Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Rugsėjis 17 Antradienis
 

Elektrinės statybų politikų pareiškimai nesustabdys

2010-06-01 11:28 | Verslas | Komentarų (6)

Žilvaras Zinkevičius

Rusijos koncerno „Gazprom“ valdoma Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) nestabdo milijardo litų investicijos į naują modernią kogeneracinę elektrinę, kuriai atsiradus šilumos gamyba atpigs 20 procentų.

Kaunui – moderni elektrinė

Apie tariamą investicinių įsipareigojimų nevykdymą ir net miestui gresiantį įšaldymą artėjančią žiemą prabilo Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. Kam naudingas tokios dezinformacijos skleidimas, energetikams ir šio verslo ekspertams tampa mįsle.

„Neatsisakome planų ir statyti naują elektrinę. Nors dėl neaiškių priežasčių nesulaukiame savivaldybės palaikymo, elektrinė vis tiek bus pastatyta. Visi su šilumos ūkiu susiję klausimai turėtų būti sprendžiami pirmiausia atsižvelgiat į vartotojų interesus“, – sakė KTE vadovas Antanas Pranculis.

Naujos elektrinės statybų projektą įgyvendinanti bendrovė Kauno elektrinė jau atliko svarbiausius parengiamuosius darbus – vasaros pabaigoje bus skelbiamas tarptautinis rangos konkursas 350 megavatų galios elektrinei statyti. Ją eksploatuoti numatoma nuo 2013 metų.

Pasirengimas vyksta sparčiai

Parengiamieji darbai vyksta sparčiai – neseniai elektrinės statybų konsultantė ir techninė prižiūrėtoja Suomijos bendrovė „Poyry Finland“ atliko elektrinės koncepcijos įvertinimo ataskaitą, vykdomos sklypo detaliojo planavimo procedūros, intensyviai deramasi su projekto finansuotojais.

„Naujos elektrinės technologijos bus gerokai efektyvesnės už dabartines. Joje gaminama šiluma kauniečiams pigs dėl gerokai mažesnių kuro sąnaudų“, – naujos elektrinės naudą aiškino A.Pranculis.

Kauno elektrinės statybų projektas pripažintas prioritetiniu ir itin svarbiu Lietuvos energetikai, prieš trejus metus jis įtrauktas į Nacionalinę energetikos strategiją.

Gąsdinimai užšaldymu – politikavimas

Iki 2013 metų, kai pradės veikti nauja elektrinė, Kaunui patikimą šilumos tiekimą ir toliau užtikrins KTE. Energetikai neabejoja, kad ši elektrinė ketverius metus pajėgi stabiliai gaminti šilumą.

Ne tik energetikus, bet ir energetikos objektų priežiūrą atliekančius Valstybinės energetikos inspekcijos specialistus nustebino A.Kupčinsko pareiškimas, kad dėl neva KTE nevykdomų investicijų artėjantį šildymo sezoną Kaunui gresia sušaldymas. Meras net prisiminė garsiąją Telšių avariją, kai sprogus šilumos trasai gyventojai liko be šilumos.

Valstybinės energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos neturi jokių priekaištų KTE techninei būklei. Inspekcijos ekspertai KTE kompleksinį patikrinimą atliko prieš metus.

„Praeitą ir užpraeitą žiemą nebuvo atvejų, kad KTE užgestų. Žiema dėl darbo apkrovų yra itin sudėtingas laikotarpis tokiems objektams, todėl visi itin jautriai reaguoja. Galiu atsakingai pareikšti, atsižvelgiant į sudėtingos įrangos kiekį, vamzdynų ilgį, nereikia sakyti, kad niekada negali įvykti techninių gedimų, tačiau ir tragedijos daryti negalima, juolab gąsdinant žmones užšalimu“, – tvirtino Valstybinės energetikos inspekcijos laikinasis viršininkas Vytautas Miškinis.

Nuo to laiko, kai Rusijos koncernas „Gazprom“ 2003 metais įsigijo elektrinę, joje nebuvo nė vienos avarijos ar incidento.

