Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Sausis 26 Trečiadienis
 

Elektrinės statybų politikų pareiškimai nesustabdys

2010-06-01 11:28 | Verslas | Komentarų (6)

Žilvaras Zinkevičius

Rusijos koncerno „Gazprom“ valdoma Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) nestabdo milijardo litų investicijos į naują modernią kogeneracinę elektrinę, kuriai atsiradus šilumos gamyba atpigs 20 procentų.

Kaunui – moderni elektrinė

Apie tariamą investicinių įsipareigojimų nevykdymą ir net miestui gresiantį įšaldymą artėjančią žiemą prabilo Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. Kam naudingas tokios dezinformacijos skleidimas, energetikams ir šio verslo ekspertams tampa mįsle.

„Neatsisakome planų ir statyti naują elektrinę. Nors dėl neaiškių priežasčių nesulaukiame savivaldybės palaikymo, elektrinė vis tiek bus pastatyta. Visi su šilumos ūkiu susiję klausimai turėtų būti sprendžiami pirmiausia atsižvelgiat į vartotojų interesus“, – sakė KTE vadovas Antanas Pranculis.

Naujos elektrinės statybų projektą įgyvendinanti bendrovė Kauno elektrinė jau atliko svarbiausius parengiamuosius darbus – vasaros pabaigoje bus skelbiamas tarptautinis rangos konkursas 350 megavatų galios elektrinei statyti. Ją eksploatuoti numatoma nuo 2013 metų.

Pasirengimas vyksta sparčiai

Parengiamieji darbai vyksta sparčiai – neseniai elektrinės statybų konsultantė ir techninė prižiūrėtoja Suomijos bendrovė „Poyry Finland“ atliko elektrinės koncepcijos įvertinimo ataskaitą, vykdomos sklypo detaliojo planavimo procedūros, intensyviai deramasi su projekto finansuotojais.

„Naujos elektrinės technologijos bus gerokai efektyvesnės už dabartines. Joje gaminama šiluma kauniečiams pigs dėl gerokai mažesnių kuro sąnaudų“, – naujos elektrinės naudą aiškino A.Pranculis.

Kauno elektrinės statybų projektas pripažintas prioritetiniu ir itin svarbiu Lietuvos energetikai, prieš trejus metus jis įtrauktas į Nacionalinę energetikos strategiją.

Gąsdinimai užšaldymu – politikavimas

Iki 2013 metų, kai pradės veikti nauja elektrinė, Kaunui patikimą šilumos tiekimą ir toliau užtikrins KTE. Energetikai neabejoja, kad ši elektrinė ketverius metus pajėgi stabiliai gaminti šilumą.

Ne tik energetikus, bet ir energetikos objektų priežiūrą atliekančius Valstybinės energetikos inspekcijos specialistus nustebino A.Kupčinsko pareiškimas, kad dėl neva KTE nevykdomų investicijų artėjantį šildymo sezoną Kaunui gresia sušaldymas. Meras net prisiminė garsiąją Telšių avariją, kai sprogus šilumos trasai gyventojai liko be šilumos.

Valstybinės energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos neturi jokių priekaištų KTE techninei būklei. Inspekcijos ekspertai KTE kompleksinį patikrinimą atliko prieš metus.

„Praeitą ir užpraeitą žiemą nebuvo atvejų, kad KTE užgestų. Žiema dėl darbo apkrovų yra itin sudėtingas laikotarpis tokiems objektams, todėl visi itin jautriai reaguoja. Galiu atsakingai pareikšti, atsižvelgiant į sudėtingos įrangos kiekį, vamzdynų ilgį, nereikia sakyti, kad niekada negali įvykti techninių gedimų, tačiau ir tragedijos daryti negalima, juolab gąsdinant žmones užšalimu“, – tvirtino Valstybinės energetikos inspekcijos laikinasis viršininkas Vytautas Miškinis.

Nuo to laiko, kai Rusijos koncernas „Gazprom“ 2003 metais įsigijo elektrinę, joje nebuvo nė vienos avarijos ar incidento.

„Politikus reikia gerbti kaip politikus, tačiau jie negali žinoti visų dalykų. Gerai jeigu specialistai atlieka tam tikrą studiją, ir ja remiantis daromi politiniai pareiškimai. O jeigu tik politinių rietenų vedami arba tiesiog pažiūrėję pro langą politikai daro savo pareiškimus, tai nieko verta“, – pabrėžė V.Miškinis.

