Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Gruodis 4 Penktadienis
 

Dvylika saugumo pažymų: paviešinti ar pamiršti?

2010-09-07 13:53 | Politikų tribūna | Komentarų (52)

Seimo narys K.Masiulis mano, jog 12 VSD pažymų yra per daug svarbios, kad būtų pamirštos (Seimo archyvo nuotr.)

Prof. Kęstutis Masiulis

Dvylika Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų, pateiktų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK), sukėlė diskusiją: skelbti ar ne?

Įsigilinęs į slaptųjų pažymų turinį galiu atsakingai teigti, kad galima svarstyti, ar tęsti dar praeitoje kadencijoje pradėtą Seimo tyrimą, ar tiesiog paviešinti dokumentus visuomenei. Tačiau pamiršti ir padėti į stalčių, kaip siūlo kai kurie politikai, būtų neatsakinga ir tikrai nepasitarnautų stiprinant demokratiją Lietuvoje.

Pažymos per daug svarbios, kad būtų pamirštos

Saugumo pažymose minimos politikų ir kitų svarbių asmenų pavardės, atskleidžiami valstybės užvaldymo mechanizmai, valstybės institucijose priimamų sprendimų įtakojimo būdai ir kiti nedemokratiški bei neskaidrūs dalykai. Tokie socialdemokratų valdymo laikais vykę procesai turi būti ištirti ir išanalizuoti pirmiausia tam, kad ateityje daugiau tai nesikartotų. Todėl pasiūliau Seimo komitete atnaujinti tyrimą ir atsakyti į visus klausimus, kurie liko neatsakyti anksčiau. Tai susiję su politinės korupcijos tema, kas, kodėl ir kokių tikslų siekdamas darė neleistiną poveikį valstybės pareigūnams. Be to, praeitoje kadencijoje vykdyto tyrimo pasekmė buvo ta, kad iš VSD buvo atleisti du aukštas pareigas ėję darbuotojai. Ar toks poelgis buvo teisingas?

Turiu pripažinti, kad viešumoje girdisi svarių argumentų, jog tyrimo atnaujinti neverta. O ir aš prie jų galėčiau pridėti savų abejonių dėl tikėtino tokio tyrimo nerezultatyvumo. Dabartinis Seimas yra labai margas, o opozicija turi beveik tiek pat balsų, kiek ir valdančioji koalicija. Todėl atnaujintas tyrimas Seimo komitete gali būti sužlugdytas arba paverstas farsu. Ypač dėl to, kad, greičiausiai, atsiras Seimo narių, kurie bus suinteresuoti, kad slaptųjų pažymų turinys būtų pamirštas, o Seimas – įklampintas į partines rietenas, bet ne į atsakingą bešališką tyrimą. Kad dabartiniame Seime gali žlugti ar užsitęsti įvairios teisingos ir moralinį Seimo apsišvarinimą galinčios užtikrinti iniciatyvos, visuomenė jau galėjo įsitikinti iš to, kaip Seimui sekėsi svarstyti savų „prasižengėlių“ atvejus.

Prieš porą metų Seimas savo tyrimu įsikišo į neįgalios VSD veiklą. Tačiau dabar aplinkybės pasikeitusios iš esmės. Saugumo departamente matyti geri poslinkiai ir pertvarkos, ir tai sieju su naujo vadovo atėjimu į instituciją. Šie pasikeitimai teikia vilties, kad ir be politikų įsikišimo VSD atsinaujins ir išsivalys. Tačiau kontroliuoti tokį išsivalymą turime kuo įdėmiausiai.

Visuomenės interesas yra žinoti

Visa tai pasvėrus aiškėja, kad kitas geras problemos sprendimo būdas yra slaptųjų pažymų paviešinimas. Taip išvengtume interpretacijų žiniasklaidoje, neaiškumų, ir gyventojai patys galėtų spręsti, kas yra kas.

Ne visi politikai ir visuomenės veikėjai yra linkę pritarti paviešinimui. Yra sakančių, kad pažymose nėra nieko įdomaus ir jos pasenusios. Jeigu iš tiesų pažymos senos ir neįdomios, tai leiskime pačiai visuomenei ir kiekvienam žmogui tai nuspręsti. Kam gali pakenkti esą pasenusios ir neįdomios informacijos paviešinimas? Tačiau kas vienam atrodo neįdomu, kitam gali kaip tik sukelti svarių minčių. Kai aš perskaičiau pažymose pateiktą analitinę medžiagą, apmąsčiau ją ir minimas asmenų pavardes, visa tai man nė kiek nepasirodė pasenę, nes minėti asmenys niekur nedingo ir aktyviai veikia visuomeniniame gyvenime, o analitinė informacija labai jau iškalbinga ir verta ne tik istorikų dėmesio.

Kitas argumentas prieš paviešinimą – esą viešumas gali susilpninti VSD. Tačiau Lietuvos valstybės ir tautos interesas yra turėti patikimą ir gerai dirbančią saugumo tarnybą. Ir jei ji dirba blogai, reikia apie tai kalbėti tam, kad išnagrinėtume klaidas ir jos taptų pamoka. Viską nuslėpus būtų kaip tik atvirkščiai: būtų sudarytos sąlygos tęsti prastą praktiką. Ir tik tiesos triumfas gali apvalyti.

Taigi esu tvirtai įsitikinęs, kad pamiršti slaptąsias pažymas būtų pats blogiausias sprendimas Lietuvos valstybei. Visuomenė nesuprastų tokio sprendimo. Todėl paslapties išlaikymo šalininkų klausiu: kokią ir kieno paslaptį norite išsaugoti? Korumpuotų žmonių, kurie neteisėtai darė įtaką valstybės valdymui ir dalyvavo atvirai korupciniuose sandėriuose? Ar tikrai taip yra grindžiamas kelias į teisingesnę ir geresnę Lietuvą?

Prof. Kęstutis Masiulis yra Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas.

2010-09-07

Komentarai

 

 

