Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Ar nepasimokėme iš Garliavos istorijos?

2015-02-05 22:45 | Nuomonių ringas | Komentarų (19)

Sigitas Martinavičius. asm. albumo nuotr.

TV laidos ir visa žiniasklaida mirga pranešimais apie grobiamus vaikus lietuvaičius ir “baisų” Norvegijos vaikų teisių darbą. Matau, labai suaktyvėjo tos pačios grupės, veikėjai, “ginantys” vaikus, kurie “gynė” prieš skalūnų gavybą, kurie skleidžia skiepų žalą ar purškimą iš lėktuvų ir buvusios Garliavos istorijos veikėjai. Pasijungia politikai. Vėl pučiamas mitas apie “grobiamus” vaikus.

Deja, vaikų paėmimas iš lietuvių šeimų yra dėl pačių tėvų kaltės.To priežastys yra įvairios – tai vaikų nepriežiūra, smurtas šeimoje, netinkamas tėvų gyvenimo būdas (pavyzdžiui, girtavimas ir kt.). Panašiais atvejais ir Lietuvoje paimami vaikai iš tėvų.

Užsienio valstybių socialinės tarnybos reaguoja griežčiau. O jei tėvai tokiais atvejais nerodo noro bendradarbiauti su minėtomis tarnybomis, gali būti imamasi kraštutinių priemonių – paimti vaiką iš šeimos.

Kadangi su Norvegija nėra tarpvalstybinioteisinio reglamentavimo, reglamentuojančio vaiko teisių apsaugos sprendimo, kyla sunkumų lietuvių šeimoms, sprendžiant vaiko tolimesnį likimą. Teisinio reglamentavimo nebuvimas apriboja Norvegijos institucijų galimybes atsakyti į mūsų šalies valstybės institucijų paklausimus.

Lietuvių šeimos, išvykusios gyventi į kitas šalis, turi gerbti tų valstybių įstatymus ir jų laikytis, taip pat svarbu gerbti ir tų šalių tradicijas, kultūrą, vertybes. Prieš išvykstant svetur gyventi visada reikėtų pasidomėti tų valstybių teisine sistema, kokioje aplinkoje gyvens jų vaikai ir pan. Reikia gerai apgalvoti, apsvarstyti, ar bus šeimai galima gyventi būtent tokiomis sąlygomis.

Mūsų, lietuvių, supratimas apie vaikų auklėjimą nuo norvegų ir kitų šalių gyventojų skiriasi labai, labai. Juk mūsų kaimynams, giminaičiams, atrodo, visiškai nieko blogo išvykti į užsienį pauždarbiauti, palikus vaikus seneliams, arba išvažiuoti į giminės balių, palikus vaikus namie vienus, arba išvažiuoti į parduotuvę “trumpam” nupirkti maisto, palikus 2-3 metukų vaiką pririštą virvute prie kokio stalo… Arba pabendrauti su vaiku 1-2 valandas per savaitę (pagal Lietuvos kažkur skelbtą statistiką, vidurkis yra 15 min. per dieną).Matote, tėvai užsiėmę, dirbti reikia, vaikui išmanujį nupirkti, drabužius, neduokdie, prastesni už klasiokų bus… Čia gi nieko blogo! O mano galva (ir norvegams ir daugeliui kitų taip atrodo) tai – kažkokia bręstanti tragedija.

Kai eilinį kartą vėl kilo banga dėl Norvegijioje gyvenančių šeimų, vaikų ir tos šalies vaikų teisių apsaugos, kažkaip su didele ironijos doze pamaniau: mes nemušame savo vaikų, mes juos auklėjame, o jeigu kitiems tai atrodo kaip smurtas, juo blogiau tiems neišmanėliams ir mūsų nesupratėjams; mes negeriame, mes atsipalaiduojame ir tegul mūsų vaikai iš mažų dienų pamato kaip reikia leisti laiką; mes nepaliekame vaikų vienų namuose, mes mokome juos savarankiškumo. Na, kažkas panašaus. O jei jau rimtai, tai patartina pasidomėti kur važiuoji, kokie įstatymai galioja ir jų laikytis, juos gerbti.