KTE padidino investicijas

Dabartiniai kai kurių Kauno politikų kaltinimai, kad KTE neinvestuoja, susiję su senais susitarimais, kurie yra teisinių ginčų sūkuryje.

Susitarimas dėl naujos elektrinės statybų pasirašytas prieš septynerius metus, kai Kauno termofikacijos elektrinė buvo privatizuota. Įsigydami elektrinę jos naujieji šeimininkai įsipareigojo į elektrinės modernizavimą ir papildomo 60-80 megavatų galingumo elektrinio bloko statybą investuoti 400 mln. litų.

KTE 2007 m. vasarą atliko elektrinės pajėgumų plėtros galimybių studiją. Paaiškėjo, kad 2002-2005 m. planuoti investicijų sprendimai plėsti esamos elektrinės gamybinius pajėgumus ir investuoti į senos elektrinės modernizavimą tapo ekonomiškai ir techniškai neracionalūs nei pačiai KTE, nei Kauno miestui, nei visai Lietuvos energetikos sistemai.

Dėl šių priežasčių KTE pradėjo derinti investicijų susitarimo pakeitimus, kuriais būtų atsisakyta senosios elektrinės modernizavimo, ir suderinta naujos kogeneracinės jėgainės Kauno termofikacijos elektrinės teritorijoje statyba.

Savivaldybę ragina ne teistis, o derėtis

„Kauno valdžia palaiko suomių projektą dėl atliekų ir biokuro deginimo katilinės, bet jis tik iš dalies išspręstų miesto šildymo problemas. Tokio galingumo elektrinės nepakaktų apšildyti didesnei miesto daliai, nekalbant apie visą miestą. Siūloma Kauno elektrinė yra gera idėja, nes miestas nepajėgus pats pastatyti tokio galingumo objekto. Galima svarstyti, ar reikalinga tokia elektrinė, ar galingesnė, bet miesto atstovai turėtų rimtai derėtis, o ne per teismus ginčytis“, – įsitikinęs akademikas Jurgis Vilemas.

2016 m. ES įves naujus reikalavimus dėl dūmų kontrolės. Dabartinė elektrinė negalės tenkinti šių reikalavimų. Atidėliojant naujo projekto statybą, galima patekti į situaciją, kai dėl teisinių dalykų bus neleidžiama eksploatuoti senosios elektrinės.

2010-06-01

Komentarai

 

 

 
 1. Sveiki, Kaip sekasi ? Tiesiog pasidalino šį pranešimą su kolega , mes turėjome gerą juoktis .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Niekas negali atmesti šį vaizdo įrašą , patalpintą šiame tinklalapyje , išrankiausią darbo kokybę , kad jai visą laiką .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Kubilius kaip visada rodo aukščiausią ciniškumo laipsnį. Jam Paksas kaip rakštis užpakalyje. Lietuvą atvedęs į ekonomikos katastrofą, ponas Kubilius dar drįsta samprotauti apie teisingumą. Konservatoriai, vykdantys amoralią politiką pensininkų ir varguolių atžvilgiu, turi būti nedelsiant pašalinti iš valdžios. Manau, kad tauta, būtent Kubiliui niekada nedovanos ir nebeleis sugrįžti prie valdžios lovio. Pirmą antausį Kubilius gaus per savivaldos rinkimus, o smūgį – per Seimo rinkimus.Tonka kiska…..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. vairuotojai jau siuncia laiskus i briuseli pervezimu kontroles komisijai, kur nurodytos konkrecios didziosios firmos pazeidinejancios AETR konvencija, ligiu galimybiu komisijai, dabar labai aktualus svetimsaliu klausimas ir t.t.tiems, kas nespes padaryt isvadu iki atvyks komisijos kontrolieriai, -pora argumentuotu signalu ir licenzijos neturi.JEI NUPIRKTI SAVI-TAI ANU NEYPIRKSIT

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Darbuotojų atstovai 2010-08-31

