Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Birželis 19 Trečiadienis
 

Ekonomistas J.Mundeikis: „Šapoka, gal laikas pradėt dirbti savo darbą?“

2019-04-10 16:08 | Naujienos | Komentarų (1)

Finansų ministras Vilius Šapoka. KK nuotr.

EK atstovybė Lietuvoje organizavo renginį, skirtą 2019 m. šalies ataskaitos bei Sanglaudos politikos 2021-2027 m. planavimo pradžios pristatymui. Kaip savo bloge paskelbė ekonomistas Justas Mundeikis, finansų ministras Vilius Šapoka ir vėl ne tik nepasivargino pats pasirodyti, bet nesugebėjo atsiųsti ir nei vieno politinio pasitikėjimo įgaliotinio (viceministro).

„Vienintelis pasirodęs renginyje „politinis“ – ūkio viceministras M.Skuodis, kuris iš esmės aiškino, kaip pas mus viskas gerai, o jeigu dar ne gerai, tai jau parengti teisės aktai, kurie tuoj tuoj būs įgyvendinti ir gyvenimas pagerės”, – komentavo renginį J.Mundeikis.

Pasak jo, kadangi antroje renginio dalyje diskusijoje dalyvavo Finansų ministerijos Investicijų departamento direktorius Paulius Baniūnas, tai teko jį vietoj V.Šapokos „kalti prie sienos“.

„Šapoka, gal laikas pradėti dirbti savo darbą ir vaikščioti į Seimo komitete vykstančius EK ataskaitos pristatymus bei atitinkamai į EK pristatymus plačiajai publikai? O gal tamstai reikia priminti, kas yra politiko darbas?“ – savo bloge finansų ministro klausia J.Mundeikis.

Pasak jo, pirmoje renginio dalyje Benjamin Angel (Europos Komisijos Ekonomikos ir finansų direktoratas) dar kartą pristatė Lietuvos 2019 m. ataskaitą.

„Pristatymo esmę galima trumpai perteikti taip: ekonomika auga, augimas lėtėja. Investicijos yra per mažos, pajamų nelygybė – viena didžiausių ES, skurdo rizikos lygis – irgi. Mokesčių sistemos poveikis pajamų nelygybei per menkas. Mokesčių ir BVP santykis vienas mažiausių ES, todėl atitinkamai ir išlaidos socialiniai sričiai perpus mažesnės nei ES. Fiskalinis stabilumas „pensijų reformos“ dėka užtikrintas tik trumpuoju periodu ir tai pensininkų sąskaita. Dar blogiau, DG pabrėžė, jog taip išgirtoji „mokesčių reforma“, tikėtina, kainuos 1% BVP (~800 mln €) ir šios reformos finansavimas nėra užtikrintas“, – renginį komentavo ekonomistas J.Mundeikis.

Po Benjamin Angel kalbėjusi K.Ivankovic-Knezevic (Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukimo direktoratas) dar kartą pabrėžė neadekvataus viešojo sektoriaus finansavimo problemas:

„Vėliausiai dabar kiekvienas turėtų sau užduotų klausimą: „Jeigu mūsų mokesčių ir BVP santykis jau dabar tragiškai žemas ir dėl to mes nepajėgiame finansuoti viešojo sektoriaus (įskaitant ir soc. apsaugos srities), kodėl mes vykdome mokesčių reformą, kuri kainuos papildomus pinigus ir dar labiau nualins viešąjį sektorių? Kaip ir kada žadame didinti mokesčius, tam, kad artėtume ES lygio link, jog užtikrintume adekvačias pensijas (kartu su fiskaliniu stabilumu) ir t.t.“ – savo bloge klausia ekonomistas.

