Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Balandis 13 Antradienis
 

Garsus rusų novelistas: Stalinas „įrėžtas mūsų genuose“

2013-09-16 15:36 | Užsienis | Komentarų

Maskva (sxc.hu)


Vaida Paciūnaitė

Provokuojančiais kūriniais dar Sovietų Sąjungos gyvavimo pabaigoje pagarsėjęs novelistas Viktoras Erofejevas pasidalino mintimis apie dabartinę Rusiją ir jos vadovą Vladimirą Putiną. Jis teigė, jog Rusijai tolstant nuo demokratijos blogiausias dalykas, kurį gali padaryti Vakarai – izoliuoti šią valstybę.

Jo naujiausioje knygoje rašoma apie prisikėlusį vyrą, kuris grįžęs į gyvenimą nusprendžia būti Rusijos išgelbėtoju ir viso pasaulio valdovu. Žurnalistai domėjosi, ar tai nėra metaforiška mintis, jog rusai bando prikelti sovietinę dvasią su vienu mesijumi ir lyderiavimo pasaulyje idėjomis. Autorius teigė, jog knyga norėta priminti, jog Rusija yra numirelių žemė, kurie žuvo dėl revoliucijos metu prasidėjusio smurto, dėl noro atimti iš žmonių turtą ir jų vietą visuomenėje. Tamsi praeitis formuoja dabartinės Rusijos gyvenimą ir negali būti pamiršta. Ji turi būti analizuojama siekiant išvengti klaidų. Tačiau šalis visuomet vengė tai daryti, todėl spontaniškai imperializmą keičia socializmu, socializmą – kapitalizmu, o pastarąjį išmainė į putinizmą.

Tačiau V. Erofejevas nėra linkęs idealizuoti ir Vakarų, kuriuos laiko degradavusiais, panašiais į agnostines pelkes, kuriose paskęsta visos metafizinės mintys. Taip pat kritikuojamas Vakarams tapusi būdinga draudimais paremta politika: „Nevalgykite per daug cukraus, nerūkykite kavinėse, mylėkitės tik su prezervatyvais“, – pašaipiai apie Vakarų Europos normas atsiliepė rašytojas, teigdamas, jog visa tai yra Briuselio biurokratų darbas. Rusijoje paliekama laisve yra tai, ko V. Erofejevas nenorėtų prarasti. Rašytojo taip pat netenkina vakariečių ryšys su mirusiais. Teigiamu požiūriu į mirusiuosius nelaikomas nei mistifikuotas išlydėjimas į amžiną karalystę, nei manymas, jog netrukus vėl su jais susitiks danguje.

Rašytojo manymu, mirusieji išeina, tačiau palieka neišdildomą pėdsaką, kuris negali būti ignoruojamas. Kaip ir J. Stalinas, kuris paliko žymes rusų genuose. Negalima pamiršti, jog revoliucijos ir stalinizmo metais buvo nužudyti geriausi Rusijos visuomenės atstovai: inteligentai, aristokratai, geriausi ūkininkai, geriausi verslininkai. Tai negalėjo nepalikti žymės dabartiniame tautos genofonde.

Paradoksalu, tačiau sovietinę Rusiją 1950-aisiais ir vaikystę V. Erofejevas prisimena ypač šviesiomis spalvomis. Jo tėvas buvo artimas J. Stalino patikėtinis, todėl jis gyveno apsuptas prabangos, o pusryčiams valgydavo juodus ikrus. Vėliau išvykęs į Prancūziją gyvenimo apsuptas didžių menininkų, kaip P. Pikaso ar M. Šagalas, kurie sėdėjo prie jų namų stalo. Ir tik grįžus į Sovietinę Rusiją ir būnant paaugliu V. Erofejevas prisimena supratęs, kokia baisi padėtis yra šioje šalyje. Žmonės Maskvos centre gyveno pusbadžiu ir apsupti žiurkių.

Paaugęs V. Erofejevas pradėjo rašyti drąsius straipsnius, kurių vienas kainavo jo tėvo postą ir karjerą. Tačiau rašytojo tėvas niekada nepriekaištavo ir savo sūnų laikė žmogumi buvusiu priekyje savo laikmečiui.

