Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 9 Pirmadienis
 

Gal jau užteks tyliai kentėti?

2010-03-11 10:47 | Politikų tribūna | Komentarų (171)

Dr. Algimantas Matulevičius

 

Dr. Algimantas Matulevičius

Kantrūs mūsų tautiečiai, net labai kantrūs. Sako: „Mes Jums suteikėme laisvę“, tik lyg ir niekas neprašė išlaisvinti ir nuo darbo. O tikrai, nuo darbo išlaisvino – jau, atrodo, amžiams. Gamyklas sugriovė, naujų nestato ir, rodos, nebestatys. Reikiamų specialybių, kurios ruoštų gerus specialistus, reikalingus investitoriam, nėra. Mokslas tapo mokamu, o ir ruošiam ne tokius specialistus, kurie ką nors gamintų, kurtų ir t.t. Darbininkiškų, rimtų profesijų Lietuvai visai nereikia; pagrindiniu darbininku beliko pardavėjas. Algos ir pensijos mažiausios Europos Sąjungoje.

Kantrūs, oi, kantrūs lietuviai. O tie, kurie nebeturi kantrybės, spjauna ir išvažiuoja. Gal likę tokie kantrūs, kad bijosi. Įtariu, kad baimės šmėkla sklando po Lietuvą. Turime pretenduoti į Gineso rekordų knygą – už savo kantrybę.

Sąskaitos už šilumą, elektrą, kitas komunalines paslaugas išaugo fantastiškai, o mūsų broliukai lietuviukai, sukandę dantis, pakeiksnoja ir tyli. Kur matyta tokia valstybė, kad žmogaus uždarbis arba pensija nepadengtų pagrindinių jo išlaidų: buto šildymo, karšto ir šalto vandens, elektros, dujų, kitų komunalinių paslaugų?

Tai tikra tiesa, o ne išgalvojimas, šios dienos realybė. Vien Vilniuje, kur ponai iš Rubikono konglomerato dar A.Zuoko laikais išsinuomojo normaliai dirbančius „Vilniaus šilumos“ tinklus, ir kainas už šilumą pakėlė iki nematytų aukštumų. Žmonės Justiniškių mikrorajone už trijų kambarių, 66 kv.metrų ploto butą už mėnesį vien šildymui turi mokėti 639 Lt, o už visas paslaugas – 897 Lt. Už dviejų kambarių, 46 kv.metrų ploto butą, Karoliniškių mikrorajone, vien už šildymą moka 345 Lt, viso – 600 lt, o Antakalnyje už keturių kambarių,100 kv.m. butą, suremontuotą, mūriniame name vien už šildymą mokama 1087 Lt, viso apie 1500 Lt per mėnesį.

Čia įdomi detalė: už kitas paslaugas mokama apie 134 Lt. Pagrindinė paslauga – šiukšlių išvežimas ir lyg – namo priežiūra. Šie keli pavyzdžiai akivaizdžiai įrodo, jog mūsų žmonės įvaryti į akligatvį. Juk be šių išlaidų yra ir masė kitų: medikamentai, transportas, vaikų mokslai, drabužiai, telefonas, internetas ir, kaip ne keista, – kartais reikia ir valgyti. Nebesuprantu: negi visi valdžioje patikėjo dabar dažnai rodoma reklama, kurioje moteriškei maistui per dieną pakanka 3Lt? Vėl taikome į rekordininkus.

Oponentai tuoj pasakys – panašios kainos už šildymą ir kitose Europos šalyse. Bet, ponai, kitur Europoje, ir atlyginimai, ir pensijos kitokios. O dabar mūsų algos dažniausiai 800 Lt, o pensijos, po sumažinimo, ir 700 Lt nesiekia.

Didžiausia problema, kad valdžios vyrai į tai net dėmesio nekreipia. Visi tyli – jie taip pat. Kodėl šilumos tinklai atiduoti privatininkui, kurio pagrindinis tikslas gauti kuo didesnį pelną, o jis, nieko nekontroliuojamas, lupa iš žmonių paskutinį kailį? Tai, ką daro Energetikos ir Kainų priežiūros komisija, yra tik buhalterinis darbas: patikrina jiems pateiktus skaičiavimus, truputį, dėl akių, sumažina ir patvirtina. O kas rimtai, iš pagrindų ištyrė, kiek realiai gaunama pelno, išsimokama atlyginimų, premijų? Kiek viduje prikurta įvairių tarpininkų – tam, kad realus pelnas būtų dirbtinai sumažintas ir t.t. Niekas, nieko panašaus nedarė ir nesiruošia daryti.

Daugiausia girdime – dėl to kalti rusai, nes brangsta dujos. Bet dujos tai brango, tai pigo, o šildymas tik brango. Ne visi žino, kad šilumą gaminančios įmonės iš dalies gamina ir elektrą, o visos sąnaudos nurašomos tik į šilumos gamybą. Tai gerai iliustruoja Kauno termofikacinės elektrinės pavyzdys. Ji jau keli metai kaip parduota lyg tai Gazpromui, bet tvarkosi ten Dujotekana, turinti vos 0,5% akcijų. Tikrai gerai tvarkosi. Už 2008 metus KTE turėjo nelabai daug – apie 350 000 Lt pelno. Už tai kita jų įmonė (savininkai jau minėti) „Fortis energy“, kurioje dirbo tik du darbuotojai, parduodami KTE pagamintą elektrą į Rusiją, gavo nei daug, nei mažai – tik 10 000 000 Lt pelno. Šį pelną po centuką, po lituką jiem sunešė kantrūs Kauno ir aplinkinių rajonų gyventojai. Tiesa, Kaune dar liko neprivatizuoti perdavimo tinklai, kurie priklauso „Kauno energijai“. Tai, atrodo, jog šie vyrukai jau pasiruošė juos perimti. O kodėl ne? Juk biznis garantuotas. Jis ne tik dvigubas – jis trigubas.

Juk, matyt, visi žinote, kad „Dujotekana“ parzituoja kaip tarpininkė importuojant dujas į Lietuvą, nors nei dujų, nei vamzdžių pati neturi. Be to, Lietuva specialiai (bent taip buvo skelbta viešai) Gazpromui pardavė nemažai „Lietuvos dujų“ akcijų, kad mes gautume dujas be tarpininkų. Visai neseniai girdėjau didelį mūsų žurnalistų susirūpinimą, kad rusiškos dujos į Ukrainą papuola neskaidriomis korupcinėmis schemomis. Ponuliai, o kodėl nematote, kas po Jūsų nosimis daroma? Ar jau taip visus nupirko, kad net cyptelti bijotės? O jei kas abejoja, kad dujininkai išleidžia didžiules sumas žiniasklaidai papirkti, siūlau pasidomėti 2007 metais išviešintą Seimo NSGK parlamentinio tyrimo medžiagą, kurioje aiškiai įrodyta (pateiktas telefoninis įrašas), kaip žinomas dujininkų biznio bosas skundžiasi sūnui, kad žiniasklaida jį tuoj visai nurengs, kiek reikia jiems pastoviai mokėti. Tai, tarp kitko, yra ir žymiose VSD pažymose, kurių ik šiol negauna Seimas.

Jūs vis galvojote, kad tai žmonių neliečia. Liečia – ir dar kaip. Nes būtent vartotojai už viską sumoka: per brangų šildymą, elektrą, per dujininkų ir kitų ineresus tenkinančią valdžią. Nes gerai dirbančios Ignalinos AE uždarymas – tai nusikaltimas prieš visą Lietuvą. Bet kol lietuviai tokie kantrūs, jie galingi.

Ką galima ir reikia padaryti? Būtini masiniai, jei reikės, ir ilgi, taikūs protesto mitingai Vilniuje ir visoje Lietuvoje. Besikuriančio Antrojo Lietuvos Sąjūdžio, dabar vadinamo Tautos Ateities Forumu (Sąjudžiu), inciatyvinė grupė, jau jungianti kelis šimtus neabejingų Lietuvos žmonių, paruošė siūlymus, ką daryti, kad nors iš dalies sustabdytume šį niekuo nepateisinamą žmonių skurdinimą.

Mes siūlome, o jei žmonės mus palaikys, ir reikalausime:

1. Panaikinti bet kokius tarpinikus šilumos ūkyje, dujų įsigijime, elektros energijos pirkime ir visuose su monopolijomis, bei valstybinėmis lėšomis susijusiuose pirkimuose;

2. Sustabdyti, bet kokį tolesnį energetikos ūkio privatizavimą ir priimti reikalingus teisės aktus, kad energetikos ūkis priklausytų išskirtinai valstybei;

3. Pavesti Valstybės kontrolei, STT, FNTT, VMĮ atlikti greitą, bet griežtą auditą- inspekciją šilumos ūkyje. Rezultatus apibendrintai su vadovų algų dydžiais, tarpininkų schemomis, pelnais ir premijomis paskelbti viešai;

4. Vilniaus svaivaldybei iki sekančio šildymo sezono susigrąžinti šilumos tinklus į savo pavaldumą ir administruoti kaip savivaldybės įmonę;

5. Kauno savivaldybei, kartu su Energetikos ministerija, išnagrinėti Kauno temofikacinės elektrinės pirkimo sutarties nevykdymą iš Gazpromo pusės ir taikyti atitinkamas sankcijas (sutartis nevykdoma piktybiškai, neinvestuojant į KTE, kas numatyta sutartyje);

6. Įvertinant sunkius krizės padarinius, didžiulę bedarbystę, Vyriausybei ir Seimui nustatyti ribines šilumos kainas, kurios būtų subalansuotos su gaunamais atlyginimais ir pensijomis.

 

2010-03-11

Komentarai

 

 

 
 1. Nu ir hamas esi, dar ir bailys.Bijai save suprantamai įvardinti.
  Be ja A.Matulevičiaus populiarumą mačiau, per visuotiną ***** suvažiavimą.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. nu ir trenktas taigi ne Algimantas kelinėja straipsnius,o portalas gal speciailiai užkišo nes buvo per populiarus?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. A.Matulevičius nori sukurti visuomeninę organizacija, bet kažkodėl straipsnį perkėlė į Politikų tribūną.Kas gali dabar paneigti, kad jam visuomeninė organizacija, tai tik tramplinas prie lovio.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Kieno projektas yra J.D.J?
  …………………………………………………………….
  B.Lubio 5%

  G.Vagnoriaus 10%

  Socialdemokratų 3%

  Saugumo 9%

  Buvusių kagėbistų 15%

  A.Kubiliaus (K.Čilinskas su A.Kubiliumi žaidžia gerą ir blogą policininką) 10%

  Niekieno, tai piliečių judėjimas 23%

  "Troikos" – B.Lubio, G.Vagnoriaus ir socdemų 23%…………………………………………..

  siūlau sekti, kaip manipuliuojama skaičiais šioje apklausoje, skaičiai gali būti pakeisti kiekvieną minutę, balus, aišku, atimant iš atsakymo TAIP,TAI PILIEČIŲ JUDĖJIMAS !!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Gerb. A.Matulevičiaus įdėjos aiškios, suprantamos, priimtinos. Tikiu, kad jis sulauks palaikymo. Tik yra vienas bet… Pritraukti daugiau žmonių reikalingas arba garsus pretekstas (jdj arkliukas), arba VADO charizma. Ar Gerb.Matulevičius ras savyje šią savybę ir ar pajėgs ją išlaikyti reikiamame lygyje, parodys laikas. Priešingu atveju, atsirastų tik dar vienas nereikšmingas sambūris…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. iš Čilinsko nesitikėkite,suprantu,kad ir Matulevičius be žmonių nieko nepadarys,bet padėkime

