Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 21 Pirmadienis
 

Generalinei prokuratūrai nerūpi Kiesų nužudymo užsakovai

2006-10-02 09:38 | Teisėsauga | Komentarų (4)

A.Valantinas - nauja senos sistemos galva


Giedrė Gorienė

Generalinė prokuratūra, vadovaujama A.Valantino, vis dar nesurado 2000 m. liepos 6 d. nužudytų buvusio “Mažeikių naftos” generalinio direktoriaus Gedemino Kiesaus, jo sūnaus ir vairuotojo A.Galmino galvų, kurias “tulpinių” lyderis A.Vertelka susidėjo į celofaninį maišą ir nunešė parodyti žmogžudystės užsakovams, kad užsakymas – įvykdytas.

Koks šitų galvų likimas – ar jos, parodžius užsakovams, buvo sunaikintos kokioje nors amoniako salietroje, ar dar kas nors, ir kam jas nunešė A.Vertelka, iki šiol taip ir neaišku. Ir, atrodo, kol kas dar nepaaiškės, nes visi ligšioliniai Generalinės prokuratūros veiksmai leidžia susidaryti įspūdį, kad Kiesų žmogžudystės užsakovas yra valstybės paslaptis, ir kad teisėsauga stengiasi ne išaiškinti, bet uždengti šios kraupios žmogžudystės užsakovus. Kitaip sakant, buvusio “Mažeikių naftos” generalinio direktoriaus G.Kiesaus nužudymas – kaip ir tautinė žmogžudystė (“patriotų” reputacijai apsaugoti?).

Dėl teismo vilkinimo kaltinimai – “tulpiniams”

Spaudoje laikas nuo laiko pasirodo pranešimai, kuriuose Panevėžio nusikalstamos “tulpinių” grupuotės nariai kaltinami teismo vilkinimu – esą niekaip negalima pradėti Kiesų žmogžudystės bylos nagrinėjimo, nes tai V.Baltušiui esą reikia psichiatrinės ekspertizės, tai A.Vertelka, pravarde “Pinčia”, niekaip nepasirenka tinkamo advokato, o be advokato byla negali būti nagrinėjama. Galiausiai šitie žaidimai baigėsi – V.Baltušis buvo ištirtas ir pripažintas pakaltinamu, o A.Vertelkai buvo pasamdyta valstybės samdoma advokatė. Taigi byla lyg ir turėtų judėti. Deja – naujajai A.Vertelkos advokatei reikia laiko susipažinti su byla. Todėl ta diena, kada Kiesų žmogžudystės byla bus pradėta nagrinėti iš esmės, taip ir lieka neaiški.

Kas dėl to kaltas? Iš pirmo žvilgsnio – Kiesų ir Galmino nužudymu kaltinami “tulpiniai”, kurie vis randa būtų, kaip šį teismą nutolinti. Tačiau jeigu paklaustume: “O kam toks vilkinimas naudingas?”, be jokios abejonės, atsakymas būtų vienas: tiems, kas tą žmogžudystę užsakė. Nes “tulpiniams” juk jokio skirtumo, ar jie už šį nusikaltimą bus nuteisti rytoj, ar po dešimt metų – bet kokiu atveju už kitas žmogžudystes jie jau nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

Taigi čia kaip tame posakyje – kas pinigus moka, tas ir muziką užsako. O užsakovams šiuo konkrečiu atveju reikia vieno – užvilkinti kaip galima ilgiau teismą, kad reikalas neprieitų prie žmogžudystės užsakovų. Ir tai daroma labai sėkmingai – per tuos pačius “tulpinius”.

“Tulpiniai” – po policijos sparneliu

Kaip jau rašė “Karštas komentaras”, Panevėžio nusikalstamą “tulpinių” gaują išaugino policija – mat dar 1995 metais VRM patvirtino Panevėžio policijos “darbo planą” su “tulpiniais” , pagal kurį buvo nuspręsta iš A.Vertelkos, V.Baltušio ir kitų “tulpinių” atrinkti kelis ir su jais “pravesti pokalbius”. Be to, pagal šį “darbo planą” “tulpiniams” buvo išduoti leidimai ginklams įsigyti bei įteisintas “tulpiniams” teikiamų paslaugų apmokėjimas – “tulpiniams” leido finansuoti pareigūnus, tiriančius “tulpinių” konkurentų padarytus nusikaltimus prieš “tulpinius”.

