Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2019 Spalis 24 Ketvirtadienis
 

Ar iš tikrųjų Lietuva yra ekonomiškai išsivysčiusi valstybė?

2015-05-07 10:31 | Ekonomika | Komentarų (24)

KK nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) Lietuvą šiemet priskyrė prie išsivysčiusiųjų ekonomikų. Nors Lietuvoje ši žinia buvo sutikta džiaugsmingai, realybė tokia, kad TVF visas euro zonos valstybes automatiškai priskiria prie išsivysčiusiųjų kategorijos. Šiam „klubui“ nuo 2014 metų priklauso ir Latvija, kuri eurą įsivedė metais anksčiau nei Lietuva.

Be abejo, narystė euro zonoje jau savaime yra tam tikras ekonomikos kokybės ženklas.

Tai reiškia, kad valstybė gali tvariai valdyti savo viešuosius finansus, joje veikia tvirti rinkos ekonomikos pagrindai. Tačiau ar to užtenka, kad jau galėtume vadintis išsivysčiusia ekonomika? O kaip dėl Lenkijos ar Vengrijos? Ar jos mažiau išsivysčiusios nei Lietuva?

Atsiliekame pagal inovacijas

Štai Pasaulio ekonomikos forumas išskiria du kriterijus, pagal kuriuos yra vertinama, ar valstybė yra išsivysčiusi ar ne: tai inovacijų lygis ir verslo procesų pažangumas.

Pagal inovacijų lygį naujausioje Europos Komisijos ataskaitoje iš visų 28 ES valstybių užimame vos 24-ą vietą. Mus lenkia tokios „neišsivysčiusios“ šalys kaip Kroatija ar Vengrija. Šis rezultatas nestebina, kadangi esame tarp tų, kurie tyrimams ir inovacijoms visoje ES skiria mažiausiai – mažiau nei 1 proc. nuo BVP, kai tuo tarpu ES vidurkis yra virš 2 proc., o pačios inovatyviausios (Šiaurės Europos) šalys skiria virš 3 proc. nuo BVP. Ir čia didesnė atsakomybė tenka ne valdžiai, o verslui – kadangi išsivysčiusiose šalyse didžiąją dalį investicijų į inovacijas padaro būtent verslas, o ne valdžios sektorius.

Verslo konkurencingumas – silpnoji pusė

Pagal verslo procesų pažangumą taip pat atsiliekame. Lietuvos verslas vis dar koncentruojasi siauriuose vertės kūrimo grandinės etapuose, dominuoja gamybiniai procesai. Verslas per mažai investuoja į tyrimus ir inovacijas, į išskirtinį dizainą, į prekės ženklo vystymą. Atsakykime sau į klausimą – ar daug yra užsienyje žinomų lietuviškų prekės ženklų?

Lietuvos verslas vis dar yra labiau linkęs konkuruoti pagal kainą, o ne pagal kokybę ir aukštesnę pridėtinę vertę. Iš esmės galima sakyti, kad esame tapę „IKEA fabriku“ – gaminame mes, tačiau visa verslo koncepcija, dizainas, prekės ženklas, o galų gale ir pelnas yra kažkieno kito.

Kiti kriterijai – ne mažiau svarbūs

Kad esame linkę konkuruoti pagal kainą yra suprantama – mes vis dar esame sąlyginai pigių darbo sąnaudų šalis. Vidutinis atlyginimas prieš mokesčius praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje sudarė 715 eurų ir pagal šį rodiklį visoje ES lenkėme tik Rumuniją ir Bulgariją. Atlyginimai yra didesni visose Vidurio ir Rytų Europos regiono valstybėse ir svyruoja nuo 1040 eurų Estijoje iki 785 eurų Latvijoje.

Ekonomikos išsivystymo lygį galima vertinti ir pagal kitus rodiklius, pavyzdžiui, sukaupto vietinio kapitalo kiekį, šešėlinės ekonomikos mastą, korupcijos lygį. Deja, ir šiose srityse vis dar atsiliekame nuo daugumos Vidurio ir Rytų Europos šalių, jau nekalbant apie Vakarų Europą.