 
 1. ne pensininkė, o motina, auginanti vaikus, todėl kreipiuosi į p. Masiulį ir kitus Konservatorių frakcijos narius – labai prašau, kovoti dėl Kedžio dukrelės su tokiu pačiu užsidegimu, kaip kad kovojate dėl 12 pažymų paviešinimo, ir pamatysite, kaip Lietuvoje daug kas pasikeis. Nes už kedžio nužudymo ir pedofilijos bylos slypi ta pati jėga, kuri 4 metus buvo slepiama tose 12 pažymų.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Pilnai pritariu, Lietuvos valdzia uzurpavo iskrypeliai ir banditai. Kodel pasodino i kalejima Daktarusm Tulpinius, Smikinius ir kitus gatves vaikus. Del to, kad gatves vaikai atliko savo darba. Kai dabartiniai ,,politikai,, buvo ubagai tai reikejo pinigu tai gatves vaikai jiems nese o kai pajuto nusikalteliai sededami valdzioje ES pinigus ir pradejo vogti is Valstybes, gatves vaikus susodino, kad nemaisytu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. FROPESORIUS MASIULIS užmiršo pasakyti,kad norint gauti tas 12 pažymų tereikėjo apiforminti popierius,vadinamus įstatymu.Matote kiek laiko truko šita "pasaulinio masto " operacija-apie 4 metus.Išvada tokia,kad šitoks Seimas Lietuvai nereikalingas,-jį reikia išvaikyti ir sukurti darbingą Seimą su griežtomis darbo taisyklėmis.Dabartinis Seimas prilygsta SSSR Aukščiausiajai tarybai,kai kompartijos paruoštus "įstatymus" reikėdavo priimti balsuojant beraščiams "deputatams".Dabar "įstatymus" ruošia mafija,o balsuoja įvairaus plauko išsigimėliai:baukutės,volinskai ar antukai….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. PONUI K.MASIULIUI-JUS KOVOTOJAS UZ LIETUVOS ATEITI.JEI NEPAVIESINSITE -TOLIAU BUS DERGIAMA LIETUVOS ZMONIU ATEITIS.KOVOKITE UZ SVARIA IR TEISINGA LIETUVA.VISAS JUODASIAS DEMES ISKELKITE I PAVIRSIU , JEI NORITE < KAD LIETUVA APSIVALYTU IR PRADETU TIKETI NORS SEIMU.SEKMES JUMS.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Bet dėl to esi tu pats kaltas. Tu vienas iš tų 90 proc. Lietuvos žmonių, kurie dejuoja, kad išvogtas Lietuvos turtas, kad dėl to nėra pinigų pensijoms, motinystės išmokoms, kad pažeidžiamos jų teisės, bet kai ateiti į mitingą ir iškelti reikalavimus, tai jų nėra. Na pagalvok, kaip iš tokių galima nesijuokti. Argi jie ne runkeliai? Jeigu mažiau rašinėtumėt komentarus, o daugiau veiktumėt, argi iš jūsų kas juoktųsi ir jus durnintų? Jeigu jūsų susirinktų ne 5, bet 300 000?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Pamatysit – NIEKAS NIEKO NEVIEŠINS. Manau, kad kalbama apie tas pažymas tik tam, kad pasirodyt – kokie mes sąžiningi, kokie kovotojai už TIESĄ, rinkit mus per savivaldybių rinkimus. Tačiau jiems pasibaigus, kai ateis laikas iš tikrųjų paviešinti bus mirtina TYLA, nes kas apie save ką nors viešins. Tiesą pasakius aš nesuprantu, kam apie tai DISKUTUOTI SU EILINIAIS ŽMONĖMIS, kurie nežino ir nesupranta, kas ten per informacija,….jei jau nusprendėt VIEŠINTI, TAI IR VIEŠINKIT, jei ne, tai TYLĖKIT, kam čia svarstyti, galvoti, o iš tiesų, manau, paprasčiausiai kažką ŠANTAŽUOTI.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Pribrende lietuviskos politikos puliniai dreba nes jaucia kad tuo tryks lauk. Lietuva valosi po truputi…
  viesinti tuos dokumentus ir kuo greiciau. tai bus juodu ant balto parasyta, apie ka jau visi zino ir kalba. ir galbut tai bus dokumentai, kuriais remiantis, kazka bus galima bausti.
  Beje, galbut tokiais atvejais gali spresti pati tauta? galima butu surengti referenduma ar pan.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. niekas šitoje supuvusioje valstybėje su tokiu skaičiumi korumpuotų,apsimelavusių valdininkų nepasikeis.Nebetikiu niekuo.Žurnalistai kiek jau faktų yra paviešinę,o kas iš to?
  jie ir toliau sėdi,vieni kitus keičia.Valantinas akivaizdžiausias pavyzdis.Apsimelavę Petrauskas su Kliunka,o juos ką patrauks atsakomybėn?ne ir dar kartą ne,nes jie nemeluoja jie klysta.Šlykštu.Mes itk ir galim,kad komentarus parašinėti,mitinguose pastovėti,bet jie tik šaiposi iš mūsų ir tiek.Vadina runkeliais.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Jeigu nieko neduos, neviešinkim. O dar geriau permalkim popieriaus fabrike, kaip pokarinius KGB archyvus. Tegul niekas nedrumsčia per neleistiną poveikį užvaldžiusių valstybę ramybės.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. jei valstybe yra uzvaldyta tai kol nepaviesinsim tu pazymu, busim visokiu VST, dujotekanu, draugystes viesbuciu ikaitais, nepasitikinciais jokiomis teisinemis organizacijomis (o juk teise ir teisingumas yra valstybes pagrindas!?) ir begs visi is nepatikimos valstybes, o silpnesni gala sau pasidarys.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Draugas Stalinas galvojo,kad Sovietų Sojuzą gali valdyti tik iškrypę popai,ar jų vaikai.Lietuvoje šiek tiek kitaip,visur viską valdo fizikos mokytojai,-Kubiliaus bendramoksliai.Kai kurie,kaip šitas nusipirkę profesorių vardus ir mokslų daktarų laipsnius.Visi puikūs aferistai.Ko dar reikia???Kontora dirba.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. kas paviešinti tas paslaptis, kai tik 0,01% valdančiųjų yra nesusipurvinę?!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. Cia laiku tas pazymas traukia, tuoj sast ir kokia elektrine pastatys kol pazymas skaitysim, zek jau tada ir pazymos nebus tokios baisios, na o kai jau imsimes elektrines tai jau bus paruostas kitas aferizmo pasaulyje precedento neturintis projektas….Nes matai zmogau, kol susigaudai kas vyksta!!??? tave dar keliom sudu kruvom apdeda…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. O tie aiškūs argumentai yra, kad Seimas margas. Bet Seimas visada margas. Todėl nesijaudindami laukim laiko, kada Seimas nebus margas, kada sueis senaties terminas. Pažymose pateikti faktai apie valdžios pareigūnų korupcija. Už korupciją numatyta baudžiamoji atsakomybė. Tai reiškia, kad margas Seimas yra kliūtis įstatymų nustatyta tvarka tirti nusikalstamas veikas. Pagaliau išsiaiškinome. Argumentai tikrai aiškūs.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. Mano nuomone, tos pažymos dabar yra visuomenės dėmesio atitraukimas nuo naujų aferų: AE statybos, "Visuomis" ir kt.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. Man nusispjaut, ką darys su pažymomis, vistiek niekas nuo to valstybėje nepasikeis. Žurnalistai yra tiek faktų priviešinę, bet visiems vienodai.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. Valstybes paslaptis isvogti milijardai, zudomi zmones, keliamos orgijos su kudykiais ir vaikais tai Lietuvos Valstybes paslaptis.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. jei seimas nubalsuos, kad neviesinti, manau, kad jos vis tiek vienu ar kitu budu nutekes ir bus paskelbtos virtualioje erdveje