Tokiu būdu prisidengus “policijos darbo planu”, nusikalstama “tulpinių” grupuotė iki pat 2000-ųjų liepos 6 d., kuomet nužudė buvusį “Mažeikių naftos” generalinį direktorių Gedeminą Kiesų, galėjo nekliudoma daryti pačius baisiausius nusikaltimus – pasak prokuratūros, “tulpinių” sąskaitoje – per 30 žmogžudysčių.

1995-1996-ieji “tulpinių” grupuotei patys lemtingiausi: 1995 m. “tulpiniai” oficialiai įteisinti kaip Panevėžio policijos “draugai”, o 1996 m. gruodžio 24 d. Panevėžio verslininkas Rimantas Okuličius sukvietė visų “tulpinių” konkurenčių gaujų lyderius ir juos iššaudė. Štai nuo tada “tulpiniai” su juos dengiančiais pareigūnais tapo vienvaldžiais Panevėžio “šeimininkais”.

Draugavo ir su prokuratūra

Tačiau policininkai – ne vieninteliai pareigūnai, “nematę” “tulpinių” nusikaltimų – vienas buvęs Generalinės prokuratūros prokuroras “Karšto komentaro” redakcijai sakė manąs, kad “tulpiniai” turėjo užtarėjų ir prokuratūroje.

“Kai Panevėžyje 1994 metais buvo nužudytas buvęs KAM II-ojo departamento darbuotojas Krivickas, nužudymo vietoje – vienoje “tulpinių” vilų – buvo atlikta krata. Tuomet, pamenu, Vertelka atrodė labai mandras, nes manė, kad mes ten nieko nerasime. Tačiau mes į pagalbą pasitelkėme metalo detektorius ir su jais aptikome kulkas. Tai buvo Kliugerio kulkos – tokios pačios, kokiomis buvo nužudytas ir Krivickas. Kad jūs būtumėte matę, koks buvo Vertelkos veidas, kai mes suradome tas kulkas”, – prisimena buvęs prokuroras.

Tuo metu, be A.Vertelkos, “tulpinių” viloje buvo ir V.Baltušis. Abu “tulpiniai” buvo suimti. Štai tuomet ir įvyko tai, kas leidžia manyti, jog “tulpiniai” jau tuomet turėjo stiprų užnugarį mūsų teisėsaugoje.

“Kulkų ekspertizė dėl mums nesuprantamų priežasčių vėlavo, o prokuroras Sereika vieno aukšto pareigūno nurodymu artimiesiems grąžino Vertelkos ir Baltušio mobiliuosius telefonus – tai leido paslėpti pėdsakus, su kuo jie bendravo telefonu”, – “Karštam komentarui” pasakojo buvęs pareigūnas.

Netrukus byla iš ją tiriančio Generalinės prokuratūros prokuroro buvo atimta ir perduota kitam prokurorui, o sulaikytieji “tulpiniai” – paleisti.

Konservatorių laikai – klestėjimo metas

Pats “tulpinių” klestėjimo metas buvo 1996-2000 metai, kai į valdžią atėjo konservatoriai. Štai tuomet 1996 metų pabaigoje verslininkas Rimantas Okuličius “Svainijoje” iššaudė “tulpinių” konkurentus, o konservatorių valdžia šį nusikaltimą pridengė ir įvardijo kaip “didvyrio pasipriešinimą reketininkams” – tuometinis konservatorių premjeras Gediminas Vagnorius “tulpinių” konkurentus iššaudžiusiam verslininkui skyrė apsaugą, o konservatorių vidaus reikalų ministras, dabartinis Seimo narys Vidmantas Žiemelis žmogžudžiui spaudė ranką ir žadėjo pastatyti Panevėžyje paminklą.

1995 metais “tulpinių” firmoms “Ksimenas” ir “Valdeta” už 10 mln. litų nesumokėtų mokesčių valstybei buvo iškelta baudžiamoji byla, tačiau pasikeitus valdžiai ir į valdžią atėjus konservatorius ši byla buvo sėkmingai numarinta – byla buvo užkonservuota, o 2000 m., suėjus senaties terminui, – iš viso nutraukta.

Ryšininkas – komisaras

Kai 2000 m. liepos mėn. po Kiesaus nužudymo buvo suimtas “tulpinių” lyderis A.Vertelka, tapo aišku, kad atlikusius juodą darbą maurus nutarta “nurašyti”.

Tai, kad A.Vertelka – ne šiaip koks eilinis banditėlis, bet nusikaltėlis, turintis stiprų užnugarį teisėsaugoje, rodo ir faktas, kad praėjus vos savaitei po Kiesų nužudymo jis su savo bendrais Palangoje šventė vieno aukšto komisaro sūnaus gimtadienį, o komisaro sūnui padovanojo auksinį laikrodį.

Be to, kaip redakcijai pasakojo vienas Panevėžio policijos komisariato areštinės darbuotojas, tuo metu, kai A.Vertelka iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo būdavo atvežamas į Panevėžį, į areštinę “tulpinių” lyderio aplankyti atvažiuodavo vienas aukštas komisaras iš Vilniaus. Pasak areštinės darbuotojo, kartą šis pareigūnas pas Vertelką atvažiavo net tuomet, kai oficialiai jis buvo atostogose.

Panevėžio nusikalstamo pasaulio kuluaruose šnekama, kad tarp “tulpinių” ir jų draugų komisarų egzistavo susitarimas, kad po Kiesų nužudymo A.Vertelka, V.Baltušis ir kiti kruvinos egzekucijos dalyviai išvyks iš Lietuvos į vieną Lotynų Amerikos salelę ir ten mėgausis prabangiu gyvenimu, o teisėsauga Kiesų žmogžudystę ”nurašys” taip vadinamiems “malakasosams” (18-19- mečiams). Todėl A.Vertelkos suėmimas, vos prieš savaitę atšventus aukšto komisaro sūnaus gimtadienį, buvo šokas tiek pačiam “Pinčiai”, tiek jo bendrams. Tapo aišku, kad “tulpiniais” buvo pasinaudota.

Galvų perdavimo schema (versija)

Kadangi “tulpiniai” dar nuo 1994-ųjų turėjo stiprų užnugarį teisėsaugoje, o po 1995-ųjų Panevėžio policijos “darbo plano” su “tulpiniais” tapo kaip ir “policijos agentais”, turint omenyje tai, kad, kai A.Vertelka buvo suimtas, pas jį į Panevėžio areštinę slapta iš Vilniaus atvažiuodavo vienas aukštas pareigūnas, o prieš suimant A.Vertelką jis Palangoje šventė vieno aukšto pareigūno sūnaus gimtadienį, galima iškelti tokią versiją: kad A.Vertelka Kiesų ir Galmino galvas nuvežė “saviškiui” komisarui.

Kaip jau rašė “Karštas komentaras”, vienas iš Kiesų žmogžudystės dalyvių D.Skačkauskas, važiuodamas “etapu” su redakcijos šaltiniais, papasakojo, kad A.Vertelka įsidėjo Kiesaus ir jo sūnaus galvas į celofaninį maišą, o į jį bededant Galmino galvą, ji iškrito ir nusirito į duobę, kur buvo įmestas kūnas. Tuomet, kaip pasakojo D.Skačkauskas mūsų šaltiniams, A.Vertelka ištraukė iš duobės Galmino galvą, nupurtė nuo jos žemes ir įsidėjo į celofaninį maišą, kuriame gulėjo Kiesų galvos. Palikęs savo bendrus pabaigti darbą – užkasti Kiesų ir Galmino lavonus be galvų, A.Vertelka nuėjo.

Manoma, kad nunešė žmogžudystės užsakovams įrodymus, kad užduotis – įvykdyta.

Taigi kadangi A.Vertelka pasitikėjo tik “savo” komisaru, o, be jo, – G.Vagnoriaus Vyriausybės valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministru Kęstučiu Skrebiu (Futbolo federacijos prezidento rinkimų dalyviai “Karštam komentarui” teigė buvo nustebę, kuomet pamatė, kad tuometinį kandidatą į Futbolo federacijos prezidentus Kęstutį Skrebį atlydėjo “tulpinių” lyderis A.Vertelka, “Pinčia”), tai galima tokia galvos perdavimo schemos versija: Vertelka perdavė galvas “savo” komisarui, tas – vieno buvusio “Mažeikių naftos” akcininko, kuriam trukdė G.Kiesus, neoficialiam patarėjui apsaugos klausimais, o šis – žmogžudystę užsakiusiam verslininkui.

Užsakovų išaiškinimas – nuo kito galo

Buvę Kiesaus aplinkos naftininkai “Karštam komentarui” teigė manantys, kad Kiesaus žmogžudystės užsakovus galima išaiškinti ir neprakalbinus A.Vertelkos – tereikia ištirti, kaip judėjo “Mažeikių naftos” pinigai.

“Už šią žmogžudystę “tulpiniams” buvo atsiskaityta pervedus solidžią sumą į jų ofšorinės firmos, registruotos Delaware valstijoje, JAV, sąskaitą. Tuomet tereikia pakelti, kas padarė šį pavedimą, ir bus labai paprasta nustatyti ryšį tarp “tulpinių” ir Kiesų žmogžudystės užsakovų”, – mano buvę naftininkai.

