Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Rugsėjis 21 Antradienis
 

Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo

2020-09-28 19:42 | Politika | Komentarų (1)

Nuotr. iš lrp.lt

2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui Europos Komisijos Pirmininkė paskelbė, kad ketina parengti Europos demokratijos veiksmų planą, kuriuo būtų siekiama apginti demokratines sistemas ir institucijas nuo bet kokio išorinio įsikišimo. Per COVID-19 krizę pamatėme, kad kibernetiniai išpuoliai ir dezinformacija, kurie daro vis didesnę žalą ir tampa dažnesni, kelia grėsmę demokratijai ir socialinei sanglaudai, nes daro poveikį viešoms diskusijoms, viešajai politikai ir rinkimų kampanijoms. Europos Komijos iniciatyva patvirtintas Praktikos kodeksas, o 2018 m. sukurtas Europos rinkimų bendradarbiavimo tinklas siekiant sudaryti galimybes nacionalinėms valdžios institucijoms greitai nustatyti grėsmes Europos Parlamento rinkimuose, keistis informacija ir koordinuotai reaguoti. Mes, demokratiškos Europos valstybės, turėtume tęsti darbą šioje srityje.

Prancūzija, Lietuva ir Latvija rekomenduoja į Europos demokratijos veiksmų planą įtraukti šias priemones:

Pirmiausia turime užtikrinti rinkimų procesų saugumą Europos ir nacionaliniu lygmenimis, užtikrinti rinkimų rezultatų sąžiningumą. Saugumo nacionaliniuose rinkimuose užtikrinimas yra bendras iššūkis Europos Sąjungos demokratiškoms valstybėms. Jam įveikti reikia koordinavimo, papildomumo ir solidarumo. Remiantis „Frontex“, „RescEU“ ar PESCO greitojo reagavimo į kibernetines atakas komandų modeliu sukurta bendra rinkimų apsaugos sistema galėtų suburti nacionalinių ekspertų rezervą, kuriuos būtų galima pakviesti padėti bet kuriai valstybei narei, prašančiai padėti apsaugoti rinkimų sistemą nuo išpuolių. Šią elementarią apsaugą užtikrinti turi pačios Europos šalys. Ši bendra sistema turėtų prevencinį aspektą, kai pagalba būtų teikiama valstybių narių prašymu, siekiant nustatyti bandymus destabilizuoti rinkimų procesus ir grįžtamojo ryšio aspektą, kadangi Europos rinkimų bendradarbiavimo tinkle būtų galima dalintis informacija apie efektyviausias rinkimų formas ir gerąja praktika.

Taip pat turime stiprinti atsparumą dezinformacijai. Rinkimų kontekste ji gali turėti neigiamą poveikį rinkėjų aktyvumui, pasitikėjimui rinkimų procesu ir jo teisėtumu, taip pat pasitikėjimui nacionalinėmis ir ES institucijomis. Informacija taip pat yra bendras gėris, nuo kurio priklauso viešų diskusijų kokybė. Europos institucijos šioje srityje jau turi priemonių: Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centrą, „Stratcom“ darbo grupių veiklą, „EUvsDisinfo“ iniciatyvą, Europos kovos su dezinformacija veiksmų planą ir ankstyvojo perspėjimo sistemą.

Nors pilietinės visuomenės, taip pat nepriklausomos ir pliuralistinės žiniasklaidos vaidmuo užtikrinant mūsų demokratijos atsparumą vis dar esminis, tačiau būtina sukurti ir tvirtesnių reglamentacinio pobūdžio viešųjų veiksmų priemonių kovai su dezinformacija, įskaitant rinkimus, bet neapsiribojant vien šia sritimi. Vadovaudamasi savireguliacinio pobūdžio Kovos su dezinformacija praktikos kodeksu, kuris buvo pirmasis bandymas kovoti su dezinformacija internete ES lygiu, ES turėtų imtis tolesnių veiksmų, siekdama internetinių platformų atskaitomybės ir skaidrumo kovojant su dezinformacija. Šie veiksmai turėtų būti grindžiami pagrindinių teisių viršenybe. ES turėtų sukurti reguliavimo sistemą, kuri nustatytų bendrus standartus ir įsipareigojimus internetinėms platformoms ir vykdymo užtikrinimo mechanizmus keliose svarbiose srityse. Šios sritys, be kita ko, turėtų apimti minimalų pajėgumų lygį ir įrankius, reikalingus kovai su dezinformacijos kampanijomis internete; veiksmingą, su BDAR suderinamą, atitinkamų duomenų dalijimąsi su nepriklausomais tyrėjais ir faktų tikrintojais; visišką mokamų politinių kalbų internete skaidrumą, įskaitant politinę reklamą ir tikslingą reklamą; pagrindinius algoritmų kūrimo socialinės atsakomybės standartus; nepagrįsto ir neskaidraus turinio panaikinimo prevenciją, kurią galima būtų vykdyti tik užtikrinus skaidrumą dėl visais turinio panaikinimo, sustabdymo ir žalos atlyginimo atvejais.

Galiausiai Europos politinių partijų finansavimą reglamentuoja konkrečios taisyklės ir taikomi specialūs reikalavimai jų valdymui, tačiau to nepakanka siekiant apsaugoti mūsų šalių demokratiją nuo išorės poveikio. Nepaisant draudimo Europos politinės partijoms gauti finansavimą iš ne Europos Sąjungoje esančių šaltinių, vis dar esama reglamentavimo spragų, ypač netiesioginio finansavimo srityje. Raginame būtinai peržiūrėti Reglamentą Nr. 1141/2014 dėl Europos politinių partijų statuto ir finansavimo, kad būtų draudžiamas ne tik tiesioginis Europos partijų finansavimas per užsienio šalių šaltinius, bet ir netiesioginis jų finansavimas iš užsienio (per nacionalines partijas ar privačias aukas). Ši Reglamento redakcija turėtų įsigalioti dar prieš kitus rinkimus į Europos Parlamentą 2024 m.

Demokratija yra pagrįsta pasitikėjimu, kurį lemia sąžiningumas ir skaidrumas. Šiuos pamatus reikia palaikyti ryžtingais veiksmais ir apsaugoti nuo bet kokių bandymų juos paminti. Prancūzija, Lietuva ir Latvija yra tvirtai įsitikinusios, kad, kai Europos ir vidaus politikos sritys yra vis labiau susipynusios, dabar yra pats laikas Europos Sąjungai imtis veiksmų.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Komentarai

 

 

 
  1. Tiek daug prirasyta ,kai sutrumpinus liktu trys sakiniai.Tik ,mano supratimu ,neitrauktas pagrindinis klausimas,del uzdraudimo pasaulio ekonomikose dalyvauti ofshorinems bankinems institucijoms,kurios netgi turi galimybe neteikti absoliuciai jokiu ataskaitu.kaip pasaulio “elitas”,bankininkai -valstybiu vadovai,to nesupranta?? Juk tai pagrindinis demokratijos naikinimo,ar tiesiog demokratijos kurimo priesas ir naikintojas???jau nekalbu apie tai,kad ofshorai generuoja didesne dali pasaulio valiutiniu istekliu,ir tie trilijonai yra visi be isimties juodi,nesvarus,nuslepti nuo apmokestinimo,ar tiesiog pavogti is valstybiu ypac skurdziu.Na pvz afrikos valstybiu,Lietuvos ir pan.

    Thumb up 4 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
3 patarimai, norintiems puikiai pasiruošti anglų kalbos valstybiniam brandos egzaminui
Kaip pasirinkti plautuvę virtuvei?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Pasiruošimas jūsų tobulai kelionei: ką verta žinoti? 
Manote, kad pats laikas atitrūkti nuo kasdienybės ir bent trumpam leistis į nuotykius?...

Dovanos sužadėtuvių proga: kaip pasveikinti įsimylėjėlius? 
Neseniai susižadėję draugai pakvietė paminėti ypatingą įvykį? Nėra dvejonės, dalintis džiaugsmu – smagu,...

Tabu temos poroje – kaip jų atsikratyti? 
Jaučiate, kad mylimas žmogus su jumis nėra šimtu procentų atviras? Normalu, visiems pasitaiko...

Praktiškos dovanos žmonėms, besidomintiems konditerija 
Draugų rate turite žmogų, kuris kiekvieno susitikimo metu atsineša kažką saldaus? Jo šokoladiniai...

Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (1)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (10)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...