„Politikus reikia gerbti kaip politikus, tačiau jie negali žinoti visų dalykų. Gerai jeigu specialistai atlieka tam tikrą studiją, ir ja remiantis daromi politiniai pareiškimai. O jeigu tik politinių rietenų vedami arba tiesiog pažiūrėję pro langą politikai daro savo pareiškimus, tai nieko verta“, – pabrėžė V.Miškinis.

KTE padidino investicijas

Dabartiniai kai kurių Kauno politikų kaltinimai, kad KTE neinvestuoja, susiję su senais susitarimais, kurie yra teisinių ginčų sūkuryje.

Susitarimas dėl naujos elektrinės statybų pasirašytas prieš septynerius metus, kai Kauno termofikacijos elektrinė buvo privatizuota. Įsigydami elektrinę jos naujieji šeimininkai įsipareigojo į elektrinės modernizavimą ir papildomo 60-80 megavatų galingumo elektrinio bloko statybą investuoti 400 mln. litų.

KTE 2007 m. vasarą atliko elektrinės pajėgumų plėtros galimybių studiją. Paaiškėjo, kad 2002-2005 m. planuoti investicijų sprendimai plėsti esamos elektrinės gamybinius pajėgumus ir investuoti į senos elektrinės modernizavimą tapo ekonomiškai ir techniškai neracionalūs nei pačiai KTE, nei Kauno miestui, nei visai Lietuvos energetikos sistemai.

Dėl šių priežasčių KTE pradėjo derinti investicijų susitarimo pakeitimus, kuriais būtų atsisakyta senosios elektrinės modernizavimo, ir suderinta naujos kogeneracinės jėgainės Kauno termofikacijos elektrinės teritorijoje statyba.

Savivaldybę ragina ne teistis, o derėtis

„Kauno valdžia palaiko suomių projektą dėl atliekų ir biokuro deginimo katilinės, bet jis tik iš dalies išspręstų miesto šildymo problemas. Tokio galingumo elektrinės nepakaktų apšildyti didesnei miesto daliai, nekalbant apie visą miestą. Siūloma Kauno elektrinė yra gera idėja, nes miestas nepajėgus pats pastatyti tokio galingumo objekto. Galima svarstyti, ar reikalinga tokia elektrinė, ar galingesnė, bet miesto atstovai turėtų rimtai derėtis, o ne per teismus ginčytis“, – įsitikinęs akademikas Jurgis Vilemas.

2016 m. ES įves naujus reikalavimus dėl dūmų kontrolės. Dabartinė elektrinė negalės tenkinti šių reikalavimų. Atidėliojant naujo projekto statybą, galima patekti į situaciją, kai dėl teisinių dalykų bus neleidžiama eksploatuoti senosios elektrinės.

2010-06-01

Komentarai

 

 

 
 1. Sveiki, Kaip sekasi ? Tiesiog pasidalino šį pranešimą su kolega , mes turėjome gerą juoktis .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Niekas negali atmesti šį vaizdo įrašą , patalpintą šiame tinklalapyje , išrankiausią darbo kokybę , kad jai visą laiką .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Kubilius kaip visada rodo aukščiausią ciniškumo laipsnį. Jam Paksas kaip rakštis užpakalyje. Lietuvą atvedęs į ekonomikos katastrofą, ponas Kubilius dar drįsta samprotauti apie teisingumą. Konservatoriai, vykdantys amoralią politiką pensininkų ir varguolių atžvilgiu, turi būti nedelsiant pašalinti iš valdžios. Manau, kad tauta, būtent Kubiliui niekada nedovanos ir nebeleis sugrįžti prie valdžios lovio. Pirmą antausį Kubilius gaus per savivaldos rinkimus, o smūgį – per Seimo rinkimus.Tonka kiska…..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. vairuotojai jau siuncia laiskus i briuseli pervezimu kontroles komisijai, kur nurodytos konkrecios didziosios firmos pazeidinejancios AETR konvencija, ligiu galimybiu komisijai, dabar labai aktualus svetimsaliu klausimas ir t.t.tiems, kas nespes padaryt isvadu iki atvyks komisijos kontrolieriai, -pora argumentuotu signalu ir licenzijos neturi.JEI NUPIRKTI SAVI-TAI ANU NEYPIRKSIT

