Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Vasaris 26 Penktadienis
 

Graikai spręs, ar sutinka mokėti už bankininkų „krizę“

2015-06-29 19:00 | Užsienis | Komentarų (15)

Graikija referendume spręs, ar pritaria ES ir TVF ultimatumui


Vitalijus Balkus

Tai kas, po galais, vyksta Graikijoje? Manau, šis klausimas kilo daugeliui jūsų. Jei vadovautis tuo, ką pateikia stambioji korporacinė žiniasklaida, tai galime pagalvoti, kad „tinginiai“ ir „veltėdžiai“ graikai, esą gyvenantys iš geraširdžių ir naivių europiečių pinigų, ir toliau ruošiasi veltėdžiauti ir maudytis prabangoje, kol vokiečiai, prancūzai ir net … mes, lietuviai, sunkiai dirbame. Ir dirbame, beje, ir tam, kad išlaikytume graikus.

Tiesa, mes jau nesame tiek buki, kad tikėtume viskuo, ką mums bruka korporacinės medijos, tad panagrinėkime objektyviai, kas gi vyko Graikijoje ir kas gali įvykti. Be to, šioji šalis gali tapti didelių istorinių įvykių pradininke.

Trumpai priminsiu, kaip gimė Graikijos krizė. Mums teigiama, kad šioji įsisiūbavo dėl nepamatuoto skolinimosi didinant skolintais pinigais socialines išlaidas. Tiesa kiek kitokia.

Graikijos krizės „krikštatėviais“ galima drąsiai laikyti ilgametę valdančią partiją PASOK. Tai visiškas Lietuvoje veikiančios LSDP atitikmuo tiek idėjiškai, tiek struktūriškai. Kažkada sukurta šviesios atminties graikų politiko Andreaso Papandreu ir kurį laiką iš tiesų buvusi socialdemokratine, ji galiausiai apaugo korupciniais ryšiais ir aktyviai pradėjo bendradarbiauti su vietos stambiu verslu ir, kaip teigė Graikijos žiniasklaida, su nusikalstamomis struktūromis. Viso to apoteoze tapo olimpinių žaidinių organizavimas.

Kaip žinia, šioji „sporto šventė“ yra labai ir labai brangus malonumas ir jas surengti gali reta pasaulio valstybė. Graikams jos tapo dviguba, o gal ir triguba našta, nes lėšų grobstymas pasiruošimo laikotarpiu buvo tiek įspūdingas, jog Graikijos galimybėmis ją surengti jau vykstant pasiruošimo darbams buvo suabejojęs Tarptautinis Olimpinis Komitetas. Nepaisant to, kad oficialiai skelbiama apie 9 mlrd. eurų, išleistus žaidynėms surengti, bendrosios išlaidos greičiausiai siekė per 20 mlrd. eurų, nes daugelis jų tiesiog nebuvo įvardinamos kaip susijusios su olimpiada. Tačiau ja prisidengiant buvo įpumpuotos milžiniškos lėšos į akivaizdžiai korupcinius projektus.

Mums, lietuviams, beje, nesunku suprasti, kas tuomet vyko, nes ir pas mus bet koks didesnis vajus visuomet sietinas su biudžeto pinigų dalybomis „geriems žmonėms“. O jei biudžete pinigų nėra, tai ne nuodėme ir pasiskolinti, juos garantuojant už tai valstybei.

Ne veltui aš prisiminiau 15 metų senumo įvykius, nes būtent nuo jų ir prasidėjo didžiosios Graikijos bėdos. Kaip žinia, vienu metu vogti sau ir dar kitus apdalinti neįmanoma. Todėl atėjo toji diena, kuomet teko pasirinkti, ar rimtai susirūpinti pavogtų pinigų likimu, arba pradėti smaugti savo piliečius.

