Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Sausis 21 Penktadienis
 

Geroji patirtis: Ignalinos savivaldybė aplenkė laiką, įgyvendindama svarbiausius renovacijos projektus

2015-11-11 15:17 | Savivalda, Tribūna Savivalda | Komentarų (4)

Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis turi kuo pasigirti - visi visuomeniniai pastatai Ignalinos rajone jau renovuoti, nelaukiant 2020 metų. KK nuotr.

Lietuva gali sekti Ignalinos pavyzdžiu

Gražią saulėtą spalio mėnesio popietę į Ignalinos rajono savivaldybę rinkosi svečiai, kad išgirstų ir pasisemtų gerosios patirties – savivaldybė įgyvendino 2011–2014 metų veiklos planą. Tik atskiros ministerijos nesugebėjo deleguoti savo atstovų, teisindamos savo veiksmus būtinu užimtumu, pasirašant energetines tarptautines sutartis, bei susitikimų svarba Briuselyje. Tačiau juk ministerijose yra ne vienas ministras ar vicemistras, bet yra ir kitų darbuotojų, tiesa?

Apskritai Lietuvoje pastatų atnaujinimo procesas dar tik įsibėgėja, dedamos pastangos renovacijai paspartinti. Tik šiandien pradedama kalbėti apie neįvertintas aplinkybes, kurios apsunkina renovacijos darbus, apie tai, su kokiomis problemomis susiduriama, įgyvendinant investicinius projektus, kuriuose numatyti darbai neatitinka realiai turimų atlikti statybos rangos darbų reikalavimų. Tik dabar, ir tai po ilgų diskusijų, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nutarė, jog būtina, įvertinus pastatų atnaujinimą reglamentuojančius teisės aktus, teikti pasiūlymus dėl šių teisės aktų tobulinimo, tačiau pamiršo į tokį posėdį pasikviesti Ignalinos savivaldybės administracijos atstovus, kurie šį etapą jau baigė ir skelbia rajono renovacijos pabaigtuvių maršą.

Aplenkę laiką

Pristatydamas atliktus darbus Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis rajono bendruomenei drąsiai įvardijo Ignalinos rajono savivaldybės pasiekimus – tai geros komandos nuoseklus, produktyvus ir sąžiningas darbas, siekiant pagerinti rajono gyventojų ir miesto infrastruktūras, kaimo plėtrą. Atlikta nemažai darbų, kad būtų patenkinti gyventojų socialiniai ir komunaliniai poreikiai, pagerinta žmogaus gyvenimo kokybė.

Ignalinos rajono savivaldybė, pradėjusi visuomeninių pastatų renovavimą 2008 metais, šiemet šį milžinišką darbą užbaigė. Galima sakyti, Ignalinos rajono savivaldybė aplenkė laiką – mat šalyje visuomeninių pastatų energetinio efektyvumo didinimo programa, kurios tikslas – didinti valstybės ir savivaldybių nuosavybės teise priklausomų pastatų energetinį efektyvumą, Vyriausybė nutarimu patvirtinta tik 2014 m. lapkričio 26 d. Šią programą visoje šalyje numatoma užbaigti iki 2020 metų.

Taigi, kol kiti rajonai dar tik rengiasi visuomeninių pastatų renovacijai, Ignalinoje jau švenčiamos pabaigtuvės – Ignalinos savivaldybė įgyvendino savo planus jau iki 2015 metų pabaigos. Tam panaudota 69,6 mln. Lt, iš kurių: 7,9 mln. Lt – Europos Sąjungos lėšų, 6,1 mln. Lt – Savivaldybės biudžeto lėšų, 55,6 mln. Lt – kitos lėšos (Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo, VIP‘o).

Iš viso renovuota 40 pastatų: sutvarkytos mokyklos, vaikų darželiai, kultūros rūmai, medicinos įstaigos, administraciniai ir bendruomeniniai pastatai.

Visi atlikti darbai rajono savivaldybės teritorijoje pakeitė ne tik estetinį pastatų vaizdą, bet ir pagerino darbo sąlygas dirbantiesiems, leido pasiekti iki 45 procentų šiluminės energijos taupymo efektyvumą, o tai reiškia, kad vidutiniam šilumos palaikymui sunaudojama mažiau energetinių resursų, mažiau teršiama gamta.

2000 m. Ignalinos rajono savivaldybė iš esmės pertvarkė savo šilumos ūkį – renovavo katilinę. Todėl technologiniame procese naudojamas vietinis biokuras. Taip pat sutvarkytos šiluminės trasos. Ir šio darbo pabaiga, tarsi pagrindinis akcentas, – pastatų renovacija.

Beje, Ignalinos rajone ne tik sėkmingai įvykdyta visuomeninių pastatų renovacija, tačiau baigiami renovuoti ir gyvenamieji pastatai. Paskutinių dešimties namų renovaciją planuojama užbaigti pavasarį. Aišku, Ignalinos rajono savivaldybė labai norėjo, kad iki šių metų pabaigos būtų pabaigta ir visų gyvenamųjų pastatų renovacija, tačiau tai nuo savivaldybės gerų norų jau nepriklausė – susivėlino kai kurie statybininkai. Mat, pagal dabar egzistuojančią viešųjų pirkimų tvarką, galima nusipirkti ir katę maiše – laimi įmonė konkursą, o paskui, žiūrėk, paskelbia bankrotą – ir darbai sustoja, ir tampa tokie vykdytojai šaukštu deguto, gadinančiu visą puikaus renovacijos medaus statinę.

Turi kuo pasigirti

Tačiau šiandien Ignalinos meras – pakilios nuotaikos: visuomeninių pastatų renovacija – pilnai pabaigta. Na, o gyvenamųjų namų renovacijos pabaigtuves reikės jau pavasarį daryti.

„Visi atlikti renovacijos darbai taupo mūsų energetinius išteklius, nes 45 procentų energetinių resursų sutaupymas labai jaučiamas savivaldybės biudžete. Šios lėšos panaudojamos kitų reikiamų poreikių tenkinimui“, – džiaugiasi Ignalinos savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis.

Diskutuojant apie šilumos panaudojimą, dažniausiai akcentuojama vienos kilovatvalandės pagaminimo kaina. Tačiau įstaiga, savivaldybė ar gyventojas moka už naudojamų patalpų ploto apšildymo suvartojamų kilovatvalandžių visumą. Ir čia Ignalina turi kuo pasigirti.

„Ir mūsų skaičiavimu, ir šilumos asociacijos duomenimis, šiuo metu vieno kvadratinio metro apšildymo kaina Ignalinos rajono savivaldybėje yra pigiausia“, – neslėpdamas pasididžiavimo teigia meras.

Priežastys – aiškios: sutvarkyta katilinė, šilumos tiekimo sistemos ir pastatų renovavimas davė savo rezultatus.

„Tad pastatų vidaus šilumos palaikymui reikia mažesnių energetinių sąnaudų“, – šypsosi Ignalinos rajono meras H.Šiaudinis.

Tačiau meras, panašu, pamiršo paminėti dar vieną priežastį, kodėl Ignalinos gyventojai gali džiaugtis mažomis sąskaitomis už šildymą, o vaikai mokytis jaukiose, šiltose mokyklose ar lankyti puikiai įrengtus, atnaujintus vaikų darželius: tai yra vietinės valdžios darbų tęstinumas. Kai ilgametis Ignalinos meras Bronis Ropė buvo išrinktas Europos parlamento nariu, rajono gyventojai Ignalinos vairą patikėjo buvusiam vicemerui H.Šiaudiniui. Iš čia – ir tęstinė politika: pabaigti tai, kas buvo pradėta. Ir visų visuomeninių pastatų renovacija – tos pačios tęstinės politikos pasekmė. Tai – pakankamai retas teigiamas pavyzdys politikoje. Nes kaip dažniausiai būna? Jei į valdžią išrenkami „nauji“, dažniausiai iš karto puola griauti tai, ką darė prieš juos „seni“. Tačiau Ignalina – būtent sėkmingos, tęstinės valdžios politikos pavyzdys.

