Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Birželis 25 Šeštadienis
 

Egle Kusaitė: „Per apklausą su rusų saugumiečiais man leido vaistus“

2011-01-11 17:11 | Naujienos | Komentarų (56)

E.Kusaitė mano, kad yra du būdai, kaip įrodyti, jog jai buvo leidžiami vaistai: pirma, peržiūrėti Generalinės prokuratūros vaizdo įrašus - kas įeina į kabinetą jos apklausos metu, antra - atlikti jos plaukų ekspertizę (KK nuotr.)

Dar prieš keletą mėnesių „teroristė“ Eglė Kusaitė sėdėjo Lukiškių kalėjime, prokuroro Justo Lauciaus izoliuota tiek nuo šeimos narių, tiek nuo dvasiškių ir žmogaus teisių gynėjų. O šiandien ji – „Karšto komentaro“ redakcijoje atsakinėja į mūsų klausimus. Nenuostabu – juk „Karštas komentaras“ buvo tas laikraštis, kuris, nebijodamas galimų saugumo represijų, atskleidė nešvarius E.Kusaitės bylos užkulisius ir pačią bylos atsiradimo technologiją bei metodiką.

Su Egle Kusaite redakcijoje kalbėjomės ilgai. Vartėme šūsnis saugumo ir prokuratūros pažymų. Tačiau tuos įdomius dokumentus palikime kitam kartui, nes dabar yra proga užduoti keletą klausimų pačiai „teroristei“.

-Egle, tai kuo tave kaltina saugumas ir prokuratūra?

-Saugumas ir prokuratūra kaltina tuo, kad sudariau grupę teroro aktams vykdyti. Ir tai yra visiškai nelogiška, nes kaip aš galėjau grupę sudaryti per internetą? Aš su asmenimis, kurie byloje nurodomi kaip mano bendrininkai, kurie dėl nieko nekalti, kontaktavau tiktai internetu ir telefoninio ryšio pagalba. O mane kaltina, kad aš jau esu tokių gabumų, jog galėjau sukurti grupę, asmenų net nemačiusi, tai yra kitoje šalyje – toje šalyje niekada nesu buvusi. Ir jau tai, manau, parodo visą situacijos absurdiškumą.

-Tai ką tu, pasak mūsų saugumo ir prokuratūros, ten norėjai neva sprogdinti?

-Jie galvoja, kad aš be jokio vargo galėjau patekti į rusų karines bazes, į kurias patekti Kaukazo modžahedams niekada nepavykdavo. Tai yra tiems, kurie yra pilnai parengti, ištreniruoti ir t.t. Prokuroras Justas Laucius tvirtai įsitikinęs, kad aš be jokio vargo galėčiau ten patekti. Tai yra dar viena situacija, kuri kelia juoką.

-Tai esi kaltinama, kad esą norėjai sprogdinti rusų karines bazes?

-Taip.

-Bet iš pradžių lygtai buvo kalbama, kad esą norėjai sprogdinti civilius?

-Iš pradžių, kai mane suėmė, reikalavo prisipažinti, kad važiavau sprogdinti civilių. Ir aš neprisipažinau. Tuomet buvo grasinama, kad nukankins mano draugus – mano draugę Aišat Magmadovą, kuri yra man labai brangi, tai aš tokiu atveju viską prisiėmiau, nes žadėjo neliesti Aišat Magmadovos ir jos brolio. Jos brolis man pervedė 500 JAV dolerių – mano kelionei į Maskvą.

Saugumas ir prokuratūra norėjo juos padaryti mano bendrininkais, taip pat suimant, vėliau – kankinant.

Buvo sakoma labai atvirai: jeigu suims mano draugus, tai jie jokiu atveju negyvens, juos nukankins.

-Kodėl taip svarbu tie du tavo draugai? Koks čia ryšys?

-Aš bendravau su trimis Aišomis, iš kurių dvi buvo saugumietės – tai Aiša Batašjeva ir Aiša Koševaja, kurios tikroji pavardė yra Jelena Baltrušytė. Kadangi Aiša Koševaja, būdama saugumo agentė, mane nuolatos provokuodavo radikaliems pasisakymams – ji pati gyrėsi, kaip ji norėtų sprogdintis Maskvoje, tai jiems reikėjo kažkokio pakaitalo.

Sirin, saugumo darbuotoja, kuri mano byloje eina kaip operatyvinė darbuotoja, mane pastoviai įrašinėjo. Tuose pokalbiuose figūruoja Aišos vardas. Ir dabar visi Aišos Koševajos pasakyti žodžiai yra priskiriami Aišat Magmadovai.

