Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Spalis 29 Ketvirtadienis
 

Ar latvių iniciatyva numatyti parlamento paleidimo galimybę aktuali ir Lietuvai?

2008-08-29 08:33 | Teisėsauga | Komentarų

„Karšto komentaro“ redaktorės Giedrės Gorienės pokalbis su profesoriumi daktaru Sauliumi Arlausku.

-Gerbiamas profesoriau, Lietuvoje žinomas piolitologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Alvydas Lukošaitis neseniai Latvijoje žlugusį referendumą dėl piliečių teisės inicijuoti parlamento paleidimą savo komentare „Delfi“ skaitytojams pavadino nesąmone, kuri galima tik tokiose autoritarinėse valstybėse kaip Kinija, Baltarusija ar Kolumbija. Jūs savo mokslinėse publikacijose aktyviai siūlote įtvirtinti parlamento paleidimo ir priešlaikinių rinkimų institutą Lietuvos Konstitucijoje. Gal ir Jūs propaguojate nesąmones, būdingas autoritariniams režimams?

-Atsakydamas į Jūsų labai provokuojantį klausimą, pradžioje norėčiau pasidžiaugti, kad „Karšto komentaro“ laikraštis bene pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvoje susidomėjo, koks neseniai Latvijoje vykusio referendumo esminis motyvas, kodėl latviai nepatenkinti veikiančia parlamentine sistema. O pavadinti šio referendumo idėją nesąmone ar blūdu, kaip tai daro gerbiamas A. Lukošaitis, tikrai neskubėčiau.

Man atrodo, kad gerbiamo A. Lukošaičio esminė klaida yra ta, jog jis neskiria parlamento paleidimo instituto įtvirtinimo galimybių prezidentinėse ir parlamentinėse politinėse sistemose. Jo paminėti Kinijos, Baltarusijos ar Kolumbijos autoritarinių politinių sistemų pavyzdžiai, kurie veikia daugiau pagal prezidentinio režimo pagrindus, tikrai negali būti guldomi į vieną gretą su Latvijos parlamentine politine sistema, veikiančia pagal tautos atstovavimo principą.

Parlamentiniame režime tauta demokratiniuose rinkimuose renka parlamentą ir suteikia jam imperatyvius įgaliojimus veikti. Vadinasi, tauta gali ir anuliuoti savo atstovų mandatų veikimą.

Latvių iniciatyva suteikti tautai įgaliojimus paleisti parlamentą yra ydinga ne tuo, kad ji neprognozuojama, kad gali būti rengiami priešlaikiniai parlamento rinkimai, reikia to ar ne. Ji labai prognozuojama. Latviams nepasisekė įgyvendinti šio referendumo idėjos ir tai yra akivaizdžiausias įrodymas, kad Latvijoje, ir, esu tikras, taip pat būtų Lietuvoje, žmonės dėl apatijos politikai niekada nesuorganizuos priešlaikinių rinkimų, ir mažai tikėtina, kad sugebės atšaukti išrinktą parlamentarą.

-Ar teisingai Jus supratau, Jūs taip pat skeptiškai vertinate latvių iniciatyvas?

-Ne visai taip. A. Lukošaitis nepaminėjo, kad Latvijos prezidentas Valdis Zatleris savo kalboje Latvijos Seime prakalbo apie tai, kad ne tik tauta turėtų turėti teisę paleisti parlamentą ir inicijuoti priešlaikinius rinkimus, bet ir prezidentas. Anot V. Zatlerio, tai būtina ir veiksminga priemonė, norint įveikti parlamentines krizes.

Prie šios labai gilios Latvijos prezidento įžvalgos galėčiau pridurti nebent tai, kad prezidentas būtent tautos vardu vykdydamas konstitucinę priedermę nuolat, kiekvieną dieną turi galimybę kontroliuoti parlamento veikimą, tuo būdu palengvindamas suvereno – eilinio rinkėjo dalią rūpintis valdžios veiksmais ar netgi apskritai išlaisvindamas rinkėją nuo šios naštos.

