Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Dabar valdžia svarsto kuriuo keliu eiti – komunizmo ar laisvos rinkos

2017-10-17 16:12 | Nuomonių ringas | Komentarų (2)

Sigitas Martinavičius. KK nuotr.

Sigitas Martinavičius

Klausant politikų apie socialinį teisingumą, lygybę ir brolybę, susidaro vaizdas, kad labai greitai pamiršome, iš kur pabėgome.

Ar blogai yra, kai 20% Lietuvos gyventojų uždirba labai daug? Ne, tai labai gerai. Blogai, kad 30% gyventojų uždirba labai mažai. Diletantai politikai sako: reikia atimti iš gabesnių ir duoti mažiau gabiems. O aš siūlau sukurti sąlygas visiems gyventi oriai ir turėti pasirinkimo laisvę.

Komunizmo jau ragavome ir nuo jos pabėgome. Tai gal kurkime laisvos rinkos ekonomiką, o ne komunizmą, kuris yra utopija.

Deja, atsiranda politikų, kurie sako: matote, kaip blogai laisva rinka, vieni skursta, kiti – pertekę pinigais, tapatina šiandienos ydingą rinkos situaciją su laisva rinka. Žinoma, taip lyginant, laisvoji rinka visuomet bus nepatraukli. Va, čia dabartinė valdžia ir gudrauja: ne Lietuvoje nėra laisvos rinkos. Valdžia užgrobusi didžiąją dalį rinkos ir joje veikia neefektyviai. Tada atsiranda galimybės korupcijai, didinami mokesčiai, jie netinkamai perskirstomi ir atsiranda ne socialinis neteisingumas, bet skurdas. Tai – ydingo valdymo pasekmė.

Tik laisvoji rinka reiškia didžiausią efektyvumą, didžiausią laisvę, žmogus taip sukurtas, kad perka kuo pigiau, parduoda kuo brangiau ir priešinasi tam, kad kas nors spręstų už juos. Tad leiskime žmonėms rinktis. Vieni nori dirbti daug, kiti  – mažai. Vieni nori mokytis, kiti – ne. Vieni nori kaupti pensijai, kiti – ne. Nuo to turi priklausyti ir pajamos dirbant, ir senatvėje, ir tai yra normalu.

Gerai yra, kai žmogus gauna pagal savo gebėjimus – taip vyksta progresas, o skurdo problemas reikia spręsti efektyvinant valdymą, apie ką nuolat rašau. Dabar visas Jūsų pensijas ir algas pravalgo mokesčiai, kurie reikalingi biurokratams išmaitinti. O kam jie reikalingi? Paimkime ir įveskime bazines pajamas, kurios turi būti keliais eurais didesnės nei skurdo riba, kad žmogus galėtų iš jų pragyventi ir atsisakykime taip brangiai kainuojančių administracinių kaštų pašalpom, lengvatom, kompensacijom ir daugybei kitų prigalvotų, žmogaus orumą menkinančių, vyriausybės pagalbų.

Apie siūlymą įvesti bazines pajamas rašiau. Kas neskaitėte, pasikartosiu. Tai puiki galimybė Lietuvai sukurti efektyvesnę ekonomiką, tai būtų socialiai teisingiausia ir pigiausia sistema, kuri sukurtų saugumo jausmą visuomenėje. Lietuvai bazinių išmokų įvedimas būtų gera reklama pasaulyje, kurios dėka Lietuva taptų kaip progresyvias, pažangias idėjas taikanti šalis. Tai pritrauktų ir daug daugiau investicijų.

Bazinės pajamos – tam tikra pinigų suma, kurią Lietuva besąlygiškai kas mėnesį išmokėtų visiems Lietuvos gyventojams. Suomija jau pradėjo vykdyti bazinių pajamų principą primenantį eksperimentą. Dvejus metus dviem tūkstančiams bedarbių kas mėnesį bus išmokama po 560 eurų, kuriuos šie gaus ir susiradę darbą. Panašūs bandymai planuojami Nyderlanduose, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tai pradėję pirmi parodytume gerą pavyzdį ir, kaip minėjau,   gautume milžinišką reklamą.

