Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugpjūtis 13 Ketvirtadienis
 

Estijos pensijų reforma sutaupys pinigų, kurie nueis pensijoms didinti

2019-08-28 10:17 | Naujienos | Komentarų (1)

Anatolijus Lapinskas. Asm. archyvo nuotr.


Anatolijus Lapinskas

 

Estijos vyriausybės posėdyje rugpjūčio 22 pritarta finansų ministro siūlymams dėl antrosios pensijų pakopos reformos, kuri leis žmonėms savanoriškai įstoti ir išstoti iš antros pensijų pakopos, atgaunant joje sukauptus pinigus. Atsilaisvinę valstybės pinigai bus naudojami neeiliniam pensijų padidinimui.

Pirmiausia apie pasiektą susitarimą dėl pensijų reformos rugpjūčio viduryje pranešė koalicijos partijų – Centro, Konservatorių ir Isamaa atstovai po ilgokai trukusių derybų. Reforma palies daugelį mokestinių ir juridinių klausimų, todėl įstatymo rengimui bus pritraukti ne tik socialinių reikalų ir finansų, bet ir justicijos ministerijos.

Finansų ministras Martin Helme pažymėjo, kad tai bus kompleksinė reforma ir žmonės ją supras. „Mes laikomės nuomonės, kad reikia viską padaryti iš karto, nes žmonės turi suvokti, kaip atrodys pensijų sistema po reformos įgyvendinimo ir padaryti svarbų savarankišką sprendimą. Kitu atveju jie žengs žingsnį į nežinomybę“.

Skaičiuojama, kad pasiimti sukauptus pinigus vienu mokėjimu galės 574 000 žmonių. Pasak Isamaa partijos pirmininko Heliro-Valdoro Seederio, išmokos iš antrosios pakopos turi prasidėti maksimum per dvejus metus. „Įstatyme bus pažymėta, kad realūs terminai daugumai žmonių bus trumpesni“.

“Mes norėtume priimti įstatymą jau rudens sesijoje, jis įsigaliotų nuo 2020 m. sausio 1. Tai nereiškia, kad jau nuo sausio 1 galima bus išeiti iš antrosios pakopos, tam reikia tam tikro techninio pasirengimo, IT sprendimų. Bet per ateinančius metus žmonėms turi atsirasti galimybė pateikti prašymus išeiti iš antrosios pakopos arba sustabdyti mokėjimus į ją. O po to jau netoli laikas, kai sukaupti pinigai bus išmokėti“.

Estijoje atlyginimai apmokestinami 33 proc. socialiniu mokesčiu nuo bruto atlyginimo. Iš šių pinigų du trečdaliai (20 proc. nuo bruto algos) skiriama valstybinėms (mūsiškai socialinio draudimo) pensijoms. Jei žmogus yra prisijungęs prie antrosios pensijų pakopos, jis jai moka 2 proc. savo atlyginimo.

Valstybė dar prideda 4 procentinius punktus iš žmogaus mokamo socialinio mokesčio, todėl pensijų mokėjimui lieka 16 proc. Atitinkamai, jei žmonės pradės išeiti iš antrosios pakopos, tai valstybės mokestinės pajamos padidės.

Koalicijos derybų metu buvo pasiektas susitarimas, kad šios lėšos bus naudojamos neeiliniam pensijų padidinimui, kas buvo vienu iš priešrinkiminių Centro partijos pažadų, pažymėjo socialinės apsaugos ministras Tanel Kiik. Jo žodžiais, konkretus šio padidinimo laikas bus suderintas valstybės biudžeto svarstymo metu.

Partijų vadovai pabrėžia, kad papildomas socialinio mokesčio įplaukas bus galima naudoti tik pensijų padidinimui . „Niekam kitam jų negalima naudoti. Nei investicijoms, nei kitoms reikmėms ir išlaidoms. Taip, kad nėra pavojaus, kad pinigai nueis kažkur kitur. Tik pensijoms“, sako Isamaa lyderis H.V. Seederis.

„Mes nebūtinai sakysime, kad neeilinis pensijų padidinimas ir antrosios pensijų pakopos reforma formaliai tarpusavyje susiję, bet piniginių srautų požiūriu jie neišvengiamai tarpusavyje susiję“, aiškino finansų ministras M.Helme.

Be to, pasak ministro, papildomos pensijų reformos lėšos vis tiek nepadengs neeilinio pensijų padidinimo išlaidų. „Išeinančių iš antrosios pakopos skaičius nebus pakankamai didelis, kad padengtų visą sumą. Klausimas toks, kas iš jos išeis – žmonės su dideliais, vidutiniais, mažais atlyginimais. M.Helme pažymėjo, kad vyriausybė supranta būtinybę tam ieškoti papildomo finansavimo.