Kaimynai gali pavydėti

Jei palygintume Ignalinos savivaldybės energetines kainas su atskirų Lietuvos savivaldybių kainomis, tai vieno kvadratinio metro kaina akivaizdžiai skiriasi – yra mažesnės nuo 20 iki 40 procentų. O tai – svarbus pasiekimas.

„Lyginant mūsų šilumos kainas su kaimyninių savivaldybių kainomis, galima pasakyti, kad Visagino kainos yra brangiausios. Tai patvirtina ir statistikos duomenys. Jei pažvelgtume į 60 kvadratinių metrų patalpų plotą, Visaginas moka 0,75 eurus, o Ignalinos rajono savivaldybėje atitinkamos kvadratūros patalpų ploto kvadratinis metras kainuoja 0,47 eurus – čia jau šalčiausio periodo duomenimis. Tokie skaičiai rodo, kad Ignalinoje už šilumą mokama 63 procentais mažiau“, – rodydamas išvestinius skaičius skaidrėje informavo susirinkusius svečius Ignalinos rajono savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas Vytautas Čepulėnas.

„Žvelgiant į atskiros kilovatvalandės pagaminimo kainą, atrodytų, kad Molėtuose, Zarasuose, Utenoje, Švenčionyse ji yra mažesnė nei pas mus, bet galutiniame skaičiavime – už kvadratinių metrų plotą – kainos skirtumas kur kas geresnis Ignalinos rajone“, – atkreipė dėmesį V.Čepulėnas.

Dabar, atrodytų, galima pasidžiaugti – visuomeninių pastatų renovacijos darbai jau baigti. Tačiau tas kelias, anot V.Čepulėno, nebuvo lengvas: siekiant užsibrėžtų tikslų, nuolat atsirasdavo įvairiausių finansinių ir projekto vykdymo sunkumų, kuriuos reikėdavo spręsti darbų eigoje.

Nors penkmetis ir buvo nelengvas, šiandien Ignalinos rajone jau galima pasidžiaugti renovuotais kultūros paveldo objektais, viešosios erdvės, kaimo pastatais, įkurtais amatų centrais, sutvarkytais kultūros centrais (Palūšės, Šiulėnų, Naujojo Daugeliškio), nuotėkų sistemų atnaujinimu ir išsaugotomis darbo vietomis.

„Pradėjus ir užbaigus daugiabučių renovavimo programą, išsprendėme gyvenamojo fondo atnaujinimo klausimus, o tai lėmė, kad per tuos kelis metus, optimaliai panaudojant galimus finansinius srautus, Ignalinos savivaldybė įgyvendino savo užsibrėžtus tikslus“, – pabrėžė V.Čepulėnas.

Dar ne viskas – dar ne pabaiga

„Tai ką darysite toliau? Nes didelių darbų kaip ir neliko?“ – paklausėme Ignalinos rajono vado.

„Patikėkite, dar turime labai daug darbų – pakankamai ambicingų projektų“, – mįslingai nusišypsojo meras Henrikas Šiaudinis.

Taigi, atrodo, dar teks aplankyti Ignaliną – ir ne kartą.

Rimas Špėlis

Komentarai

 

 

 
  1. Norėčiau atsakyti žmogui “jo”. Taip viskas yra gražu,kol paaugliai (neišauklėti) paišydami graffiti sugadiną grožį. Manau Ignalinos savivaldybė turėtų pagalvoti ir apie tai. Užuot nugriovę kokį nors negyvenamą pastatą galėtų ten leisti paaugliams paišyti graffiti. Na, o kai kurie paišo gražiai. Manau jie galėtų prisidėti prie Ignalinos puošimo :)

    Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...