  Lietuvos Respublikos Seimui
  Lietuvos Respublikos Prezidentei
  Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui
  Tarptautiniam Teisingumo Teismui
  Profesinių sąjungų konfederacijai
  Energetikų profesinių sąjungų federacijai

  Numatomą elektros tinklų reorganizaciją Energetikos ministerija grindžia trečiuoju energetikos paketu, kurio sudėtyje yra Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2009/74/EB, dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių. Direktyva reglamentuoja trijų tipų įmonių (arba blokų – priklauso kaip pavadinsi), tai elektros energijos gamyba, perdavimas ir skirstymas, veiklą, o apie jokį ketvirtąjį „aptarnavimo“ bloką ten net neužsimenama. Lietuvos energetikos darbuotojų profesinių sąjungų federacija stebi pertvarkos procesus, šiuo metu vykstančius elektros energetikos sektoriuje. Federacijos iniciatyva vyko keli susitikimai su skirtingomis pertvarkos projekto grupėmis, tačiau profesinės sąjungos liko neišgirstos ir dalykiško dialogo nebuvo. Po susitikimo su Ministru Arvydu Sekmoku taip pat nieko nepaaiškėjo.
  Elektros tinklų įrenginius aptarnauja (atlieka techninę priežiūrą, remontuoja) įvairūs specialistai. Tai elektros perdavimo linijų specialistai, transformatorinių pastočių specialistai, relinės apsaugos ir automatikos specialistai, elektros įrenginių bandymų ir izoliacijos matavimo specialistai, ir kiti. Remiantis Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklėmis, norminiu dokumentu „Elektros įrenginių bandymo normos ir apimtys“, bei kitais norminiais aktais, elektros tinkluose sudaromi įrenginių techninės priežiūros ir remonto grafikai. Pagal juos, pavyzdžiui transformatorių pastotėse, kas keturi metai turi būti atliekama įrenginių techninė priežiūra, kas sekantys keturi metai – įrenginių remontas. Tai yra didelės apimties darbai, tačiau mažesnės apimties darbus, tokius kaip transformatorinių pastočių jėgos transformatorių priežiūra, reikia atlikinėti kas metai. Taigi kas metai VST specialistams tenka darbuotis (103+89)/4 = 48 transformatorių pastotėse.Pana6ios darb7 apimtys tenka ie RST, bei AB Lietuvos energija darbuotojams. AB RST, be kitų įrenginių, turi 197 transformatorių pastotes, AB Lietuvos energija, be kitų įrenginių, turi 226 skirstyklas. Taigi darbų apimtys yra didelės ir pastovios.
  Energetikos ministerija planuoja reorganizuoti esamas elektros tinklų įmonių struktūras, įkurdama kelias dukterines UAB ir į jas „sukeldama“ visus elektros įrenginius aptarnaujančius darbuotojus iš AB VST, AB RST ir AB LE. Beje, panašus modelis dabar yra AB RST, ten įkurtos trys dukterinės įmonės. Paskutiniu metu, kaip matosi iš 2008 m. ir 2009 m. metinių finansinių ataskaitų – sekasi nekaip Energetikos ministerijos atstovų aiškinimu, pertvarka reikalinga norint optimizuoti energetikos įmonių veiklą, tačiau apie ūkininkavimo modelius viešai nediskutuojama. Visuomenei aiškinant, kad ūkininkavimo modelį parinko samdyti konsultantai, „stumiamas“ modelis, panašus į AB RST. Tokiame modelyje įžvelgiami tik privalumai, nekreipiant dėmesio į trūkumus. Tarp tokio ūkininkavimo modelio trūkumų galima būtų paminėti tai, kad dalį atitinkamų sričių specialistų, kurie anksčiau užsiimdavo betarpiškai elektros įrenginių techniniu aptarnavimu, tenka palikti motininėje bendrovėje, tam kad ruoštų konkursų sąlygas, planuotų darbus konkursų laimėtojams, priiminėtų atliktus darbus ir t.t. Šių papildomai atsiradusių darbų kaina įtraukiama į elektros energijos skirstymo kainą. Atlikdami šiuos papildomus darbus, darbuotojai važiuoja prie elektros įrenginių, po to prie tų įrenginių važiuoja dukterinių bendrovių darbuotojai, po to vėl šie darbuotojai, tai yra susidaro papildomos transporto išlaidos, kurių anksčiau nebūdavo. Jos taip pat įtraukiamos į skirstymo kainą. Ir motininės įmonės darbuotojai, ir dukterinės nuomoja patalpas, ruošia to paties pobūdžio dokumentaciją (schemos, instrukcijos ir t.t.) t.y. tam tikros darbų sritys dubliuojasi. Be to motininės įmonės darbuotojai atlieka neplaninius elektros įrenginių remontus avarijų atvejais, kai reikia kiek galima greičiau atstatyti elektros tiekimą ir konkurso darbų atlikimui skelbti nėra laiko. Todėl jie privalo sandėliuoti atsargines dalis (įšaldytos lėšos) bei pastoviai turėti transportą. Jei dėl avarinio gedimo elektros tiekimas nenutrūksta (yra galimybė tiekti elektros energiją naudojant rezervinį įrenginį), tai remonto darbams skelbiamas konkursas, kas prailgina laikotarpį iki įrenginys bus suremontuotas. Tai neigiamai atsiliepia elektros energijos tiekimo efektyvumui ir patikimumui.
  Sprendžiant iš ketvirtojo „aptarnavimo“ bloko formavimo eigos peršasi išvada, kad pagrindinis privalumas yra galimybė gauti pelną. O jei dar dukterinės įmonės bankrutuotų, ar kitaip išnyktų, pavyzdžiui būtų parduotos kaip neefektyvios, tai tada jų vietą užėmusių UAB ūkinė veikla, motyvuojant komercine paslaptimi, taptų nekontroliuojama.
  Ar Energetikos ministerija neturėtų stengtis kad elektros energijos kaina būtų kuo mažesnė? Jei taip, tai kaip paaiškinti pastangas kurti įvairias pelno siekiančias grandis elektros energetikos sistemoje? Jei ketvirtas blokas skirtas, atseit, efektyvesniam aptarnavimui, kodėl sprendimai priimami be visuomeninių diskusijų?