Kalbėdamas apie V. Putiną rašytojas nustebino teigdamas, jog prezidentą laiko demokratiškesniu už 80 proc. Rusijos gyventojų. Situacija primena XIX amžių, kuomet, anot A. Puškino, valdžia buvo vieninteliai europiečiai valstybėje. Nedemokratiška yra pati visuomenė, kurioje vyrauja nuomonė, jog turi būti grąžinta mirties bausmė, o netolerancija mažumoms išlieka socialine norma. Ir taip buvo nuo seno, todėl demokratija valstybėje gali būti sukurta tik valdžios lyderių iniciatyva, o ne kilusi iš viduriniosios klasės. Rašytojas juokauja, jog demokratiją reikėtų įvesti kaip anuomet carienė Jaketarina įvedė bulvių auginimą, kuris iki tol nebuvo populiarus.

Taigi V. Putinas, jo nuomonė, neturėtų būti laikomas didžiausia Rusijos problema. Visos socialinės ir politinės blogybės kyla iš tautos. O Vakarai neturėtų smerkti V. Putino, pastarasis tik prisitaiko prie esamos visuomenės ir yra toks, kokio šiuo metu reikia liaudžiai. Nors esama ir teigiamų ženklų – rusai vis geriau supranta vakarietiškas vertybes, jų knygas ir filmus.

Visgi V. Putinas nėra giriamas. Rašytojo nuomone, V. Putinas yra politinis individas, kuriam trūkta pasitikėjimo savimi. Be to, jis negali apsispręsti, kuo nori būti, blaškosi tarp didybės manijos ir noro padėti valstybei. Prezidentas pernelyg įnikęs į beprasmiškumus ir desperatiškai bandantis užpildyti tuštumą to nevertomis temomis. Laikotarpiu, kuomet Rusija nežino, kuria kryptimi žengti, toks vadovas nėra tinkamas.

Buvusį KGB pulkininką rašytojas vadina žmogumi, kuris taip ir neišmoko elgtis viešumoje bei nėra pakankamai apsišvietęs. Neapsišvietimo išdava laikomas nesugebėjimas priimti kritikos ar kitų žmonių nuomonės. Tokie asmenys, kilę iš skurdesnės aplinkos ir jautę nepriteklių visą gyvenimą išlieka pernelyg alkani bei nesugeba racionaliai vertinti aplinkos.

Kodėl Rusija vis dar tolsta nuo Europos? V. Erofejevas mano, jog dėl to kalta Europa, kuri nuolat pernelyg garsiai išreiškianti norinti nusiųsti V. Putiną į kalėjimą, ar bent jau į pensiją. Taigi kodėl V. Putinas turėtų stumti valstybę į pusę, kuri yra nusiteikusi priešiškai jo atžvilgiu? Rašytojas tiki, jog V. Putinui Europa skiria pernelyg didelį dėmesį, o Rusija yra žymiai daugiau nei V. Putinas.

Primenama, jog tauta yra pakankamai įvairialypė – joje yra daugybė nacionalistų, socialistų, religingųjų. Ir būtent didžiausia grėsmė siejama su didėjančia Ortodoksų bažnyčios įtaka. Dogmatizuotas kelias, kuriuo einama Ortodoksų bažnyčios ir religinių fanatikų dėka, atrodo pavojingesnis tolstant nuo demokratijos ir kitų rašytojui artimų vertybių.

Tačiau bene didžiausias akmuo buvo mestas yra rusų vyrų daržą, kurie rašytojo nuomone yra niekam tikę dėl pernelyg sunkaus darbo ir pomėgio alkoholiui. V. Erofejevo manymu, Rusijos vyrai tokie degradavę, jog tautos moterims nebelieka nieko kito kaip tapti lesbietėmis. Todėl Maskva yra tapusi pasaulio lesbiečių sostine, o įstatymai prieš homoseksualus tokiomis aplinkybėmis atrodo ypač absurdiškai.

Parengta pagal Spiegel.de.

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
LŠMPS pirmininkas: premjerė I. Šimonytė ir ministrė J. Šiugždinienė nenustoja stebinti blogąja prasme 1
Evaldas Rapolas: kada nepagrįsta nuomonė tampa realia grėsme įmonių reputacijai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Lietuva vidaus rinkoje pasiskolino 75 mln. eurų
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta obligacijų emisija už...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...