Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Spalis 28 Ketvirtadienis
 

Dėl vadinamojo J. Melamedo sąrašo

2018-01-11 10:40 | Naujienos | Komentarų (32)

Genocido centro istorikai ištyrė 1999 m. Izraelio leidinyje paskelbtą vadinamąjį J.Melamedo sąrašą

Dr. Arūnas Bubnys, Dr. Alfredas Rukšėnas

Izraelio leidinyje Lithuania: Crime and Punishment 1999, January, Nr. 6 pateikta beveik 5000 lietuvių, kaltinamų dalyvavus Holokauste, pavardžių. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau LGGRTC) istorikų darbo grupės nariams, laikotarpiu nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. iki 2012 m. liepos 1 d. atlikus tyrimą ir patikslinus pavardes bei vardus, tariamų lietuvių žudikų liko 4 233 asmenys. Pavardžių skaičius sumažėjo dėl pasikartojančių pavardžių, kadangi daug policijos batalionuose tarnavusių asmenų pakartotinai buvo įtraukti ir į kai kurių apskričių Holokausto vykdytojų sąrašus.

Remiantis archyviniais, kitais duomenimis, nustatyta, kad iš Izraelio leidinyje minimų 4233 asmenų žydų genocide dalyvavo 1 070 leidinyje išvardinti asmenys (apie 25,28 proc.).

Pagal jų santykį su žydų genocidu šiuos asmenis sąlygiškai suskirstėme į tiesioginius ir netiesioginius dalyvius. Nustatyta, kad iš jų 534 asmenys tiesiogiai dalyvavo žydų žudynėse (juos šaudė), 536 asmenys su žydų žudynėmis susiję netiesiogiai (didesniu ar mažesniu mastu prisidėjo prie žudymo akcijų parengiamųjų darbų, saugojo suimtuosius ar egzekucijų vietas, realizavo nužudytų žydų turtą ir pan.). Tokiu suskirstymu nenorima pasakyti, kad tas, kuris netiesiogiai dalyvavo, negalėjo dalyvauti ir tiesiogiai.

Kyla klausimas: kas gi buvo kiti 3 163 asmenys, apie kurių dalyvavimą žydų genocide duomenų nerasta? Būtų galima atsakyti, kad kiti 3 163 sąrašuose išvardinti asmenys vokiečių okupacijos laikotarpiu buvo lietuvių valdžios įstaigų pareigūnai, lietuvių savisaugos dalinių, pagalbinės policijos būrių nariai. Daryti prielaidą, kad minėti asmenys galėjo būti Holokausto vykdytojais, galima tik dėl to, kad minėtos lietuviškos struktūros nacių režimo valdymo laikotarpiu buvo įtrauktos į žydų genocido vykdymą. Konkrečių duomenų, kad jie patys atliko genocido vykdytojų funkcijas, nėra.

Aukščiau pateiktų rezultatų negalima laikyti galutiniais dėl šių aplinkybių. Pirmiausia taip yra dėl to, kad minėtame Izraelio leidinyje paskelbti, prie istorinių straipsnių pridėti sąrašai parengti nesilaikant istoriniams-moksliniams tyrimams keliamų reikalavimų, t. y. nepateikiamos archyvinių duomenų, kuriais remiantis buvo sudaryti šie sąrašai, nuorodos. Tai savo ruožtu lėmė, kad LGGRTC istorikų grupės nariams, tyrusiems sąrašus, reikėjo patiems nustatyti šaltinius, archyvinę medžiagą, kuri buvo naudojama sudarant sąrašus. Šis nustatinėjimo darbas nėra baigtas ir dabar. Iš sąrašų matyti, kad jame yra paminėtų ir asmenų, kurie nebuvo masinių žydų žudynių dalyviai, tačiau tarnavo struktūroje, kuri buvo arba galėjo būti su tuo susijusi.

Iš sąrašų akivaizdu, kad jų autoriai netikrino kiekvieno asmens individualaus santykio su žydų genocidu. Pavyzdžiui, sąrašuose yra paminėta asmenų, kurie 1941 m. vasarą tarnavo tose Kauno TDA kuopose, kurios žydų žudynių nevykdė, tačiau jie vis vien priskiriami žudikų kategorijai.

Tiriant Izraelio leidinyje pateiktus sąrašus aptikta duomenų dar apie 985 asmenis, kurie dalyvavo vykdant žydų genocidą, tačiau nebuvo paminėti vadinamajame Melamedo sąraše. Taigi, apibendrinant LGGRTC atliktą tyrimą, galima konstatuoti, kad mūsų istorikai surado duomenų apie 2055 Lietuvos gyventojų dalyvavimą vykdant žydų genocidą.

Manome, jog tolesnis leidinyje pateiktų sąrašų tyrimas nėra tikslingas. Prasmingiau būtų parengti naujus sąrašus, remiantis istoriniams-moksliniams tyrimams keliamais reikalavimais bei Holokausto istoriografijos analize.

Komentarai

 

 

 
 1. Puikus pranešimas, atspindintis didžiulį nuveiktą darbą.
  Sveikinu dirbusius.
  Doc. dr. Artūras Grickevičius

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. uztai garliavoje ir sturmavo trypdami veliavas stribu palikuonys,pagal prokuroru nurodyma.

  Thumb up 3 Thumb down 2

 3. Nuo kada žydai Lietuvoje patapo prokurorais…? Beje, juk tokius tyrimus atlikti mūsų įstatymai leidžia tik prokurorams ir policijai.

  Thumb up 4 Thumb down 2

 4. Grybauskaitė Suslovo vadovaujama pasiekė mokslo aukštumas prie TSKP CK. Raudonesnių nebūna, todėl Vytautas Landsbergis yra jos rėmėjas. Gal todėl, kad tautiečiai? Juk Dalia Grybauskaitė yra LITVAKĖ, pati asmeniškai taip sakė net neklausta. Taigi suprantama, litvakas litvakę palaiko, nepriklausomai nuo raudonumo.

  Thumb up 9 Thumb down 1

 5. Gal ramiau pradesiu ir prasysiu atsakyt i keleta klausimu.1.Kiek zydu buvo TSRS Komunistu Politiniam biure 1939-45metais.2.Kiek zydu buvo Vokietijoje Hitlerio pagalbininkais ,uzeme aukstus Postus?3.Kokios Tautybes Ribentropas ,Ruzveltas Cercilis ,Berika ,Gebelsas ,Stalin….?l Zydus saudyt isakinejo…kas?.Kieno ideja ir kodel?Argi tai sugalvojo lietuvis?4.Buvo karas!5.Kas del drabuzeliu-tai ubagu ir degradu darbas.O kur auksas Osvenciumuos?Gal ir ten lietuvis darbavos.Baikit pilti benzina ant savo siknos:Lenin ,Trockis-zydai….tai jie uzgrobe Rusija 1917 metais…ir tesiasi sis bordakas iki siandien…

  Thumb up 10 Thumb down 2

  • Pats laikas patikrinti konervatorių partijos narių sąrašus. Manau, kad yra prirašyta daug “mirusių” sielų, seniai nebesančių jų gretose, gali būti pilna prirašyta neegzistuojančių žmonių. Juk tai NIEKŠŲ partija.

   Thumb up 10 Thumb down 2

 6. Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas:

  sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

  Thumb up 4 Thumb down 1

 7. negalvokit, litovcai, kad žydai pamiršo, ką jūsų seneliai ir tėvai darė, atsilygins jie dešimteriopai už visus šaudymus, trečdalį jau išvijo į emigracijas, išgrūs ir likusius o durnių laivą nuskandins ir ištrins iš istorijos visiems laikams, galit apgaudinėt save sakydami, kad taip nebus kad čia tik vatnykų propaganda ))

  Thumb up 9 Thumb down 3

  • O kas prisidejo prie lietuviu tremimu i Sibira?Aisku ne visi zydai dalyvavo,kaip ir ne visi lietuviai saude,bet kodel dvigubi standartai?Jus nuskriaustieji,o lietuviai ne!Taip negarbinga!

   Thumb up 7 Thumb down 2

   • Sako Putinas kariauja prieš žydus Porošenka, Valcmana ir Jaceniuk, gi lietuviai – juos gina!

    Thumb up 6 Thumb down 1

   • Pasakykit, ponai ir ponios, kas nurodinėjo kurį tremti??? KAIMYNAS SKUNDĖ KAIMYNĄ!!! Labai gerai dar prisimenu, viskas stovi akyse.Aišku, nenuimu kaltę ir nuo Džiugašvilio

    Thumb up 6 Thumb down 2

 8. O kodėl nėra sarašuose vaikpisio A. Sadecko pavardės ?
  Patyliukais prisipažino KGB pedofilas , kad nebūtų išviešinta jo KGB byla .
  Jis dar būdamas komjaunimo sekretoriumi gaudavo iš KGB nurodymus kaip verbuoti jaunimą ,,, o jis papildomai užverbuotas nepilnametes dar ir tvirkino .
  Jau dirbdamas VRM sistemoje , jis tesė savo veiklą ir už nepilnameių tvirkinimą buvo net pažemintas pareigose .

  Thumb up 14 Thumb down 1

 9. Retas brudas Adamkus tarnaves žydšaudžiui Impuliavičiui ir KGB .
  O jo tėvas buvo Kauno geležinkelio stoties policijos viršininkas prisidėjes asmeniškai prie lietuvių ir žydų trėmimų į nacių konclagerius .

  KAS atšaukė Niurnbergo teismo nuosprendį , dėl nacistų ir jų pakalikų persekiojimo , kodėl šitas nacių pakalikas dar nenuteistas ? Jis buvo ir KGB agentas , tai seniai irodyta .
  PAGOOGLINKITE…
  Pagrindinis perversmininkų režisierius – buvęs Prezidentas Valdas Adamkus?