Sutikite, eiliniam rinkėjui įsigilinti į kiekvieną parlamento veikimo detalę nėra paprasta. Tuo tarpu už rinkėją ir rinkėjo vardu prezidentas kartu su savo patarėjais ir rimtų ekspertų korpusu tai gali kuo puikiausiai padaryti.

Noriu pasakyti tik tiek, kad praktiškai absoliučioje daugumoje Europos parlamentinių sistemų, išskyrus, deja, Latviją ir Lietuvą, būtent prezidentai ar net karaliai turi kompetenciją tautos vardu paleisti parlamentą ir skelbti priešlaikinius rinkimus.

Pabrėžiu: ne perimti valstybės valdymą ir įtvirtinti autoritarinį režimą, bet suteikti galimybę valdyti valstybę naujai išrinktam parlamentui. Štai kodėl labai garsus praėjusio amžiaus pradžios Prancūzijos konstitucinės teisės specialistas A. Esmeinas yra pasakęs, kad parlamentiniame režime prezidento teisė paleisti parlamentą yra labai natūralus, būdingas būtent šiai politinei sistemai dalykas. Tuo tarpu prezidentiniame režime prezidento teisė paleisti parlamentą yra anachronizmas, kuris, beje, priimtinas dabartinei Rusijos politinei sistemai.

-Bet gal latviai eikvoja energiją ne ten, kur reikia? Lietuviai tuo tarpu kuo puikiausia išnaudoja esamą parlamentinę tvarką savo valstybėje?

-Štai mes ir paliečiame pačią skaudžiausią Lietuvos ar Latvijos politinės realybės temą. Kokią? Ogi tai, kad jei parlamentas negali būti paleistas prieš laiką ir organizuojami nauji rinkimai, tai parlamentarų veiksmai yra absoliučiai nekontroliuojami. Parlamentas tokiu atveju už nieką ir niekam neatsako. Čia tinka pacituoti žinomo konservatoriaus Jurgio Razmos pripažinimą vienoje televizijos laidoje, vykusioje berods dėl parlamentarų rentų, kur jis pareiškė, kad aukščiau už Lietuvos Seimo narius yra tik Dievas. Žodžiu, kad tik Dievas gali pakeisti tai, ką mūsų parlamentarai nusprendė. O Dievui, manau, kaip ir savo sąžinei, kiekvienas parlamentaras gali pasiaiškinti taip, kaip nori.

Yra labai taiklus terminas, apibūdinantis tokias Seimo galias, – tai „Seimokratija“. O kas iš to gaunasi, byloja aibės pavyzdžių. Vienas iš jų, pats akivaizdžiausias, apie kurį Lietuvoje žino kiekvienas rinkėjas, tai apytuštė Seimo posėdžių salė ir informacija apie tai, kad šis ar kitas parlamentaras darbo metu ilsisi egzotiškoje šalyje.

Kita vertus atrodytų, kad jei parlamentas visagalis, tai jis pajėgus priimti pačius reikalingiausius įstatymus. Deja, visagalis ne parlamentas kaip toks, o visagaliai eiliniai parlamentarai, kurie tarsi maži dievukai, ypač tie, kurie išrinkti vienmandatėse apygardose, dažnai pasidaro nebesukalbami. Parlamentarai dėl šios priežasties sunkiai randa bendrą kalbą, skęsta rietenose, nebesusiorganizuoja į valdančią daugumą, ima tiesiogiai priklausyti nuo verslo struktūrų ir taip toliau.

Deja, esant seimokratinei valdymo sistemai, tai neišvengiama ir nebepriklauso nuo pavienių altruistiškų atskirų parlamentarų pastangų.

Nuo seimokratinės valdžios sąrangos, kaip matome, kenčia ir Latvijos, ir Lietuvos žmonės.