Kodėl tai vyksta? Suaktyvėjus žiniasklaidos ir visuomenės dėmesiui apie “baisybes” Norvegijos vaikų teisių apsaugos sistemoje, atsakykime sau į šiuos “Vaikų linijos” vadovo Roberto Povilaičio užduotus klausimus:

1. Kodėl atsirado serija vienpusišką nuomonę ir paniką apie Norvegiją keliančių straipsnių? Ar kas nors žino, kas iš tiesų vyko tose šeimose iš kurių buvo paimti vaikai? Ar tikrai jokių abejonių neatsiranda besirašantiems peticijas, kuomet mama sako, kad “paragindama mokytis giminaitei matant ranka palietė dukros galvą, tačiau tikina: tai nebuvo nei smūgis, nei vaiko pažeminimas.” Arba kai sako, kad “netinkama vaiko priežiūra norvegai įvardijo net tai, kad mama dukrą moko gimtosios lietuvių kalbos.” Čia viskas tvarkoje? Palietė vaiko galvą, lietuviškai pamokino ir norvegai atėmė vaiką? Įdomu ar buvo nors vienas atvejis, kur tėvai sakytų: “Žinote, mes tikrai netinkamai auklėjome savo vaiką ir iš mūsų vaiką paėmė teisėtai, nes mes prieš jį naudojome smurtą”.

2. Jeigu lietuviai tėvai gyvendami Norvegijoje pažeidė kokius nors įstatymus, ar jie automatiškai yra teisūs dėl to, kad yra lietuviai, o Norvegijos įstatymai ir institucijos automatiškai yra neteisios?

3. Kodėl Norvegijos juodinimo kampanijoje aktyviai dalyvauja Norvegijoje gyvenanti pilietė pati prisipažinusi, kad šiai veiklai gaunanti lėšas iš Rusijos? (PS šaltinis)

4. Kodėl taip visuomenei rūpi vaikų teisių padėtis Norvegijoje, o ne Lietuvoje? Susidaro toks įspūdis, kad tiek daug triukšmo atsiranda kuomet vaikas yra paimamas iš lietuvių šeimos Norvegijoje – organizuojami piketai prie Norvegijos ambasados, kuriamos peticijos. Kodėl tiek dėmesio nesulaukia paimami vaikai iš tėvų Lietuvoje: 2013-iais metais tėvų globos neteko 2157 vaikai (iš kurių tik 129-ių vaikų tėvai buvo mirę ar pradingę – visi kiti turėjo tėvus). Neatsimenu nė vieno piketo prie LR Vyriausybės siekiant grąžinti vaikus iš globos institucijų į šeimą.

Kaip rodo 2013 metų apklausos rezultatai:

– 6% lietuvių prisipažino, kad yra nors kartą sumušę vaikus, kad liko fizinių žymių

– daugiau nei pusė yra sudavę vaikui per veidą

– tik 26% lietuvių galvoja, kad reikia legaliai uždrausti duoti vaikams per veidą

– tik 37% lietuvių galvoja, kad reikia legaliai uždrausti fiziškai bausti savo vaikus

– 13% lietuvių galvoja, kad fizinės bausmės vaikams yra gerai

– 56% galvoja, kad kai kuriais atvejais vaikus reikia bausti fizine bausme

Duomenys atrodo prasčiausiai palyginti su kitomis Rytų Europos šalimis- Latvija, Bulgarija, Moldova, Ukraina, Lenkija ir Bulgarija.

2001 metais UNICEF tyrime paaiškėjo, kad Lietuvoje smurtas egzistuoja 65% šeimų. 2005m. sausio duomenimis – Lietuvoje 35000 vaikų gyveno sudėtingomis sąlygomis, daugiausia dėl tėvų alkoholio vartojimo. 2005 metais per pirmus 7 mėnesius nuo smurto šeimoje žuvo 13 vaikų.

Ar lietuviai žino, kaip reikia auginti vaikus geriau nei norvegai? Statistika rodo, kad tikrai ne. Tad reik tikėtis, kad žiniasklaidos pučiamas burbulas greitai sprogs, o ne dar kartą sukels žmonių emocijas, ko pasekoje labiausiai nukentės patys vaikai.

