Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 9 Pirmadienis
 

Artėjant nepriklausomybės šventei: „Ar tokios Lietuvos norime“?

2010-02-10 12:30 | Politikų tribūna | Komentarų (106)

Dr. Algimantas Matulevičius

Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės dvidešimtmečiui vis dažniau viešumoje išgirstame pasvarstymus, ar tokios šalies tikėjomės? Manau, užtenka ir ne visai objektyvių apklausos duomenų, kad įsitikintume, jog ne mažiau 80 proc. gyventojų tikėjosi ir tikisi kitokios valstybės. Ir nereikia spekuliuoti, lyg jie nori buvusios Sovietų Sąjungos.

Visų pirma žmonės – ne kvaili ir supranta, kad atgal nebegrįšime, nes grįžti nėra kur. Dabartinė Rusija skiriasi nuo Sovietų Sąjungos kaip dabartinė Lietuva nuo A. Smetonos Lietuvos. Antra – ir, manau, svarbiausia – beveik niekas (gal tik nedidelė dalelė) neabejoja šalies nepriklausomybe kaip vertybe ir, jei jai kiltų pavojus, ją gintų. Nė kiek neabejoju, kad mūsų žmonės, dažnai nuoširdžiai nesuprasdami ir nekęsdami valdžios, yra labai tvirti savo krašto patriotai, jei tai liečia Lietuvos nepriklausomybę. O valdžios jie nemėgsta už tą nepateisinamai blogą situaciją valstybėje, kuri jau trunka daugelį metų.

Mes, nuoširdžiai stovėdami Baltijos kelyje, prie TV bokšto arba prie Seimo rūmų, net negalėjome pagalvoti, kad po dvidešimties metų bus sukurta tokia neteisinga Lietuva. Dažnai valdžios žmonės mėgsta pasiaiškinti, kad kitur dar blogiau. Bet tai – ne argumentas. Susimąstykime ir atvirai pripažinkime, kad ši sistema ar santvarka tikrai nėra reali demokratija daugumai šalies žmonių.

Neoliberalizmo apologetai, kurie visiems siūlė tapti verslininkais, viską privatizuoti, ir dabar dar kelia galvas, tiesia savo nešvarias rankas į likusį valstybinį turtą – siekia sunaikinti „Sodrą“,vienu žodžiu, toliau griauti ir dalintis siaurame „draugelių“būrelyje. Teisingai, juk dar yra iš ko pasipelnyti: energetika, vandentiekis, šilumos ūkis. O kiek dar pastatų: poliklinikos, ligoninės, mokyklos, universitetai, savivaldybės,apskritys, ministerijos ir t. t. Viską reikia, kaip mūsuose priimta, pigiai išparduoti. Po to iš privatininko brangiai nuomotis. O už monopolines paslaugas tegu žmonės moka keleriopai brangiau… Užtat klestės kapitalizmas, „laisva“ rinka, ir kaip gera bus tiems, kurie tai įsigis, ir tiems valdininkams bei politikams, kurie padės įsigyti. Šis pavyzdys – tai raudona gija besitęsiančių nusikalstimų prieš šalies žmones dvidešimtmetės istorijos tąsa. Ir viešos kalbos bei veiksmai šia kryptimi, šiuo žiauriu krizės laikotarpiu, artėjant Nepriklausomybės dvidešimtmečiui, yra tai darančių politikų ciniškumo ir amoralumo viršūnė. Tai yra reali biurokratinė oligarchija bei fasadinė demokratija.

Kalbant žmonių kalba tai – kriminalizuota valstybė. Prieš šią neteisingą galybę, užvaldžiusią šalies valdžią, žmogus pasijunta bejėgis. Ši neteisybė pasitinka žmogų visur: nuo seniūnijos, „prichvatizuotų“ butų ūkių, savivaldybėse, kitose valdžios įstaigose ir ypač skausmingai – teisėsaugoje. Juk būtent čia, pagal idėją, žmogus, kaip silpnesnis, turėtų būti apgintas. Turėtų? Bet pabandykite nueiti ten be brangiai kainuojančio advokato? Geriau visai nesikreipti, nes metų metus neišspręsi savų bėdų. Žmogus šioje sistemoje – tik mažytė skruzdelytė. O kaip jaustis oriu žmogumi, jeigu tu jaunas, gali ir nori dirbti, o darbo nėra ir neaišku, kada bus? Kaip gali būti orus, jeigu su aukštuoju išsilavinimu, sėdėdama „Maximos“ kasoje, gauni minimumą, o tavo vadukai sau Šv. Kalėdom išsimoka virš 230 milijonų dividendų premiją? Ir toli gražu ne jų uždirbtų pinigų, o sugebant gerai manipuliuoti jiems palankiais teisės aktais…

Ar galėjome tada prieš 20 metų bent pagalvoti, kad mūsų Lietuvos širdyje – Seime – sėdės melagiai, cinikai, amoralūs ir net nusikaltę veikėjai? O Europarlamente atstovaus Lietuvą visaip dergęs, nuo teisėsaugos slapstęsis Maskvoje ir iš teisėsaugininkų neprincingumo besišaipantis bei galbūt iš nedraugiškų specialiųjų tarnybų pagalbą gaunantis veikėjas? Jeigu kas nors bandys prieštarauti, kad tokia demokratijos kaina, kategoriškai su tuo nesutinku.Tai – aukščiausio laipsnio demagogija ir išsisukinėjimai.

Tokių ir panašių pavyzdžių sąrašą galima tęsti ir tęsti. Šiandien jau ne aš vienas, o daug kas mato ir pripažįsta šias bėdas. Bet vien to maža – reikia padaryti taip, kad jų nebūtų.

Ar išvis tai įmanoma? Manau, yra galbūt tik vienintelė galimybė. Jeigu mūsų žmonės pakils nuo oligarchų ir parsidavusių politikų valdomų TV ekranų, atsibus nuo apgaulės, brukamos jiems per „laisvą“, o nuo pinigų vis labai priklausomą žiniasklaidą, ir susiburs į savo teisių gynimo sambūrį ar judėjimą. Po to organizuos didelius masinius mitingus, kuriuose pareikalaus keleto dalykų:

1.     Nebeprivatizuoti dar likusio valstybinio turto.

2.     Monopolines įmones, ypač energetines, palikti valstybinėmis.

3.     Uždrausti bet kokius tarpininkus šioje srityje.

4.     Algas ir būsimas pensijas susieti su savininkų pelno ir turto prieaugiu bei pastoviai kelti minimalių algų ir pensijų lygį.

5. Visi, kurie kalti už Lietuvos išvogimą, bus įvardyti, pasmerkti ir, netaikant senaties terminų, nubausti.Bent tie, kurie daugiausia prisidėjo prie didžiausių dvidešimtmečio aferų.

6. Griežtai bus uždrausta politinių kampanijų bei partijų finansavimas iš verslo ir neaiškios kilmės pinigais.Už nelegalių pinigų panaudojimą rinkimams ar politinei savireklamai bus anuliuojami rinkimų rezultatai ir baudžiama kaip už nusikaltimus prieš Lietuvos valstybę, siekiant neteisėtai keisti politinę santvarką. STT ir VSD privalomai atlieka šių veikų stebėseną ir kontrolę, nes tai yra mūsų šalies valstybingumo arba nevalstybingumo pagrindas.

7. Supaprastinama valdžios atstovų nušalinimo nuo pareigų bei teisinio persekiojimo tvarka už kyšininkavimą ir už tai griežtai baudžiama.

8. Seimo deputatai (taip turėtų vadintis Seimo nariai) turi atitikti aukštus moralinius, išsilavinimo, profesionalumo ir elgesio standartus, už kurių nesilaikymą greitai būtų atimami mandatai. Manau, kad Seime ne vieta teistiems ar su teisėsauga rimtas problemas turintiems veikėjams. Juk gali Lietuva surasti tikrai atsidavusių valstybei šimtą žmonių. Seimas renkamas tik iš asmenybių ir Seimo deputatų yra 101. Tikslinga diskutuoti, kad nepertraukiamai Seime būti išrinktam galima tik dvi kadencijas iš eilės – tai suteiktų galimybę deputatams neatitrūkti nuo gyvenimo.

Vienareikšmė mūsų silpnoji politinės sistemos dalis – nelegalūs pinigai ir partiniai sąrašai. Suprantu, kad tie, kurie renkasi pagal sąrašus jau antrą dešimtmetį, kels didžiausią širšalą, bet pastebėkite, kad jie ir yra silniausioji politikų grandis. Partijos taps tada tikromis partijomis (o ne susikompromitavusių vadukų įkaitėmis), kai sugebės dirbti su vienmandatiniais Seimo deputatais.

9. Sutvarkomos valdžių galios: Prezidentas gauna galimybę paleisti Seimą. Vyriausybės nariai tuo pat metu negali būti ir Seimo nariais. Įteisinama 100 000 piliečių parašų Referendumui sušaukti.

10. Savivaldybių merai renkami tiesiogiai, o jeigu prasikalsta – juos nušalinti galima Seimo sprendimu.

11. Iš esmės pertvarkoma prokuratūros ir kitų teisėsaugos institucijų veikla. Jų veiklos kontrolei įkuriama nedidelė, bet su dideliais įgaliojimais Generalinė inspekcija, pavaldi LR Prezidentui ir Seimui.

12. Gyventojų skundų greitam nagrinėjimui ir sprendimų priėmimui reorganizuojama Seimo kontrolierių institucija, suteikiant jai įstatymų vykdymų priežiūros funkcijas ir gyventojų ginčų tarp valstybės ir savivaldybių sprendimo teisę. Naikinami kaip nepasiteisinę administraciniai teismai.

13. Teismuose įvedamas renkamas tarėjų institutas. Pakeičiama teisėjų atrankos ir skyrimo tvarka, atimant šią teisę iš korumpuotų teisėjų luomo. Tai vykdo LR Prezidentas, patariamas skaidriai suformuotų visuomeninių institutų.

14. Seimas, gavęs piliečių Judėjimo remiamo daugumos gyventojų reikalavimus – pasiūlymus (kurie čia yra negalutiniai), privalės apsispręsti, ar jie suranda jėgų pertvarkyti sistemą, ar ne. Jei to nedaroma, Tautos judėjimas rengia Referendumą, renka parašus. Bet jau siekia ne tik aukščiau minėtų LR Konstitucijos arba įstatymų pakeitimų, bet ir priešlaikinių Seimo rinkimų po pasisekusio Referendumo.

Skeptikai nusišypsos, kad tai utopija. Sutinku – jeigu mūsų tautiečiams dar patinka toks gyvenimas, tai taip. Tačiau manau, kad jau 2/3 šalies gyventojų pradeda suprasti, jog toks gyvenimas – tai neteisingos sistemos padarinys. Manau, jau laikas pajudėti – tai mus įpareigoja 20 metų nepriklausomybės sukaktis. Jeigu esame nepriklausomi, NATO ir ES nariai, tai ir gyvenkime oriai, o to reikia, kad būtų daugiau tiesos, pagarbos ir nuoširdumo. Manau, kad tai pasiekiama.

Taip mąstančius kviečiu rašyti: algis.matulevicius@gmail.com – nes mes veikiame ir veiksime ryžtingai. LR Konstitucija suteikia Tautai didžiausią valdžią, reikia tik drąsos ja pasinaudoti.

2010-02-10

Komentarai

 

 

 
 1. Throughout the awesome pattern of things you actually get a B- with regard to effort. Where exactly you actually lost everybody was first in all the details. You know, they say, details make or break the argument.. And that could not be more true here. Having said that, permit me say to you precisely what did deliver the results. The writing is actually pretty engaging and that is probably the reason why I am taking the effort to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Next, although I can certainly notice the leaps in logic you make, I am not necessarily confident of exactly how you appear to connect your ideas which in turn produce your final result. For right now I will subscribe to your position but wish in the future you actually link your facts better.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Sveiki, viskas vyksta gerai čia ir Žinoma kiekvienas yra keistis duomenimis , tai tikrai geras , nuolat raštu .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. gyvenimas pragaras laisvė iliuzija kur jinai briusely jau pardavėme savo laivę iš vienos sąjungos i kitą lietuviai pripratė kad jiems visada botagu mojuotų okupantai nesvarbu ar tai iš rytų ar vakarų mokesčiai europietiški gyvenimas vergovė darbo žmogui

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Alytaus raj merija prieme kartelini susitarima su siuksliu isvezeju "Dzutra"Jeigu nesi sudares sutarties ir neatveztos siuksliadezes gauna kaimuos saskaitas uz neatliktus darbus..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. gerbiu Matulevičių už Jo drąsą,išmintį ir užsispyrimą.Jis nenuleidžia rankų,būtent tokie žmones ir kuria tikrąją istoriją.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Matulevicius judina sudetingus,sunkius klausimus.Tiketis bendraminciu is esanciu valdzioje,nelabai realu,nes retas kuris is ju neturejo ar neturi savo interesu,suristi giminystes ir korupcijos rysiais.Eiliniai zmones daug ko nezino,daugelis bijo del darbo,del seimos,persekiojimu,pasiklausymu…Pragiedruliu visgi jau atsiranda,ir manyciau prie to ir Matuleviciaus netylejimas prisideda.Lasas po laso…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Balioną turėti niekam nedraudžiama. O štai su jokiomis "kaukėmis" net nebandykit pasirodyti, jei nenorite problemų. Viešuose susirinkimuose dengti veidus – draudžiama. Įstatymus tenka gerbti…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. "Sodoma ir Gomora" bus tol, kol joje egzistuos tokio sukirpimo veikėjai kaip jūs! Kurie neatskiria kas yra kas, tuo suplakdami į krūvą visai skirtingus žmones ir ta proga gaudami galimybę "pavirkauti"…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Nieko tu neišsiaiškinai, nes sulyginai nesulyginamus. Gmail viena rimčiausių elektroninių pašto sistemų. Tai faktas. Ir viskas ten puikiausiai "nueina". Aišku, jeigu moki naudotis. Jau daug pasako vien tai, kad nesugebama net teisingai užrašyti. Vietoj Gmail.com, kažkodėl norima išsiųsti kažkokiu tai Gmail.lt :-))) Tai ką jūs vertingo galite pasiūlyti, jei net adreso teisingai neužrašote?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Nežino ko nori

  „Manau, užtenka ir ne visai objektyvių apklausos duomenų, kad įsitikintume, jog ne mažiau 80 proc. gyventojų tikėjosi ir tikisi kitokios valstybės. Ir nereikia spekuliuoti, lyg jie nori buvusios Sovietų Sąjungos.“ Dr. Algimantas Matulevičius 1

  Tai iš eilinio Algimanto Matulevičiaus laiško Urbi at Orbi. Pabudome, atsikėlėme ir, dabar, užtenka eiti на хуй. Štai tokia logika. TSRS nesugražinsi, tai faktas; ją galima nebent atkurti. Analogiškai Lietuvos „nepriklausomybę“ 1991-aiais, tik šį kartą ne amerikiečių iniciatyva. Bet tam reikalingos socialinės – ekonominės gairės. Šiomis gairėmis vadovavosi TSRS. Užtektų drąsiai pasakyti: „Liaudie, kursime socializmą! Už? Prieš? Susilaikę kas?“ Nes dabartiniai virkavimai su atsargiais pareiškimais apie socialinę gerovę (net be lygybės) primena tik eilinės partijos programą. Akla praeities kritika neturi tapti atspyrio tašku naujomis visuomeninėmis – politinėmis aferomis įtraukiant dalyviais visą liaudį, kaip įvyko prieš 12 metų.

  labaslietuva.wordpress.com/2010/02/14/nezino-ko-nori/

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Lietuvoje egzistuoja problema,kad daliai žmonių yra labai lengava įpiršti reikalingą nuomonę,jų smegenys skystokos,todėl ir renkasi Uspaskhus,Paksus,Paulauskus,Prunskienes,Valinskus,Baukute,Nedzinskus<Donaldas,Žilinskus,Ačus,Kirkilus-nes jie tokie patys
  O Matulevičių norint suprast reikia nors kelias knygas būt perskaičius todėl jie ir biesinasi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Tau iki Matulevičiaus proto tai kaip iki Kinijos pęsčiomis.Jūs tiek bijotės Matulevičiaus skelbiamos tiesos,kad net nežinote kuo argumentuoti išskyrus žemo lygio pasiburnojimus.

  Thumb up 0 Thumb down 0 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (2)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...