Jis pastebėjo, kad ši vyriausybė dar 2017 metais pasirašė „Nacionalinį susitarimą“ kuriame, be kita ko, sutarta: „mažinti darbo jėgos apmokestinimą, perkeliant mokestinę naštą mažiau ekonomikos augimui žalingiems mokesčiams. Nedidinti bendros mokestinės naštos verslui ir vadovautis principu, kad vieni mokesčiai būtų didinami mažinant kitus.“

„Sveikinu, mokesčius darbui sumažinote, o kur tie augimui nežalingi mokesčiai, kurie turėtų kompensuoti biudžeto netekimus?“ – klausia ekonomistas.

Anot J.Mundeikio, tai yra politiniai klausimai, ne techniniai, tačiau renginyje pasirodė tik vienas „politinio pasitikėjimo“ Vyriausybės atstovas – Marius Skuodis.

„Mariau, žadate, kad 2035 m. pasieksime 100% ES BVP vienam gyventojui. Bet nekalbate, kokia bus pajamų nelygybė. Nekalbate, kaip atrodys viešasis sektorius, universitetai, sveikatos apsauga ir toliau laikantis šio, neįtraukios ekonomikos modelio. Koks planuojamas S80/S20, Gini koeficientas 2035 m. su „all things equal”?

Kalbate apie išaugusią imigraciją, bet nutylite, jog emigracijos srautai per pirmus tris šių metų mėnesius atitinka 2015-2016 srautus. Taigi gyvenimas gerėja, bet žmonės bėga? Ar gerėjant gyvenimui neturėtų emigracijos srautai mažėti?Mariau, Jūs kalbate apie pagaliau įvestas ir ateityje mažėsiančias „Sodros“ įmokų lubas, kurių neigiamo efekto konsoliduotam biudžetui neatsveria GPM antrasis tarifas. EK kalba apie per mažus mokesčius. Jūs atsistojęs ginate regresinę mokesčių sistemą. Bet gražūs grafikai skaidrėse, tiesa? Kiek to „sustainable finance: the path to growth“ (tvarus finansavimas: kelias į augimą) – su tokia socialine sistema, kaip pas mus, tikrai neaišku…

…Kai Lietuvoje socialinę pašalpą gali gauti tas, kurio pajamos mažesnės nei ~125€. Tuo tarpu SADM nustatė minimalių poreikių krepšelį, kuris siekia ~250€ (= absoliuti skurdo riba). Taigi skurstantiems padedame tada, kai jie skursta dvigubai daugiau. O skurstančiu vadiname tokį asmenį, kuris gauna tik apie pusę MMA. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, 21-ame amžiuje, ES“, – pastebėjo ekonomistas.

Pasak jo, skiriame savivaldybėms socialinėms reikmėms asignavimus pagal 2009 m. skaičiavimus, ex ante žinodami, kad apie pusę pinigų bus nepanaudoti ir kurių į biudžetą grąžinti nereikės, kontrolės kaip savivaldybės išleidžia „kitoms soc. Reikmėmsn“, niekas netikrina. „Net valstybės kontrolė, pikti liežuviai iš SADM plaka, nesiima 60 savivaldybių karaliūkščių audito“, – savo bloge parašė J.Mundeikis.

„Bet taip, apie nepatogius dalykus geriau nekalbėti, neeskaluoti. Geriau apie pensijų indeksavimą (kad ir per žemame lygyje, kad ir praėjusios Vyriausybės darbas) pakalbėti. Negi tai turėjo išgelbėti Vyriausybės kailį šiame renginyje? Kam girtis 7,5% padidintu MMA, kurio didesniam didinimui oponavo pati Vyriausybė, o pats didinimas yra tik pavėluotas VDU augimo atkartojimas?

Aš suprantu, ne Mariui reikėjo stovėti ir kalbėti, o Šapokai, jeigu ne pačiam Vyriausybės vadovui“, – pastebėjo ekonomistas J.Mundeikis.

Štai čia, pasak jo, ir priėjome prie atsakymo, kodėl Paulius Baniūnas, Finansų ministerijos klerkas, turėjo bandyti atsakyti, ką Finansų ministerija mums, kaip visuomenei, žada sekantiems 5 metams į priekį. Ar turėsime pinigų finansuoti viešąjį sektorių, ar tęsim bado dietą?

Anot ekonomisto, P.Baniūnas savo pristatyme pasiguodė, kad dabartiniame EK siūlyme Lietuvai (2021-2027 finansavimo periodui), numatyta 2,6 milijardų eurų mažiau nei šiame finansavimo periode. „Tai jeigu tai jo pristatymo ir darbo dalis, gal ir verta būtų pagalvoti, iš kur tuos trūkstamus 2,6 mlrd. eurų padengt? Ar padengimais rūpinasi jau kiti? Gal nenuostabu, kad po renginio DG skundėsi, kad Lietuvoje „politika“ fragmentuota. Vienas vice už vieną atsakingas, kitas už kitą, o kai reikia diskutuoti apie problemas, atsakingų ir nebelieka“, – padarė išvadą ekonomistas J.Mundeikis.

Komentarai

 

 

 
  1. Kam valdzios niekseliai skiria va tokias kalbas- “noredami pagelbeti skurstantiems ir uzdirbantiems minimuma ar maziau,mes ivedeme sodros lubas”??? virsum rasinyje vel panasiai rasoma?? Gal man galetu kas paaiskinti apie ka cia ir kam skirta va tokios nesamones??? O Sapoka nedalyvauja tokiuose forumuose,kadangi jo taktika visai kitokia.Kuo maziau i viesuma,kuo maziau pokalbiu tuo maziau “nepatogiu” klausimu,kur atsakant gali susimauti.Tad geriau nedalyvauti nei nusisneketi.??

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Skelbiama akcija LAISVĖ KŪJAIS NESUDAUŽOMA! 35
Tyrimas: kreiptis į psichologą pagalbos daugiau kaip pusei lietuvių vis dar nėra normalu 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą 
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Prezidentė: Švęskime Vasario 16-ąją, kaip išsivadavimo ir laisvės šventę! (15)
Brangieji, atkurtoji mūsų valstybė skaičiuoja naują šimtmetį savo ilgaamžėje istorijoje. Švęskime Vasario 16-ąją,...

Sovietų kariuomenės nusikaltimai Lietuvoje: prieš ir po okupacijos (1)
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras internetinėje svetainėje www.kgbveikla.lt baigė publikuoti dokumentus apie nusikalstamą...

Rusijai gresia vadinamojo S. Magnitskio akto Europos variantas (13)
EP Užsienio reikalų komitete pirmadienį apie 17.30 val. Lietuvos laiku bus svarstoma rezoliucija...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
Seimo nariai kreipėsi į Vyriausybę ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą dėl suskystintų dujų pirkimo iš Rusijos (11)
Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir...
D.Grybauskaitė pasveikino išrinktąjį Ukrainos Prezidentą (19)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pergalės Ukrainos Prezidento rinkimuose proga...
 
Teismas vėl atmetė „MG Baltic“ reikalavimą atlyginti 13 mln. Eur tariamą žalą (7)
Lietuvos apeliacinis teismas dar kartą atmetė ieškovės UAB „MG Baltic...
Rusijos žurnalistas A.Nevzorovas nufilmavo Medininkų žudynes? (281)
Kas iš tiesų įvyko 1991-ųjų metų liepos 31 d. naktį...
Aukščiausias teismas abejonių dėl įrodymų Medininkų byloje neišsklaidė (38)
Nors Aukščiausiasis teismas vasario 28 d. ir paliko galioti Apeliacinio...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
Neskundžiama nutartimi patvirtintas atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl M. Ivaškevičiaus romano „Žali“ (1)
Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (1)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
Išaugo šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis kariuomenėje
Auga šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis. Lyginant su 2016 m., 2018...
 
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (20)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sirijoje – raketų smūgis, JT ST atmetė Rusijos parengtą rezoliuciją (26)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...