Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2021 Sausis 16 Šeštadienis
 

Austėja Landsbergienė: „Svarbiausia – ne reitingai, o švietimo ir ugdymo turinys“

2017-02-04 09:15 | Aktualu. | Komentarų (22)

KK nuotr.

„Lietuvoje šiandien nėra politinės valios pasakyti, kad ne mokyklų reitingai yra svarbiausia, o švietimo ir ugdymo turinys. Priešingu atveju, net ir patys geriausi mokytojai, tampa sistemos įkaitais“, – sakė A. Landsbergienė, pažymėdama, kad tik patys kūrybingiausi ir labiausiai savo amatui atsidavę mokytojai šiandien sugeba laviruoti, esant nepalankioms saviraiškai ir tikram ugdymui ir ugdymuisi sąlygoms.

Pasak A. Landsbergienės, Lietuvoje požiūris į tai, kas laikoma geru ugdymu, yra iškreiptas. Ugdymo procesas tampa išmokimo, o kartais ir „iškalimo“ procesu.

Pedagogė, verslininkė, kartu su Ministro Pirmininko patarėja švietimui ir mokslui Unė Kaunaitė, Kauno technologijos universiteto (KTU) filosofu Nerijumi Čepuliu, KTU Alumnų asociacijos prezidentu Daliumi Misiūnu bei KTU studentų atstovu Luku Kijausku vasario 3 d. dalyvavo diskusijoje „Kaip atrasti save standartizuotoje švietimo sistemoje?“, kuri vyko parodoje „Studijos 2017“.

Atsigręžiama į neformalųjį ugdymą

Darželių tinklo „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklų steigėja dr. Austėja Landsbergienė sako, kad šiandien mokykla vaikams – tai vieta, kur jie privalo eiti, grįžę – privalo daryti namų darbus, o paskutinėse klasėse – privalo ruoštis brandos egzaminams.

Pasak A. Landsbergienės, vaikų tarpe šiandien vyksta visuotinis atostogų laukimas ir mokyklos nemėgimas. Pagrindinė to priežastis – atsivėręs pasaulis, platesnės galimybės bei mokslo ir technologijų pažanga.

„Kiekvienas vaikas yra labai smalsus. Įsivaizduokime, kad pamatęs jį sudominusį dalyką internete ir nuėjęs į mokyklą, vaikas paprašo mokytojo daugiau papasakoti, išsamiau paaiškinti tai, kas patraukė jo dėmesį. Tačiau, dažnai atsakymas, kurio sulaukiama, yra toks, jog pamokoje tam negalima gaišti laiko arba prie tam tikros temos bus galima sugrįžti kitoje klasėje“, – stebėjosi A. Landsbergienė.

Pašnekovė pabrėžė, jog, esant tokiai situacijai, vaikas patiria didžiulę demotyvaciją ir jam telieka dvi išeitys: atsigręžti į tėvus ir namų aplinką arba rinktis neformalųjį ugdymą.

„Daug žmonių, tarp jų ir vyresniojo amžiaus, sako, kad maloniausi užsiėmimai mokykloje buvo popamokinė veikla, nes tuo metu jie galėjo nevaržomai užduoti rūpimus klausimus, o būrelių vadovai ar tėvai skirdavo laiko išsamiems atsakymams ir diskusijai“, – sakė A. Landsbergienė.

Mokyklose – saviraiškos stoka

Darželių tinklo „Vaikystės sodas“ ir privačių Karalienės Mortos mokyklų steigėja primena, kad mokslininkų jau seniai pripažinta, jog žmogaus asmenybę formuoja tiek genai, tiek aplinka, kurioje augama.

A. Landsbergienės teigimu, net ir labai gabus vaikas, gimęs netinkamoje aplinkoje, gali niekada neatskleisti savo gabumų, nes aplinka jį nuolat slopins. Kitu atveju, vidutinių gabumų vaikas, tėvų pastangų, lavinimo, gerų mokytojų dėka, gali pasiekti neregėtas aukštumas, kurios genetiškai jam nebuvo „užprogramuotos“.

