Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Birželis 2 Antradienis
 

Aušra Maldeikienė: visuomenė klaidingai suvokia politikų funkcijas

2017-03-08 13:36 | Politika | Komentarų (18)

Seimo narė Aušra Maldeikienė. KK nuotr.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto auloje vykusioje atviroje paskaitoje „Ar politinė etika = politinei moralei“ Seimo narė, ekonomistė, politikė, publicistė Aušra Maldeikienė samprotavo, kas yra politinė etika ir moralė, kas yra politikas ir ar patys rinkėjai supranta, kas yra politika?

Pasak A.Maldeikienės, politikos erdvėje nuolat atsigamina politikos ir teisės, moralės ir teisės, etikos ir etiketo santykis, tiesa, kuris gali būti ramus, papildantis, o kartais — konfliktiškas ir eliminuojantis tą ar kitą sąryšio pusę.

Moralė dažniausiai suprantama kaip dorybių plėtros laukas, etika. Vis dėlto klausimas, ar tai, kas teisėta, visada paklūsta moralės normoms, buvo ir yra aktualus.

„Pavyzdžiui, Lietuvoje rinkėjai gana ramiai reaguoja, kai politikas gyvena iš niekada viešai nedeklaruotų pajamų, jie sutinka su atviru politiku melu, net biudžeto lėtų švaistymu, bet tuo pačiu metu reikalauja, kad politikai būtų etiketo virtuozai“, – svarstė politikė. Jų galvose mokėjimas derinti kojinių spalvą ir kalbėti ramiu balsu yra gerokai didesnė dorybė, nei Konstitucijos priesakų laikymasis.

„Politikas turėtų būti tas, kuris sau asmeniškai taiko griežtesnes moralės normas. Jis jokiu būdu negali pakliūti į situacijas dėl neaiškių deklaracijų. Kita vertus, politiko reikalas yra keisti visuomenės moralines nuostatas, jis turėtų atskleisti naujas moralinio mąstymo problemas pačiai visuomenei“, – kalbėjo A.Maldeikienė.

Visi politikai skirtingi, kaip ir visuomenė, bet apie 40 procentų Seimo narių, įsitikinusi A.Maldeikienė, tikrai žino, kas yra moralė, ir ja vadovaujasi.

Klaidingas politikos supratimas

Rinkėjai į seimą išrenka simpatiškus kandidatus, neįsigilinę į jų ateities veiksmų planą. Žadama spręsti visuomenei opiausias problemas, pavyzdžiui, didinti atlyginimus, tačiau nepateikiama aiški strategija, kaip to bus siekiama.

A.Maldeikinė mano, kad „tauta nereikalauja paaiškinti, kokiu būdu bus sprendžiamos problemos, jai tereikia parodyti, kad turi nosinę, kuria nušluostysi jos ašaras“. Iš ko išausta ta nosinė – tiesos ar melo – nebesvarbu.

„Žmonės nemato savo veiksmų pasekmių, – dėsto Seimo narė. Ateina į Seimą politikos nesuprantantys žmonės, kurie atvirai aiškina, kad jie dar tik mokysis. Tokiu atveju paskubomis priimami sprendimai, neįsigilinus į jų pasekmes ateityje, todėl neefektyviai sprendžiant vieną bėdą, užsimezga kita socialinė kilpa, ir valstybė patenka į užburtą ratą“.

„Po rinkimų nerealūs pažadai dingsta, bet naivu tikėtis, kad tie, kurie dalino neįgyvendinamus pažadus ir maitino žmones svajonėmis, generuos naujas idėjas. Piliečiai iš Seimo tikisi veiksmų, bet kokie tada turi būti veiksmai?  Ar tai sėdėjimas posėdžiuose ir nuolatinis balsavimas priiminėjant įstatymus, į kuriuos net techniškai įsigilinti neįmanoma, nes tam neskiriama jokio laiko?“, – sako A. Maldeikienė.

Ir priduria: „Politikas yra tas, kuris geba įžvelgti problemą ir pamatyti kelis jos sprendimo būdu, įtikindamas visuomenę ir rinkėjus, kad jo siūlomas kelias duos didžiausią viešąją naudą“.

Kokia politika turėtų būti iš tiesų?

„Dabartinės Lietuvos politikos tylus vidinis konfliktas tame, kad didelė dalis visuomenės galvoja, jog politikai yra tie, kurie aptarnauja biurokratinį aparatą ir įstatymų kūrimo procesą“, – tikina politikė.

„Visuomenei atrodo, kad politikas nedirba savo darbo, jei daug klausinėja apie įvairių įstaigų veiklą, norėdamas sužinoti, ar ten viskas sąžininga“.

Seimo narė įsitikinusi, kad politikai visų pirma ir turėtų organizuoti diskusijas, išsakyti savo poziciją svarbiais valstybei klausimais. Klausimai, kurie aktualūs visiems, pirmiausia visuomenės turi būti suvokti, o vėliau jos ir svarstomi, sprendimo galios nepaliekant mažam „išrinktųjų“ būreliui.

„Seimo nario darbas yra  mąstyti, susitikinėti su žmonėmis, formuluoti problemas, parodyti viešųjų problemų ištakas ir siūlomų sprendimų pliusus ir minusus, jų poveikį visoms susijusios visuomenės grupėms. Mažiausiai, ko rimta visuomenė gali tikėtis iš politiko, tai tuščio beprasmio rankų kilnojimo, kuris didžia dalimi dabar ir vyksta Seimo salėje“.

„Argi protinga manyti, kad tas, kuris niekam netrukdo, nieko neklausinėja, yra tinkamas politikai? Be abejo, ne. Politiko darbas galvoti apie prasmes ir apie visuomenės ateitį, o ne mechaniškai kilnoti rankas, itin dažnai net pačiam nesuvokiant už ką realiai jis tą ranką kelia“, – teigia A.Maldeikienė.

Komentarai

 

 

 
 1. Iš kur ta atsilikusi visuomenė gali suprasti, kad pagrindinė politikų funkcija glemžti sau pinigus, kurstyti karą ir vieni kitiems gerkles dantimis graužtis?
  Jie, naivuoliai, vis dar mano, kad politikai turėtų rūpintis valstybe, jos žmonėmis jų gerove ir spręsti jų problemas. Deja…
  Pasirodo, ko reikia mums, geriausiai žino tik Aušra Maldeikienė, kuri laidoje „Yra kaip yra“ Tomilinui vos akių neiškabino, kai tas pasakė, kad jeigu negalim pakelti atlyginimų ir pensijų, tai nors savo neproporcingai dideles algas susimažinkim. Aušra pasakė, net nesvajok – aš taip gerai, kaip dabar, dar niekada negyvenau.
  O žmonės patys kalti, kad nemoka taip, kaip aš gyventi.

  Thumb up 2 Thumb down 0

  • Ilga d.diena pas pati………..
   As tik replika:
   Vienas toks inkstas is dabartiniu seimunu jau butu badu mires ir staiga inkrito in taukus.Db.jis patenkintas………

   Thumb up 1 Thumb down 0

 2. Jos mintį supratau taip: visi eina ne i koją,tik ji viena pataiko taip kaip rėikia.

  Thumb up 3 Thumb down 1

 3. Ir iš kokių Gariūnų tokią protingą A.Maldeikienę ištraukėt ir į Seimą valdyti valstybę prakišot?
  Na, nei pridėt, nei atimt – tikra turgaus boba…

  Thumb up 3 Thumb down 3

 4. Vat nors viena zmogus,supranta ,,,,,,tIK BE STRRESO,..,mANAU,KAD SVEIKATOS MINISERIS,,,,GAL ATKREIPS DEMESI. I SAVO KOLEGA,,,,,,,,eina SAU,,,,,,,,,,,,,,

  Thumb up 1 Thumb down 1

 5. A.Zuokienės atradimas: už A.Maldeikienės – “MG Baltic” šešėlis
  va čia
  komentaras.lt/a-zuokienes-atradimas-uz-a-maldeikienes-mg-baltic-seselis/?lang=
  __________________
  Aušros Maldeikienės pasiaiškinimas
  dėl bendradarbiavimo su “MG Baltic” – privalomas.

  Thumb up 6 Thumb down 0

 6. Prieš seimo sesiją puolimas prieš valstiečius patrigubėjo beveik visoje žiniasklaidoje.

  Thumb up 9 Thumb down 0

  • Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra bemaž tokios pat kaip vakariniame ES pakraštyje, o algos ir pensijos yra apie keturis kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.

   Silpna gyventojų perkamoji galia Lietuvoje?
   Nepriteklius ir skurdas?
   Neįperkam lietuviškų gaminių, o svetur pagamintieji ir atvežtiniai yra su mažesne kaina?
   Daugiau perkam iš svetur nei parduodam svetur?
   Tuštėjanti Lietuva dėl gyventojų persikraustymo į vakarinį ES pakraštį ir bet kur kitur svetur, nors Lietuvoje galėtų gyventi 25 milijonai žmonių, lyginant su Anglija?
   Tuštėjanti Lietuva dėl mažo gimstamumo?
   Lietuva yra netinkama žmonėms gyventi dėl sukurtų taisyklių?

   Tokie ir panašūs klausimai sprendžiami įstaigoje (kurios pavadinimas nėra viešinamas čia).
   Bendradarbiaukim, apjungiant pajėgas.
   __________________________________________
   Tokio turinio laiškas buvo išsiųstas 2017 sausio 3 LVŽS vadovui Ramūnui Karbauskiui, premjerui Sauliui Skverneliui ir kanclerei Mildai Dargužaitei. V_i_e_n_i_n_t_e_l_ė Milda Dargužaitė atsiliepė. Kitiems buvo pakartotas dar keletą kartų, kai nebuvo atsako. Apie tai žino Seime ir v_i_s_i LVŽS seimo nariai. Tyla iki šios dienos. Darykim išvadas _

   Thumb up 3 Thumb down 0

  • Komentarų skaičius rodo, kiek ta Maldeikienė ir jos aikštinga nuomonė rūpi tautai.

   Thumb up 2 Thumb down 2

 7. Gerbiama parlamentare,
  tikiuosi žinote ir suprantate, jog tuo atveju, kai, pasak Jūsų, “visuomenė klaidingai suvokia politikų funkcijas”, ne ji kalta, o patys politikai, nesugebantys aiškiai ir suprantamai išdėstyti, bei pateikti savo mintis visuomenei apie nuosavas funkcijas ir asmeninį pačių politikų supratimą apie jas.
  Todėl visuomenei iškyla pagrįstų abejonių ar šitokie “politikai” patys geba teisingai suprasti nuosavas funkcijas, ar jie pateko į Seimą per klaidą.

  Thumb up 12 Thumb down 1

 8. Jo ,Maldeikiene,Lietuvos visuomene yra kvailiai ir pusprociai,kurie nesuvokia politiku “funkciju”.Pagal jus tik jus ir politikai protingi??? O man panasu,kad sendienos lietuviski politikai,as absoliucia diduma vadinu “valdzios nieksais”,tarnauja ne zmonems ir Tevynei,o savo nusikalteliskoms gaujoms ir savo kisenems.Pirmiausia,kodel valdzios nieksai seime sedi isniekine Konstitucija?Apie kitus nusikaltimus Konstitucijai ,o tai reiskia ir Lietuvai,nebesinori kartotis.

  Thumb up 14 Thumb down 1

 9. tai kokios seimo funkcijos valstybėj? ..galvoti apie prasmes ir apie visuomenės ateitį .. nupliat labai jau brangiai biudzetui atsieina tie mąstytojai-plepėtojai

  Thumb up 14 Thumb down 1

 10. “Jis (politikas) jokiu būdu negali pakliūti į situacijas dėl neaiškių deklaracijų”. Ir kaip čia tas Anūkas ėmė ir pakliuvo. Pats pirmas.

  “(…)Štai – tik faktai, įrodantys, kad VRK pateikta G. Landsbergio PID neatitinka tikrovės. Pirma, jo nurodyti PID nuo 2010 m. sausio 1 d. nepasibaigę darbiniai ryšiai su Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija yra netiesa. Antra, VRK pateiktoje PID jaunasis konservatorių lyderis nedeklaruoja ryšių su užsienio bendrove „SIA EUREKA INTERNATIONAL“. Trečia, jis taip pat nedeklaravo dalies savo vertybinių popierių pardavimo sandorių. Be to, VRK pateiktoje PID, deklaruojant sandorius, yra akivaizdžių neatitikimų, kurie parodo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimus ir kelia klausimų dėl galimų finansinių machinacijų vertybiniais popieriais. Ketvirta, profesoriaus V. Landsbergio anūkas nuosekliai deklaravo pirkimą ir pardavimą tik dėl investicinio fondo „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių. Kitų vertybinių popierių deklaruoti tik pardavimai, tačiau nenurodoma, kada ir už kiek jie buvo įsigyti, nors įstatymas įpareigoja pateikti informaciją apie per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus ir kitus galiojančius sandorius, jeigu sandorio vertė didesnė negu 3000 eurų. Įvertinus minėtus faktus, turime klausimą VRK. Ar VRK, įvertinusi aplinkybę, kad G. Landsbergio pateikta PID neatitinka tikrovės, gali laikyti, jog kandidatas į Seimą pateikė pareiškinius duomenis ir ar jis turi teisę dalyvauti rinkimuose? Ar jis neturi būti eliminuotas iš rinkimų? Panašu, kad ir ponas G. Landsbergis turėtų atsakyti rinkėjams į porą klausimų. Būtų gerai, kad iki rinkimų. Pirmiausia, kada įvyko nedeklaruoti pirkimai per 12 mėn. laikotarpį. Antra, ar pirkimų sumos nebuvo nepagrįstai mažos, o pardavimų – nepagrįstai didelės, nes tokių įtarimų kyla. (…)”/Delfi, M. Skomantienė. Ką nuo rinkėjų slepia Gabrielius Landsbergis?”, spalio 4d/

  Politikų deklaracijas privalo tikrinti tos institucijos į kurių funkcijas tai įeina, arba žiniasklaida. Seimo nariui tai nepriklauso, tuo užsiiminėja tik tie kurie turi potraukį šniukštinėti po kitų apatinius, deklaracijas, skaičiuoti svetimus pinigus. Žinoma, Maldeikienė teisi- lietuviška politika turi dar nuo anų laikų užsilikusių ir naujų, jau savo susikurtų ypatumų. Pavyzdžiui: naujai išrinktas partijos pirmininkas bėga susitikti su stambios žiniasklaidos grupės ir stambaus verslo ryklio atstovu Kurlianskiu visai nepaisydamas fakto, kas tūlas Kurlianskis yra teisėsaugos akiratyje už politikų papirkinėjimą. Netgi ir pati šventoji Aušra, kažkodėl susitikinėja su MG Baltic lobistais ir tuos savo susitikimus slepia. Tai kaip čia suprasti? Quod licet Lovi, non licet bovi (kas galima Jupiteriui negalima jaučiui)? Dar vienas lietuviškos politikos ypatumas, tai dvigubi standartai. Kas galima Landsbergiui ir Maldeikienei, negalima Karbauskiui? Tik kas juos suskirstė į Jupiterius ir jaučius? Tauta, kurios atstovais ir tarnais turėtų būti, kad ir kokia pagal ponią kvaila, tokių skirtingų teisių jiems nesuteikė. Įstatymai taip pat.

  Beje, didžiausia pagarba Karbauskiu, Skverneliui ir LVŽS- nei vienas iš jų dar nebėgo papirkinėti žiniasklaidos ir sudarinėti sandorių su Kurlianskiu. Už tai ir atkenčia. Manykime, atsipirks tos jų kančios. Nors ir kokia kvaila ponia Maldeikienė laiko visuomenę, tačiau esminius dalykus- kas juos mausto, o kas dirba nuoširdžiai, pastebėti pajėgi.

  Thumb up 15 Thumb down 2

  • Būtų protingesnė, nesidrabstytų viešais priekaištais ją išrinkusiems asmenims, o išmintingai paaiškintų. Tuo tarpu, šiuo atveju daug kam gali susidaryti įspūdis, kad, atsitiktinai patekusi į seimą, nėra verta rinkėjų pasitikėjimo.

   Thumb up 12 Thumb down 2 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujus COVID-19 gydymo metodus siekiantis atskleisti tyrimas bus atliekamas ir Lietuvoje 5
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (1)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (2)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (4)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (6)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
Atsargiai – praktika Vilniaus universitete gali baigtis mirtimi! [Prokuratūrai VU „mantija“ svarbiau nei jaunos merginos žūties aplinkybių ištyrimas?] (9)
Giedrė Gorienė Turbūt nei vieni tėvai, išleisdami savo atžalą studijuoti...
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (3)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą?
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (24)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (7)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (1)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...