Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 24 Ketvirtadienis
 

Geroji patirtis: Ignalinos savivaldybė aplenkė laiką, įgyvendindama svarbiausius renovacijos projektus

2015-11-11 15:17 | Savivalda, Tribūna Savivalda | Komentarų (4)

Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis turi kuo pasigirti - visi visuomeniniai pastatai Ignalinos rajone jau renovuoti, nelaukiant 2020 metų. KK nuotr.

Lietuva gali sekti Ignalinos pavyzdžiu

Gražią saulėtą spalio mėnesio popietę į Ignalinos rajono savivaldybę rinkosi svečiai, kad išgirstų ir pasisemtų gerosios patirties – savivaldybė įgyvendino 2011–2014 metų veiklos planą. Tik atskiros ministerijos nesugebėjo deleguoti savo atstovų, teisindamos savo veiksmus būtinu užimtumu, pasirašant energetines tarptautines sutartis, bei susitikimų svarba Briuselyje. Tačiau juk ministerijose yra ne vienas ministras ar vicemistras, bet yra ir kitų darbuotojų, tiesa?

Apskritai Lietuvoje pastatų atnaujinimo procesas dar tik įsibėgėja, dedamos pastangos renovacijai paspartinti. Tik šiandien pradedama kalbėti apie neįvertintas aplinkybes, kurios apsunkina renovacijos darbus, apie tai, su kokiomis problemomis susiduriama, įgyvendinant investicinius projektus, kuriuose numatyti darbai neatitinka realiai turimų atlikti statybos rangos darbų reikalavimų. Tik dabar, ir tai po ilgų diskusijų, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nutarė, jog būtina, įvertinus pastatų atnaujinimą reglamentuojančius teisės aktus, teikti pasiūlymus dėl šių teisės aktų tobulinimo, tačiau pamiršo į tokį posėdį pasikviesti Ignalinos savivaldybės administracijos atstovus, kurie šį etapą jau baigė ir skelbia rajono renovacijos pabaigtuvių maršą.

Aplenkę laiką

Pristatydamas atliktus darbus Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis rajono bendruomenei drąsiai įvardijo Ignalinos rajono savivaldybės pasiekimus – tai geros komandos nuoseklus, produktyvus ir sąžiningas darbas, siekiant pagerinti rajono gyventojų ir miesto infrastruktūras, kaimo plėtrą. Atlikta nemažai darbų, kad būtų patenkinti gyventojų socialiniai ir komunaliniai poreikiai, pagerinta žmogaus gyvenimo kokybė.

Ignalinos rajono savivaldybė, pradėjusi visuomeninių pastatų renovavimą 2008 metais, šiemet šį milžinišką darbą užbaigė. Galima sakyti, Ignalinos rajono savivaldybė aplenkė laiką – mat šalyje visuomeninių pastatų energetinio efektyvumo didinimo programa, kurios tikslas – didinti valstybės ir savivaldybių nuosavybės teise priklausomų pastatų energetinį efektyvumą, Vyriausybė nutarimu patvirtinta tik 2014 m. lapkričio 26 d. Šią programą visoje šalyje numatoma užbaigti iki 2020 metų.

Taigi, kol kiti rajonai dar tik rengiasi visuomeninių pastatų renovacijai, Ignalinoje jau švenčiamos pabaigtuvės – Ignalinos savivaldybė įgyvendino savo planus jau iki 2015 metų pabaigos. Tam panaudota 69,6 mln. Lt, iš kurių: 7,9 mln. Lt – Europos Sąjungos lėšų, 6,1 mln. Lt – Savivaldybės biudžeto lėšų, 55,6 mln. Lt – kitos lėšos (Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo, VIP‘o).

Iš viso renovuota 40 pastatų: sutvarkytos mokyklos, vaikų darželiai, kultūros rūmai, medicinos įstaigos, administraciniai ir bendruomeniniai pastatai.

Visi atlikti darbai rajono savivaldybės teritorijoje pakeitė ne tik estetinį pastatų vaizdą, bet ir pagerino darbo sąlygas dirbantiesiems, leido pasiekti iki 45 procentų šiluminės energijos taupymo efektyvumą, o tai reiškia, kad vidutiniam šilumos palaikymui sunaudojama mažiau energetinių resursų, mažiau teršiama gamta.

2000 m. Ignalinos rajono savivaldybė iš esmės pertvarkė savo šilumos ūkį – renovavo katilinę. Todėl technologiniame procese naudojamas vietinis biokuras. Taip pat sutvarkytos šiluminės trasos. Ir šio darbo pabaiga, tarsi pagrindinis akcentas, – pastatų renovacija.

Beje, Ignalinos rajone ne tik sėkmingai įvykdyta visuomeninių pastatų renovacija, tačiau baigiami renovuoti ir gyvenamieji pastatai. Paskutinių dešimties namų renovaciją planuojama užbaigti pavasarį. Aišku, Ignalinos rajono savivaldybė labai norėjo, kad iki šių metų pabaigos būtų pabaigta ir visų gyvenamųjų pastatų renovacija, tačiau tai nuo savivaldybės gerų norų jau nepriklausė – susivėlino kai kurie statybininkai. Mat, pagal dabar egzistuojančią viešųjų pirkimų tvarką, galima nusipirkti ir katę maiše – laimi įmonė konkursą, o paskui, žiūrėk, paskelbia bankrotą – ir darbai sustoja, ir tampa tokie vykdytojai šaukštu deguto, gadinančiu visą puikaus renovacijos medaus statinę.

Turi kuo pasigirti

Tačiau šiandien Ignalinos meras – pakilios nuotaikos: visuomeninių pastatų renovacija – pilnai pabaigta. Na, o gyvenamųjų namų renovacijos pabaigtuves reikės jau pavasarį daryti.

„Visi atlikti renovacijos darbai taupo mūsų energetinius išteklius, nes 45 procentų energetinių resursų sutaupymas labai jaučiamas savivaldybės biudžete. Šios lėšos panaudojamos kitų reikiamų poreikių tenkinimui“, – džiaugiasi Ignalinos savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis.

Diskutuojant apie šilumos panaudojimą, dažniausiai akcentuojama vienos kilovatvalandės pagaminimo kaina. Tačiau įstaiga, savivaldybė ar gyventojas moka už naudojamų patalpų ploto apšildymo suvartojamų kilovatvalandžių visumą. Ir čia Ignalina turi kuo pasigirti.

„Ir mūsų skaičiavimu, ir šilumos asociacijos duomenimis, šiuo metu vieno kvadratinio metro apšildymo kaina Ignalinos rajono savivaldybėje yra pigiausia“, – neslėpdamas pasididžiavimo teigia meras.

Priežastys – aiškios: sutvarkyta katilinė, šilumos tiekimo sistemos ir pastatų renovavimas davė savo rezultatus.

„Tad pastatų vidaus šilumos palaikymui reikia mažesnių energetinių sąnaudų“, – šypsosi Ignalinos rajono meras H.Šiaudinis.

Tačiau meras, panašu, pamiršo paminėti dar vieną priežastį, kodėl Ignalinos gyventojai gali džiaugtis mažomis sąskaitomis už šildymą, o vaikai mokytis jaukiose, šiltose mokyklose ar lankyti puikiai įrengtus, atnaujintus vaikų darželius: tai yra vietinės valdžios darbų tęstinumas. Kai ilgametis Ignalinos meras Bronis Ropė buvo išrinktas Europos parlamento nariu, rajono gyventojai Ignalinos vairą patikėjo buvusiam vicemerui H.Šiaudiniui. Iš čia – ir tęstinė politika: pabaigti tai, kas buvo pradėta. Ir visų visuomeninių pastatų renovacija – tos pačios tęstinės politikos pasekmė. Tai – pakankamai retas teigiamas pavyzdys politikoje. Nes kaip dažniausiai būna? Jei į valdžią išrenkami „nauji“, dažniausiai iš karto puola griauti tai, ką darė prieš juos „seni“. Tačiau Ignalina – būtent sėkmingos, tęstinės valdžios politikos pavyzdys.