„Šiandien Lietuvos mokyklose pastebima galimybių saviraiškai stoka. Be jokios abejonės, turime nuostabių pedagogų, bet tokių yra skaudžiai per mažai. Nors jų indėlis vaikų ugdyme yra pats didžiausias, šiandien, sprendžiant iš dalies mokytojų elgesio, atrodo, jog bandoma gaminti sraigtelius kažkokiam „fabrikui““, – teigė pedagogė.

Mokytojas – vaikui, o ne programai

A. Landsbergienė atkreipia dėmesį, kad ne „iškaltos“ žinios, o kūrybiškumas, gebėjimas spręsti problemas, prisitaikyti prie kintančio pasaulio, adaptabilumas, kritinis mąstymas tampa esminiais dalykais.

„Mokytojai mėgsta kartoti, kad jiems reikia „išeiti“ programą. Kyla klausimas, ar mokytojas yra mokykloje tam, kad lavintų vaikų kūrybiškumą, kritinį mąstymą ir net mokytųsi kartu su jais, ar tiesiog „išeitų“ programą?“, – svarstydama, kur šiame procese atsiduria vaikas, kalbėjo A. Landsbergienė.

Mokslų daktarė atkreipia dėmesį, kad mokytojas mokykloje yra vaikui, o ne programai. Tiek tėvų, tiek mokytojų, tiek Valstybės tikslas turėtų būti tas pats – sudaryti sąlygas vaikui atsiskleisti ir ugdyti piliečius, kurie būtų konkurencingi globaliame pasaulyje.

Po pamokų – mokyklos tuščios

Savanoriaujant JAV, A. Landsbergienei teko susipažinti su vienoje iš valstijų gyvenančiu ir šeimą turinčiu vyru, kuris kiekvieną šeštadienį nemokamai organizuodavo futbolo treniruotes mergaitėms, nes norėjo, kad šiuo sportu domėtųsi ne tik berniukai. Žiemą mokykla treniruotis leisdavo savo sporto salėje, o vasarą – stadione.

„Jeigu panašių iniciatyvų būtų ir Lietuvoje, neabejoju, kad atsirastų ir daugiau mano minėto amerikiečio pasekėjų, – optimistiškai į ateitį žvelgia A. Landsbergienė. – Dabar, pasibaigus pamokoms, mokyklos stovi tamsios ir tuščios.“

Anot pedagogės, mokyklas (ypatingai – šalies rajonuose), kur neformaliojo ugdymo veiklų pasiūla mažesnė, reiktų transformuoti į bendruomenių centrus tam, kad būtų užtikrintas vaikų užimtumas. A. Landsbergienė neabejoja, kad kiekvienoje mokykloje atsirastų bent keletas tėvų, kurie norėtų „užkurti“ paauglių užimtumo veiklas.

Pašnekovė dėmesį atkreipia ir į tai, jog daugumai tėvų vis dar atrodo, kad geras ugdymas yra toje mokykloje, kuri užima aukštą vietą reitinguose. Tačiau, juose atsispindi tik tai, kaip vaikai išlaikė egzaminus.

Koncentracija vien tik į egzaminų rezultatus demotyvuoja ir gerus mokytojus, kurie norėtų su vaikais ne „išeiti“ programą, o diskutuoti, kalbėti apie vertybes, ugdyti jų kūrybiškumą, kritinį mąstymą, visapusiškai analizuojant skirtingas temas.

Siūlo daugiau laisvės mokytojams

Tuo tarpu Ministro Pirmininko patarėja švietimui ir mokslui, rašytoja Unė Kaunaitė, kalbėdama apie standartizuotą švietimo sistemą, sako, kad žodžiai „standartas“ ir „individualumas“ ar „unikalumas“ jau vien savo reikšmėmis vienas kitam prieštarauja.

„Aišku, galima įsivaizduoti atvejus, kai ir standartizuota sistema leidžia vaikui atsiskleisti – verčia jį pabandyti viską: išeiti iš komforto zonos, pasimokyti to, kas jam galbūt iš pradžių nepatiko. Taip vaikas kartais atranda naujas sferas, dalykus, kurių anksčiau nežinojo, ir savo paties puses, kurių neturėjo galimybės atrasti“, – sakė U. Kaunaitė.

