Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Ar politikai už netiesioginį nužudymą ir sveikatos sutrikdymą bus bent politiškai baudžiami?

2018-06-13 10:41 | Nuomonių ringas | Komentarų (3)

Juozas Dapšauskas asm.alb. nuotr.

Juozas Dapšauskas

Sveikatingumo metų iniciatorius

Nauja politikų tyrimo komisija Seime ims aiškintis, kurie buvę ir esami Seimo nariai labiausiai pasidavė siaurų verslų interesų tenkinimui. Kol kas girdisi tik ekonominiai dalykai, tačiau, manau, dar svarbiau tirti tuos pasidavimus neskaidraus verslo įtakoms, kurie susiję su žmonių gyvybėmis ir sveikata: turiu mintyje kelis dešimtmečius buvusį alkoholio verslo valdžios institucijų užvaldymą.

Tenka prisiminti trumpą pokalbį su Lietuvos liberalų sąjūdžio vadovu Eligijui Masiuliui Seime 2015 m., svarstant alkoholio prekybos degalinėse uždraudimo klausimą. Jam rėžiau, kad „esi alkoholio pramonės atstovas“, žinote, nustebau, kai jis ,,šoko“, jog tai netiesa, „už tokius žodžius galiu atsidurti teisme“. Tada nesupratau, kodėl taip užsiliepsnota, juk jo net nekaltinau, bent jau tame pasisakyme, korupcija, tik tarnavimu alkoholio pramonei, kas mums, dirbantiems šioje srityje nevyriausybininkams, buvo 100 proc. akivaizdu, kad taip yra. Tačiau gal tik dabar galime suprasti, kad ta perdėtai nervinga reakcija ir buvo reagavimas į savo padėties tikrovę, kurią žinojo tik pats.

Nevyriausybininkai daug metų sekė visus alkoholio kontrolės įstatymų keitimus – griežtinimo ar liberalizavimo linkme. Ši Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos chronologija užfiksuota 2015 m. procese, siekiant atšaukti alkoholio prekybos draudimą degalinėse. Kai dabar viešinami specialiųjų tarnybų užfiksuoti slapti politikų ir verslo atstovų pokalbiai, galime įsivaizduoti, kad tie užkulisiniai sandėriai, derinimai vyko, kai buvo svarstomi šie alkoholio įstatymų projektai.

Reikia aiškiai pasakyti, kad iki šiol vykę korupciniai procesai padarė valstybei ne tik labai didelę ekonominę žalą, bet sunaikino daugybę gyvybių. Ar už tai niekas neatsakingas? Apie tai pasisakiau ir diskusijoje, svarstant alkoholio degalinėse palikimo klausimą: „Neišgelbėtiems lakūnams – visų dėmesys. O kiek valstybė išžudė savo piliečių alkoholiu?”

Stebėdami įstatymų priėmimo procesus, nujausdavome, o neretai ir akivaizdžiai susiedavome, matydavome (nors visada juk reikia sakyti „galimai“) korupciją, bet labiau manėme, kad yra atsiskaitoma „paslauga už paslaugą“, išvengiant labai didelių sumų grynais alkoholio dėžutėse. Pasirodo, kad ir kaip „mėtėmės“ kaltinimais ir epitetais, realybė buvo dar juodesnė. Apie tai 2012 m. pradžioje rašiau: „Koncernui „MG Baltic“ (AB „Stumbras“ savininkai) priklausanti įmonė „ MG Baltic Media“, dar neįsigaliojus draudimui remti partijas, jas oficialiai parėmė (tai rodo oficialios partijų deklaracijos), o kiek dar neoficialiai yra sutarta už reklaminius paketus jų valdomose žiniasklaidos priemonėse?“. Tad daug kartų teko kelti klausimą: „Kiek dar politikai vykdys alkoholio pramonės užsakymus?“.

Vienos partijos buvo beviltiškos, kitos – skaudžiai nuviliančios

Kai kurie Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nieko dėti atstovai, bičiuliai, draugai nustemba, kodėl taip priešiškai kalbu apie TS-LKD partiją, kai kuriuos jų sprendimus. O sprendimai buvo net labai nuviliantys. Beje, už juos nėra padaryta jokios atgailos, prisipažinimo.

Dar 2011 m. gegužės 12 d. prof. Aurelijus Veryga (tikrai niekuo tada nebuvo susijęs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) rašė: „Tik viešumas ir deklaruojamų vertybių realus laikymasis išgelbės TS-LKD nuo politinės savižudybės“. Beje, ši partija pasirinko alkoholio pramonės interesą (MG Baltic) ir galiausiai jų lemiamais balsais buvo atšauktas alkoholio reklamos draudimas 2011 m.

Tada Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės prezidentas A. Veryga apie konservatorių partijos pirmininko Andriaus Kubiliaus pavaduotojo Vito Matuzo, ,,stūmusio“ alkoholio pramonės užsakymą atšaukti svaigalų reklamos draudimą, įžvelgė: „Vito Matuzo pranešime minimi ,,mistiniai specialistai“, kurie nustatė, kad reklamos draudimo nepavyks įgyvendinti. Įdomu, kas buvo tie specialistai, gal ir vėl S.Galadauskas ar L.Vilimas? O gal LNK, alfa.lt ir Stumbrą valdančio koncerno MG BALTIC specialistai?“.

Beje, nuvilianti istorija tokia, kad iš 14 teikusių alkoholio reklamos draudimo atšaukimo įstatymą – 9 buvo TS-LKD frakcijos atstovai. Reikia pasakyti, kad iš liberalų, „darbiečių“, socialdemokratų ar „tvarkiečių“ mažai ir buvo tikimasi, kad jie nevergaus alkoholio pramonei, tačiau, kai to imdavosi save vadinanti „krikščionių“, „tradicinių vertybių“ partija, tada jau buvo akivaizdu, kad čia yra ,,pastatyta“ rimta suma ir interesas.

Tad būtų reikalinga ir įdomu visuomenei išgirsti tuos pokalbius ir susitarimus, kuriuos atitinkamos institucijos turėjo fiksuoti tarp TS-LKD vadų ir verslo atstovų. Ar buvo fiksuojamo tik liberalų pliurpalai su verslu dėl J.Basanavičiaus paminklo, o tie pokalbiai ir įstatymų pakeitimai, kurie lėmė daugybės žmonių gyvybių praradimus, sugadintą sveikatą – buvo bereikšmiai? Nefiksuoti?

Kaip TS-LKD pozicija ir balsavimai buvo lemiami, taip ir prezidentės Dalios Grybauskaitės šio korupcinio proceso įstatymo nevetavimas, o pasirašymas taip pat buvo lemiamas, nors 250 nevyriausybinių organizacijų prašė prezidentės jį vetuoti. Jei prezidentė būtų vetavusi, įstatymas, draudžiantis alkoholio reklamą, būtų įsigaliojęs ir Seimas nebebūtų spėjęs atmesti veto, tam nebūtų užtekę balsų.

Reikia pabrėžti, kad dalis TS-LKD nebuvo praradę sąžinės ir balsuodavo nekreipdami dėmesio į kažkokius neaiškius partijos ir verslo slaptus susitarimus, nuosekliai palaikė alkoholio kontrolė politiką. Bet pagrindines figūras partijoje stumdydavo alkoholio pramonės atstovai, nors kita vadovybės dalis pasisakydavo prieš. Su jais „MG Baltic“ ir kitų alkoholio verslų atstovams ir būdavo sunkiau, nes negalėdavo užsitikrinti visos frakcijos palaikymo, reikėdavo dirbti su kiekvienu Seimo nariu atskirai. Tai užfiksuota ir VSD išslaptintoje medžiagoje.

Būdavo keista stebėti, ko bėga TS-LKD atstovas Sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas pasitarti su Lietuvos aludarių gildijos prezidentu Sauliumi Galadausku, kuris vaizdavo besąs kaip ir Seimo valdybos narys ar pirmininkas, nes jo balsas būdavo lemiamas, kokį ir kada įstatymo projektą įrašyti į posėdžių darbotvarkę. Galiausiai Seimo pirmininko Vydo Gedvilo buvo paskirtas visuomeniniu padėjėju.

Faktiniai liberalai buvo A. Brazauskas, V. Adamkus ir D. Grybauskaitė

Dalios Grybauskaitės vaidmuo, kartais tarsi būdavo labai įkvepiantis vilties – kaip alkoholio pramonės paruošto įstatymo projekto, mažinančio akcizus alkoholiui, vetavimas 2010 m. pabaigoje, o kartais visiškas pasidavimas alkoholio pramonės reikalavimams – kaip alkoholio reklamos draudimo atšaukimo palaiminimas. Prezidente, jei kažkokius sprendimus priėmei dėl baimės, kaip ir nemažai Seimo narių, tada tiesiog reikėjo pasitraukti iš pareigų, pasakant, kad „bijau būti labai stipriai užsipulta žiniasklaidos grupių“.

O sprendimai „valstybėje“, kuriai ir tas apibūdinimas nebetiko, būdavo priiminėjami taip, kaip paviešino „Verslo žinios“: „Į uždarą renginį Vilniuje kviesti AB „Alita“, AB „Stumbras“, AB „Vilniaus degtinė“, UAB „Bennet distributors“, UAB „Liviko“, UAB „Belvedere prekyba“ bei UAB „Mineraliniai vandenys“ aukščiausio lygio vadovai bei šalies televizijų, laikraščių, naujienų portalų ir kitų žiniasklaidos priemonių atitinkamo rango atstovai. Laurynas Vilimas, susitikime taip pat dalyvavęs Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas, VZ.LT sakė, kad tai buvo „strateginis susitikimas“ ir „diskusija“. ,,Buvo aptariamas reklamos draudimas nuo 2012 m. ir kaip galima tą aspektą keisti. Kalbėta apie pinigų srautų mažėjimą mūsų ir žiniasklaidos kišenėse, apie valdžios sprendimus bei kokią įtaką jie daro mums, žiniasklaidai ir valstybei“, – sako p. Vilimas. Jis sakė negalintis apie susitikimą papasakoti „kažko daugiau“, kadangi susitikimas „nebuvo spaudai“. ,,Išklausėme televizijų, laikraščių ir naujienų portalų vadovų pozicijų, nes nuo to priklauso, kaip ta žinia yra komunikuojama“.

O reikia prisiminti ir tai, kad prezidentas Valdas Adamkus buvo būtent liberalų keltas ir palaikytas kandidatas bei prezidentas nuo 1998 m., kurio vadovavimo laiku alkoholio pramonė įgavo labai didelę įtaką, užvaldė valstybę. Savaitraštis „Veidas“ tada rašė: „Higienos instituto duomenys, kad Lietuvoje nuo 2001 m. masiškai pradėjus reklamuoti alkoholinius gėrimus, per šešerius metus vaikų iki 14 metų apsinuodijimų alkoholiu padaugėjo 17 kartų. O 2008 m. įsigaliojus griežtesniems alkoholio reklamos ribojimams, 30 proc. sumažėjo mirusiųjų dėl alkoholio vartojimo, užfiksuotas 40 proc. mažesnis neblaivių vairuotojų sukeltų eismo įvykių skaičius, 31 proc. sumažėjo alkoholinių psichozių ir 27 proc. mažiau žmonių apsinuodijo alkoholiu.“ Toks teigiamas efektas akivaizdus ir paskutiniais metais įvedus alkoholio mažinimo priemones.

Taigi, ar naujoji parlamentinio tyrimo komisija ims atskleisti tuos, kurie atsakingi ir už šiuos netiesioginius žmonių žudymus ir sveikatos sutrikdymus, vaikų patirtas kančias, šeimų skyrybas, niekuo dėtus ir žuvusius eismo įvykiuose?

Komentarai

 

 

 
  1. Pinigai,dideli pinigai ir labai dideli pinigai valdo pasauli.jeigu pridetume dar broliu latviu posaki ,kad pasauli valdo moteriskes su savo tarpkoju,tai gautusi pilnas Lietuvos valdymo vaizdelis.Todelvisiskai nereikia stebetis,kai koks kubylius is tribunos ,su perkreiptu zubu sypsena,aiskina,jog seselyje plaukioje milijardas.jis tiesiog is patirties,matomai,tuos faktus zino,todel ir viesina.??Idomiausia,kad i susitikimus Gbarielius eidavo derinti partgaujos vardu programas?

    Thumb up 6 Thumb down 0

    • O senelis tuos jo vojazus pas MGB-istus rinkimu programos pristatymui dar ir pateisina, nes kitos iseities nera.Kad jau tarnybos pagavo, tai tada tik issisukinet ir pateisint ir beliko.Tikekimes. kad per sekancius rinkimus rinkejai galvos kaip ir uz ka balsuoja.Kad jie paklius i Seima, tai tikrai.Tik, tikekimes, ju bus nedaug.

      Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...