Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 23 Trečiadienis
 

Atviras Ramūno Karbauskio laiškas JE Prezidentei Daliai Grybauskaitei

2016-05-18 13:33 | Nuomonių ringas | Komentarų (5)

R.Karbauskis. KK nuotr.

Jūsų Ekscelencija Prezidente,

Prieš ketverius su puse metų į mane kreipėsi Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys, prašydamas pagalbos organizuojant akciją, kurios tikslas – surinkti lėšas mobiliai kraujo diagnostikos laboratorijai, kurioje būtų įrengta kraujo paėmimo vieta.

Planuojamo projekto „Išsaugokime vyrus“ tikslas buvo skatinti rizikos grupės vyrus pasitikrinti sveikatą ir atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą. Įvertinęs šio projekto tikslus ir svarbą, pasiūliau negaišti laiko ir nešvaistyti lėšų akcijų organizavimui. Nusprendžiau skubiai nupirkti ir įrengti diagnostikos laboratoriją, o po dviejų mėnesių nuo pirmojo mūsų pokalbio su Gediminu Žižiu mobili laboratorija buvo paruošta darbui.

Pirmojo projekto etapo metu nuo 2011-11-07 iki 2013 04 19 nemokamai buvo patikrinta 12630 vyrų,  1307-iems vyrams buvo nustatytos padidintos PSA reikšmės (rezultatas daugiau nei 3µg/l) ) ir visi vyrai buvo nukreipti urologų konsultacijai – diagnozei nustatyti.

Pirmajame projekto „Išsaugokime vyrus“ etape jo organizatoriais buvo Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondas, kurio steigėjai – Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija ir Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacija kartu su Lietuvos urologų draugija. Akciją vykdė „Medicina practica“ medicininių tyrimų laboratorija.  Vykdant projekto pirmąjį etapą buvo bendradarbiaujama su 22 rajonų ir miestų savivaldybėmis.

Antrajame projekto „Išsaugokime vyrus“ etape nemokamų kraujo tyrimų pasirinkimas gerokai išsiplėtė, pradėtas tikrinti ir moterų kraujas, joms atliekant įvairius tyrimus. Nuo 2013 09 09 jau patikrintas 24521 žmogus (jų tarpe – 13336 moterys), atlikti 201704 skirtingi kraujo tyrimai. Padidintos PSA reikšmės, rodančios galimą urologinį susirgimą, rastos dar 1419-kai vyrų.

Per visą projekto vykdymo laikotarpį mobilios diagnostikos laboratorijos įsigijimui, kraujo tyrimams apmokėti skyriau 376797 eurus (1301005 Lt).

Praėjusių ketverių su puse metų patirtis rodo, jog tokios mobilios diagnostikos laboratorijos veikla labai pagerina ankstyvąją ligų diagnostiką, tame tarpe – ir nustatant ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Daug žmonių tyrėsi kraują po dešimčių metų pertraukos, o nemokami tyrimai leido paslauga pasinaudoti ir  labiausiai socialiai pažeidžiamiems žmonėms. Tokių paslaugų prieinamumo padidinimas leidžia ženkliai sumažinti valstybės lėšų, skiriamų sunkių ligų gydymui, poreikį. Kiekvienas euras, investuotas į ankstyvąją ligų diagnostiką ir profilaktiką, sutaupo dešimtimis kartų daugiau.

Jūsų Ekscelencija Prezidente, kreipiuosi į Jus informuodamas, jog šių metų kovo 2 dieną mobiliąją diagnostikos laboratoriją eksploatuojanti medicininių tyrimų laboratorija UAB „Medicina practica“ gavo raštą iš Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, kurioje keliamas klausimas dėl mobilios laboratorinės diagnostikos paslaugų teikimo.

Vėliau, gavusi visą reikiamą informaciją, ši tarnyba pranešė, jog teikiant laboratorinės diagnostikos paslaugą nėra įteisintos kraujo paėmimo procedūros mobiliomis sąlygomis. Paaiškėjo, kad kraujo donorystės paslaugos mobiliuose punktuose galimos, o kraujo mėginių paėmimas nėra įteisintas.

Ketverius su puse metų visoms valstybinėms institucijoms tai nekėlė jokių klausimų, netgi atvirkščiai: rajonų poliklinikos pirmajame programos etape mielai bendradarbiavo su mobilia diagnostikos laboratorija.

Už tokių veiklų akreditavimą atsakingi tarnautojai keturis su puse metų „nežinojo“ apie šią laboratoriją? Akivaizdu, jog leidžiant kraujo donorystės paslaugas mobiliuose punktuose mobilių diagnostikos laboratorijų įteisinimas tėra formalus neapsižiūrėjimas.

Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnybai buvo pateikti visi reikiami dokumentai, kad esamą spragą  sveikatos priežiūros veiklų reglamentavime būtų galima sutvarkyti. Tam užtenka Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro parašo po atitinkamu  įsakymu.  Sveikatos apsaugos ministras apie tai buvo informuotas.

Jau du mėnesius mobili diagnostikos laboratorija stovi, laukdama sveikatos apsaugos ministro sprendimo, kad toliau galėtų vykdyti labai svarbų darbą. Per tą laiką galėjo būti nemokamai  patikrinta per 3000 žmonių, jiems padedant sužinoti savo sveikatos būklę.

Kurį laiką po mobilios kraujo diagnostikos laboratorijos sustabdymo maniau, jog tai elementarus  nesusipratimas dėl atsakingų tarnautojų neapsižiūrėjimo. Po dviejų mėnesių laukimo pradedu manyti, jog reali priežastis yra artėjantys Seimo rinkimai. Manau, jog sprendimas sustabdyti mobilios kraujo diagnostikos laboratorijos darbą – politinis sprendimas, galimai priimtas Seimo ar kitos institucijos kabinetuose, nors politikai puikiai žino Vyriausios rinkimų komisijos išaiškinimą, jog mecenatystė, kuri tęsiasi ne vienerius metus, negali būti traktuojama kaip bandymas paveikti rinkėjus.

Laukiau pakankamai ilgą  laikotarpį, nenorėjau, kad šis mano labdaringas darbas ir jo sustabdymas  būtų aptarinėjamas rinkimų kontekste, nes ne dėl rinkimų, o dėl žmonių jis yra daromas.

Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite, prašau tarpininkauti, padedant išsiaiškinti, kokiais argumentais remiantis buvo nutraukta mobilios laboratorijos veikla ir kodėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras nepriima sprendimo tam, kad mobili kraujo diagnostikos laboratorija galėtų tęsti darbą.

Tikiu, jog vis daugiau Lietuvos verslininkų mecenuos panašius projektus, taip prisidėdami prie socialinės atskirties mažinimo, šeimų gerovės, žmonių sveikatos išsaugojimo, tačiau tam reikalingas teigiamas valdžios institucijų požiūris.

Pagarbiai,

Projekto „Išsaugokime vyrus“ mecenatas                                         Ramūnas Karbauskis

Komentarai

 

 

 
 1. Dar vienas asilas!Kodel?Ponas skarbonke:pasakys, kad sergi ir karkis?A ne?Kodel nekalbi ,kodel viduramziu gydymas Lietuvoje!Kad nera siuolaikiniu vaistu,operacija ir tu:neigalus!!!o jei tau pvz:30 metuku ,o zmonai 25?2.Onkologija :nustatau !O toliau kaip ir …ubage chemoterapija ,o kur kiti siulaikiniai gydymo budai!Negadink gyvenimo:gali su prostatos veziu pragyventi gyvenima to nezinant!Geriau jau buk agronomu ,jei toks tik [protelis:kaip ir grybu karaliaus!Iki.

  Thumb up 1 Thumb down 5

 2. Nekeiskite partneriu ir nesirgsite prostatos veziu,jau istirta mokslininku.Einate kaip erzilai per jaunas mergas ir bingo,turite ko norite!

  Thumb up 4 Thumb down 2

 3. Net zinomas verslininkas, politikas negali bramusti prezidenturos ir vyriausybes biurokratu skydo vardan zmoniu labo, o ka kalbeti apie paprastesnius, kasdienius klausimus. Tamsus miskas, prezidente geriau pasirupins kiek pabegeliu priglaust, ar koki tanka nupirkt.

  Thumb up 16 Thumb down 1

  • Sveikiname gerb. Karbauskį už realią pagalbą Lietuvos žmonių sveikatai, blaivumui, sveiko gyvenimo būdo propogavimą. Didelis Didelis AČIŪ.
   Gaila tokių žmonių (tamsuma), parašiusių pirmus du komentarus.
   Gerb. Prezidente, nepasakykite “Aš čia ne prie ko”.
   Negi Lietuvije iš tikrųjų taip yra?
   Negi altruistai, atliekantys gyvybiškai svarbius pavyzdžius, bus niekinami. Kad tik Juos suniekinti prieš rinkimus. Juk gerai žinome, kad Karbauskis solidžiai finansuoja Lietuvos gyventojams labai reikalingus renginius ne vieną praėjusį penkmetį. Gaila, kad kiti turtingi žmonės ne paima iš Jo pavyzdžio.

   Thumb up 7 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...