Kur turime pasistengti?

Bet ar tikrai viskas Lietuvoje taip blogai? Anaiptol. Atotrūkis tarp mūsų ir šiek tiek toliau pažengusių valstybių nėra didelis, o mūsų progresas, ypač lyginant su ES nepriklausančiomis Rytų kaimynėmis, akivaizdus. Be to, pagal BVP vienam gyventojui jau dabar lenkiam ne vieną regiono „konkurentę“.

Taigi kryptis teisinga, tačiau norint tapti išties ekonomiškai išsivysčiusia valstybe reikia truputį labiau pasistengti. Visų pirma, pertvarkyti savo švietimo sistemą taip, kad ji ugdytų kūrybiškus, drąsius ir pasaulietiškus individus, kad aukštasis mokslas galėtų pasiūlyti vakarietiškus standartus atitinkantį išsilavinimą. Taip pat daugiau investuoti į inovacijas: ne tik „įsisavinant“ projektines ES lėšas, bet iš tikrųjų investuoti, siekiant realios ekonominės grąžos.

Be to, turime pasistengti Lietuvą padaryti dar patrauklesnę tiek vidaus, tiek ir išorės investicijoms. Tam reikia, kad Vyriausybė labiau pasistengtų užtikrindama palankesnes mokestines ir reguliacines sąlygas verslui, kad būtų imamasi ryžtingesnių veiksmų kovojant su korupcija ir šešėline ekonomika. Reikia išties nedaug. Bet tam, kad būtume nusipelnę išsivysčiusios ekonomikos titulo, turime dar pasistengti.

Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ analitikas Baltijos šalims

Komentarai

 

 

 
 1. Lietuva yra išsivysčiusi valstybė, tik neaišku, kas ją buvo suvystęs taip nevykusiai, kad ji ėmė ir išsivystė, parodė pasauliui savo nuogą pasturgalį…

  Thumb up 2 Thumb down 1

 2. Atsikele
  eilinis rusas ryte , issivale dantis amerikietisku dantu sepetuku ir am. dantu pasta dantis , nusiskuto vokisku peiliuku , nusiprause prancuzisku muilu. Uzsivirino vandeni svediskame arbatinuke , isgere braziliskos kavos su ukrainietiska grietinele. Apsivilko italiska kostiuma .Uzrakino duris 2 angliskom spynom , sedo i vokiska automobili , isijunge japoniska magn , ir klausydamas anglisku dainu rusiskai keikdamasis vaziuoja duobetomis rusiskomis gatvemis. Sustojo prie Makdonalds , nusiperka dideli Bigmaka.Atvaziavo i ofisa , pastate masina i aikstele , kurioje sveicariska signalizacija ir kanadietiskos vaizdo kameros. Pakilo suomisku liftu , paskambino amerikonisku Aifonu , isijunge amerikietiska kompa su am. Windovs , isivede angliskom raidem Vip-adresa i amerik. socialini tinkla ,iejo i savo AKKAUNT ir bloge parase “NELEISIME VAKARAMS PAVERGTI RUSIJOS. NE- GEJEOROPIECIAMS OKUPANTAMS. SUTRIUSKINSIME PRAKEIKTUS BANDEROVCUS”……..

  Thumb up 1 Thumb down 9

  • o kokiais lietuviskais isradimais tas rusas naudojasi?

   Pamirsai pamineti ar nuslepti nori???

   Saunuolis kad paminejei vakaru isradimus….

   Bet ir lietuviskus daiktus paminek…. kuriais rusas naudojasi…

   Thumb up 2 Thumb down 5

   • Rusas pasinaudojo ir ,kaip netinkamą sugrąžino mums,o tamsta iš džiaugsmo rankutėmis ploji.

    Thumb up 0 Thumb down 1

  • Tik aukščiausio vakarietiško išsivystymo lygio kvailys gali tokias nesąmones rašinėti.Te atleidžia tokiam raštininkui protingi žmonės,nes protingam ant kvailio nedera pykti.

