Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Gruodis 12 Ketvirtadienis
 

Ar politikai už netiesioginį nužudymą ir sveikatos sutrikdymą bus bent politiškai baudžiami?

2018-06-13 10:41 | Nuomonių ringas | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas asm.alb. nuotr.

Juozas Dapšauskas

Sveikatingumo metų iniciatorius

Nauja politikų tyrimo komisija Seime ims aiškintis, kurie buvę ir esami Seimo nariai labiausiai pasidavė siaurų verslų interesų tenkinimui. Kol kas girdisi tik ekonominiai dalykai, tačiau, manau, dar svarbiau tirti tuos pasidavimus neskaidraus verslo įtakoms, kurie susiję su žmonių gyvybėmis ir sveikata: turiu mintyje kelis dešimtmečius buvusį alkoholio verslo valdžios institucijų užvaldymą.

Tenka prisiminti trumpą pokalbį su Lietuvos liberalų sąjūdžio vadovu Eligijui Masiuliui Seime 2015 m., svarstant alkoholio prekybos degalinėse uždraudimo klausimą. Jam rėžiau, kad „esi alkoholio pramonės atstovas“, žinote, nustebau, kai jis ,,šoko“, jog tai netiesa, „už tokius žodžius galiu atsidurti teisme“. Tada nesupratau, kodėl taip užsiliepsnota, juk jo net nekaltinau, bent jau tame pasisakyme, korupcija, tik tarnavimu alkoholio pramonei, kas mums, dirbantiems šioje srityje nevyriausybininkams, buvo 100 proc. akivaizdu, kad taip yra. Tačiau gal tik dabar galime suprasti, kad ta perdėtai nervinga reakcija ir buvo reagavimas į savo padėties tikrovę, kurią žinojo tik pats.

Nevyriausybininkai daug metų sekė visus alkoholio kontrolės įstatymų keitimus – griežtinimo ar liberalizavimo linkme. Ši Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos chronologija užfiksuota 2015 m. procese, siekiant atšaukti alkoholio prekybos draudimą degalinėse. Kai dabar viešinami specialiųjų tarnybų užfiksuoti slapti politikų ir verslo atstovų pokalbiai, galime įsivaizduoti, kad tie užkulisiniai sandėriai, derinimai vyko, kai buvo svarstomi šie alkoholio įstatymų projektai.

Reikia aiškiai pasakyti, kad iki šiol vykę korupciniai procesai padarė valstybei ne tik labai didelę ekonominę žalą, bet sunaikino daugybę gyvybių. Ar už tai niekas neatsakingas? Apie tai pasisakiau ir diskusijoje, svarstant alkoholio degalinėse palikimo klausimą: „Neišgelbėtiems lakūnams – visų dėmesys. O kiek valstybė išžudė savo piliečių alkoholiu?”

Stebėdami įstatymų priėmimo procesus, nujausdavome, o neretai ir akivaizdžiai susiedavome, matydavome (nors visada juk reikia sakyti „galimai“) korupciją, bet labiau manėme, kad yra atsiskaitoma „paslauga už paslaugą“, išvengiant labai didelių sumų grynais alkoholio dėžutėse. Pasirodo, kad ir kaip „mėtėmės“ kaltinimais ir epitetais, realybė buvo dar juodesnė. Apie tai 2012 m. pradžioje rašiau: „Koncernui „MG Baltic“ (AB „Stumbras“ savininkai) priklausanti įmonė „ MG Baltic Media“, dar neįsigaliojus draudimui remti partijas, jas oficialiai parėmė (tai rodo oficialios partijų deklaracijos), o kiek dar neoficialiai yra sutarta už reklaminius paketus jų valdomose žiniasklaidos priemonėse?“. Tad daug kartų teko kelti klausimą: „Kiek dar politikai vykdys alkoholio pramonės užsakymus?“.

Vienos partijos buvo beviltiškos, kitos – skaudžiai nuviliančios

Kai kurie Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nieko dėti atstovai, bičiuliai, draugai nustemba, kodėl taip priešiškai kalbu apie TS-LKD partiją, kai kuriuos jų sprendimus. O sprendimai buvo net labai nuviliantys. Beje, už juos nėra padaryta jokios atgailos, prisipažinimo.

Dar 2011 m. gegužės 12 d. prof. Aurelijus Veryga (tikrai niekuo tada nebuvo susijęs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) rašė: „Tik viešumas ir deklaruojamų vertybių realus laikymasis išgelbės TS-LKD nuo politinės savižudybės“. Beje, ši partija pasirinko alkoholio pramonės interesą (MG Baltic) ir galiausiai jų lemiamais balsais buvo atšauktas alkoholio reklamos draudimas 2011 m.

Tada Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės prezidentas A. Veryga apie konservatorių partijos pirmininko Andriaus Kubiliaus pavaduotojo Vito Matuzo, ,,stūmusio“ alkoholio pramonės užsakymą atšaukti svaigalų reklamos draudimą, įžvelgė: „Vito Matuzo pranešime minimi ,,mistiniai specialistai“, kurie nustatė, kad reklamos draudimo nepavyks įgyvendinti. Įdomu, kas buvo tie specialistai, gal ir vėl S.Galadauskas ar L.Vilimas? O gal LNK, alfa.lt ir Stumbrą valdančio koncerno MG BALTIC specialistai?“.

Beje, nuvilianti istorija tokia, kad iš 14 teikusių alkoholio reklamos draudimo atšaukimo įstatymą – 9 buvo TS-LKD frakcijos atstovai. Reikia pasakyti, kad iš liberalų, „darbiečių“, socialdemokratų ar „tvarkiečių“ mažai ir buvo tikimasi, kad jie nevergaus alkoholio pramonei, tačiau, kai to imdavosi save vadinanti „krikščionių“, „tradicinių vertybių“ partija, tada jau buvo akivaizdu, kad čia yra ,,pastatyta“ rimta suma ir interesas.

Tad būtų reikalinga ir įdomu visuomenei išgirsti tuos pokalbius ir susitarimus, kuriuos atitinkamos institucijos turėjo fiksuoti tarp TS-LKD vadų ir verslo atstovų. Ar buvo fiksuojamo tik liberalų pliurpalai su verslu dėl J.Basanavičiaus paminklo, o tie pokalbiai ir įstatymų pakeitimai, kurie lėmė daugybės žmonių gyvybių praradimus, sugadintą sveikatą – buvo bereikšmiai? Nefiksuoti?

Kaip TS-LKD pozicija ir balsavimai buvo lemiami, taip ir prezidentės Dalios Grybauskaitės šio korupcinio proceso įstatymo nevetavimas, o pasirašymas taip pat buvo lemiamas, nors 250 nevyriausybinių organizacijų prašė prezidentės jį vetuoti. Jei prezidentė būtų vetavusi, įstatymas, draudžiantis alkoholio reklamą, būtų įsigaliojęs ir Seimas nebebūtų spėjęs atmesti veto, tam nebūtų užtekę balsų.

Reikia pabrėžti, kad dalis TS-LKD nebuvo praradę sąžinės ir balsuodavo nekreipdami dėmesio į kažkokius neaiškius partijos ir verslo slaptus susitarimus, nuosekliai palaikė alkoholio kontrolė politiką. Bet pagrindines figūras partijoje stumdydavo alkoholio pramonės atstovai, nors kita vadovybės dalis pasisakydavo prieš. Su jais „MG Baltic“ ir kitų alkoholio verslų atstovams ir būdavo sunkiau, nes negalėdavo užsitikrinti visos frakcijos palaikymo, reikėdavo dirbti su kiekvienu Seimo nariu atskirai. Tai užfiksuota ir VSD išslaptintoje medžiagoje.

Būdavo keista stebėti, ko bėga TS-LKD atstovas Sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas pasitarti su Lietuvos aludarių gildijos prezidentu Sauliumi Galadausku, kuris vaizdavo besąs kaip ir Seimo valdybos narys ar pirmininkas, nes jo balsas būdavo lemiamas, kokį ir kada įstatymo projektą įrašyti į posėdžių darbotvarkę. Galiausiai Seimo pirmininko Vydo Gedvilo buvo paskirtas visuomeniniu padėjėju.

Faktiniai liberalai buvo A. Brazauskas, V. Adamkus ir D. Grybauskaitė

Dalios Grybauskaitės vaidmuo, kartais tarsi būdavo labai įkvepiantis vilties – kaip alkoholio pramonės paruošto įstatymo projekto, mažinančio akcizus alkoholiui, vetavimas 2010 m. pabaigoje, o kartais visiškas pasidavimas alkoholio pramonės reikalavimams – kaip alkoholio reklamos draudimo atšaukimo palaiminimas. Prezidente, jei kažkokius sprendimus priėmei dėl baimės, kaip ir nemažai Seimo narių, tada tiesiog reikėjo pasitraukti iš pareigų, pasakant, kad „bijau būti labai stipriai užsipulta žiniasklaidos grupių“.

O sprendimai „valstybėje“, kuriai ir tas apibūdinimas nebetiko, būdavo priiminėjami taip, kaip paviešino „Verslo žinios“: „Į uždarą renginį Vilniuje kviesti AB „Alita“, AB „Stumbras“, AB „Vilniaus degtinė“, UAB „Bennet distributors“, UAB „Liviko“, UAB „Belvedere prekyba“ bei UAB „Mineraliniai vandenys“ aukščiausio lygio vadovai bei šalies televizijų, laikraščių, naujienų portalų ir kitų žiniasklaidos priemonių atitinkamo rango atstovai. Laurynas Vilimas, susitikime taip pat dalyvavęs Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas, VZ.LT sakė, kad tai buvo „strateginis susitikimas“ ir „diskusija“. ,,Buvo aptariamas reklamos draudimas nuo 2012 m. ir kaip galima tą aspektą keisti. Kalbėta apie pinigų srautų mažėjimą mūsų ir žiniasklaidos kišenėse, apie valdžios sprendimus bei kokią įtaką jie daro mums, žiniasklaidai ir valstybei“, – sako p. Vilimas. Jis sakė negalintis apie susitikimą papasakoti „kažko daugiau“, kadangi susitikimas „nebuvo spaudai“. ,,Išklausėme televizijų, laikraščių ir naujienų portalų vadovų pozicijų, nes nuo to priklauso, kaip ta žinia yra komunikuojama“.

O reikia prisiminti ir tai, kad prezidentas Valdas Adamkus buvo būtent liberalų keltas ir palaikytas kandidatas bei prezidentas nuo 1998 m., kurio vadovavimo laiku alkoholio pramonė įgavo labai didelę įtaką, užvaldė valstybę. Savaitraštis „Veidas“ tada rašė: „Higienos instituto duomenys, kad Lietuvoje nuo 2001 m. masiškai pradėjus reklamuoti alkoholinius gėrimus, per šešerius metus vaikų iki 14 metų apsinuodijimų alkoholiu padaugėjo 17 kartų. O 2008 m. įsigaliojus griežtesniems alkoholio reklamos ribojimams, 30 proc. sumažėjo mirusiųjų dėl alkoholio vartojimo, užfiksuotas 40 proc. mažesnis neblaivių vairuotojų sukeltų eismo įvykių skaičius, 31 proc. sumažėjo alkoholinių psichozių ir 27 proc. mažiau žmonių apsinuodijo alkoholiu.“ Toks teigiamas efektas akivaizdus ir paskutiniais metais įvedus alkoholio mažinimo priemones.

Taigi, ar naujoji parlamentinio tyrimo komisija ims atskleisti tuos, kurie atsakingi ir už šiuos netiesioginius žmonių žudymus ir sveikatos sutrikdymus, vaikų patirtas kančias, šeimų skyrybas, niekuo dėtus ir žuvusius eismo įvykiuose?

Komentarai

 

 

 
  1. Pinigai,dideli pinigai ir labai dideli pinigai valdo pasauli.jeigu pridetume dar broliu latviu posaki ,kad pasauli valdo moteriskes su savo tarpkoju,tai gautusi pilnas Lietuvos valdymo vaizdelis.Todelvisiskai nereikia stebetis,kai koks kubylius is tribunos ,su perkreiptu zubu sypsena,aiskina,jog seselyje plaukioje milijardas.jis tiesiog is patirties,matomai,tuos faktus zino,todel ir viesina.??Idomiausia,kad i susitikimus Gbarielius eidavo derinti partgaujos vardu programas?

    Thumb up 6 Thumb down 0

    • O senelis tuos jo vojazus pas MGB-istus rinkimu programos pristatymui dar ir pateisina, nes kitos iseities nera.Kad jau tarnybos pagavo, tai tada tik issisukinet ir pateisint ir beliko.Tikekimes. kad per sekancius rinkimus rinkejai galvos kaip ir uz ka balsuoja.Kad jie paklius i Seima, tai tikrai.Tik, tikekimes, ju bus nedaug.

      Thumb up 0 Thumb down 0 
bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/geriausios-puko-dainos-2019-302454
Video reportažas


https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia/?lang=

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities”
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (7)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (1)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (1)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (1)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (1)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (3)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (1)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (3)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (2)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...