Tačiau, pašnekovės teigimu, tai – optimistinis variantas. Daug dažnesnis ir realesnis – tai sistema, kurioje dauguma vaikų netelpa į jiems sulankstytą dėžutę, neturi erdvės parodyti savo talentų, reikšti originalios nuomonės ir būti kūrybiškais.

„Kaip ją reikėtų koreguoti? Galima naudoti tokius nuvalkiotus žodžius kaip individualizuotas ugdymas ir kiti, tačiau vien šių žodžių nebeužtenka. Vienas iš atsakymų – tai didesnė laisvė mokytojams ir mokykloms, pasitikėjimas jais, kaip ugdytojais. Imkime suomių pavyzdį – jie iškelia mokymosi tikslus, bet neapibrėžia tikslaus mokymosi turinio, nes tik pats mokytojas gali geriausiai matyti, ko vienai ar kitai klasei vaikų tuo metu reikia“, – kalbėjo U. Kaunaitė.

Sistemos pokyčiai – būtini

Trijų knygų autorė ir visuomenės veikėja pažymi, kad svarbu daryti viską, kad mokyti ateitų patys stipriausi žmonės, kuriais reikia pasitikėti: „Taip sistemoje atsiras galimybės atsiskleisti individualumui – geras ir laisvę turintis mokytojas visada pamatys, ko jo vaikams reikia ir kas jiems netinka.“

U. Kaunaitė taip pat akcentavo ugdymo turinio įvairovės svarbą. „Vyriausybės programoje kalbama apie neformaliųjų veiklų pripažinimą, įtraukimą į brandos atestatą. Tai – vienas iš žingsnių oficialiai pripažinti ne tik akademinius gebėjimus, parodyti vaikams, kad ir kitokie jų gebėjimai yra vertinami mokyklos sistemoje. Visgi, tai tik kelios iš priemonių – jų reikia daugiau, bet pokyčiai sistemoje tikrai būtini“, – apibendrino pašnekovė.

Komentarai

 

 

 
 1. PAMENU laikus is savo vaikystes, kai atlike namu darbus skubedavome atgal i mokykla,nors daugeliui tai buvo 10 ir gaugiau kilometru kelias ir mokytojai visuomet surasdavo laiko uzsiimti su vaikais, tiesa jie gyveno mokyklos teritorijoje. Dabar jau pensininkas,bet galiu pazodziui atkartoti ju pamokimus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Gal matėte šeštadienį per LNK reklaminę Gabrieliaus laidą (Bus visko)? Visiškai sąžinę prarado rinkimų dieną, bent vaidintų demokratą… Bet ko norėti- nuo mažumės įprato lengvatomis naudotis.
  Bet labiausia nustebino pačios Austėjos papasakoti savo vaikų auklėjimo metodai. Pav., jei vaikas triukšmauja automobilyje, ji palieka tą vaiką tiesiog gatvėje, ir atvažiuoja pasiimti vėliau… Siaubas!!! O jeigu juos vienus gatvėje automobilis, ar blogas žmogus… Turėtų veiklios vaikų teisės atimti vaikus iš tokios raganos už tokį „auklėjimą“. Juk net namuose negalima nepilnamečio palikti, o čia gatvė.

  Thumb up 4 Thumb down 1

 3. Anūkui leido tik vėliavą panešti, o už nugaros visas senas zbrodas says:

  Pats Gabrielius Landsbergis – tik senelio ir “viešų ryšių” bei reklamos-propagandos išpūstas ir pats pasipūtęs,išgražintas politinis oro balionėlis, ir ne daugiau. Dar tik kelios naujos pavardės konservatorių gretose – toks ir “atsinaujinimas”, kai liko savo vietose senos odiozinės asmenybės – Kubilius, Razma, Zingeris, Degutienė, Juknevičienė ir Co.