-Tai tu tvirtini, kad šita byla buvo grynai padaryta?

-Taip. Absoliučiai padaryta. Remiantis tuo, kad aš turiu draugų Maskvoje. Tai dėl to jie tuos draugus ir „susėmė“. Tačiau kadangi jie prieš juos neturėjo įkalčių, tai jiems mane reikėjo paveikti vaistais, kad išgautų prisipažinimus ir tokiu būdu nuteisti draugus.

„Per apklausos vidurį atėjo moteris ir išsitraukė švirkštą“

-Gal galėtum plačiau papasakoti apie tuos vaistus? Prie kokių aplinkybių jie buvo leidžiami? Kada?

-Man vaistai buvo leidžiami prokuroro Justo Lauciaus kabinete. Tik tuo niekas netiki, nes visuomenė dar naiviai tiki prokuratūra ir teisėsauga, kurios pas mus, Lietuvoje, čia normalios nėra, ir aš nežinau, kaip visa tai įrodyti. Tačiau aš kovosiu, kad tai būtų įrodyta.

Prokuratūroje visur yra kameros. Ir turi būti tos dienos įrašai, kuomet moteris įeina į Justo Lauciaus kabinetą. Ir tai turi būti užfiksuota. Ji įėjo apklausos viduryje.

Aš galėčiau nupasakoti tos moters išvaizdą.

Kaip ji atrodė?

-Ji buvo baltai apsirengusi, tamsių plaukų, apie 40 metų amžiaus, vidutinio kūno sudėjimo, neaukšto ūgio.

Tai jinai įėjo į kabinetą ir…?

-Taip, jinai įėjo į kabinetą ir man suleido vaistus. Kaip ji išsitraukė švirkštą, aš nepamenu.

Kai pirmą kartą man leido vaistus, aš nežinojau, kad man leis vaistus – aš labai nustebau ir bandžiau priešintis. Tačiau aš nesu tokia stipri, kad galėčiau pasipriešinti žmonėms tuo metu, kurie buvo kabinete. Kiek aš atsimenu, kažkas mane ir palaikė. Moteris pasakė: „Duok ranką“, aš šūktelėjau ir kažkas man užėmė su ranka burną. Ir kai man suleido vaistus, jau po to visą mėnesį aš buvau kaip zombis.

Kai man suleido vaistus, pamenu, man buvo užėjęs toks kvailas linksmumas, geros savijautos antplūdis. Bet protas buvo prislopintas – galėjo daryti, ką nori. Patvirtinau viską, jo jiems reikėjo, nes aš negalėjau savęs kontroliuoti.

-Tai paėmė ranką, užspaudė burną ir suleido vaistus?

-Taip. Aš nežinau, ką man leido. Bet buvo labai įdomi savijauta, ir artimiesiems ateidavo labai keisti laiškai – tarsi diktantai. Artimieji tą gali patvirtinti. Ir visos kameros draugės matė, kokios aš buvau būsenos – kad aš jau ne be tas žmogus.

-O tu atsimeni, kokios spalvos buvo tas skystis, kuris tau buvo leidžiamas?

-Kiek pamenu, man leido dvejopus skysčius: vienas buvo šviesios spalvos, kaip permatomas, gelsvas, o kitas taip pat permatomas, bet labiau į rausvumą. Bet jis toks skaidrus (aš nežinau, kaip nupasakoti).

Man atmintis grįžo ne iš karto. Iš pradžių man atsigamindavo švirkšto vaizdas, bet aš neatsiminiau, kur man leido – ar kalėjime, ar prokuratūroje. Kad man buvo leisti vaistai, aš rašiau artimiesiems gegužės mėnesį – tie laiškai įdėti į bylą. Tik tada dar man atmintis nebuvo pilnai sugrįžusi. Atmintis man grįžo palaipsniui, ne iš karto.

-Taigi pirmą kartą tau paėmė ranką ir suleido vaistus? O kaip kitais kartais?

-Aš buvau apsvaiginta ir pati geranoriškai jau duodavau ranką – nereikėjo manęs nei laikyti, nei burnos užspausti reikėjo… Tik vieną kartą, atsimenu, priešinausi, tai bakstelėjo į raumenį – netgi per bliuską.

-Kokie simptomai buvo?

-Pirmą dieną, kai grįžau, tai buvau vadinamoje komoje – tiesiai miegoti ir nei vakarienė, nei kas nors dar rūpėjo. O kitą dieną, kai vežė pas rusus, kai primušė, tai buvo žiauru – kaulus laužė, suko, šaltis krėtė, bloga, silpna, prakaitas pylė… Net nemoku pasakyti – kaip per labai stiprų gripą. Tik kur kas baisiau.