Kol dar buvo įmanoma, Graikijos valdantieji šį momentą atidėliojo. Nes pirmiausiai milžiniškos „olimpinės“ ( o vėliau ir ne tik) skolos atsirado ranka rankon dirbant bankams, stambiam verslui ir valdantiems, ir nevalia savo „verslo partnerių“ liesti, o ir socialinių sukrėtimų nesinorėjo – vis tik graikai nėra pati ramiausia tauta. Ir jei ne vadinamoji 2008 „krizė“, visai tikėtina, kad šioji vegetacinė būsena testųsi dar ilgą laiką. Galiausiai pasaulyje yra kur kas labiau prasiskolinusių valstybių ir nieko – gyvena.

Tiesa, buvo dar vienas veiksnys, kuris ženkliai apsunkino Graikijos padėtį. Prieš įvedant eurą 2002 m. Graikijos finansiniai rodikliai buvo kryptingai „gerinami“, o tiksliau grąžinami (beje, lygiai taip pat kaip ir Lietuvoje) ir visiškai dėsningai atsitiko taip, kad šalies galimybės skolintis buvo vertinamos ne pagal realią būklę, o pagal „orinius“ rodiklius.

Bet net ir 2010 m., kuomet Graikijos skola pasiekė 145 proc. BVP, buvo likusi galimybė visai logiškam žingsniui, kurį, beje, buvo žengusi Islandija – bent jau dalį skolų palikti tiems, kas jas ir sukūrė, t.y. bankams. „Gelbėti“ komercinius bankus visų piliečių pastangomis, kaip tai nuolatos reikalavo ir tereikalauja tarptautinės finansinės institucijos, yra puikus būdas kapitalui ginti, tačiau pražūtingas gyventojams. Ypač prastai šis būdas atrodo, kuomet net ir bankai yra svetimi.

Tačiau kuomet islandai privertė atsakyti už klaidas, o gal ir nusikaltimus net savus komercinius bankus, graikai, kaip, beje, ir lietuviai, ir dauguma kitų, uoliai vykdė jiems primestus reikalavimus.

Čia, beje, labai pravartu pasidomėti, kiek pinigų, skiriamų esą Graikijai gelbėti, tėra pinigai , kurie perkeliami tiesiog į kitokias „gelbėtojų“ kišenes.

Ir štai čia mes prieiname prie dar vieno įdomaus klausimo. Tai ką gelbėja užsienio kreditoriai Graikijoje ? Graikijos ekonomiką? Ar vis tik savus pinigus, kurie valdomi savų bankų? Atsakymas, ko gero, akivaizdus.

Ir lygiai taip pat akivaizdi tampa ES pozicija, kuomet Briuselis, ilgai grasinęs Graikijai išmetimu iš euro zonos, staiga puolė panikuoti, kuomet tokia perspektyva tapo reali.

Maža to, net ir Graikijos vyriausybei nepritarus ES ultimatumui, buvo paskelbta, kad „pagalba Graikijos bankams nebus nutraukta“ .

Taip viskas ir susidėlioja į savo vietas. Briuselis jokiu gyvu nenori prarasti Graikijos nei kaip euro zonos, nei tuo labiau kaip ES narės.

Nenori prarasti nors ir vien dėl to, kad tai būtų precendentas, kuriuo remiantis iš ES gali pasitraukti ir kitos valstybės.

Anokia paslaptis, kad Europos Sąjunga nepatenkintų yra ir tarp turtingų, ir tarp varganų jos narių. Pvz., nors ir Jungtinėje Karalystėje planuojamas referendumas dėl tolimesnės narystės ES turi šantažo požymių ir tikėtina, kad skirtas labiau sustiprinti savo išskirtinumą sąjungoje nei iš jos pasitraukti, tačiau, jei jis vyks jau pasitraukus bent vienai valstybei, gali tikrai baigtis ne tuo sprendimu, kurio tikisi jo iniciatoriai. Taip pat parašai dėl išstojimo iš ES pradėti rinkti Austrijoje.

O štai Vengrijoje susiklostė padėtis, kuomet vyriausybė jau ilgą laiką faktiškai atsisako pripažinti besąlygišką ES viršenybę prieš nacionalinius įstatymus.

Kaip klostysis įvykiai, pamatysime jau netrukus. Referendumas dėl pritarimo ar nepritarimo ES ultimatumui Graikijoje vyks jau liepos 5 dieną.