Jų manymu, Lietuvoje teisėsauga šios rezonansinės žmogžudystės užsakovų netirs, todėl visą surinktą medžiagą apie “tulpinių” ofšorinės firmos sąskaitos pinigų judėjimą ir tų pinigų valdymą mūsų naftininkai planuoja perduoti tarptautinėms teisėsaugos institucijoms.

“Juk Lietuva yra NATO ir Europos Sąjungos narė, todėl Lietuvos partneriams turėtų būti ne tas pats, kad Lietuvos aukščiausio “kalibro” veikėjai gali būti žmogžudystės užsakovai”, – mano buvę Kiesaus aplinkos naftininkai, kurie įsitikinę, kad kol nebus išaiškinti Kiesų žmogžudystės užsakovai, tol Lietuvoje gyventi ir į Lietuvą investuoti – nesaugu.

“O kol Lietuvoje gyventi nesaugu, tol apie jokias užsienio investicijas Lietuvoje mes kalbėti negalime – nes argi galima investuoti į šalį, kurioje verslininkams nupjaunamos galvos, jas nupjovę banditai kalėjime gyvena kaip karaliai, o teisėsauga ne tik kad nesugeba tų galvų surasti, bet ir neieško šios žmogžudystės užsakovų – per šešerius metus neteko nė karto girdėti, kad kuris nors pareigūnas praneštų visuomenei, kad yra ieškoma Kiesų nužudymo užsakovų”, – “Karštam komentarui” sakė naftininkai.

Kaip žinia, Generalinė prokuratūra, ištyrusi Kiesų ir Galmino nužudymą, žmogžudyste apkaltino tik keturis “tulpinius” – apie jokius žmogžudystės užsakovus per visą bylos tyrimo laikotarpį iš Generalinės prokuratūros pusės nebuvo nė menkiausios užuominos.

Generalinės prokuratūros pateikta teismui versija – “tulpiniai” buvusį “Mažeikių naftos” generalinį direktorių G.Kiesų, jo sūnų ir vairuotoją nužudė “norėdami pasipelnyti” – esą pavogė iš G.Kiesaus kretinės banko kortelės 120 tūkst. litų (nors prabangaus Kiesaus visureigio “Mersedes-Bens” “tulpiniai”, “norėdami pasipelnyti”, kažkodėl nepalietė).

Taigi esant tokiai Generalinės prokuratūros pozicijai, Kiesaus žmogžudystės užsakovams – ramu ir saugu.

Klausimas: kam tarnauja Lietuvos teisėsauga?

Komentarai

 

 

 
  1. Sveiki draugai , ar yra koks kitas malonus tinklalapis JavaScript straipsnių arba peržiūroms , o tai vienas malonus sukurta PHP programavimo .

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Idomu, kokiu pagrindu VSD gali reikalauti bylos ? Cia amzina nesamone, byla kontrolei gali paimti tik prokurorai. VSD neturi net tardymo aparato. Del tu leidimu ginklui, buvo isduoti du leidimai lygiavamzdzio sautuvo isigijimui savyginos tikslams, apsizioplino leidimu sistema.. O ir pagrindo nebuvo jiems neduot, neteisti, nebausti. Problemos prasidejo kai buvo suimtas J.Jecius, jis suko pinigus, jis mokejo daryt bizni. Ka gali ismastyt vos viduryne baige "verslininkai" Daug nusirasoma , daug ivykiu seka buvo kitokia…

    Thumb up 0 Thumb down 0

  3. Toli grazu as visko nezinau,bet,kad buvo numarinta baudz byla del nesumoketu 9 su virs milijonu valstybei mokesciu,galiu patvirtinti. Dalinai as pats dirbau su ta byla, Panevezio policijos komisariate ekonominiu nusikaltimu tyrimo skyriuje.Viskas buvo praktiskai paruosta teismui,taciau kazkodel bylos pareikalavo valstybes saugumo Panevezio skyrius.Byla pats perdaviau jiems,o jie tipo isveze i Vilniu i generaline prokuratura ar kur ,nei as vaziavau su jais nei zinau,bet faktas tas,kad praejus daug laiko ta byla apejusi neaisku koki rata vel atsirado Panevezio policijos komisariato tardymo skyriuje ir ten pragulejo tol kol suejo senaties terminai…Taigi vien is to galima neabejoti,kad i Tulpiniu reikalus buvo isipainioje daug auksto rango pareigunu,gal but ir politiku,nes jei kontroliuoja saugumas ir t.t ir vistiek byla numarinama ,tai daug ka sako…

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...