Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Balandis 4 Šeštadienis
 

Ekstremalių situacijų ekspertė: ekstremali situacija skelbiama neteisėtai

2020-02-27 12:25 | Naujienos | Komentarų (4)

Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją dėl koronaviruso situacijos. Nuotr. iš lrv.lt

 

LR Vyriausybė vasario 26 dieną apsisprendė skelbti ekstremalią situaciją ruošiantis galimam koronaviruso plitimui šalyje. Ekstremalių situacijų valdymo ekspertė, Mykolo Romerio universiteto lektorė Renata Baniulienė sako, kad jau teisiniame lygmenyje padaryta klaidų.

Ar ekstremali situacija paskelbta teisėtai ir laiku?

Pasak R. Baniulienės, ekstremalią situaciją numatantį nutarimo projektą Sveikatos apsaugos ministerija parengė vadovaudamasi Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) sprendimu. Tačiau ekspertė atkreipia dėmesį, kad Vyriausybė, nenorėdama pažeisti Viešųjų pirkimų įstatymo, Biudžeto sandaros įstatymo, Valstybės rezervo įstatymo, ramia sąžine pažeidžia Civilinės saugos įstatymą. „Susidaro kuriozinė situacija, – sako R. Baniulienė. – Pažeidus Civilinės saugos įstatymą ir neteisėtai paskelbus ekstremalią situaciją tarsi teisėta tampa galimybė lanksčiau naudoti Vyriausybės rezervo arba valstybės biudžeto rezervo finansinius išteklius ir be viešųjų pirkimų įsigyti įvairias prevencines priemones“.

Pasak R. Baniulienės, kad ir kaip būtų vertinamas bendras informacinis laukas apie plintantį virusą, šiuo atveju ekstremali situacija skelbiama neteisėtai dėl vienos labai paprastos priežasties – tam bent jau kol kas nėra jokios objektyvios priežasties. „Kad ir kaip žmones veikia žinios, gandai ir noras imtis priemonių prieš plintantį virusą, ekstremalios situacijos paskelbimo dieną Lietuvoje nebuvo užfiksuotas nei vienas ligos atvejis. Valstybinio lygio ekstremalios situacijos paskelbimui turi būti konstatuota, kad ekstremali situacija apėmė bent tris savivaldybes. Galiausiai iškraipyta ir pačios ekstremalios situacijos koncepcija ne tvarkytis su nelaimės padariniais, bet imtis prevencinių priemonių“, – pastebi ekspertė.

R. Baniulienė sako, kad būtų galima teigti, kad Civilinės saugos įstatyme keičiamas valstybės lygio ekstremaliosios situacijos požymių apibrėžimas, bet ir vasario 26 dienos Vyriausybės posėdyje pritartame pakeitimų variante numatyta, kad valstybės lygio ekstremali situacija turi būti konstatuota tuomet, kai bus peržengta bent vienos savivaldybės ribos. „Dabar ekstremalios situacijos paskelbimo momentu galioja 2014 m. ekstremaliųjų situacijų skelbimo tvarka, nėra nei vieno pavojingos ligos atvejo ir viešai skelbiama, kad valstybės lygio ekstremali situacija skelbiama profilaktiškai… Juokas pro ašaras, tačiau tokiu atveju jau dabar ekstremalią situaciją būtų galima skelbti ir dėl Baltarusijos AE keliamos grėsmės ir profilaktiškai, be viešųjų pirkimų naudoti valstybės lėšas pirkti sirenų, kaukių ar jodo tablečių pirkimui…“, – sako R. Baniulienė.

Ekspertę glumina ir kiti ekstremalios situacijos paskelbimo momentai

Pasak R. Baniulienės, buvo pranešta, kad po ekstremalios situacijos paskelbimo bus sukurtas valstybės lygio operacijų centras, kuriam vadovaus Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pirmasis šio centro posėdis numatomas jau vasario 27 dieną. Bet Sveikatos apsaugos ministerijos ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ( SAM ESOC) sudarytas dar 2011 metais, o šio centro koordinatoriumi, t. y. jo vadovu paskirtas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, kuriam ir pavesta koordinuoti ir kontroliuoti ekstremaliųjų situacijų prevencijos ir valdymo sritį. „Operacijų centrai yra sudaryti visose ministerijose ir kai kuriose valstybės institucijose, ir jų veikla aktyvuojama pagal poreikį, kai gresia ar susidaro prielaidos ekstremaliai situacijai ir reikia imtis prevencinių priemonių, – sako R. Baniulienė. – Negana to – dėl koronaviruso grėsmės SAM ESOC centras jau aktyvuotas prieš mėnesį 2020 metų sausio 29 d. vykusiame VESK posėdyje“.