Kaimynai gali pavydėti

Jei palygintume Ignalinos savivaldybės energetines kainas su atskirų Lietuvos savivaldybių kainomis, tai vieno kvadratinio metro kaina akivaizdžiai skiriasi – yra mažesnės nuo 20 iki 40 procentų. O tai – svarbus pasiekimas.

„Lyginant mūsų šilumos kainas su kaimyninių savivaldybių kainomis, galima pasakyti, kad Visagino kainos yra brangiausios. Tai patvirtina ir statistikos duomenys. Jei pažvelgtume į 60 kvadratinių metrų patalpų plotą, Visaginas moka 0,75 eurus, o Ignalinos rajono savivaldybėje atitinkamos kvadratūros patalpų ploto kvadratinis metras kainuoja 0,47 eurus – čia jau šalčiausio periodo duomenimis. Tokie skaičiai rodo, kad Ignalinoje už šilumą mokama 63 procentais mažiau“, – rodydamas išvestinius skaičius skaidrėje informavo susirinkusius svečius Ignalinos rajono savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas Vytautas Čepulėnas.

„Žvelgiant į atskiros kilovatvalandės pagaminimo kainą, atrodytų, kad Molėtuose, Zarasuose, Utenoje, Švenčionyse ji yra mažesnė nei pas mus, bet galutiniame skaičiavime – už kvadratinių metrų plotą – kainos skirtumas kur kas geresnis Ignalinos rajone“, – atkreipė dėmesį V.Čepulėnas.

Dabar, atrodytų, galima pasidžiaugti – visuomeninių pastatų renovacijos darbai jau baigti. Tačiau tas kelias, anot V.Čepulėno, nebuvo lengvas: siekiant užsibrėžtų tikslų, nuolat atsirasdavo įvairiausių finansinių ir projekto vykdymo sunkumų, kuriuos reikėdavo spręsti darbų eigoje.

Nors penkmetis ir buvo nelengvas, šiandien Ignalinos rajone jau galima pasidžiaugti renovuotais kultūros paveldo objektais, viešosios erdvės, kaimo pastatais, įkurtais amatų centrais, sutvarkytais kultūros centrais (Palūšės, Šiulėnų, Naujojo Daugeliškio), nuotėkų sistemų atnaujinimu ir išsaugotomis darbo vietomis.

„Pradėjus ir užbaigus daugiabučių renovavimo programą, išsprendėme gyvenamojo fondo atnaujinimo klausimus, o tai lėmė, kad per tuos kelis metus, optimaliai panaudojant galimus finansinius srautus, Ignalinos savivaldybė įgyvendino savo užsibrėžtus tikslus“, – pabrėžė V.Čepulėnas.

Dar ne viskas – dar ne pabaiga

„Tai ką darysite toliau? Nes didelių darbų kaip ir neliko?“ – paklausėme Ignalinos rajono vado.

„Patikėkite, dar turime labai daug darbų – pakankamai ambicingų projektų“, – mįslingai nusišypsojo meras Henrikas Šiaudinis.

Taigi, atrodo, dar teks aplankyti Ignaliną – ir ne kartą.

Rimas Špėlis

Komentarai

 

 

 
  1. Norėčiau atsakyti žmogui “jo”. Taip viskas yra gražu,kol paaugliai (neišauklėti) paišydami graffiti sugadiną grožį. Manau Ignalinos savivaldybė turėtų pagalvoti ir apie tai. Užuot nugriovę kokį nors negyvenamą pastatą galėtų ten leisti paaugliams paišyti graffiti. Na, o kai kurie paišo gražiai. Manau jie galėtų prisidėti prie Ignalinos puošimo :)

    Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...