Kaip jis bepasibaigtų, viena jau aišku – Graikijai kur kas mažiau reikalingas euras nei euro išlikimui – Graikija.

Komentarai

 

 

 
 1. Straipsnio autorius puikus nesamonių,rašytojas! T.y skiedalas! Rašo bele ką!svarbu savo protingą foto įkišti!

  Thumb up 0 Thumb down 1

  • Jei laikytis straipsnio logikos tai ir Lietuvos bankininkai kalti dėl to jog gyvename prastai o štai Lietuvos valdžioje esantys, kaip ir Graikijos valdžia deda visas pastangas kovodami su bankininkais, kad tik visuomenė gerai gyventu. Na taip bankininkai kalti kad skolino ir skolino nors turėjo senai matyti kad skolos ir net palūkanų negalės atiduoti. Tuomet Graikijos valdžia šaunuolė, kad nori pinigų iš bankininkų ir duoda suprasti kad jų niekada neatiduos.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   • Tu pats supratai ką prikeverzojai ? Graikija kaip ir Lietuva žmonių pinigais gelbėjo komercinius bankus net tuos kurie jai nieko neskolino. Toks buvo TVF ir ECB nurodymas,.

    Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Autorius!plataus profilio peizetojas! Žinoma kaip pradėjas rašyt negali sustoti jau nekas!… Žinoma jis gali rašyti,juk laisvė žodžio yra!bet…

  Thumb up 2 Thumb down 12

 3. Ar ubagas prie Aušros vartų,paėmęs pavyzdį iš graikų ir surengęs visų bomžų referendumą padarytų įspūdį aukotojams ?

  Thumb up 2 Thumb down 12

 4. Visi į mitingą prie Seimo ginti lietuvių kalbos ir Konstitucijos nuo komunistų, „koloradų”, jedinstvininkų ir želigovskininkų. Mitingas vyks antradienį, birželio 30 d. 9.00 val. Leidimas mitingui gautas.

  Šiandien, praėjus 25 metams po Nepriklausomybės atkūrimo, vėl iškilo realus pavojus lietuvių kalbai ir konstituciniams valstybės pamatams. Seimo nario priesaiką pamiršę parlamentarai siekia įteisinti dvikalbystę bei sumaištį piliečių dokumentuose ir Lietuvos vietovių pavadinimuose, atveriant kelią teritorinės autonomijos kėslams, piliečių kiršinimui ir sudarant sąlygas Krymo scenarijaus pasikartojimui Lietuvoje!
  Daugiau apie tai va čia
  tautininkusajunga.lt/uz-valstybine-kalba/
  *******************************************************

  Thumb up 5 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Nugaros masažai – kiekvienam
Moderni maisto pramonės įranga
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip derinti skirtingus interjero stilius? 
Šiuolaikinis interjero dizainas pasižymi stilių įvairove. Nuo modernaus iki klasikinio, nuo minimalistinio iki...

Vilniuje atsidarė naujas globos skyrius 
Vilniuje atsidarė VšĮ „Sveikatos metai“ įkurtas „Senjorų avilio“ globos skyrius, kuriame teikiamos ilgalaikės/trumpalaikės socialinės...

Greitas ir patikimas įmonių steigimas 
Įmonių steigimas kartu su profesionalų pagalbą vyksta greitai ir paprastai. Iš tiesų nereikia...

Greitas ir patikimas apleistos apskaitos tvarkymas 
  Reikalingas apleistos apskaitos tvarkymas, kuriuo pasirūpins patyrę buhalteriai? Skaitote kaip tik tai,...

Kalėdos – puikus metas nudžiuginti ne tik kitus, bet ir save 
Vis labiau artėjant Kalėdoms daugelis pradeda ieškoti dovanų artimiesiems ir skiria tam nemažai...

Kaip išsirinkti tobulą kvapą namams? 
Namų kvapai padeda sukurti norimą atmosferą: prabangią, gaivią, atpalaiduojančią ar bet kurią kitą....

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 75 mln. eurų
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta obligacijų emisija už...
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...