  Thumb up 4 Thumb down 1

 4. “Šita Landsbergienė yra Landsbergio anūko žmona. Jos vyrelis – Landsbergio anūkėlis Gabrielius Landsbergis (g. 1982 m.) – prieš tai dirbo Lietuvos ambasadoje Belgijoje trečiuoju sekretoriumi tris metus, iš ten buvo sugrąžintas atgal į Vilnių, į užsienio reikalų ministeriją, bet greitai iš ten išėjo (o gal buvo atleistas) ir šiuo metu yra įtaisytas klerku į Vyriausybę, jam specialiai buvo sukurtas “tautinių mažumų” skyrius, kurio iki tol net nebuvo. Visur įtaisomas, visur prasisiekęs, juk senelio protekcijos rankos ilgos… Jos tėvai – Evaldas Zigmas Čijauskas (g. 1954 m.) ir Nijolė Čijauskienė. Evaldas Čijauskas, jei prisimenat, iki 2003 m. dirbo Nacionalinės mokėjimų agentūros prie ŽŪM direktoriumi, bet 2003 m. kilo skandalas dėl išvogtų ES lėšų (agentūra pervedinėjo jas Nijolės Čijauskienės draugų firmoms), ir jis turėjo atsistatydinti, bet kadangi jis jau tada buvo Landsbergio anūko uošvis, tai matyt dėl to ir nebuvo teisiamas ir nesusilaukė baudžiamosios atsakomybės. Šiuo metu abu sutuoktiniai Čijauskai sėkmingai darbuojasi beveik tame pačiame darbe – jis vadovauja valstybinei augalininkystės tarnybai prie ŽŪM, ji dirba valstybinėje žuvininkystės tarnyboje prie ŽŪM. Tikras smagumėlis. Štai kaip veikia protekcijos ir klanai. Ar dėl tokios Lietuvos kovojote, lietuviai, kad štai tokios šeimynėlės tarptų, vogtų jūsų pinigus ir vykdytų tautos genocidą?”…

  Thumb up 5 Thumb down 1

 5. Nutarė anūkėlis Gabrieliukas nueiti į kairę ir su savimi pasiimti dieduką Lansbergą ….

  Na patvarkė kartu vieną ,,, nes dviem pinigų pritrūko ,,, NotaBene ,,, už šaukštus dar nepervedė ir aptarinėja …

  Lansbergiukas ….

  Žinai dieduk , mano žmona geresnė ,,,,

  Lanasbergas ….

  O tu teisus anūkėli ,,, tikrai ji geresnė …

  Thumb up 2 Thumb down 1

 6. Tai kodėl NESUKŪRĖME vaikui palankių sąlygų , anot Jūsų , saviraiškai ir tikram ugdymui(-si)? Kas draudė? Kas trukdė? Ir kuo pagrįstos Jūsų mintys?? Galite parašyti? Yra atliktos studijos????? Ar dar vienas kalbėjimas dėl kalbėjimo?? Nieko konkretaus . Gal pirmojo kurso EDUKOLOGIJOS studentui tai kažkas nauja , bet pedagogams – praktikams…

  Thumb up 23 Thumb down 1

  • NESUKŪRĖ , o ar galima ką nors pradėti kurti kol neprimuši savo kišenių kitų saskaita ?
   Na niekaip nesikuria .

   Thumb up 20 Thumb down 2

 7. Šiaip mintys ir vaikų auklėjimo (ne mokymo) matymas man patiko, nors tas lansberginis šleifas ir sukelia išankstinį priešiškumo jausmą.

  Thumb up 23 Thumb down 0

  • Mintys ir norai buvo gražūs ir kai siekėme nepriklausomybės ,,, visa tauta stojome ją ginti .
   O kas gavosi patys matote .
   Likome apmulkinti , apvogti , nuskurdinti ir tremiami iš savo šalies kuriai iškovojome nepriklausomybę .

   Taip , kad niekada negalima tikėti žodžiais ir gražiomis sapalionėmis , tuo labiau iš Lansberginės Austėjos .
   Apie jos darbelius ir aferas jau puikiai žinome .