Nekosėjai?

-Kosėti pradėjau kiek vėliau – gegužės mėnesį, kai advokatas pasikeitė. Tada užeidavo dusulys. Bet palaipsniui praėjo.

„Rusai sakė, kad aš kameroj nudvėsiu“

-O rusų apklausą atsimeni?

-Balandžio 7 dieną? Yra protokolas, kad pas Justą Laucių vyko apklausa ir dalyvavo trys rusai. Ir per tą apklausą yra išgautas prisipažinimas.

Kadangi aš labai priešinausi ir viską neigiau (prieš tai buvo devynios apklausos, kuriose aš neigiau savo kaltę), o balandį užprotokoluota – kad ėjo neigimas, o paskui aš labai keistomis aplinkybėmis prisipažinau – tarsi pati nutraukiau prokuroro kalbą ir išėjo prisipažinimas neva sava valia.

Tai čia taip įvyko tavo apklausoje dalyvaujant Rusijos FST pareigūnams?

-Taip. Būtent tą dieną, kai man leido vaistus. Nes kovą man vaistų neleido – aš tą tikrai atsimenu.

-Tai gal čia rusai tuos vaistus atvežė?

-Aš nežinau.

-Papasakok apie rusų apklausą, kuri, kaip esi pasakojusi, įvyko kitą dieną, t.y. balandžio 8 d.?

-Kitą dieną mane vežė tardyti rusams. Kur tiksliai buvau vežama, nežinau. Mane įsodino į konvojaus mašiną ir nuvežė man nežinoma kryptimi. Vežė kažkur apie pusvalandį. Įvažiavo į kažkokį kiemą pro vartus ir įvedė į neaukštą, man atrodo, dviejų aukštų baltą pastatą keturkampiu stogu.

Tame pastate nuvedė į „boksą“ – į „boksą“ kaip kambarį, ne kaip narvą. Šviesios sienos, gelsvas suolas, durys, pro kurias galima stebėti. Ir aš ten gal 15 minučių viena prabuvau. Tada įėjo kostiumuoti vyriškiai ir kreipėsi į mane rusiškai. Reikalavo prisipažinti, sakė, kad ne viską pasakiau, ką žinau apie Magmadovus – kad jie neva mane verbavo. Bet aš to nepatvirtinau ir nuo jų nusisukau. Tas mano išsišokimas juos labai sunervino – atseit, kas mes, o čia kažkokia merga mus ignoruoja. Ir tada jie pradėjo trankyti, nežiūrėdami į kur…

-Advokato tuo metu nebuvo?

-Ne.

-Buvai išvežta viena?

-Taip. Jie man sakė, kad tą pačią dieną kameroj nudvėsiu…Kalbėjo rusiškai. Sakė, kad susprogdins ir mano draugę, ir mane, ir tai įformins kaip pabėgimą iš kalėjimo…

Čia tiek, kiek aš atsimenu – nes balandį man leido vaistus pastoviai.

-O Lukiškėse irgi leido vaistus?

-Kad Lukiškėse – nepamenu. Tik Justo Lauciaus kabinete.

-Rusijos FST mūsų Generalinei prokuratūrai rašoma, kad būtų leidžiama su tavimi susitikti keturiems Rusijos FST pareigūnams. Tačiau Justo Lauciaus kabinete buvo tik trys. Tai kur dingo ketvirtas saugumietis?

-Justo Lauciaus kabinete (balandžio 7 d.) buvo trys, bet balandžio 8 d. buvo kiti pareigūnai. Vienas tas pats, kaip ir pas Laucių, man atrodo, ir kiti du nematyti. Manau, kad ten buvo ketvirtas, kuris buvo įrašytas.

-Rusijos FST operatyvinis darbuotojas?

-Taip. Ir vienas arba lietuvis, apsimetęs prie jų, arba atvykęs neoficialiai.

-Kaip tu pati vertini mūsų teisėsaugos bendradarbiavimą su Rusijos saugumu?

-Aš vertinu labai neigiamai, nes Rusija visų pirma yra neteisinė valstybė – tai yra pripažinta neoficialiai. O Lietuvai labai jau gražiai su jais bendradarbiauja… Ir kyla natūralus klausimas: kodėl? Kam visa tai naudinga? O naudinga tai, manau, mūsų VSD – jie užsiima neteisėta prekyba žmonėmis, užsiima nepilnamečių pardavinėjimu pedofilams – turiu konkrečių pavyzdžių, tai yra mano draugė Taita Saidulajeva, kuri, manau, buvo parduota į užsienį, kai jai buvo 16 metų, o pradėta pardavinėti nuo 14 metų. Taip pat jie bendradarbiauja su rusais, padeda jiems rankioti „teroristus“ – tikrąja to žodžio prasme „rankioti“. Nes paprastus žmonės jie padaro teroristais, o paprastas žmogus prieš sistemą nepakovos…

Justas Laucius man nuolat kartojo: jūs – viena grupuotė, jūs – viena grupuotė, aš visą laiką tą neigiau, o balandžio mėnesį to negalėjau paneigti – aš buvau apsvaiginta.

Aš manau, kad ši susidorojimo tiek su manimi, tiek su Magmadovais istorija privalo išeiti į viešumą ir mes privalome išeiti į laisvę.

Kalbėjosi Giedrė Gorienė

Komentarai

 

 

 
 1. taip ir nesupratote! kad valstybeje sukurtas( atnaujintas) scenarijus-maryte melnikaite.Šiaip ju daugybe prikurta,tik akilai nutylimos.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. As prokuraturos nepalaikau, bet kusaite tai ka as zinau, nenoreciau gyvent netoli jos. Manau asmenybe kelianti pavoju :)

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. apvarei monitorių ir negali atgramdyti ? nieko tokio-porą kart atkiši subinę Ramzanui Kafyrovui-nupirks naują.:)

  Thumb up 72 Thumb down 0

 4. Va tik vieno nesuprantu kas cia daros ??? Duokyt man ta mergina tuos tardytojus 3 parom .. Butu gerai kad nakti buciau nemiegojes jie man viska parasytu kaip ten buvo kas ka sprogdint zadejo kas meluoja viska parasytu

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Vėl tie patys mulkiai,kur vasarą Marių šmeižė,šiandien ant Kusaitės varo.Įdomu,kaip ta jų profesija tarp jų vadinasi? Kaip liaudyje,tai žinau.Ir Jūs žinot.Todėl nerašau.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. NUO 13-14 METŲ PRADĖJO VARTOTI NARKOTIKUS ( OJ , ATSIPRAŠAU , DAVĖ JAI NEŽINANT) ,- IR TAIP NUO 14 METŲ IKI DABAR. Apsinarkotinusi gyveno Vokietijoje apie 2 metus ( kol teta su motina neištraukė) , apsinarkotinusi gyveno grįžus į Klaipėdą ( nesurado motinos namų , todėl gyveno pas draugus/priešus)) , o kai suėmė , neleidę Lietuvai Kusaitės asmenyje įlįst į tarptautinį skandalą ,- tai NE ČEČĖNAI TERORISTAI ( JIE IR NĖRA TERORISTAI , JIE TOKIU BŪDU KOVOJA UŽ NEPRIKLAUSOMYBĘ ) , BET RĖKT , kad Lietuva teroristai ,- ATSIPRAŠAU , BRANGIEJI , ,,,, SKAITYKITE KAVKAZCENTR—–TEN MŪSŲ EGLUTĖ- kovotoja už musulmonus , o visa Lietuva – NEVERNYJE. Ta mergaitė/moteris nėra tokia nekalta , neveltui ji rėkia per tel. – jie tokie ir anokie, jie užsidirbo milijonus…..JI IKI ŠIOL – MIRUSIO KOVOTOJO ŽMONA , KURI PRIVALO ATKERŠYT UŽ VYRĄ,- SKAITYKIT kavkazcenter,- nieko neišsigalvoju.

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • čiulpk tu bybį kacapiška lerva,mes ir be tavo nuorodų viską žinom.Tokius pederastus kaip tu Ramzikui Kafyrovui į šikną -ir vieną uždusyt,kitam subinę išdraskyt.Vun nashui lubiankon.

   Thumb up 72 Thumb down 0

 7. taip ir daro savizudzius..panasu skaiciau interviu tik veiksmas vyko irake, o vietoj fst buvo britai..

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Figūrą formuojantys apatiniai: kokius rinktis?
Kaip išsirinkti geriausią mobilų kondicionierių?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Ar biuro priemonių kokybė kinta? 
Darbas biure yra neatsiejamas nuo tam tikrų priemonių, kurios gali garantuoti, kad pavyks...

Naujausia žaidimų įranga dar geresniems pojūčiams 
Jeigu mėgstate kompiuterinius žaidimus ir norite atrasti juose dar geresnes patirtis, išbandyti daugiau,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (10)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras