Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Kovas 31 Antradienis
 

B.Markauskas: Šiandien pradėti verslą ir įvykdyti visus reikalavimus – tikra savižudybė

2015-11-11 15:58 | Žemės ūkis | Komentarų

Bronius Markauskas: "Mano supratimu, Lietuvoje gali vystytis dviejų rūšių pienininkystės ūkiai". R.Balsio nuotr.

Turiu pasakyti, kad šiandien pradėti verslą ir įvykdyti visus reikalavimus – tikra savižudybė, „atšoka“ bet kokia fantazija.

Mano nuomone, bet kokį verslą įgyvendinti turi būti paprasta, taip pat turėtų būtų kuo mažiau investicijų į nekilnojamąjį turtą.

Daugeliu atvejų, kiek man teko matyti pienininkystės ūkių, pastatai yra visai primityvūs, nes, jei suvokiu ir matau, kad verslas ritasi žemyn, tai pasiėmiau traktorių, nugrioviau pastatus ir galvos dėl to neskauda.

Tačiau šiame etape mūsų ekonominėje-politinėje grandinėje yra bankas.

Reikia suprasti teisingai: tie pastatai, kokius mes statome šiandien, yra labai didelė investicija. Tai milžiniškos lėšos. Jas reikia turėti, uždirbti, o jei pasiskolinai – ir grąžinti.

Kai prisimenu savo ūkininkavimo pradžią, dabar ima juokas. Stačiau tvartelį devynioms karvėms – tai buvo 1990-ieji metai. Kaimynai žiūrėjo su pavydu: „O, koks ūkininkas keliasi“. Po to pristačiau priestatą dvylikai karvių, vėliau pradėjau statyti dabartinę fermą.

Klaidų padaryta, su tuo reikia sutikti: per daug dėmesio skyriau asmeniniam darbui, o ūkis liko tik toks, kad išsilaikytų. Tuo tarpu mano kolegos nuėjo sparčiai ir labai toli į priekį. Savo rajone pažįstu daugelį ūkininkų, matau jų pasiekimus, kaip išsiplėtė pieninės karvių bandos…

Kai baigiau institutą, dirbau vyr. energetiku, tačiau mečiau darbą – nuėjau į kaimą, sau teigdamas, kad daugiau neužsiimsiu niekuo, o tik gyvulininkyste.

Tačiau, jeigu reikėtų pradėti ūkininkauti šiandien, nežinau, ar ryžčiausi šiam žingsniui.

Taip, mano ūkininkavimo pradžia buvo labai įdomu, yra ką prisiminti. Sakau, kad senatvėje reikės atsisėdus užrašyti prisiminimus, nes tais laikais buvau iš tų pirmųjų, besikuriančių ūkininkų, o ir įstatymai buvo kitokie, ir sąlygos kitokios. Tuo metu norintiems pradėti ūkininkauti reikėjo visuotino pritarimo, pagal Valstiečių įstatymą. O tai buvo nelengva padaryti – vieniems skaudėjo širdį dėl pavydo, kiti, tirėdami postkomunistinį supratimą, sąmoningai trukdė. Kūrėmės apleistame prūsų ūkyje, kur buvo likę tik pamatai, apgriuvusių pastatų sienos ir krūva šiukšlių. Su broliu tvarkėme, kasėme pamatus, klojome, mūsų manymum reikalingas komunikacijas, kaip tikri naujakuriai. Na, o šiandien jau kitos technologijos, mastai, viskas iš esmės pasikeitė nei tada.

Tai, kas atgimsta atmintyje dabar kalbant, – savotiškai įdomūs prisiminimai, šildantys širdį. Gal vaikai nėra labai patenkinti, kad tėvas ūkininkas, bet jiems visada sakau: ko besiėmiau, visada stengiausi būti geriausias.

Šiandien gerai – ir gerai, o atėjus krizei – vaitoja

Nesikuklinsiu – pieninių karvių banda tikrai gera, jai skyriau labai daug dėmesio, primilžiai – vieni geriausių ne tik rajone, bet, manau, ir respublikoje – iki 9 tonų per metus nuo septyniasdešimt karvių.

Teko patirties pasisemti Švedijoje pas vietinį ūkininką. Įdomus žmogus. Ten buvo savaitinis rajono ūkininkų leidinys, kuriame reitinguojami turtingiausi to rajono ūkininkai. Jam būdavo labai smagu atsiversi tą leidinį ir pasipuikuoti, kad jis ir šią savaitę reitinguojamas į aukščiausias vietas.

Ir pas mus rasime tokių ūkininkų. Jiems nesvarbu technologinė ekonomika ir pasiekimai, matymas, kaip tai pagerinti ir patobulinti. Dabar gerai ir gerai. O, štai, atėjus krizei, vaitoja, nes nepasiruošę.

Manau, kad visur turi būti tam tikra logika ir sveikas protas. Sakykime, 6 tonos primilžio per metus nuo kontroliuojamų karvių bandos yra praktiškai šiandien optimalus rezultatas. Šis rezultatas turėtų po truputį didėti – apie tai kalba ir tarptautiniai ekspertai, siekiant, kad ilgėtų karvės amžius ir jos produktyvumas, jei karvė nėra labai stipriai eksploatuojama.

Mano supratimu, Lietuvoje gali vystytis dviejų rūšių pienininkystės ūkiai: pirma – tai šeimos ūkis, žmona, vyras ir vaikai, kurie turi iki 100-120 karvių. Antra kryptis – kurie laiko 200 ir daugiau pieninių karvių. Tokiam ūkiui reikalingas samdomas darbuotojas, o gal ir ne vienas.

Tai – ne mano teoriniai išvedžiojimai, tai tvirtina tarptautinė praktika. Gali būti bet koks entuziastas, tokie realūs skaičiai ir gamybinės technologijos, laiko patikrintos.

Ar galima prašyti patriotiškumo iš pieno perdirbėjų?

Pastaruoju metu galima stebėti pieno miltų pastovų judėjimą. Nemanau, kad čia reikėtų kaltinti verslą. Prašyti kokio tai patriotiškumo neišeina. Kiekvienas verslas daro tai, kiek jam leidžia sąlygos ir įstatymai bei partneriai, ūkininkai, valstybė ir vyriausybė.

Tikėtis, kad tokioje situacijoje gamintojas neįsiveš ir negamins produkcijos iš pieno miltų, negalima.

Tenka tik apgailestauti, kad šioje situacijoje yra apgaudinėjamas vartotojas. Gamintojas dėl rinkoje susidariusios situacijos prieštarauja ir nesutinka ženklinti produkcijos – nurodyti, iš kokio pieno pagamintas gaminys, nes etiketėje reikia nurodyti pieno sudėties parametrus.

Kita vertus, aš nenorėčiau tikėti, kad pieno perdirbėjai galėtų būti tokie avantiūristai ir gyventi tokiu būdu – „skyles“ užkaišydami pieno miltais.

Supraskime – jeigu nebus žaliavos, nebus ir ūkininkų. Tad ir gamintojas neturi jokios ateities tokioje situacijoje.

Ar gamintojas gyvena tik viena diena? Ar gamintojas nori išspausti rinkoje pelno maksimumą? Manau, kad ne. Ir ten yra sveiko proto.

Kiekvienas galvoja apie savo ateitį

Lietuvoje pieno perdirbimo pajėgumai yra dvigubai, o gal net trigubai didesni, nei pagaminame žaliavinio pieno Lietuvoje. Jei gamintojas neįdarbina savo pajėgumų, perdirbamosios žaliavos gamybinė savikaina didėja – tai ekonominė logika.

Kiekviena įmonė galvoja apie ateitį ir nori užsitikrinti žaliavos rinką. Įžvelgčiau ir tokias tendencijas, niekam matyt nebekyla abejonių, kad pasistatys „Pienas LT“ kooperatyvas. Tada pieno žaliavos Lietuvoje dar sumažės esamiems gamintojams.

Truks plyš, savo pastangomis, mūsų pieno perdirbėjai daro visus žingsnius, kad tą rinką užkariautų, žlugdydami ir taip silpnus Latvijos ir Estijos perdirbėjus, tokiais savo veiksmais dempinguodami pieno ir pieno produktų kainas. Matyt, tokios marketinginės politikos bus laikomasi ir toliau.

Mūsų, Pabaltijo, rinka, stambiesiems pieno perdirbėjams yra labai patraukli ir jos atsisakyti, matyt neketina.

Verkšlenimas – dažnai nepagrįstas

Bet kokių derybų metu, ar teikdami technologines išvadas, turėtume kalbėti faktais ir tikrais skaičiais. Smulkieji ir vidutiniai ūkininkai, tenka pastebėti, dažnai nepagrįstai verkšlena. Vidutinė supirkimo kaina yra 0,21 EU už litrą pieno (bazinis rodiklis), jei perskaičiuosime į natūralų, gausime apie 0,24 EU už litrą pieno. Pridėkime tai, kad smulkieji ūkininkai naudoja vadinamąjį gerą pieną, jau tikrai bus ne 0,12 EU už litrą pieno, o mažiausiai 0,24 EU už litrą pieno.

Supilame sūrio pagaminimui tris, keturis litrus, apvalinu skaičius, gausime panašiai 300-400 g puikios kokybės varškės sūrį. Tai galima sutikti, kad 3-3,5 EU kainuos kilogramas sūrio.

Reikia suprasti, kad ir ūkininkas išmoko skaičiuoti. Jei tas verslas būtų toks nuostabiai pelningas, patikėkite, visi su sūrias būtų išsirikiavę prie pirkėjo, o ne pirkėjas ieškotų gero riebaus naminio sūrio.

Mūsų ūkininkai teikė įvairias paraiškas, savo ūkiuose pasistatė ne vieną perdirbimo cechą. Gamina įvairiausią produkciją, varškę, sūrius, grietinę ir jogurtus. Tai nėra taip paprasta – reikalingos žinios, reikalinga rinka, o kai tu ateini naujas, tad ir prekyba tokia, nes šiam nišiniam produktui reikia surasti vartotoją.

Mano galva, ūkininko reikalas yra prižiūrėti gyvulį, laiku pamelžti, pašerti ir parduoti pieną. Gamintojas rūpinasi kaip pagaminti skanų pieno produktą.

Bronius Markauskas

Pieno tarybos prie Žemės ūkio ministerijos pirmininko pavaduotojas,

Žemės ūkio rūmų prezidiumo narys

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (1)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...