Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2021 Gruodis 4 Šeštadienis
 

DebunkEU.org: skleisdamas dezinformaciją, Minskas kaltę dėl padidėjusio migrantų srauto bando permesti Vakarams

2021-10-21 12:17 | Naujienos | Komentarų (4)

Aleksandras Lukašenka. KK nuotr.

Lietuvai, Latvijai ir Lenkijai toliau kovojant su dramatišku nelegalios migracijos antplūdžiu pasienyje su Baltarusija, pastaroji imasi kaltės permetinėjimo žaidimo. „DebunkEU.org“ tyrimo duomenimis, Minsko pareigūnai siekė sukurti įspūdį, kad tai ES stumia „teroristus ir ekstremistus“ į Baltarusiją. Tuo metu migrantus vienijančiose „Facebook“ grupėse plito tikrovės neatitinkanti informacija apie rugsėjo pabaigoje Rukloje kilusį maištą.

2021 m. rugsėjį, „DebunkEU.org“ analitikai išnagrinėjo 1638 turinio vienetus iš migrantus vienijančių „Facebook“ grupių, migrantų kilmės šalyse veikiančių naujienų portalų, bei su Kremliumi siejamų žiniasklaidos priemonių.

Kalbant apie pastarąsias, labiausiai išsiskyrė sputniknews.lt portalas, išplatinęs daugiausiai straipsnių, bei ria.ru ir lenta.ru, pasiekę didžiausią potencialią auditoriją. „Kaip ir galima buvo numatyti, didžioji dalis dezinformacijos plito būtent šiose žiniasklaidos priemonėse – per paskutines dvi rugsėjo savaites melagingo ir klaidinančio turinio dalis pro-kremliškoje medijoje sudarė daugiau nei 70 proc.“, – sako „DebunkEU.org“ vyriausioji analitikė Laima Venclauskienė.

Analizė parodė, kad augant klaidinančios ir melagingos informacijos kiekiui, daugėjo ir straipsnių, teigiančių, kad Lietuva, Latvija bei Lenkija brutaliai stumia migrantus į Baltarusijos teritoriją. Pasak L. Venclauskienės, tai gali reikšti, jog pro-kremliški portalai pradėjo keisti savo strategiją. V. Putino ir A. Lukašenkos deryboms dėl Sąjunginės valstybės ateities judant į priekį, tikėtina, kad Baltarusijai palankios komunikacijos gali daugėti.

Su Kremliumi siejama žiniasklaida skelbia apie masiškai iš Vakarų į Baltarusiją stumiamus migrantus

Viena didžiausių dezinformacijos bangų kilo mėnesio pabaigoje, iš karto po privataus Aleksandro Lukašenkos vizito Sočyje, kuris sutapo su rugsėjo 24 d. Rusijos prezidento Vladimiro Putino sukviestos Saugumo tarybos posėdžiu, kurio metu aptarti Maskvos sanktykiai su Minsku bei abiejų valstybių saugimo užtikrinimas.

Rugsėjo 26 d. Baltarusijos televizijos kanalas STV ištransliavo interviu su vidaus reikalų vice-ministru Nikolajumi Karpenkovu, kuriame šis pareiškė, kad Europos Sąjunga siunčia „teroristus ir ekstremistus iš visos Europos“ į Baltarusiją ir naudoja nelegalius migrantus kaip priedangą. Tą pačią dieną kitas režimo pareigūnas, Saugumo tarybos generalinis sekretorius Aleksandras Volfovičius, televizijai ONTV pareiškė, kad per pastaruosius du mėnesius jo šalies pasieniečiai užfiksavo daugiau nei 700 bandymų išstumti 8500 migrantų iš Lietuvos ir Lenkijos į Baltarusijos teritoriją. Paminėtina, kad A. Volfovičiaus komentarus sustiprino ir žiniasklaidos šaltiniai arabų kalba, daugiausiai – Kremliaus propagandos tinklo atšaka „RT Arabic“.

Kaltės permetinėjimas tęsėsi ir rugsėjo 27 d., kai susitikime su aukščiausiais teisėsaugos pareigūnais, Lukašenka pareiškė, kad dėl migrantų krizės kalti Vakarai, sukėlę hibridinį bei sankcijų karą. Nepaisant konkrečių įrodymų, kad būtent Baltarusijos režimas suorganizavo nelegalios migracijos srautą į Europą, skleidžiamoje dezinformacijoje naudojami veidrodiniai kaltinimai Lietuvos ir kitų ES narių atžvilgiu – kad krizę esą sukėlė Vakarų šalys.

„Tokiais pasisakymais siekiama sukurti įspūdį, kad Baltarusija turi gintis nuo „agresyvių“ Vakarų. Kremliaus propagandoje jau seniai įtvirtintas „išorinio priešo” naratyvas padeda užtikrinti žmonių palankumą šalies lyderiui Vladimirui Putinui, o šiuo atveju ir jo atitikmeniui Baltarusijoje – Lukašenkai”, – teigia L. Venclauskienė.

Pasak ekspertės, straipsniuose, kaltinančiuose Lietuvą bei Lenkiją kankinant ir žudant migrantus, neva amoralūs Vakarai lyginami su humaniška, stipria, skaidria Baltarusija. „Taip siekiama diskredituoti Lietuvos ir ES pastangas suvaldyti nelegalios migracijos srautą. Tačiau tokio tipo publikacijose niekad neužsimenama apie tai, kad pačioje Baltarusijoje apstu žmogaus teisių pažeidimų, ten atsidūrę migrantai neturi galimybės gauti tarptautinių organizacijų pagalbos, nes Minskas sąmoningai nesudaro sąlygų tokioms organizacijoms veikti“, – sako L. Venclauskienė.