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Darbuotojų atstovai 2010-08-31

  Lietuvos Respublikos Seimui
  Lietuvos Respublikos Prezidentei
  Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui
  Tarptautiniam Teisingumo Teismui
  Profesinių sąjungų konfederacijai
  Energetikų profesinių sąjungų federacijai

  Numatomą elektros tinklų reorganizaciją Energetikos ministerija grindžia trečiuoju energetikos paketu, kurio sudėtyje yra Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2009/74/EB, dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių. Direktyva reglamentuoja trijų tipų įmonių (arba blokų – priklauso kaip pavadinsi), tai elektros energijos gamyba, perdavimas ir skirstymas, veiklą, o apie jokį ketvirtąjį „aptarnavimo“ bloką ten net neužsimenama. Lietuvos energetikos darbuotojų profesinių sąjungų federacija stebi pertvarkos procesus, šiuo metu vykstančius elektros energetikos sektoriuje. Federacijos iniciatyva vyko keli susitikimai su skirtingomis pertvarkos projekto grupėmis, tačiau profesinės sąjungos liko neišgirstos ir dalykiško dialogo nebuvo. Po susitikimo su Ministru Arvydu Sekmoku taip pat nieko nepaaiškėjo.
  Elektros tinklų įrenginius aptarnauja (atlieka techninę priežiūrą, remontuoja) įvairūs specialistai. Tai elektros perdavimo linijų specialistai, transformatorinių pastočių specialistai, relinės apsaugos ir automatikos specialistai, elektros įrenginių bandymų ir izoliacijos matavimo specialistai, ir kiti. Remiantis Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklėmis, norminiu dokumentu „Elektros įrenginių bandymo normos ir apimtys“, bei kitais norminiais aktais, elektros tinkluose sudaromi įrenginių techninės priežiūros ir remonto grafikai. Pagal juos, pavyzdžiui transformatorių pastotėse, kas keturi metai turi būti atliekama įrenginių techninė priežiūra, kas sekantys keturi metai – įrenginių remontas. Tai yra didelės apimties darbai, tačiau mažesnės apimties darbus, tokius kaip transformatorinių pastočių jėgos transformatorių priežiūra, reikia atlikinėti kas metai. Taigi kas metai VST specialistams tenka darbuotis (103+89)/4 = 48 transformatorių pastotėse.Pana6ios darb7 apimtys tenka ie RST, bei AB Lietuvos energija darbuotojams. AB RST, be kitų įrenginių, turi 197 transformatorių pastotes, AB Lietuvos energija, be kitų įrenginių, turi 226 skirstyklas. Taigi darbų apimtys yra didelės ir pastovios.
  Energetikos ministerija planuoja reorganizuoti esamas elektros tinklų įmonių struktūras, įkurdama kelias dukterines UAB ir į jas „sukeldama“ visus elektros įrenginius aptarnaujančius darbuotojus iš AB VST, AB RST ir AB LE. Beje, panašus modelis dabar yra AB RST, ten įkurtos trys dukterinės įmonės. Paskutiniu metu, kaip matosi iš 2008 m. ir 2009 m. metinių finansinių ataskaitų – sekasi nekaip Energetikos ministerijos atstovų aiškinimu, pertvarka reikalinga norint optimizuoti energetikos įmonių veiklą, tačiau apie ūkininkavimo modelius viešai nediskutuojama. Visuomenei aiškinant, kad ūkininkavimo modelį parinko samdyti konsultantai, „stumiamas“ modelis, panašus į AB RST. Tokiame modelyje įžvelgiami tik privalumai, nekreipiant dėmesio į trūkumus. Tarp tokio ūkininkavimo modelio trūkumų galima būtų paminėti tai, kad dalį atitinkamų sričių specialistų, kurie anksčiau užsiimdavo betarpiškai elektros įrenginių techniniu aptarnavimu, tenka palikti motininėje bendrovėje, tam kad ruoštų konkursų sąlygas, planuotų darbus konkursų laimėtojams, priiminėtų atliktus darbus ir t.t. Šių papildomai atsiradusių darbų kaina įtraukiama į elektros energijos skirstymo kainą. Atlikdami šiuos papildomus darbus, darbuotojai važiuoja prie elektros įrenginių, po to prie tų įrenginių važiuoja dukterinių bendrovių darbuotojai, po to vėl šie darbuotojai, tai yra susidaro papildomos transporto išlaidos, kurių anksčiau nebūdavo. Jos taip pat įtraukiamos į skirstymo kainą. Ir motininės įmonės darbuotojai, ir dukterinės nuomoja patalpas, ruošia to paties pobūdžio dokumentaciją (schemos, instrukcijos ir t.t.) t.y. tam tikros darbų sritys dubliuojasi. Be to motininės įmonės darbuotojai atlieka neplaninius elektros įrenginių remontus avarijų atvejais, kai reikia kiek galima greičiau atstatyti elektros tiekimą ir konkurso darbų atlikimui skelbti nėra laiko. Todėl jie privalo sandėliuoti atsargines dalis (įšaldytos lėšos) bei pastoviai turėti transportą. Jei dėl avarinio gedimo elektros tiekimas nenutrūksta (yra galimybė tiekti elektros energiją naudojant rezervinį įrenginį), tai remonto darbams skelbiamas konkursas, kas prailgina laikotarpį iki įrenginys bus suremontuotas. Tai neigiamai atsiliepia elektros energijos tiekimo efektyvumui ir patikimumui.
  Sprendžiant iš ketvirtojo „aptarnavimo“ bloko formavimo eigos peršasi išvada, kad pagrindinis privalumas yra galimybė gauti pelną. O jei dar dukterinės įmonės bankrutuotų, ar kitaip išnyktų, pavyzdžiui būtų parduotos kaip neefektyvios, tai tada jų vietą užėmusių UAB ūkinė veikla, motyvuojant komercine paslaptimi, taptų nekontroliuojama.
  Ar Energetikos ministerija neturėtų stengtis kad elektros energijos kaina būtų kuo mažesnė? Jei taip, tai kaip paaiškinti pastangas kurti įvairias pelno siekiančias grandis elektros energetikos sistemoje? Jei ketvirtas blokas skirtas, atseit, efektyvesniam aptarnavimui, kodėl sprendimai priimami be visuomeninių diskusijų?