  Įmonių darbuotojų atstovų nuomone:
  – Žmonių pervedimas į dukterines įmones pažeidžia darbuotojų teises.
  – Pačių dukterinių įmonių kūrimas sudaro arba ateityje sudarys galimybę korupcinei ir neskaidriai tų įmonių veikai.
  – Energetikos ministerija nepaskelbė reorganizavimo ekonominio pagrindo, nepateikė skaičiavimų.
  – Neaiški elektros energijos kaina, jos pokyčio kryptis pabaigus reorganizavimą.
  – Reorganizavimas turi būti vykdomas siekiant sumažinti elektros energijos kainą arba bent jau išlaikyti (mažiausiai penkerius metus) ją pastovią atsižvelgiant į vidutines žmonių pajamas, todėl reikalaujame.
  Todėl mes reikalaujame:
  – Sustabdyti reorganizavimą;
  – Įvardinti, asmenį personaliai atsakingą už reorganizavimo tikslų įgyvendinimą;
  – Sustabdyti dukterinių įmonių kūrimą;
  – Neperkėlinėti žmonių į nevalstybines, dukterines ar pan. įmones;
  – Paviešinti reorganizavimo ekonominį pagrindimą, pateikti skaičiavimus;
  – Paskelbti elektros energijos kainą po reorganizavimo ir jos kitimo kryptį.

  Pagarbiai, Darbuotojų atstovai

  Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kaip pasirinkti EURO padėklus?
Kokybiški indai kiekvieniems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
„Premier“ lygos lenktynės: bėganti „Man City“ ir įnirtingos kovos 
Stipriausia Anglijos ir bene Europos nacionalinė futbolo lyga „Premier“ lyga jau beveik įpusėjo...

Kam reikalingi pastoliai? 
Žmonėms, kurie nedažnai susiduria su statybomis ar darbų atlikimu aukštyje, neretai gali iškilti...

Kaip apsaugoti telefoną nenaudojant dėklo? 
Suprantama, kad kai kurie telefonų savininkai nekenčia apsauginių dėklų. Telefonų gamintojai stengiasi sukurti...

Kokios ypatybės slepiasi už grindjuosčių pasirinkimo? 
Grindys yra vienos iš svarbiausių namų interjero elementų. Atlikus grindų dangos darbus bei...

Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (5)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...