  Thumb up 11 Thumb down 3

 10. Girdėjau kalbant, kad vienas KGB agentas(ė), sako, jog mokslus “krimto” Leningrade, buvo vadinamas(a) “Magnolija”, “Lisica” (lapė) ir net “Beločka” (voveraitė)???

  Thumb up 11 Thumb down 1

 11. Pamatysite,kad visi teisėjai ir prokurorai,baigę teisę sovietmečiu yra
  tame saraše.Jų yra virš kelių šimtų.Už tai dabar jie ir tampomi uz
  virvučių, nes jų KGB bylos yra vienose rankose.Vytauto Landsbergio
  grupuotės rankose.Anais sovietiniais laikais kiekvienas, kuris važiuodavo
  i užsienį būdavo užverbuotas.

  Thumb up 11 Thumb down 1

  • Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky buvusi spec.organų tardytoja? Kaip čia yra?

   Thumb up 7 Thumb down 1

 12. Manau, kad Teresė Birutė Burauskaitė ir 100-ui metų užsikonservavusių KGB’istų atstovas spaudai Arvydas Anušauskas neturetu sustoti tie pasiektu ir KGB agentu paskelbti Jezu Kristu. Jo varda, politiku “prispausta” Teresė Birutė y savo vardo zurnala be jokiu problemu yrasytu kaire ranka o Judas Arvydas, tam duotu konservatnykiskai – moksliny pagrindima.

  Thumb up 12 Thumb down 0

 13. 2017 m. iš Lietuvos emigravo 57,2 tūkst. nuolatinių šalies gyventojų. Emigrantų skaičius, palyginti su 2016 m., padidėjo 6,9 tūkst., arba 13,8 proc. Emigrantų skaičius, tenkantis 1 tūkst. gyventojų, padidėjo nuo 17,5 (2016 m.) iki 20,2 (2017 m.). Beveik pusė (24,8 tūkst., arba 43,3 proc.) visų emigrantų išvyko į Jungtinę Karalystę, 6,4 tūkst. (11,1 proc.) – į Norvegiją, 4,9 tūkst. (8,6 proc.) – į Vokietiją, 3,8 tūkst. (6,7 proc.) – į Airiją, rašoma Statistikos departamento pranešime spaudai.

  Thumb up 5 Thumb down 0

  • Tie skaičiai yra melas. Nes neparodo tikrojo mąsto, skaičiai daug didesni.. Asmeniškai pažįstu bent 10-15 žmonių, kurie gyvenam vietą deklaruoja, kur gimė, bet jų čia nėra jau gal 10 metų ir vis dar vežasi šeimos narisu ir gimines iš čia, kurie taip pat deklaruoti Lietuvoje, bet išvažiavę ir Lietuvoje jų nėra… Tai jeigu 1 žmogus pažįsta bent 10 tokių deklaruotų, bet nebesančių čia, TAI KOKIA REALŪS SKAIČIAI EMIGRANTŲ? Tai jau ne 50 tūkstančių, o apie pusę milijono….

   Thumb up 6 Thumb down 0

   • koks skirtumas emigravo imigravo tie svieto perejunai svarbu uz brendzio dezutes nebaudzia arteja jau senaties terminas che che che

    Thumb up 5 Thumb down 0

 14. Pasauli vado pinigas, o piniga valdo- z y d a s, todel kas saziningai dirba, tas nieko neturi…

  Thumb up 12 Thumb down 0

  • Lipo žydas kopėčiom Ir nukrito netyčiom Imkit vaikai pagaliuką Ir užmuškit tą žyduką.

   Thumb up 8 Thumb down 2

  • O mes nekantriai lauksim knygos apie žydų žudomus Palestinos valstybės vaikus.

   Thumb up 9 Thumb down 0

 15. Tai nepriklausomų sociologų duomenys,tame tarpe aktorius Boravskis,jo skrydžio liudininkė Valiukaitė,Rachinšteinas iš Vietnamo ir daugelis kitų…

  Thumb up 5 Thumb down 0

 16. šitų bedvasių išgamų vaikai šiandieniniai prokurorai,teisėjai,daktarai, nariai,ministeriai.Užtat Lietuvoje ir yra kaip yra.

  Thumb up 9 Thumb down 2 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Į ką atkreipti dėmesį renkantis lauko baldus?
Šunų maisto paieškos: svarbiausios gairės
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Pažintis su miceliniu vandeniu – kaip juo naudotis ir ką reikia žinoti? 
Dauguma moterų ieško idealios makiažo kosmetikos. Produktas, kuris nedirgina odos, jos netraukia ir...

Kas yra šaltas asfaltas ir kam jis mums visiems reikalingas? 
Šaltas asfaltas yra puiki priemonė duobėms taisyti asfaltuotose gatvėse ar keliuose, kiemuose ir...

Dilgėlių arbata – tiems, kurie turi mažakraujystę 
Dėl netinkamos mitybos anemija yra gana dažna šiuolaikinio žmogaus palydovė. Nors atrodo, kad...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (2)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (7)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...