Bazinių pajamų modelio įvedimas pakeistų dabar galiojančią socialinės apsaugos sistemą, kuri yra labai neefektyvi. Dabar valstybė moka septynių rūšių socialinio draudimo pensijas – senatvės, invalidumo, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių, ištarnauto laiko, už ypatingas darbo sąlygas ir išankstinės senatvės pensijas. Viso Lietuvoje yra daugiau nei milijonas tokių pensijų, nors senatvės pensijų gavėjų yra mažiau nei 600 tūkstančių. Jų administravimas yra labai brangus. Vien Sodroje dirba apie 4000 darbuotojų, o kur dar įvairios kitos socialinės išmokos, pašalpos, garantijos ir kompensacijos, kurių administravimas mums kainuoja labai daug ir negauname norimo efekto.

Dar vienas socialinės apsaugos sistema trūkumas yra , kad suteikiamos socialinės pašalpos ir kitos garantijos prarandamos, jei asmuo pradeda dirbti ar jo pajamos pradeda augti. Tai nemotyvuoja įsilieti į darbo rinką ir gauti didesnes pajamas. Tai yra viena iš priežasčių, dėl ko tokia didelė dalis gyventojų Lietuvoje sutinka gauti algą “vokelyje“.

Siūloma sistema būtų ne tik daug pigesnė, bet ir sukurtų gerovę daug platesniam gyventojų ratui.

Socialinei apsaugai Lietuva per metus skiria apie 5 milijardo eurų. Atsisakius biurokratinio aparato, skirto įvairiausių socialinių išmokų ir pašalpų nustatymui ir paskirstymui, suefektyvinus viešąjį sektorių ir atsisakius mokestinių lengvatų ir kompensacijų, kurios per metus viršija milijardą mes nesunkiai rastume 250 eurų per mėnesį kiekvienam Lietuvos piliečiui.

Tai leistų lietuviams pasijausti laisvesniais, oresniais, o prabangesniam gyvenimui susikurti gerovę dirbant ir kaupiant pensijas senatvei.

Sukonkretinu:  dabar Lietuvoje gyvena 2,700,000 gyventojų × po 250×12mėn =8,100,000,000 eurų reiktų norint po 250 eurų išmokėti visiems. Estai turi su dvigubai mažiau gyventojų 10 milijardų biudžetą. Susitvarkę kaip Estija galime turėti 20 milijardų ir viskam pakanka. Dabar apie 15 milijardų šešėlyje. Padarius, kaip siūlau, šešėlyje neapsimokės būti ir visi gyvensime aukščiau skurdo ribos.

Komentarai

 

 

 
  1. Baisu,kaip esantieji valdžioje didina socialinę nelygybę,ypač pensininkų tarpe.Štai prieš 10 metų mano direktorius gavo 201 eur.,o aš i92 eurus per mėnesį.Skirtumas tik apie 5 %.Po visų nesąžiningų didinimų jis jau gauna 340,o aš vos 237 eurus.Koks skirtumas? Gal jis iki pensijos daugiau dirbo,gal jo gyvenimiški poreikiai kitokie? Štai tarybmečiu pensijas kasmet pensijas daugiau didino jas mažesnes gaunantiems ir socialinė atskirtis tarp likimo brolių ir sesių ne didėjo,o mažėjo.Tai tikrai buvo socialiai teisinga,žmonių nepykino,prieš valdžią nenuteikinėjo,mitinguoti prie Seimo nevertė.Okas darosi dabar,kai valdžioje visaip pralobę naujieji milijonieriai?

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Gryna S… pamale autorius, reiktu diskusiju apie tai ir kad nesiulytu ta neva ‘laisvaja’ Rothchilds’ klano sionistu rinka mums…, kuri tebera tik lyg pasaulines mafijos ‘rinka’…

    Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...