Sigitas Martinavičius

Komentarai

 

 

 
 1. visiškai neaišku, kodėl buduliai čia po straipsniu nepatenkinti rašinėja. Net neneigia, kad pagal statistiką Lietuvoje vaikų mušimas šeimoje yra įprastas dalykas. Net nesirengia ką nors atsakyti į tai, kad kasmet Lietuvoje iš smurtaujančių ir blogai vaikus prižiūrinčių tėvų atimami net ne šimtai , o tūkstančiai vaikų. O ir kaip tą paneigsi – statistika sausas ir tikras dalykas. Bet kažkodėl kažkokiam idiotui prireikia parėkauti, pašūkauti, kokia Norvegija bloga, kaip blogai yra žmogaus (ir vaikų) teisės. Neatrodo keista? žinoma, galima suversti viską budulių kvailumui, bet tai būtų pernelyg paprasta. Buduliai patys net šūkauti susiorganizuoti nemoka, tai visiški nevykėliai. Bet suorganizuoti juos pačius nėra sunku, tik gero masalo reikia. Ožio avinų bandai.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 2. Autorius išmoko lietuvių kalbos gramatikos! Per rinkimus siuntinejo sąrašo žmonėms laiškus su daugybe klaidų, o savo fb tesugeba kitus menkinti ir įžeidinėti. Pasisamdyk geresnį rasytoją. Rašinyje nieko naujo ir įdomaus.

  Thumb up 3 Thumb down 1

 3. Kažin kiek pats martinovicius bendrauja su savo vaikais, nes pastoviai su žmona tąsosi po miesčioniškus vakarėlius ir firminius skudurynus? Būdamas isterikas tikriausiai ir namuose klykia ant savo vaikų. Tikriausiai todėl vyresnieji ir nenori dalyvauti veidmainio fotosesijose.

  Thumb up 7 Thumb down 1

 4. Ko tik nežino tas Martinavičius?Žino viską ir apie Ukrainą ,ir apie Rusiją, ir apie Norvegiją, ir apie Klonį….. Kai pamačiau jį Kedžių kieme iš karto supratau, kad tai ilgaausis visažinis .Neapsirikau. Kai jis du kartus bandė patekti į seimą ir jo neišrinko ,pradėjo dergti “drąsos kelią”.Tai niekšų niekšelis.Nei straipsniai, nei “elitiniai “vakarėliai jo neišgelbės nuo neigiamos žmonių nuomonės apie jį.

  Thumb up 11 Thumb down 2

 5. klausyk – tą vaiką atėmė ne iš motinos
  Tą vaiką atėmė iš Lietuvos….

  Thumb up 14 Thumb down 1

 6. Martinavičius yra tipiškas chameleonas. Įsiskverbė į Drąsos kelią. Nepavykus padaryti ten karjeros, iš ertė kailį ir tapo Drąsos kelio dergėju. Fui!

  Thumb up 30 Thumb down 2

 7. Kaip tikram kubilistano atstovui neblogas straipsnis gavosi. Siaip as esu pries kitos salies vaiku atiminejima. Jei nesilaiko istatymu tegul deportuoja be teises grizti.

  Thumb up 20 Thumb down 3

 8. Sigitai Martinavičiau, jūsų mąstymas ydingas ir labai paviršutiniškas. Cituoju tamstą: ,,Mūsų, lietuvių, supratimas apie vaikų auklėjimą nuo norvegų ir kitų šalių gyventojų skiriasi labai, labai.” O ar teko skaityti norvegų rašytojų kūrinių? Ten gausu incesto, pedofilijos aprašymų. Ar pagalvojote kada, ką tai atskleidžia? Be to, kokiu būdu staiga tapote toks visažinis norvegų vaikų auklėjimo ypatumų žinovas? Gal manote, kad to ir nebūtina – pakanka dergti lietuvius (už tai juk niekas negresia ir nieko nekainuoja) ir automatiškai jau esi ,,prie elito”, jau visa galva aukščiau, jau autoritetas, jau saugus, jau teisus ir protingas, solidus toks.
  Bet ar pagalvojote, kad vaiko gerovė čia niekam nerūpi. Kas turi bent kiek sąžinės ir smegenų, negali nesuprasti, koks bus to vargšo atimto vaiko visas likęs gyvenimas. Svetima aplinka, svetimi žmonės. Siaubas pagalvojus. Gal manote, kad juos ten lepina, kad jie ten turi tik teises, kad jiems perka tą, ko jie pageidauja? Ir elgiasi su jais taip, kaip su savo vaikais, o kai jiems sueina 18 metų, jie neišspiriami lauk, globėjai, žinoma, dalyvauja jų vestuvėse, kai šiems gimsta vaikų, džiaugiasi, laukia kiekvieną sekmadienį atvykstant pabendrauti,aišku savaime, įtraukia juos į savo testamentą. Trumpai tariant, viskas, kaip ir visose normaliose šeimose.
  Nenorėjau tiek rašyt, įsijaučiau be reikalo, nei jūs to vertas, nei net norėdamas suprasit, apie ką aš čia. Man tik labai tapo aišku, kokie subjektai būrėsi apie tiesos gynėjus. Todėl ir yra kaip yra.

  Thumb up 27 Thumb down 3

 9. tu,martinaviciau,esi pasaulio teisuolis.Tu juk uz teisybe,uz vaikus,uz norgus…Dar uz ka?Bet ne uz tautiecius,deja…

  Thumb up 23 Thumb down 3

 10. čia tas pats Martinavičius, kuris veržėsi Į seimą Drąsos kelio sąraše? Dabar jau apvertė plokštelę? Ar tiesiog buvo infiltruotas saugumietis?. O į “elitą” taip nori, kad net seilės teka, vis pozuoja “stiliaus” baliukų paraduose, kur už nuotraukas susimokėję ponuliai jau laiko save šalies šviesuliais. Juokinga. Ne mažiau nei Arvydo Garbaravičiaus tapimas socdemu.

  Thumb up 30 Thumb down 5

 11. Martinavičius ignoruoja kad Stankūnaitė tai ir buvo ta iš kurios buvo paimtas vaikas galima sakyti norvegišku paviždžiu. Martinavičius vertina aplinka neobjaktyviai ir tendencingai kitaip tarent neadekvačiai. Beja ką jis veikia kremlio rupore? Kiek atsimenu jis KK taip vadino.

  Thumb up 19 Thumb down 6

 12. Vienas prie vieno Garliavos istorija. Garliavos istoriją pagimdė žiniasklaida, kada pradėjo rašyti ne faktus, o fantazijas, po to pasijungė politikai kaip ir dabar. Todėl kol ne vėlu reikia stabdyti tą paranoją. Viską galima ir reikia spresti juridiškai, o ne kurti pasakas ar grobti vaikus. Grobia ne norvegai o lietuviai. Atminkite, kad bet kokie Norvegijos sprendimai neturi absoliučiai jokios galios Lietuvoje, kur mamos teisės nėra niekaip ribotos, o vaikas laikytinas neteisėtai laikomas asmenų, kurie tam neturi teisės. Norvegijos tarnybų jurisdikcija baigiasi ties šios valstybės sienomis, o nebūdami piliečiais Lietuvos ir kitų valstybių piliečiai neprivalo laikytis jokių Norvegijos įstatymų. Pasitarkite su geru teisininku Lietuvoje. Pagal Lietuvos ir ES įstatymus bet kuris Norvegijos teismo sprendimas Lietuvoje negalioja, kol nera pripažintas Lietuvos Apeliacinio teismo. Mamos tėvų valdžios teisės NĖRA apribotos Lietuvoje ir ES, o Norvegijos sprendimai nesukelia jokių teisinių pasekmių ES ir Lietuvoje. Kadangi Norvegija ne ES narė ir nėra jokios sutarties dėl jurisdikcijos bylose dėl tėvų pateigų, galioja Lietuvos teisė, šiuo atveju CPK 785 str. 1 d. pagal kurią Lietuvos teismai turi išskirtinę jurisdikciją spręsti dėl tėvų valdžios, vaiko gyvenamosios vietos ir kitų susijusių klausimų. Taigi, net negyvendami Lietuvoje Norvegijos atveju galite kreiptis į teismą Lietuvoje ne tik dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su jumis, bet ir dėl įpareigojimo sugrąžinti jums vaiką iš bet kurio asmens laikančio vaiką ne pagal įstatymą (Lietuvos) ar teismo sprendimą ( Lietuvos teismo arba užsienio, bet teismo nutartimi pripažinto Luetuvoje). Kreipkitės į gerą teisininką, gal R. Čilinskaitę ar P. Markevičių, turinčių partirties tartptautinėse vaikų grobimo bylose.

  Thumb up 4 Thumb down 25

  • Martinavičiau kodėl tu meluoji kad pedofilijos byla pagimdė žiniasklaida? O gal tu manai kad pedofilijos byla ir Garliavos istorija tai du skirtingi dalykai?

   Thumb up 28 Thumb down 4

  • labai iš toli užgriebei tą Garliavos istoriją….Reikėjo nuo pat pradžių pradėti.,kai mamytė pati ..to vaiko nenorėjo žiūrėti…Teisingai ir buvo perduota tėvui…Ir jei jis nebūtų pradėjęs ieškoti vaiko skriaudikų,tai būtų laimingai tebegyvenusi su tėvu ir seneliais….Jei jau kalbi,tai nors nemeluok…

   Thumb up 19 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...