  Įmonių darbuotojų atstovų nuomone:
  – Žmonių pervedimas į dukterines įmones pažeidžia darbuotojų teises.
  – Pačių dukterinių įmonių kūrimas sudaro arba ateityje sudarys galimybę korupcinei ir neskaidriai tų įmonių veikai.
  – Energetikos ministerija nepaskelbė reorganizavimo ekonominio pagrindo, nepateikė skaičiavimų.
  – Neaiški elektros energijos kaina, jos pokyčio kryptis pabaigus reorganizavimą.
  – Reorganizavimas turi būti vykdomas siekiant sumažinti elektros energijos kainą arba bent jau išlaikyti (mažiausiai penkerius metus) ją pastovią atsižvelgiant į vidutines žmonių pajamas, todėl reikalaujame.
  Todėl mes reikalaujame:
  – Sustabdyti reorganizavimą;
  – Įvardinti, asmenį personaliai atsakingą už reorganizavimo tikslų įgyvendinimą;
  – Sustabdyti dukterinių įmonių kūrimą;
  – Neperkėlinėti žmonių į nevalstybines, dukterines ar pan. įmones;
  – Paviešinti reorganizavimo ekonominį pagrindimą, pateikti skaičiavimus;
  – Paskelbti elektros energijos kainą po reorganizavimo ir jos kitimo kryptį.

  Pagarbiai, Darbuotojų atstovai

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
J. Imbrasas: Trakai turi problemų, kurias reikia nedelsiant spręsti 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (21)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (1)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...