   Thumb up 1 Thumb down 0

 3. duskit raudonos utėlės
  laaabai jau nervingos,spėju xuilo algų nemoka,paradas gi artėja,reikės raudoną aikštę su geresniais,ne kacapiššškais,dažais perdažyti….

  Thumb up 1 Thumb down 10

 4. Palyginus su skeltanagio valdoma Centrine Nejuodzemio Juosta kur kaime valstieciai BADAUJA(!)…
  -tai kad Lietuva LABAI issivysciusi, tikiu tuoj pat ir BESALYGISKAI!

  Thumb up 4 Thumb down 7

  • Tai akivaizdus pavyzdys, kas nutinka su psichika žmogaus, nuolat vartojančio žydobanderinę propagandą.

   Thumb up 8 Thumb down 1

 5. labai atsilikusi pagal Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ "analitikas" Baltijos šalims says:

  labai laukiamiam nesulaukiam kada “investuos” šefronas.

  Thumb up 2 Thumb down 4

 6. Pas mus miestuose beveik viskas tarnauja didžiosioms monopolijoms , žmogus tapęs tik sraigteliu milžiniškose girnose. Kai nėra sąlygų smulkiam ir vidutiniam verslui , manau, yra labai blogai. Emigracija yra vienas iš rodiklių šalies gerovės. Jeigu iš Lietuvos yra emigravę apie milijoną gyventojų, tai matyt ne iš gero gyvenimo tai padarė ? Žmogus nesijaučia čia emociškai komfortiškai, jaunas žmogus neturi terpės save realizuoti, ką kalbėti apie vyresnius žmones. Valdžia rūpinasi tik savo int

  Thumb up 12 Thumb down 0

 7. Taip amerikonų šiknalaižiai gauleiteriai “ekonomiškai išvystė” Lietuvos valstybę, taip suvystė, kad iš jos masiškai bėga gyventojai, nes gyventi čia nebeįmanoma.

  Thumb up 13 Thumb down 0

 8. kas per propagandinis klausimas…
  kiba Kremliaus propaganda?

  Zinoma issivysciusi – lenkiam Rumunija ir net Bulgarija….

  Thumb up 11 Thumb down 0

 9. Ekonomikos išsivystymo lygį galima vertinti ir pagal kitus rodiklius, pavyzdžiui, sukaupto vietinio kapitalo kiekį, šešėlinės ekonomikos mastą, korupcijos lygį. Deja, ir šiose srityse vis dar atsiliekame nuo daugumos Vidurio ir Rytų Europos šalių, jau nekalbant apie Vakarų Europą.

  Tai pasirodo net pagal šešėlinės ekonomikos mastą ir korupcijos lygį atsiliekame netik nuo Vidurio ir Rytų Europos bet ir nuo Vakarų Europos. Reikia pasivyti ir aplenkti :)

  Thumb up 7 Thumb down 2

  • Na jei jau banko analitiku vadinamas nemoka suregzti teisingai sakinio, tai toks iš jo ir ekonomikos žinovas.

   Thumb up 2 Thumb down 2

 10. Jeigu jau esame “išsivysčiusių” kategorijų, tai gal ir prekės dabar bus ne kaip trečiosioms šalims?

  Thumb up 8 Thumb down 2

 11. Ženkliai sumažinus mokesčių našta, deramai suderinus mokesčių sistemą ir surinktų mokesčių paskirstymą, užkardžius valdžiai galimybę švaistyti Lietuvos piliečių sumokėtus mokesčius, sumažinus valdžios aparatą 90%, modernizavus verslą šiuolaikinėmis technologijomis, pritraukiant į Lietuvos rinką bankus, kurie teikia be procentines paskolas ir savo pelną gauna iš ekonomikos augimo. Deramai sutvarkius teisinę bazę ir privertus valdininkus atsakyti už padarytą žalą valstybei ar žmogui, ne daugelis, bet visi, galės gyventi pasiturinčiai ir dirbti mažiau nei dirba dabar. Sulaukus garbaus amžiaus, ištikus nelaimei arba laukiantis kūdikio, gaus stipru socialinį aprūpinimą.

