Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Liepa 31 Šeštadienis
 

Europos parlamentas: reikia kurti tarptautinį teismą A. Lukašenkos režimo nusikaltimams tirti

2021-06-10 17:48 | Naujienos | Komentarų (1)

Andrius Kubilius ir Aleksandras Lukašenka. KK nuotr.

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) paragino išplėsti sankcijas Baltarusijai po priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske, taip pat įsteigti tarptautinį A. Lukašenkos režimo teismą.

Didele balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje (626 balsai už, 16 prieš, 36 susilaikė) europarlamentarai griežtai smerkia iš Atėnų į Vilnių skridusio bendrovės „Ryanair“ lėktuvo „pagrobimą“ ir laiko jį „valstybės remiamu teroro išpuoliu“, taip pat reikalauja nedelsiant ir be išankstinių sąlygų paleisti Ramaną Pratasevičių ir Sofiją Sapegą.

EP „pakartoja, kad visos valstybės narės turi laikytis vieningos pozicijos reaguodamos į valstybinį terorizmą, kurį organizavo A. Lukašenkos režimas ir kurį remia Kremlius“. ES valstybės turi nedelsiant priimti ketvirtąjį sankcijų Baltarusijos režimui paketą, nukreiptą į asmenis, klastojusius praėjusių metų prezidento rinkimus ir pažeidinėjusius žmogaus teises, įsitikinę EP nariai. Jie ragina taikyti sankcijas represijas vykdantiems prokurorams, teisėjams ir teisėsaugoms darbuotojams, taip pat režimo agentams, skleidžiantiems propagandą ir dezinformaciją, pavyzdžiui, Maratui Markovui, birželio 2 d. valstybiniame televizijos kanale ONT ėmusiam interviu iš R. Pratasevičiaus.

Savo ruožtu europarlamentarai ragina priimti papildomas ekonomines ir sektorines priemones, nukreiptas prieš pagrindinius Baltarusijos ekonomikos sektorius, visų pirmą žalios naftos ir naftos produktų, kalio, plieno ir medienos perdirbimo pramonę. Būtina uždrausti finansinę paramą režimui, atsisakyti teikti naujas kredito linijas šalies bankams, užšaldyti investicijas į valdžios projektus, taip pat uždrausti ES finansų institucijoms pirkti Baltarusijos režimo išleistas obligacijas ar kitus instrumentus.

EP įsitikinimu, „reikia atlikti išsamų A. Lukašenkos režimo įvykdytų nusikaltimų prieš Baltarusijos žmonės tyrimą, kuris turėtų būti užbaigtas įsteigiant tarptautinį teismą“. Europarlamentarai ragina tarptautinę bendruomenę „imtis veiksmų, kurie padėtų išsaugoti nusikaltimų įrodymus, taip pat užtikrintų nusikaltimų tyrimą bei atsakingų asmenų visoje vadovavimo grandinėje baudžiamąjį persekiojimą“. Kartu raginama remti Vilniuje įsteigtą Teisingumo centrą (angl. Justice Hub) ir panašias iniciatyvas.

Europarlamentarai „išreiškia rimtą susirūpinimą dėl Rusijos bendradarbiavimo su A. Lukašenkos režimu, įskaitant finansinę paramą ir glaudų žvalgybos tarnybų bendradarbiavimą“. Jie ragina ES koordinuoti veiksmus su JAV, G7 partneriais ir kitomis šalimis bendramintėmis siekiant sustabdyti bendradarbiavimą su režimu ir pereiti prie bendradarbiavimo su pilietine visuomene. Taip pat svarbu toliau remti Vilniuje veikiantį Europos humanitarinį universitetą, kuris „puoselėja naująją baltarusių kartą, kovojančią su korumpuota ir nelegitimia šalies sistema“.

Savo ruožtu EP siūlo užšaldyti Baltarusijos narystę tarptautinėse sporto organizacijose ir užkirsti kelią jos dalyvavimui susijusiuose renginiuose, tarp jų ir Europos bei pasaulio čempionatuose bei šiemet Tokijuje vyksiančiose olimpinėse žaidynėse. Europos futbolo federacijų asociacija raginama atšaukti šių metu Europos futbolo čempionato „EURO 2020“ transliavimo teises, suteiktas Baltarusijos valstybinei televizijai TVR, ir jas nemokamai suteikti nepriklausomam transliuotojui Belsat TV.

