Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Rugpjūtis 12 Penktadienis
 

Ar Gazpromo viešpatavimo era jau praeityje?

2013-02-04 00:37 | Užsienis | Komentarų (7)

Buitinės dujos (sxc.hu)


Vaida Paciūnaitė

Energetikos ekspertai netruko pastebėti,  jog Rusijos gamtinių dujų gigantas Gazpromas jau nebėra ta pati anksčiau buvusi galybė. Įmonė praranda savo tvirtus ryšius su Europa ir netenka savo vienvaldiškumo žemyno rinkoje. Atrodo, jog ši didžiausia pasaulio natūralių dujų tiekėja jau nebeatgaus savo kaip dujų monopolininkės statuso ir tam yra net kelios svarios priežastys.

Gazpromą smukdo ir skandalai. Šios savaitės pradžioje Ukrainos vyriausybė ir jos vietinis gamtinių dujų tiekėjas Naftogaz gavo sąskaitą, kurioje prašoma apmokėti 7 milijardus eurų už 16 milijardų kubinių metrų dujų, kurių šalis tvirtina net nenaudojusi.  Įžūlus Gazpromo liepimas panašėjo į karo skelbimą. Toks  akiplėšiškumas Gazpromo veikloje galbūt ir nėra naujiena, nors šįkart mastai tikrai įspūdingi. Mokėjimas už tiek, kiek nurodoma iš Maskvos yra vienas esminių Gazpromo veiklos principų, tačiau kantrybės netekusi Ukraina turi šansą išsivaduoti iš šantažo ir laimėt karą prieš grobuonišką gamtinių dujų tiekėjo politiką.  Tai, jog Ukraina išdrįso paprieštarauti yra vienas iš simptomų, kad Gazpromas yra sunkioje padėtyje.

Prie galios menkėjimo labiausiai prisideda technologinė pažanga ir energetikos išteklių rinkos globalizavimas. Europai atsiranda galimybė rinktis ir Gazpromas privalo tapti lankstesnis bei visiškai pakeisti savo įžūlų požiūrį į Europos šalis. Iš viso, skaičiuojamos trys pagrindinės grėsmės kylančios šiai blėstančiai dujų gigantei.

Pirmoji priežastis – Vidurinio Rytų šalyse statomi milžiniški tanklaiviai skirti suskystintų dujų transportavimui. Pastarieji gali gabenti dujas žymiai didesniais atstumais ir yra kur kas lankstesnė transporto priemonė už vamzdynus. Tokiu būdu Vidurio rytų kompanijos su Gazpromu pradėjo konkuruoti jau dabar, ir panašu, kad ateityje taps dar konkurencingesni. Pavyzdžiui, 2011 m. Kataras į Europa eksportavo per 44 milijardus kubinių metrų dujų, lyginant su 2006 m. eksporto mastai išaugo beveik 9 kartus, kuomet  per metus buvo eksportuojama tik 5 milijardai kubinių metrų.

Kita rimta grėsė kyla iš Šiaurės Europos. Čia į rinką vis agresyviau veržiasi Norvegija. Eurostato duomenimis vien per praėjusius metus Norvegijos dujų dalis rinkoje išaugo 16 proc., tuo tarpu Gazpromo krito 8 proc.

Trečia, naujos technologijos leido žymiai lengviau išgauti dujas esančias amžino įšalo žemėse, iš molingų vietovių ir ypač iš skalūnų. Todėl dujomis gali apsirūpinti netgi tos valstybės, kurios anksčiau jų neturėjo. Dujomis pilnai apsirūpinti gali ir JAV, nors anksčiau Gazpromas ketino valdyti apie 10 proc. šios šalies rinkos, tačiau tokiems ketinimams lemta žlugti.

Kremlius, be abejo, jau pajuto politinę šių pokyčių pusę. Kitais metais nemaža dalis Europos valstybių, pavyzdžiui ta pati Lenkija, ketina imtis nestandartinės energetikos politikos, jog sumažintų energetinius ryšius su Rusija. Jei postsovietinėms šalims pavyktų sumažinti dujų priklausomybę bent perpus, tai iškart smogtų ne tik Gazpromui, bet ir Rusijos ekonomikai.

Taip buvęs vienu iš pagrindinių politinių įrankių santykiuose su Europa Gazpromas Kremliui taps tarsi problemišku vaiku. Ilgametis dominavimas pavertė kompaniją tingia ir nepanašu, jog ji dabar turėtų gebėjimų adaptuotis prie naujų sąlygų. Gazpromas toliau stengiasi sudaryti tik sau palankius kontraktus, suvokdamas, jog siūlomos kainos nebeatitinka pasaulio rinkos.  Tiesa, nuolaidų pavyko išsireikalauti tiek Vokietijos, tiek Lenkijos dujų perpardavinėtojams. Be to, kompanija nėra pratusi taupyti, beprotiškai brangūs ir pervertinti projektai mažina galimą pelną.