  Thumb up 12 Thumb down 1

 12. LŽTSS padarytos rinkos analizės ir žmonių apklausa rodo, kad dabartinė represinė mokesčių sistema yra žalinga Lietuvos ekonomikai, žlugdo bet kokią žmogaus iniciatyvą, tūkstančius sąžiningai dirbančių įmonių priveda prie bankroto, sukuria sąlygas atsirasti šimtam tūkstančių bedarbių ir socialines pašalpos prašančių piliečių, plinta elgetavimo verslas ir nusikalstamumas.

  Thumb up 9 Thumb down 1

 13. EKS KOMUNISTU IR KONSERVATORIŲ VALDOMA LIETUVA NUSIRYTO IKI 47 VIETOS PASAULYJE PAGAL EKONOMIKOS IŠSIVYSTYMĄ

  BET YRA SRIČIŲ KUR LIETUVA UŽTIKRINTAI LYDERIAUJA VISAME PASAULYJE

  1- LIETUVA TVIRTAI ŪŽIMĄ 1-aija VIETA PAGAL SAVIŽUDŽIU KIEKI PASAULYJE
  2- LIETUVA TVIRTAI ŪŽIMĄ 1-aija VIETA PAGAL KALINIU SKAIČIŲ EUROPOJE
  3- LIETUVA TVIRTAI ŪŽIMĄ 3-aija VIETA PAGAL PIJOKU KIEKI PASAULYJE
  4- IŠ LIETUVOS PABĖGO 1 000 000 LIETUVOS PILIEČIŲ
  5- VALDININKŲ KIEKIS PADIDĖJO NUO 7 000 IKI 78 000 , 1 000 %
  6- SUGRIAUTA LIETUVOS INDUSTRIJA IR ŽEMES ŪKIS
  7- IŠVOGTA EUROPOS PARAMA LIETUVAI
  8- KAINOS MAISTUI IR BŪSTUI PAKILO 1 000 %- 2 000 %
  9- SUNAIKINTA NACIONALINE VALIUTA LITAS
  10- LIETUVA ATVESTA PRIE KARO SLENKSČIO SU RUSIJA

  Thumb up 12 Thumb down 1 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Norvegijoje plintant šunims pavojingai ligai – perspėjimas lietuviams
E. Laurinaitis: priimti „kitokį“ padeda suvokimas, kad kiekvienas iš mūsų apskritai yra skirtingas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje 
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? 
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Kaunas planuoja statyti metro (balandžio 1-osios pokštas) (9)
Premjerui Sauliui Skverneliui pavadinus mūsų brolius latvius konkurentais, daug kam kilo mintis, kas...

Teisingumo ministerija inicijuoja teismo proceso tobulinimą (1)
Teisingumo ministerija, siekdama sistemiškai tobulinti teismo procesų reglamentavimą, iš vidinių išteklių steigia naują...

Premjeras: Tikiu Lietuva ir kviečiu visus švęsti mūsų Tėvynės gimtadienį! (12)
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina Lietuvos žmones su Valstybės atkūrimo diena.  „Sveikinu jus...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinktas D. Gaižauskas (5)
Trečiadienį vykusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, aktyviai...
TS-LKD sveikina Aušrą Maldeikienę prisijungus prie bendros frakcijos Europos Parlamente (1)
„Sveikinu Aušros Maldeikienės pasirinkimą prisijungti prie Europos Žmonių partijos (angl....
Šalies vadovė dalyvauja Ukrainos Prezidento inauguracijoje (9)
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitų Europos šalių...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė?
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – atpažinti plėšimu įtariamą vyrą (2)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo...
 
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (2)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
„Huawei“ pristato stilingą „Mate 10 lite“ (1)
Nuo šiol bus dar paprasčiau pasidaryti tobulą asmenukę ar pagauti...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
Fiodr Černych perėjo į Maskvos „Dinamo“ (1)
Paskutinę perkėlimų dieną Maskvos „Dinamo“ paviliojo Lietuvos futbolo rinktinės kapitoną...
 
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Padėka
PADĖKA Dėkojame visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems ruošiantis pirmajam renginiui...