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. manu Masiulis labai aiskiai argumentavo, kodel tolimesnis tyrimas dabar nera galimas. Ateis laikas ir tyrimui, nesijaudinkit!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. Visuomenė paplepės komentaruose ir nutils, argi pirmas kartas? Juk kirkiliniai aiškiai pasakė, kad jei bus tiriami jų "paišdykavimai", bus tiriami ir konservatorių, tokie kaip "mailiaus" byla. O kas gi šito nori? Todėl geriau "būkim atlaidūs, kolegos deputatai, ir netirkim vieni kitų, juk visi iš to paties lovio maitinamės".

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. Gražu žiūrėt, kaip diplomatiškai Masiulis siūlo toliau Seime netirt pažymose esančių faktų. Palikim kaip yra, korumpuoti ir valstybę per neleistiną poveikį užvaldę toliau tegul lieka valdžioje ir viskas tegul lieka kaip buvo, jokių oficialių vertinimų, jokių sankcijų ir nuobaudų. Visuomenė? O ką visuomenė? Paplepės komentaruose ir nutils.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. Vien tai, kad Kirkilas ir į jį panašūs ieško pseudoargumentų prieš pažymų paviešinimą, liudija, kad ten yra ką slėpti. Mūsų valstybėje paslapčių vis daugėja ir daugėja. O visokie kūriai teigia, jog gyvename teisinėje valstybėje. Kol nebus maksimalaus viešumo, tol apie teisinę valstybę tik svajosime.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. prisimenu kai stume Mazeikiu nafta Wiljamsui tai irgi skelbe kad labai slapta medziaga ,saugumas ir viskas uzslaptinta ir skelbt negalima,o tas Wiliamsas pasirodo firmele bananu salu su 5000 $istatiniu kapitalu

  Thumb up 0 Thumb down 0 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
PSO atstovė: tarptautinė žiniasklaida neteisingai suprato audinių keliamą grėsmę COVID-19 plitimui 1
Žmogaus teisės – vyrų reikalas? 1
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Pastiprinimas medikams: 15 tonų dezinfekcinio skysčio neatlygintinai keliauja į 15 Lietuvos ligoninių (1)
Pasvalio biodegalų gamybos bendrovė „Kurana“ 15 šalies ligoninių dovanoja 15 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio,...

Plaukų kaukėms sudarant daugiatūkstantinį pasirinkimą, svarbu žinoti, į ką atkreipti dėmesį 
Kad plaukų kaukės yra viena svarbiausių priemonių, kurią verta naudoti, norint turėti sveikus...

Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...