Migrantus vienijančiose „Facebook“ grupėse – melagingi vaizdo įrašai apie maištą Rukloje

Vienas ryškiausių praeitą mėnesį užfiksuotų pavyzdžių aiškiai parodo, kaip siekiant suklaidinti visuomenę bei diskredituoti Lietuvos tarnybas, faktai sumaišomi su melu. Po rugsėjo 26 d. Rukloje kilusių riaušių „YouTube” atsirado vaizdo įrašas su makabriška užsklanda, skelbiančia „Žudikė Lietuva” (angl. Killer Lithuania). Sumontuotame filmuke rodoma, kad prieš migrantus naudojamos ašarinės dujos – šiuos duomenis vėliau patvirtino ir Lietuvos policija.

Vis dėlto, nors vaizdo įraše parodyti ir teisingi įvykiai, kalbinti migrantai apkaltino pareigūnus naudojant elektrošoką bei pasakojo, kad nuo patirtų sužalojimų stovykloje esą mirė vaikas. Pasak DebunkEU.org analitikės Gintarės Sereikaitės, šiuo atveju faktai vėl buvo supinti su melu. „Naujienos apie stovykloje mirusį vaiką nėra melagingos – deja, taip iš tikrųjų nutiko, tačiau ne dėl pareigūnų veiksmų, o dėl to, kad vaikas jau kurį laiką sirgo. Tai patvirtino tėvai, Vidaus reikalų ministerija bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – sako analitikė. Verta paminėti ir tai, kad nuoroda į šį vaizdo įrašą dalintasi ir komentaruose po Lietuvos žiniasklaidos straipsniais apie riaušes Rukloje.

Tyrimo duomenimis, didžiausią potencialią kontaktų auditoriją migrantų kilmės šalyse pasiekė „RT Arabic“. Pasak G. Sereikaitės, aiškaus lyderio pagal išplatintų straipsnių skaičių neužfiksuota, nes portaluose arabų kalba tos pačios naujienos tiesiog kartotos plačiame žiniasklaidos priemonių tinkle – panašiai kaip ir „Facebook“. “Kalbant apie socialinius tinklus, didžiausią potencialią auditoriją pasiekė grupės nutaikytos į arabakalbę auditoriją – dėl pakeistų nustatymų, didžioji dalis turinio yra prieinama tik vartotojams iš Vidurio Rytų. Jei į šią grupę prisijungtume iš Europos ar Jungtinių Valstijų, matytume įrašus susijusius ne su migracija, o televizijos serialais arba gyvūnais”, – teigia analitikė.

Komentarai

 

 

 
 1. Hi

  The CDC recommends all Americans wear a face mask to slow the spread of the Delta variant. Here’s where to get face masks to protect yourself and others.

  Act now and receive a special discount: pharmacyusa.online

  Enjoy,

  Pharmacy USA
  Karštas Komentaras – naujienų portalas

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Hi

  The CDC recommends all Americans wear a face mask to slow the spread of the Delta variant. Here’s where to get face masks to protect yourself and others.

  Act now and receive a special discount: pharmacyusa.online

  Best Wishes,

  Pharmacy USA
  Karštas Komentaras – naujienų portalas

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Morning

  Our Medical-Grade Toenail Clippers is the safest and especially recommended for those with troubles with winding nails, hard nails, two nails, nail cracks, deep nails, thickened nails etc..

  Get yours: thepodiatrist.store

  Sincerely,

  Paula

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Keista,bet Lukošenka tik PAKARTOJA ,tai ką pasakė Ministras Anušauskas.
  …valdantieji SPECIALIAI [Gabrielius važinėjo po islamiškas šalis] prisikvietė migrantų į Lietuvą.
  Kam kaltinti Lukošenką,kai ,,konservatoriai” kalti.
  Lenkija,Latvija turi ,,DĖKOTI” Lietuvai arba Gabrieliui Landsbergiui ,Šimonytei,Bilotaitei ,o ne keikti Lukošenką.

  Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Ar viešoji įstaiga gali būti pertvarkoma į MB? 1
Namų diagnostikos ekspertai. Kurie yra geriausi?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kviečia prisidėti prie gerumo akcijos 
Kviečiame prisijungti geros valios žmonių prisidėti prie gerumo akcijos. Labdaros akcija „Su Kalėdų...

Mėgstate egzotinius vaisius? Štai ką reikėtų žinoti apie ananasus 
Tikra tiesa, kad egzotinių vaisių mylėtojams rūpi į savo mitybos racioną įtraukti vis...

Grožio procedūra, kuri mažina net smulkiausias raukšleles 
Bėgant metams, galima labiau pastebėti, kad tam tikri veido bruožai pradeda po truputį...

Kaip pagyvinti tamsų vonios kambarį? 
Vonios kambario atmosfera turėtų būti šilta ir jauki, nes tai yra vieta, kur...

SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai 
SOS pagalbos prašymas. Dalinkimės ir prisidėkime, kas galite, simboliškai. Dėkojame už gerumą. Šiaulių...

Gydantys fleitos garsai 
Muzika turi gydančios galios. Teigiama, kad klasikinės muzikos klausymas padeda sumažinti suvalgomą maisto...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (3)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (3)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (7)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Lietuvos bankas su rinkos dalyviais aptarė pinigų išgryninimo tinklo plėtros projekto pažangą
Lietuvos bankui šiemet birželį inicijavus memorandumo dėl grynųjų pinigų prieinamumo...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...