   Thumb up 22 Thumb down 2

 8. kownas jau iškentėjo ir šustauską, ir kupčinskiuką, kuriam nei smogt nereikėjo. Čiūčia liūlia ant karalienės rankų.
  Dabar visai Lietuvai nori įpiršti savo kūdikėlį broileri po dieduko partijos mokyklos waldyti ?….

  baik , vytai Landzbergi tas nesąmones. Juk gerbsime Tave per AMŽIUS. O kam kvailioji ?….

  Thumb up 9 Thumb down 6

 9. Na ko tai surukusiai tetulei savo ilgą šnobelį kišt laikraštin?Ar mažai buvo apie jos Morkos mokyklą prirašyta,mažai apie landsbergių familiją pavaryta,a?

  Thumb up 26 Thumb down 0

 10. istempes kakliuka zasinelis,dievuleliau mano ni kozy ni rozy,kaip taip konservinis meslas isrinko sau uz vada,jus ka visai surunkelejot,beretiniai pridurkai?

  Thumb up 25 Thumb down 0

 11. AR tik nesiruoši tu užimti byb-nose Lansbergiene švietimo monistro postą ?

  Kažkaip dažnai pradėjo lysti straipsniai su tavo mandrais pamokymais vaikų auklėjimo temomis ?

  O nepilnamečių tvirkinimas irgi ieina į tavo pamokslų programą , ar tai bus užklasinė veikla ?
  GERIAU tu parašytum ką veikiai su 16 – mečiu Lansbergiuku ir kaip tai vadinasi .

  Thumb up 27 Thumb down 0

 12. Žiurėk psakiu pasakėju daugėja mažai dar bobu valdžioj,ar i politika ši keista persona ruošiasi eiti gabrieliukas nepatempia.

  Thumb up 18 Thumb down 0

 13. Pusgalviu saika…bobike su zydo nosim moko lietuvi…baisu,kai tesiasi TSRS zydu valdymas…

  Thumb up 21 Thumb down 1

  • -Daktare,ar tiesa,kad vyro nosies dydis atspindi jo daikto dydį?-klausia moteriškė gydytoją.
   -Ko nežinau,tai nežinau,bet kad moteriškės burnos platumas atspindi jos aną platumą-faktas-rašydamas receptą tyliai pratarė eskulapas.
   -Negali būti!- lūpas vamzdeliu suspaudus sušuko moteriškė.

   Thumb up 1 Thumb down 1 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Santaros klinikos dėl COVID-19 nestabdo ir kitų gyvybiškai pacientams svarbių paslaugų
Žuvinto biosferos rezervatas apsaugotas nuo medžioklės, žvejybos ir plaukiojimo poveikio
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kalėdos – puikus metas nudžiuginti ne tik kitus, bet ir save 
Vis labiau artėjant Kalėdoms daugelis pradeda ieškoti dovanų artimiesiems ir skiria tam nemažai...

Kaip išsirinkti tobulą kvapą namams? 
Namų kvapai padeda sukurti norimą atmosferą: prabangią, gaivią, atpalaiduojančią ar bet kurią kitą....

Užuolaidos: šiek tiek iš istorijos 
Užuolaidos sutinkamos daugumoje erdvių. Jos tokios įprastos, kad daugelis retai kada susimąsto, kaip,...

Kaip išlaikyti motyvaciją sportui namuose? 
Drastiškai pasikeitus mūsų kasdieniam gyvenimui vis dažniau susimąstoma, kaip palaikyti fizinį aktyvumą. Tai...

Burnos ir bendra organizmo būklė – kaip jos susijusios? 
Burnos ertmės sveikata yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Todėl pastebėjus dantų,...

Nuotekų valymo įrenginiai: kokie mitai sklando apie juos? 
Biologiniais nuotekų valymo įrenginiais šiais laikais naudojasi nemaža dalis gyventojų. Dideliu efektyvumu pasižyminti...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui (2)
Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją,...
Lietuva toliau grimzta į skolas:  vidaus rinkoje pasiskolino 30 mln. eurų
Finansų ministerija informavo, kad Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį papildyta...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...