Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Lapkritis 14 Ketvirtadienis
 

Derliaus džiaugsmą temdo biurokratijos, mokesčių ir kainų chaoso debesys

2015-11-11 15:49 | Žemės ūkis | Komentarų

Derliaus šventėje. R.Balsio nuotr.

Gedimino prospekte, Vilniuje rugsėjo 18-20 dienomis, šurmuliavo respublikinė šventė „Derlius 2015“ ir „Tautų mugė“. Tai gražia tradicija tapęs jungtinis renginys, papildantis vienas kitą, kur veiklos sau randa ne tik mūsų žemės ūkio darbuotojai, prekiaujantys savo produkcija, amatininkai, bet ir renginio lankytojai.

„Derliaus“ šventėje apsilankiusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir gausus ją lydinčiųjų būrys šventės dalyviams ir svečiams palinkėjo malonių akimirkų.

„Didžiuojuosi, kad Jūsų darbščios rankos, mieli žemdirbiai, ne tik duoną augina. Jau tapo tradicija, kad šios šventės organizatoriai ir rėmėjai, tarp kurių visuomet esame ir mes, Žemės ūkio ministerija, šią dieną pagerbia ne tik žemdirbius, bet ir liaudies meistrus, menininkus, kaimo bendruomenes ir kitus kaimo šviesuolius, puoselėjančius tautinį paveldą. Norint rudenį nuimti gausų derlių ir sukaupti pilnus gėrybių aruodus, reikia ir profesinių žinių, ir patirties, ir didelės atsakomybės, žinoma, meilės“, – šventės atidaryme kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Renginys „Derlius 2015“ buvo skirtas Etnografinių regionų metams paminėti. Renginio svečiai lankėsi specialiuose kiemeliuose, kuriuose puikavosi atskirų rajonų savivaldybės. „Derliaus 2015“ renginio tikslas padėkoti žemdirbiui už jo nelengvą darbą.

Kaip matė mūsų žemdirbį Maironis?

Mūsų istorija ir kultūros vystymasis tampriai susietas su žeme ir čia triūsiančiais žmonėmis. Žemdirbys negali nebūti darbštus – jokia tinginystė neįmanoma, kai už kelių dienų ar savaitės apsileidimą po pusmečio gali tekti sumokėti bado mirties kainą. Žemdirbys negali nebūti religingas – jo derlius priklauso nuo dievų, todėl kiekviena derliaus ar sėjos šventė yra religinio pobūdžio ir visas žemdirbio kalendorius yra religinis. Tad tikrai turime konstatuoti – lietuvis žemdirbys visada privalėjo būti doras, darbštus, religingas. Taip matė mūsų žemdirbį didis tautos poetas Maironis.

Kalbant apie lietuvius, pirmiausia prisimintina, kad mūsų tauta, kalba, pagrindiniai ritualai, nors ir labai archajiški, susiformavo ar veikiau iš bendro baltų masyvo išsiskyrė maždaug apie 500 m. po Kr., tautų kraustymosi Europoje pabaigoje, ir galima nutuokti, kad vienas baigiamųjų lietuvių formavimosi etapų ir buvo įvykiai, inspiruoti būtent šio tautų maišymosi etapo pabaigoje.

Tradiciją perėmė ir modifikavo valstiečių luomas. Kai ką jie turėjo perimti iš senosios oficialiosios religijos, tačiau tikrai ne jos visumą. Tradicija įgavo naują pavidalą ir reiškėsi jau kitokiais būdais. Kultas buvo nutrauktas, vietiniai aukojimai prie akmenų, medžių kurį laiką tebebuvo atliekami, bet greitai iš jų liko tik ritualai, galiausiai apeigos, o dar vėliau – susiliejo su krikščioniškomis šventėmis, kurios atėjo iki mūsų dienų.

Tad tokių tradicijų palaikymas yra reikalingas mūsų žmogui. Jis geriau pažįsta aplinką, kaimo žmogų ir jo darbą, o Vilniaus svečiai ir gyventojai turėjo galimybę paragauti geriausių rudens gėrybių, pasikalbėti su žemdirbiu apie jo darbus ir godas.

Problema – biurokratai ir smaugiantys mokesčiai

Pakalbinome ir mes išsidėsčiusius savo produkciją prekystaliuose smulkiuosius žemės ūkio produkcijos perdirbėjus. Pirmas, dar vasaros „kvapu“ dvelkiantis, gaiviųjų gėrimų prekiautojas vilnietis Vaidas: „Nesu naujokas lauko prekyboje, prekiauju šalta kava ir gaiviaisiais gėrimais iš populiarėjančio ir beveik tampančiu visų kurortų įprastu prekybos tašku, miniveno automobilio. Šiam verslui įstatymas kaip ir nekliudo, yra pakankamai gerai sureguliuotas prekiauti tokiais gaminiais. Čia labai daug kas priklauso nuo vietos, o gauti gerą vietą yra labai sunku. Sakyčiau, didesnė problema yra savivaldybėje, o jei dar tiksliau, jos biurokratiniame aparate ir pačiuose renginio organizatoriuose. Jie sudaro didesnį erzelį, nei galiojantys įstatymai“.

Visas Gedimino prospektas pakvipęs šviežios žuvies gardžiu dūmu. Vasaros sezono pabaiga ir derliaus šventė atviliojo Šventosios šviežios žuvies prekybininkus į sostinę pasireklamuoti ir tūlam pirkėjui pranešti, kad pajūrį aplankyti galima rudens bei žiemos laiku ir čia rasti šviežios ką tik išrūkytos žuvies.

„Apie žuvį galima kalbėti daug ir ilgai, pasakysiu tik tiek, kad tai sveikas ir žmogui reikalingas maisto produktas“, – su šypsena teigia, Šventosios žuvies prekiautoja Giedrė.

„Paskutiniu metu, po euro įvedimo, pabrango žaliava, kurią iš jūros pargabena žvejai. Perkame ją, nieko nelieka daryti, skrodžiame, ruošiame rūkymui. Patys ją rūkome ir parduodame vartotojui. Kol kas dar nesiskundė nė vienas pirkėjas. Ir šiandien čia, sostinės centrinėje gatvėje, rūkysime žuvį – turime atsivežę rūkyklą.

Mano manymu, mokesčiai smulkiam ir vidutiniam verslui galėtų būti diferencijuoti. Kaip tam žmogui pagelbėti, kad stotųsi ant kojų?

Reikia pripažinti, kad šis verslas tikrai yra sezoninis ir labai daug priklauso nuo mūsų kaprizingos vasaros. Tai nėra kokia tai naujovė, mes prašome mokesčių atidėjimo, tarkime, pirmaisiais metais minimalūs mokesčiai, antrais, trečiais – didėja.

Pradžioje reikalingos pakankamai ne menkos investicijos. Bankams mes esame visiškai neįdomūs. Su tokiais kaip mes net nekalba, arba sąlygas pasiūlo tokias, kad pradedi galvoti, gal paprasčiau užsiregistruoti į darbo biržą, gauti socialines išmokas ir galva neskauda, o pasitaikius progai emigruoti.

Tai – netoliaregiškas valstybės požiūris į verslą“, – sako šventojiškis Marijus.

„Nuo pirmų dienų esame apmokestinami pilna mokesčių našta, o šiame etape mums reikalingos apyvartinės lėšos ir žaliavos įsigijimui, ir įrangai, ir transporto papildomos išlaidos, o kur dar kainų svyravimai.

Kita didžiulė bėda – tai perdėtas valstybinių institucijų biurokratizmas, kuris čia visai nereikalingas. Man reikalingas patarimas, o ne pastovūs grasinimai dėl nebūtų dalykų.

Norėdami pradėti verslą Šventojoje, 2014 metų žiemos pradžioje padavėme tvarkyti dokumentus ne tik Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, bet ir kitoms institucijoms, o galiausiai baigėme derinimo, registravimo, leidimų ir kitų dokumentų tvarkymą tik 2015 metų birželio gale. Ar tai protinga? Kiek praradome laiko ir pinigų?“ – retoriniu klausimu užbaigia mūsų pokalbį Marijus.

Pienų ūkių galėtų būti ir daugiau, bet…

Negalima nepastebėti ir pieno produktų gausumo ir įvairovės, nors pieno „karas“, atrodo, dar neišsikvėpęs: sūrių – kokių tik nori, sūrio ir varškės gaminiai su razinomis, kmynais, pipirais, akys raibsta. Praeiti pro šalį neįmanoma.

„Norint pagaminti tokį sūrį, reikalingas nuoširdus darbas, gerai prižiūrėti savo gyvulius, dirbti su galva, o ne lakstyti po Briuselius. Reikia manyti, kad tokie žmonės labai gerai gyvena, nes nedaugelis gali sau leisti tokias „ekskursijas“, vien tik dėl to, kad pastovėti prie didelio pastato ir, grįžus namo, muštis į krūtinę, tvirtinant, kad buvo pasiekti pergalingi rezultatai. Taip ir norisi paklausti, o kur tie rezultatai?“- emocingai diskutavo savo ūkio savininkę Alvyda.

„Mes nesame didelis ūkis, negaminame didelių kiekių pienelio, su juo daug sunkiau. Dirbame stropiai, su meile savo darbui, pasveriame kiekvieną savo žingsnį, planuodami, kokia produkcija yra paklausiausia, kad galėtume išgyventi ir dar turėti pelno šioje rinkoje.

Didieji prekybininkai mums, mažiesiems gamintojams, kelia nerealius reikalavimus, sąlygas ir terminus, taikydami drakoniškas sankcijas. Dėl šios priežasties mūsų produkcijos nėra didžiuosiuose prekybos tinkluose. Dirbame su privačiomis mažomis parduotuvėmis, turime savo ūkininkų parduotuvėlę Biržų rajone, daug dėmesio skiriame smulkiesiems užsakovams, kurie užsisako mūsų sūrių.

Netingime apsilankyti ir kituose mūsų respublikos miestuose ir miesteliuose, ypač kur vyksta įvairiausios šventės. Čia surandame naujų užsakovų, o kad mūsų produkcija sveika ir skani, galite matyti, kiek yra lankytojų prie mūsų prekystalio, na, ir aš pati, ar nesveikai atrodau.

Mūsų gaminamas sūris tikrai yra kaloringas, riebus ir sveikas mūsų organizmui.

Žinau ne vieną ūkininką, kuris imtųsi šitokios veiklos, bet bijo didelių ir drastiškų mokesčių. Reikia sutikti, mokesčius reikia mažinti, nes jie tikrai yra per dideli. Čia sumažinus gi tie pinigėliai parbėgs kitu pavidalu“, – tvirtina Alvydos kolegė.

„Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimai reikalingi, čia neginčysiu, priklauso: vandens, kraujo, pienelio tyrimai būtini, kokybė nuo to gerėja, nors dar negirdėjau, kad nuo mūsų gaminamos produkcijos kas tai būtų susirgęs. Didesnė bėda, sakyčiau, yra gamybininkai, kurie superka iš mūsų žaliavą, moka mažus centukus, o parduodami prekybiniams centrams pasiima didžiulius pelnus. Tai protu sunkiai suvokiame.

Pateiksiu pavydį palyginimui: kad pagaminčiau vieną sūrį, supilu tris, keturis litrus pieno. Jo supirkimo kaina 0,12 EU/l. Pagamintą sūrį parduodu už 3-3,5 EU. Štai tokia matematika.

Tada kyla natūralus klausimas, kurį norisi užduoti tiek Žemės ūkio ministerijai, tiek mūsų Vyriausybei: kodėl niekaip negalime sustyguoti jau kelintus metus žemės ūkyje vyraujančio chaoso, kuris veda į šios šakos visišką sunaikinimą?“ – retoriniu klausimu baigia mūsų pokalbį Biržų rajono ūkininkė Alvyda.

Kam reikalingi Žemės ūkio rūmai?

Tokias nuotaikas dėstė ne tik sutikę pasikalbėti „Derliaus“ šventėje dalyvaujantys ūkininkai, bet drastiškesnes mintis išsakę ir nepanorę pasiskelbti dalyviai, su kurių mintimis nesutikti negalima.

Daugeliui užkliuvo „šventės“ kaina. „Jei jau kviečiamas esu į tokią „Derliaus šventę“ pasigirti savo darbo rezultatais, kodėl turiu mokėti už vietą?“ – klausia Kazlų rūdos ūkininkas. – „Skaitau Žemės Ūkio Rūmų (ŽŪR) tinklalapyje – informacija norintiems prekiauti šventės “Derlius 2015” metu Vilniuje (Gedimino prospekte, nuo Vasario 16-osios iki J.T.Vaižganto g.) šeštadienį ir sekmadienį, kviečiame registruotis tel. 8 610 64149 – Renata Baltrušienė. Prekybinio ploto 3 m x 3 m kaina – 70 Eur (su PVM). Kas tai? Įteisintas reketas? Ar giminės „versliukas“ po rūmų vėliava? Pagaliau, kam jie yra reikalingi?“

Pasidomėjus tokiais žemės ūkio darbuotojų ir amatininkų teiginiais, norisi organizatorių paklausti: kiek buvo gauta valstybinių lėšų šio renginio vykdymui ir kaip jos buvo panaudotos?

ŽŪR ir jos vadovai jau ne kartą yra papuolę į Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės akiratį, kurios išvadose galime įžvelgti jų veikloje buvus galimai piktybiškų veiksmų – nes didžiąją dalį valstybės biudžeto lėšų (iki 80 proc.) rūmų administracija panaudoja darbo užmokesčiui ir Sodros įmokoms. Auditoriai yra nustatę, kad lėšas įstatymų nustatyta tvarka LR Seimas, LR Vyriausybė ir LR Žemės ūkio ministerija, po kurios sparnu šildosi šie rūmai, skiria žemdirbių savivaldos institucijų funkcionavimui, o ne funkcionierių darbo užmokesčiui. Todėl konstatuotina, kad ir šios gautos lėšos gali būti panaudotos ne pagal paskirtį.

Tikimės, kad valstybinės kontrolės institucijos išsiaiškins, o mes pasistengsime apie tai informuoti mūsų žemės darbuotojus, kurių triūsas yra gerbtinas, prieš kurį kiekvienas nusikeliame skrybėlę, kad esame sotūs ir ant mūsų stalo netrūksta gėrybių.

Rimas Špėlis

Komentarai

 

 

 


 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (6)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...