Sutinkamai su reformos principais, antroji pensijų pakopa išliks ir įstojimas į ją liks automatinis, tačiau žmonės turės galimybę savanoriškai nuo jos atsisakyti. Atitinkami įstatymai turės būti priimti iki 2020 sausio. Išėjimas iš antros pakopos vyks pateikto prašymo pagrindu tiek anksčiau įstojusiems, tiek ir į ją ateityje įstojantiems žmonėms.

Pinigų išmokėjimas iš antrosios pakopos bus reguliuojamas specialiomis išlygomis, kurias dar reikės sukurti, tačiau jos turės būti įvykdytos per dvejus metus nuo prašymo padavimo, be to, iš grąžinamų pinigų bus atskaičiuotas pajamų mokestis.

„Valdančios partijos pasiekė susitarimą dėl antros pensijų pakopos reformos principų“, – aiškino premjeras Jüri Ratas. „Galima ir toliau kaupti pinigus antroje pakopoje, galima stabdyti pinigų įnešimą, bet palikti sukauptus pinigus pakopoje iki pensijos, trečias variantas – stabdyti įmokas ir pasiimti sukauptus pinigus“.

Jei žmogus nuspręs neišeiti iš antrosios pakopos, jis turės galimybę pervesti sukauptus pinigus į savo investicinę sąskaitą. Tai irgi turės būti padaryta per dvejus metus nuo prašymo padavimo. Iš investicinės sąskaitos pinigus taip pat bus galima nuimti bet kuriuo metu, bet vėlgi sumokėjus pajamų mokestį.

„Pakeitimai sudaro galimybę pradėti kaupti tinkamu žmogui metu, taip pat išeiti iš fondų ir pasiimti sukauptus pinigus, – sako finansų ministras M.Helme. – Jei žmogus nuspręs pasiimti pinigus iš antros pakopos, jam liks dar viena galimybė vėl įsijungti į kaupimą. Jei tik pradėjęs dirbti jaunuolis gal dar negalvoja apie pensiją ir atsisakys kaupti, o pinigus nukreips kam nors kitam, tai po dešimt metų jo nuomonė gali pasikeisti“.

Estijos vidutinė pensija š.m. II ketvirtį siekė 484 eurus. Vienu kartu iš pensijų fondų galima bus atgauti iki 10 000 eurų (galutinė suma bus patvirtinta vyriausybės pasitarime rugsėjo 12 po papildomos Finansų ministerijos finansinės analizės). Didesnės sumos bus išmokamos trimis dalimis. Iš išmokų reikės sumokėti pajamų mokestį. Lėšos bus išmokamos metų eigoje tomis dienomis, kai bus galima keisti pensijų fondą.

Išėjusiems iš pensijų fondų po 10 metų atsiras galimybė vėl prie jų prisijungti. Tiems, kurie vėl prisijungs prie antros pakopos, dar po 10 metų vėl atsiras galimybė pasiimti savo pinigus ir išeiti iš fondų. Bet šie žmonės ateityje gaus pensiją tik iš pirmosios pakopos, o jei prisijungė, tai ir iš trečios. Į antrąją pakopą įsijungti jie jau nebegalės.

Žmonės, gimusieji 1982 ir anksčiau, kurie tik dabar įsijungė prie antros pakopos, pirmą kartą pasiimti sukauptas lėšas galės po 10 metų nuo įsijungimo. Žmonės turintys sukauptų lėšų, pasiekę pensinį amžių galės nuspręsti: naudoti šias lėšas visą gyvenimą kaip priedą prie pensijos, apibrėžtą laikotarpį arba jas gauti iš karto.

Reforma pradės veikti 2020 metais, laikotarpis pateikti prašymus apie kaupimo įmokų sustabdymą, įmokų mokėjimo pratęsimą arba norą pasiimti lėšas kitąmet truks iki rugpjūčio 31. Nuo 2021 metų bus atstatyti įprasti prašymų pateikimo terminai: kovo 31, liepos 31, lapkričio 30.

Pagal err.ee

P.S. Ar Lietuva žengs tokį ryžtingą pensijų reformos žingsnį, kaip Estija? Europos patirtis rodytų, kad šalys anksčiau ar vėliau priima tokius sprendimus. Lietuvos partijų, socialinės apsaugos ir finansų ministerijų vadovai, žinoma, pritariant valstybės ir vyriausybės vadovams, turėtų žengti tokį europietiškos reformos žingsnį. Tai Lietuvos žmonių gyvenimo gerinimo kelias. Eikime juo.

Komentarai

 

 

 
  1. “Partijų vadovai pabrėžia, kad papildomas socialinio mokesčio įplaukas bus galima naudoti tik pensijų padidinimui . „Niekam kitam jų negalima naudoti. Nei investicijoms, nei kitoms reikmėms ir išlaidoms. Taip, kad nėra pavojaus, kad pinigai nueis kažkur kitur. Tik pensijoms“, sako Isamaa lyderis H.V. Seederis”.

    Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 8
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (4)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (1)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (2)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...