-Jūs taip kalbate, tarytum Prezidentas, turėdamas teisę paleisti parlamentą, galėtų suvaryti parlamentarus į posėdžių salę ir ten juos uždaryti. Kita vertus, jei kiekviena proga, dėl smulkiausios priežasties Prezidentas paleidinės Seimą, kas iš to gausis?

-Paradoksas, bet tiesa. Labai retas dalykas, kad Italijoje, Prancūzijoje ar Austrijoje, valstybėse, kuriose Prezidentai turi teisę paleisti parlamentus, jie tuo piktnaudžiautų. Visų pirma suveikia paprastas psichologinis mechanizmas. Paralamentarai, žinodami, kad jie ne amžini, arba kad jie iki eilinių rinkimų nėra neliečiami, stengiasi, rodo iniciatyvą, dalyvauja posėdžiuose ir parlamentarų aktyvumo bei atsakingumo rinkėjams problema tarytum savaime išnyksta.

Prisipažinsiu, kad mane juokina, kai mūsų Seimo Etikos ir procedūrų komisija ima ganyti parlamentarus tarsi darželinukus, agituoti, kad šie nepraleidinėtų posėdžių ir galiausiai niekas nieko neklauso. Viskas, kaip ir buvo. Seimo salė, ypač prieš rinkimus, kaip buvo, taip ir liko apytuštė.

Kita vertus, Prezidentas irgi ne vaikas. Jis atsako prieš rinkėją ir supranta, kad paleisti parlamentą ir skelbti pirmalaikius rinkimus galima tik tada, kai tam yra rimtas pagrindas.

-Sakykim, kad Jūsų argumentai įtikina skaitytoją. Kaip tuomet galėtų ši latvių iniciatyva būti populiarinama Lietuvoje?

-Deja, būsiu kritiškas. Politiniame lygmenyje konstitucinių problemų supratimu arba tiesiog politine kultūra kaip ir futbolu mes dabar atsiliekame nuo latvių ir ko gero esame paskutiniai Europoje. Aišku viena, kad situaciją galime pakeisti tik mes patys. Viena viltis yra.

Partija „Frontas“ ir jos lyderis Algirdas Paleckis labai palaiko Lietuvos Konstitucijos reformos idėją. Šioje partijoje suvokiama tai, kad įgyvendinti bet kokią rimtą politinę programą galima tik tada, kai tinkamai veikia valdžios instrumentai, kai ne oligarchinės mažumos, o parlamentinė dauguma sprendžia valstybės likimą. Taigi, jei šios partijos programinės nuostatos dėl konstitucijos reformos sulauks rinkėjų ir kitų politinių partijų palaikymo, tai gal ir Lietuvoje mes žengsime rimtą žingsnį iš provincinio atsilikimo į civilizuotą Europą.

-Žinau, kad Jūs aktyviai dalyvaujate partijos „Frontas“ programos rengime. Gal kituose laikraščio numeriuose sutiktumėte plačiau pasidalinti mintimis apie kitas Konstitucinės reformos idėjas?

-Mielai.

-Ačiū už pokalbį.

 

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas



Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pasaulinės širdies dienos proga Molėtų meras prisimena savo istoriją: „Gydytojai padovanojo antrą šansą gyventi“
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Darbas Vokietijoje: kodėl verta rinktis šią kryptį? 
Ne paslaptis, kad darbas užsienyje kasmet sudomina tūkstančius žmonių. Belieka tik pridurti, kad...

Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

Anekdotas










Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Bendras Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentų ir Latvijos Ministro Pirmininko pareiškimas dėl demokratijos išsaugojimo (1)
2019 m. liepos 16 d. pristatydama politinius prioritetus Europos Parlamentui...
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (6)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (1)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
 
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
„Luminor“ ir SEB bankai „Agrochemai“ suteikė 100 milijonų eurų sindikuotą paskolą
Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti žemės ūkio paslaugų ir prekybos bendrovė...
Kaip sutaupyti įrengiant naują būstą?
Lietuvoje kasmet pastatoma tūkstančiai nuosavų namų, dešimtys, jeigu ne šimtai...
Krašto apsauga   Užsienis
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...