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Papildysiu. Kai V.Vasiliauskas laidoje užsiminė apie teismų klaną ir ta tema paprašė pasisakyti Čilinsko, tas sumekeno ir užuot pasisakęs apie teismus, kalbą visai nusuko apie pinigus ir oligarchus. Aiškiai parodė, kad yra teisininkų klaninis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. na ir kas, kad pritari? KĄ be pritarimo dar gali? Realūs veiksmai?
  Kol visuomenė neprabus, kad jau plika šikna, kelnės numautos,nei Matulevičius nei Čilinskas nieko realiai nenuveiks…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. kitko ne Čilinskas ***** įkūrė,o Kaunas ,o jis jį uzurpavo,įsitikinsit jis tarnauja Vagnoriui

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Kviečiame burtis į Tautos(Tavo )Ateities Forumą internete
  taf taškas lt(kitaip ištrina)ten galima įsiregistruoti ir pajudinsime apsnūdusį Čilinską

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. To.J.D.J. Pritariu ką veiksime susiburia priklauso tik nuo mūsų.
  Ko partijos "nusivažiavo", nes yra vidinis diktatas. Veiklus (sąžiningai)naria pasitraukė. Partijose liko pasyvus ir "žuliko diplomus" turintis žmonės. Tegu tik įveda demokratiškus rinkimus iš tu partijų šnipštas liks.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Taip, mes dėkingi J.D.J įkūrėjui,kad jam užteko proto įkurti mūsų judėjima ir sudaryti sąlygas aktyviems žmonėms gintis ir ginti kitus.K.Č nesikiša į mūsų veiklą, nėra jokių nurodymų iš viršaus,jei gali, sugebi ir pirmyn..Jei tu sprendi kokį visuomenei aktualų klausimą, ir tau reikia kokios paramos, gausi iš bendražygių.
  K.Č yra vėliava,o ką su ta vėliava nuveiksim, priklausys tik nuo mūsų, po ta vėliava susibūrusių.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. Žinau, kad J.D.J.pirmininkas yra K.Čilinskas, bet jo idėjos nebūtinos, savų užtenka. Man reik, kad jis koordinuotu J.D.J. veikla, kad nebūtu dubliavimo arba reikalui esant pravesti visuotina J.D.J. akciją.
  Aš tiesiog dėkingas J.D.J.vadovybei, kad ne nurodinėja, kuri valdininką "tarkuoti", kokioje veiklos srityje galiu reikštis.
  Pas Pūką, tai nėra.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. TV Sąmokslo teorijoje gerai pasirodė Vasiliauskas ir Adomaitis,Medalinskas teoretikas,o Čilinskas buvo visai tuščias jis neturi idėjų,koks jis lyderis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. tai tavo žiniai, KK ir tarnauja, kad skaldyti tą ""Kitoje pusėje likusioji, palikta be teisėsaugos užtarimo,apribota informacijos gavimo, piliečių dalis""dalį ,kad jie jokiu būdu nesusivienytų ir neištrūktų iš oligarchų gniaužtų.Tai-Skaldyk ir valdyk- stovi už KK.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. Algirdas Kav. Man klausimo, kas stovi už KK, nekyla.
  Lietuvoje vyksta ne paskelbtas "Šaltasis pilietinis karas" Vienoje kariaujančių pusėj Oligarchija užgrobusi, per savo statytinius valdžią, teisėsauga ir jėgos struktūras, įtaką žiniasklaidoje. Kitoje pusėje likusioji, palikta be teisėsaugos užtarimo,apribota informacijos gavimo, piliečių dalis. "Le guere, a le guere". "kare, kaip kare", ne visą laiką kariaujama civilizuotai ir paisoma įstatymų ir moralės normų.
  To cha cha.Pasirinktum aiškesnį niką (slapyvardį, kažkaip tai nerimtai tas cha cha.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. Algirdai, gal reiktų tokią apklausą pravesti :KAS STOVI UŽ KK ?
  taip kaip čia vykdoma -kas stovi už J.D.J ? kur nuolat mažinamai balsai ties atsakymu -Niekieno, tai piliečių judėjimas 21% ???
  Kaip manai, kas stovi už KK? Kam naudinga supriešinti žmones?

  Thumb up 0 Thumb down 0 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia/?lang=

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (2)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...