EP atmeta nepriimtinus A. Lukašenkos grasinimus nestabdyti neteisėtų migrantų ir prekybos narkotikais, taip pat „reiškia susirūpinimą dėl didėjančio neteisėtos migracijos iš Baltarusijos į ES masto ir galimo Baltarusijos valdžios institucijų dalyvavimo šiame reiškinyje“. Savo ruožtu europarlamentarai smerkia Baltarusijos valdžios spaudimą ES valstybėms, įskaitant Baltarusijos prokurorų prašymą apklausti buvusį Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų.

Europarlamentarai taip pat primena savo susirūpinimą dėl 45 km nuo Vilniaus veikiančios nesaugios Astravo branduolinės jėgainės. Jie apgailestauja dėl to, kad Baltarusija ignoruoja Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės pateiktas rekomendacijas jėgainės saugai užtikrinti, ir ragina nustatyti veiksmingus saugiklius, kurie užkirstų kelią Astravo jėgainėje pagamintai elektrai tiesiogiai arba netiesiogiai patekti į ES rinką.

Lietuvoje išrinktų EP narių nuomonės

Frakcijos „Atnaujinkime Europą“ vardu kalbėjęs Petras Auštrevičius teigė: „Per pastaruosius metus anksčiau nepastebėta Baltarusija tapo visos Europos problema. Pastaraisiais mėnesiais A. Lukašenka perėjo nuo autoritarinio prie diktatoriško valdymo. Jis pradėjo nuo žiauraus taikių protestų užslopinimo ir jų dalyvių įkalinimo, o šiuo metu visus Baltarusijos žmones laiko įkaitais Baltarusijos sienų ribose. Tęsiamas Baltarusijos, kuri nepriklauso nei Europos Tarybai, nei Pasaulio prekybos organizacijai, izoliavimas. Visas A. Lukašenkos politinis kapitalas priklauso nuo gilesnės integracijos su Rusija ir V. Putino sprendimų. A. Lukašenka tęsia savo teroristinio pobūdžio žaidimus. Pirma, paleisdamas Astravo branduolinę jėgainę, nepaisant ES streso testų rekomendacijų; tada priverstinai nutupdydamas keleivinį lėktuvą ir pagrobdamas du jo keleivius; o šiuo metu – skatindamas neteisėtą trečiųjų šalių piliečių srautą į Lenkiją ir Lietuvą bei cigarečių kontrabandą į ES. Vargu, ar mes galime sustabdyti A. Lukašenkos ir V. Putino mėginimus pažeisti Baltarusijos suverenitetą kuriant vadinamąją „sąjunginę valstybę“. Bet privalome atsakyti į Baltarusijos žmonių lūkesčius Europos Sąjungai ir sutramdyti A. Lukašenkos režimą, pritaikę plačias sektorines sankcijas. Be to, ES turėtų inicijuoti ir surengti aukšto lygio konferenciją apie demokratinės Baltarusijos ateitį, ne tik pasižadėdama, bet ir realiai šiuo metu paremdama Baltarusijos demokratinę pilietinę visuomenę.“

Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Kodėl A. Lukašenka nusprendė, kad jis gali imtis valstybinių terorizmo veiksmų pagrobdamas „Ryanair“ skrydį? Nes nusprendė, kad liks nenubaustas taip, kaip vis dar nėra baudžiamas už savo nusikaltimus Baltarusijos žmonėms.“ EP nario nuomone, numatytos ES sankcijos septyniems asmenims ir vienam subjektui nėra pakankamos: „Teisingumo reikia dabar, o ne žlugus režimui. Turėtų būti nedelsiant inicijuota tarptautinė konferencija Baltarusijos krizės tema su vienu iš tikslų įsteigti tarptautinį tribunolą dėl A. Lukašenkos nusikaltimų.“ Kalbėtojas pridūrė, jog tik dėl V. Putino paramos A. Lukašenka gali tęsti savo nusikaltimus. „Mainais V. Putinas nori užbaigti šliaužiančią Baltarusijos aneksiją. Vakarai turi garsiai parodyti, kad yra pasirengę įvesti griežčiausias sankcijas Rusijai, jei Kremlius atsisakys greitai atsiimti paramą nusikalstamam A. Lukašenkos režimui ir jei Kremlius neatsisakys planų realizuoti neteisėtą Baltarusijos aneksiją“, – teigė A. Kubilius. Jis pridūrė, jog birželio 16 d. rengiamas prezidentų Joe Bideno ir V. Putino susitikimas „yra gera proga perduoti vieningą Vakarų žinią Putino režimui: atiduoti Baltarusiją arba sulaukti sankcijų“. Kartu EP narys paragino ES institucijas ir valstybes imtis lyderystės išspręsti Baltarusijos krizę.

EP inf. 

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ką dovanoti krikšto tėveliams?
Sportas tampa madingu
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...