12 proc. pelno sumažėjimas praėjusiais metais ir 8 proc. eksporto sumažėjimas turėtų būti rimtas signalas kompanijos vadovams. Tačiau Gazpromas atrodo nenusiteikęs spręsti problemų ir kiša galvą į smėlį, teigdamas, jog dėl tokių skaičių kalta Europoje tebetvyranti krizė. Tokie pareiškimai atrodo absurdiškai, kadangi net Italijoje, kuri išgyvena ypatingai prastus laikus,  dujų poreikis 2012 m. pakilo 2,6 proc., nors pirkimas iš Gazpromo mažėjo 11 proc. O štai olandai dujų tiekimą iš šios Rusijos įmonės sugebėjo sumažinti beveik perpus – 42,6  proc. Dujų importo iš Rusijos mažinimą vykdo ir valstybės už Europos Sąjungos ribų. Ta pati Ukraina, lyginant su 2009 m., importuoja 38 proc. mažiau Gazpromo dujų ir toliau žada jį mažinti. Nenuostabu, jog toks ilgametės partnerės akiplėšiškumas privertė imtis tramdymo išrašant milžiniškas sąskaitas. Problemos sprendimas agresija vėlgi rodo kompanijos trumparegiškumą.

Susikompromitavęs ir savo kaip politinio vaidmens nebeatliekantis Gazpromas susiduria su pasipriešinimu net ir pačioje Rusijoje. Išnaudojant arktinėje zonoje esančius išteklius Rusijos politikai nori suteikti šansą mažesnėms įmonėms, o tai tarsi durklas Gazpromui į paširdžius. Be to, kyla antroji pagal dydį dujų įmonė Novatek. Ši su Kremliumi taip pat artimus ryšius palaikanti įmonė per pastaruosius metus savo pardavimus padidino 45 proc. O štai Gazpromo vadovas Aleksėjus Milleris taip pat netenka savo kaip V. Putino favorito vaidmens.

Keičiantis Gazpromo statusui, keistis turėtų ir Rusija. Šalis turėtų mažinti savo ekonomikos ir politikos priklausomybę nuo eksporto. Apie tai buvo kalbama ir šiųmetinėje Davoso konferencijoje, kurioje patys Rusijos atstovai pripažino šią valstybės problemą.

Komentarai

 

 

 
 1. Viskas anksčiau ar vėliau turi baigtis. Gazprom įtaka taip pat, tačiau rusai turi ir kitų šaltinių, todėl Rusijai tai nedidelis įvykis – pajus, bet ne tiek būtų labai reikšminga. Manau visa istorija su skalūnais, nieko kito kaip priversti rusus peržiūrėti kainas, nes kur kas racionaliau parodyti kad galima rusų paslaugų atsisakyti. Rusai kainą aišku sumažins ir atšoks nuo Arkties pretenzijų ko labiausiai reikia JAV, nes išgavimas ten bus nuostolingas.Tik kodėl Lietuvai visą rizikos smūgį prisiimti sau? Ką iš to gausim? Tegu pirmi lenkai su likimu ima žaisti, jų teritorija didesnė jei ką, ir žmonių daugiau pasaulinei kovai su gazprom. Mums iš aukščiau duota galiorkoje vilktis, ir kuo didesnės pastangos būti pirmiems, tuo labiau į eilės galą.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. nebukit mazi vaikas ,kas tas Gazpromas ,tai paprasciausia firma ,o kas Dujotekana ,tai tarpininkai tarp debilu korumpuotu valdininku ir Gazpromo ,klausimas .kodel Lietuva negali is Gazpromo pirkti dujas uz puse kainos ? gali tik nenori nes taip nuo tarpininku gauna parama partijoms ,liaudiskai sakant otkatus .stai ir visa meile Tevynei .

  Thumb up 72 Thumb down 0

 3. Jokio skirtumo kas viešpataus. Bet kokiu atveju, net ir pumpuojant iš skalūnų, Lietuvoje dujų kaina vartotojams bus maksimaliai didelės paėmus bendrą vidurkį. Esmė ne iš kur jos gaunamos, o kaip panaudojamos. Jei devyniasdešimt nuošimčių paleidžiama vėjais per kaminus, paimant tik trisdešimt nuošimčių energijos iš jų, dujų kaina gali būti bet kokio dydžio net ir nedidelė, tačiau ji bus nepakeliamai didelė dėl nepateisinamai didelio poreikio. Viešpatauti turi sunaudojimo naudingo veikimo koeficientas, visa kita – nieko nelemenčios detalės, tačiau jos per smegenų plovimą daromos svarbiausiomis. Tai kabliukas ant kurio visi užkibo ir tai eilinį kartą brangiai kainuos kas pasireikš per dujų kainą. Kadangi didinti panaudos efektyvumą stinga proto, sugalvotas politinis žaidimas ką geriausiai moka.

  Thumb up 72 Thumb down 1

 4. Nors nieko neraukiu tuose reikaluose apie dujas ir panasiai ) Bet cia aisku ,kad kuo greiciau reik atsiskirti nuo gazprom! Prie konservatorijos tik ir tegirdejo lietuva apie nepriklausomybe energetine eilines ju fantazijos ! ,bet gavosi visiska priklausomybe! Dekui uz straipsni straipnsio autorei (Vaida Paciūnaitė) !

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Na, aš jau pradedu įtarti, kad autorė atstovauja Laisvosios rinkos instituto ar dar kokios tai sektos interesus, nes rašinėja visokias nesąmones, su vieninteliu tikslu, kad tik suklaidinti visuomenę.

  Thumb up 72 Thumb down 3 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Palydovinė televizija: kas tai ir kodėl verta rinktis?
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras