Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Ar iš tiesų mums rūpi spec. poreikius turintys moksleiviai?

2017-12-07 14:21 | Nuomonių ringas | Komentarų (1)

Seimo narys Gediminas Vasiliauskas. KK nuotr.

Gediminas Vasiliauskas, LR Seimo narys

Lietuva, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, pasižymi tuo, kad pas mus specialiųjų poreikių vaikų daugiausia – 14 proc. Visos pasaulio šalys raginamos nediskriminuoti vaikų, neperkelti į specializuotas institucijas, kurių Lietuvoje dar pernelyg daug.

Labai dažnai kalbame apie tolerancijos ugdymą, apie skirtingų žmonių buvimą kartu, pagarbą vienas kitam, užuojautą, bendruomeniškumą, geriausių mokymosi sąlygų užtikrinimą atsižvelgiant į kiekvieno mokinio ugdymosi poreikius ir lūkesčius. Tolerancija specialiųjų ugdymosi poreikių dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų vaikams, gebėjimas juos suprasti, jiems padėti turėtų būti lanksčiai ugdoma kasdien.

Tačiau švietimo sistemoje dar išlikę „baltų dėmių“. Specialiųjų poreikių vaikus gana sparčiai bandoma integruoti į bendrojo lavinimo mokyklas, tačiau tokiu atveju yra sukuriamas tik vienas ugdymo aplinkos modelis.

Tuo tarpu mokymosi įstaigoje, kurioje mokytųsi ne mažiau kaip 20 proc. spec. poreikių turinčių vaikų, galėtų būti įgyvendinti šie ugdymo aplinkos modeliai, kai:

specialiųjų ugdymosi poreikių turintis mokinys mokosi visą laiką bendrojo ugdymo klasėje;

specialiųjų ugdymosi poreikių turintis mokinys mokosi visą mokymosi laiką specialioje klasėje;

specialiųjų ugdymosi poreikių turintis mokinys mokosi dalį mokymosi laiko bendrojo ugdymo klasėje ir dalį specializuotoje klasėje ir dalį specialiojoje klasėje ar grupėje.

Visiems šiems modeliams įgyvendinti, atsižvelgiant į mokinio poreikius, pagalbą galėtų ir turėtų teikti specialusis pedagogas, surdopedagogas, tiflopedagogas, logopedas, mokinio padėjėjas, socialinis pedagogas, psichologas, kurie tiesiogiai dalyvautų įgyvendinant inidividualizuotą ar pritaikytą ugdymo programą. Šių specialistų konsultacijų reikia ne tik mokiniams, bet ir mokytojams, nes specialistai kompetetingai atsakytų į ugdymo procese kylančius klausimus apie mokymo medžiagos bei priemonių pritaikymą, kompensacinės technikos naudojimą, mokinio savarankiškumui svarbių įgūdžių formavimą.

Tokiose mokyklose galėtų būti formuojamos ir specialiosios klasės intelekto sutrikimą turintiems vaikams, kai mokiniai mokosi atskiroje patalpoje, tačiau dalyvauja gimnazijos neformalaus ugdymo veikloje, projektuose ar renginiuose, t.y. tokiu būdu sukuriama ugdymosi aplinka, kurioje per bendrus mokinių projektus, būrelių veiklą, renginius pasiekiamas ugdymosi proceso vientisumas.

Be to, tokiose mokymosi įstaigose iš paralelių klasių galima būtų sudaryti laikinas didelių ugdymosi poreikių turinčių mokinių (nedidinant valandų skaičių klasei), kuriems organizuojamos tam tikros pamokos atskiroje patalpoje, grupes. Tokiu būdu ugdymo turinys yra geriau pritaikomas skirtingų poreikių mokiniams ir jie pasiekia geresnių rezultatų.

Būtų galima taikyti ir daugelį kitų efektyvių mokymosi veiklos organizavimo metodų. Vienas jų yra specialaus pedagogo ir mokytojo bendradarbiavimas. Jie abu dirba vadovaudamiesi bendru pamokos planu, tačiau mokytojas organizuoja visos klasės darbą ir dėsto dalyką, o specialusis pedagogas sprendžia raidos sutrikimų išprovokuotas problemas, kylančias iš nemokėjimo paklausti, ugdymo turinio nesuvokimo, nemokėjimo bendradarbiauti grupėje ir t.t.

Esminė problema yra ta, kad iki šiol Lietuvoje mokykloms, kuriose mokosi ne mažiau kaip 20 proc. spec. poreikius turinčių vaikų, leidžiama vykdyti tik akredituotą pagrindinio ugdymo ir pradinio ugdymo programą. Tačiau  mokiniams, turintiems spec. poreikių, labai svarbu užtikrinti galimybę mokytis tos pačios mokymo įstaigos 11 ir 12 klasėse. Svarbu dėl to,  kad moksleiviai nebūtų paimti iš jiems įprastos aplinkos, nepajustų socialinės atskirties, neužkertant kelio tolesnei jų integracijai ir tobulėjimui, o jų socialiniai įgūdžiai būtų lavinami maksimaliai.