Ekspertė taip pat atkreipia dėmesį, kad jau vasario 5 dienos VRM ministrės R. Tamašunienės pasirašytu protokolu yra aktyvuoti ir kitų ministerijų – Vidaus reikalų,  Finansų, Užsienio, Susisiekimo ministerijų tokie ekstremalių situacijų operacijų centrai. „Taigi nebelabai aišku, koks valstybės lygio operacijų centras, kuriam vadovauti paskirtas Sveikatos ministras A. Veryga, sukurtas vasario 26 dieną. Galima spėti, kad Sveikatos ministras paskirtas vadovauti valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijos vadovu, bet ar tai ne tas pats, ką minėjo premjerą pavaduojantis Ž. Vaičiūnas?”.

Ekspertė pabrėžia, kad Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK), teigdama Vyriausybei tokius siūlymus demonstruoja, jog tiesiog nesiorientuoja civilinę saugą, ekstremaliųjų situacijų valdymą reglamentuojančiuose teisės aktuose, akivaizdžiai nesupranta skirtumo tarp operacijų centro ir jo vadovo bei ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo funkcijų.  „Dubliuojant funkcijas išradinėjamas dviratis, o laikas ir energija, kuri gali būti tikslingai nukreipta pavojingos ligos ir profilaktikai ir prevencijai, eikvojamas veltui“.

Kaip turėjo būti elgiamasi šioje situacijoje?

Pasak ekstremalių situacijų ekspertės, yra aiškiai numatyta, kad valstybės lygio veiksmų koordinavimas ir vadovavimas civilinės saugos sistemos pajėgoms atliekamas per valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą arba Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos pavedimu per ministerijų, kitų valstybės institucijų, įstaigų operacijų centrus. „Būtų užtekę VESK posėdžio metu pavesti SAM ESOC koordinuoti ir vadovauti visiems veiksmams“, – sako R. Baniulienė.

Ekspertė sako, kad kalbant apie pavojingos užkrečiamosios ligos protrūkį  – yra parengtas valstybės ekstremaliųjų situacijų valdymo planas, yra SAM ekstremaliųjų situacijų valdymo planas.  „Tik ar juos kas nors bent vartė kas nors iš tų aukštų pareigūnų, kurie šiandien priiminėja sprendimus „profilaktiškai“ skelbti ekstremaliąją situaciją“, – abejoja ekspertė.

Pasak R. Baniulienės, valstybei turėtų būti svarbus visuomenės pasitikėjimas civilinės saugos sistema, bet dar svarbiau turėtų būti išlaikyti pasitikėjimą tų žmonių, kurie išmano civilinės saugos organizavimą bei ekstremaliųjų situacijų valdymą. „Tokių žmonių yra kiekvienoje savivaldybėje, kai kuriose valstybės institucijose, bet su tokiais VESK, LRV sprendimais ir pranešimais jie  gauna patvirtinimą, kad jų vykdoma veikla nereikalinga, o teisės aktai šioje srityje yra niekiniai, jų galima nesilaikyti“.

Komentarai

 

 

 
 1. kaip po velniu ta bobele is siauliu atvaziavo is italijos ir jos niekas netikrino o paleido i namus ,kad uzkrestu kitus,ka veikia tos tarnybos ,kad to nebutu,o dabr ka jau atnese mara ir suprantam,kad jis dauginsis,klausymas ka reikia sodinti ,kad sitaip apsizioplino,kodel taie kurie grizta nera talpinami i karantinus,kodel nesimokat is kinijos ir rusijos idjotai prakeikti ,ka jus darot fasitai prakeiti ,gyvuliai isizioje

  Thumb up 3 Thumb down 1

 2. YRA N E P R O F E S I O N A L U vyriausybe su NEKOMPENTENTINGAIS ministrais. Perteklinis tarnautoju skaicius ministerijose dubliuojantys darbus. Ministrai turi suprasti savo darbo sriti, buti tikrais profesionalais, o ne tokiais, kurie sedi, kad uzimtu vieta.

  Thumb up 6 Thumb down 0

 3. Esant viruso nepakakankamumui Lietuvoje paskelbta extremali situacija.
  Kas butu jri is tikro butu daug daug uzsikretusiu tuo vorona-virusu ?!
  Kokia dar austesnio pavojaus situacija galima ?
  Gal Totalaus Ismirimo situacija, ar totalios…
  O kodel del didziausios pasaulyje emigracijos neskelbiama extremali situacija ?!
  O kodel del dodziausiu savizudybiu skaiciau neskelbiama extremali situacija ?!
  Juk tai didziausios problemos, aisku po tos Extremalios situacijos del kasdien vis Lietuvą puolancio ruso !
  O kodel del “puolancio ruso” vis dar nera ekstremalios situacijos ?!
  …Argi be tos situacijos skelbimo negalima is kokio mozambiko prisipirkti apsauginiu antsnukiu nuo infekciju ?!
  …kas is tos situacijos, kai pinigai i ginklus sukisti, o zmoniu sveikatos apsaugai nelieka…
  Todel ir reikia situaciju skelbimo, nes kitaip gi pagal NATO ar ES ustavus, biudzeto lesas galima skirti tik ginkluotei, na arba dar ir TVF’iniu zudikisku paskolu procenteliams susimoketi ?!

  Thumb up 10 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (2)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (2)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...