti apie struktūrinius fondus toliau.
    KUR DINGO TIE 10 MILIJARDŲ EURŲ NUO 2009-2015m.m. atsakyk, jei toks gudrus.

    Thumb up 5 Thumb down 3

    • Ponas Vincai, nekreipkite per daug dėmesio į stasio komentarus. Tai iš kubiloidų pikasinio kokono lėlytės išsivystęs naujas drugelis, kuris, nors ir gražiai atrodo, bet vistiek iš parazitinių kenkėjų giminės.

     Thumb up 6 Thumb down 2

    • Pravalgyti ..mielasis. Įvairia forma ,. pradedant nuo renginio Vilnius Europos Kultūros Sostinė ,..baigiant visomis sodros augančiomis skolomis ir tais įsipareigojimais kurių sustabdyti niekaip neišeina. Tiesa pasakius toks klausimas mane netgi glumina..Gal Jus kokioje Lietuviškoje Afrikoje gyvenote tuo laikotarpių ? Beje pasidomėkite kiek tada vien tik oficialiai susitraukė Lietuvos BVP ..ir pridėkite tai kiek dar statistikos skaičių buvo tarp eilučių nuslėpta …siekiant pagerinti Lietuvos tikrąją išvaizda skolintojų akyse. O kur dar kasdieninis šešėlis ..Bet kuri senoji Europinė šalis jau seniai butų save bankrotų paskelbusi ..žiu imkite Graikija ..ji ir po šiai dienai nesistengia pati ,.o siekia kitų sąskaita ..ta prasme aš tos patirties niekam nepalinkėčiau ..Ir dar ..gal žmonėms sunku suprasti ..bet viešasis sektorius labai priklausomas nuo to kaip verslui seksis . Ir jei kur nors išeina Kirkilinė pramaškė ..pasekmės baisios.

     Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Na ir ką? Mes , durneliai,turėsime graikams mokėti pinigus .Jų vidutinė pensija apie 1 tūkst. eurų, musų 220 eurų. Ir mūsų pensininkai rems graikus,o patys nuogais užpakaliais balsuos už konservsocdemliberalus, kurie ir toliau maus kelnes tiems pensininkams.

  Thumb up 18 Thumb down 3 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
STT vadovui – nemalonūs Seimo narių klausimai: nuo ryšių su kadriniu KGB darbuotoju iki į azartinius lošimus įnikusio STT agento (1)
    Šiandien, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 209 straipsnio 1 dalimi, Specialiųjų...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...