Moksleiviams, turintiems didelius ir labai didelius specialiuosius ugdymosi poreikius dėl intelekto sutrikimo, lavinti socialinius įgūdžius yra labai svarbu, nes jie turi gebėti pasirūpinti savimi, savo aplinka, pagal galimybes būti veikliais, integruotis visuomenėje. Tad tokiose mokymo įstaigose gali būti teikiamos  specialioji (susijusi su buitinių asmens poreikių tenkinimu ir mokymosi funkcijų realizavimu) ir specialioji pedagoginė pagalba (siejama su mokinio galimybėmis mokytis ir dalyvauti ugdymo veikloje).

Manau, naivu būtų tikėtis, kad bet kuri mokykla galėtų įdarbinti tiek skirtingų specialistų ir galėtų sukurti tinkamas sąlygas visų ankščiau išvardintų mokymosi modelių įgyvendinimui. Tačiau tai sėkmingai daro Kovo 11-osios gimnazija, kuri daugelį ankščiau išvardintų projektų įgyvendino praktiškai.

Todėl parengiau ir siūlau Seimui papildyti Švietimo įstatymą ir numatyti, kad „Ilgosioms mokykloms“ būtų priskiriamos ir tos mokymo įstaigos, kuriose ne mažiau kaip 20 procentų viso mokinių skaičiaus sudarytų specialiųjų ugdymosi poreikių turintys mokiniai.

Šią mano iniciatyvą palaiko dar septyni parlamento nariai.

Komentarai

 

 

 
 1. Netinkama iniciatyva. Mano pasiulymas yra toks:
  Pirmiausiai reiktu isspresti daugumos,- dazniausiai pasitaikancius poreikius, turinciu moksleiviu problema. Dauguma juk nori parukyti pertrauku metu, todel tam reikia irengti ventiliuojamas patalpas, kad vaikai ziema nesaltu lauke. Dauguma juk nori pabendrauti su priesinga lytimi; pakalbinti, paliesti ar daugiau. Tam irgi turi buti patalpa. Vaikai drasus, tad jie visa tai gali daryti ir viens kitam stebint (ar nestebint, nes gi bus uzsiemes kiekvienas) vienoje patalpoje taupant mokyklos erdve. Kai kas nori ir ”zoles” paragauti, tam reikia kitos patalpos, jei tie rukantys cigaretes nesutiktu priimti ”zolininkus” i ju rukymo patalpa. Be abejo turi buti ir patalpa fiziniams vaikinu ar merginu kontaktams ivairiu konfliktu metu. Juk yra galimai maza dalis mokiniu, kuri gali buti sokiruota mustyniu vaizdais, tad konfliktininkai turetu sueiti i matyt kad nepermaza spec-patalpa, kai tik iskilo ”problema”. Ten turi buti irengtos vietos ir ziurovams lyg stadione tikslu stebeti besikaunancius su galimybe juos filmuoti ir skelbti Youtube ar FACEBOOK (Na lyg media atstovu biuras – busimu zurnalistu praktika) butini ir PC tame kambaryje. Na, o rukalams ir ”zolei” pristatyti turi buti geras Amazon servisas kiekvienoje mokykloje. Pan. problemos daugumos dabartiniu mokiniu, turetu buti lengvai issprendziamos ypac uz Vilniaus ribu, kur ne tik daug laisvu mokyklu, bet ir klasems skirtu kambariu.
  Juk Rinka Visagale ir sprendzia viska, todel pirmiausia reikia isspresti daugumos paklausiuju mokiniu poreikius. Daugiau Tolerancijos bei Kosmopolitizmo draugai ! Daugiau Laisves Asmeniui ir jo Valiai !
  …na, o mazumos poreikiai;- tu, kurie stengiasi egoistisku paskatu vedini geriau uz kitus mokytis, ar tu turinciu neigalumus, poreikiai, gales buti isspresti kiek veliau, kai atliks jiems patalpu nuo daugumos poreikiams skirtu ir uzimtu…
  Netoleruokime tu, kas stengiasi issiskirti is klases, mokyklos, maziau netoleruokime atsiskyrelius ir nepritapelius…ir ypac tuos, kas stengiasi atsisieti nuo populiariuju siuolaikinio jaunimo vystymosi krypciu !
  Individualizmas, atsiskyreliskumas nuo komandos, turi buti isgyvendintas !
  Remkime tuos besekancius pop-kulturos, pop-politikos, pop-gyvenimo elito gyvensenos pavyzdziais !
  Lietuva turi sparciau eiti Vakaru Demokratiskumo ir Liberalizmu Keliu !
  Aciu uz demesi.
  J.E. (pavarde-vardas Visuotinai zinoma)

  Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...