Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
ekozoe.lt
2022 Rugpjūtis 17 Trečiadienis
 

Apie partinę saviveiklą

2011-04-12 09:29 | Naujienos | Komentarų (19)

S.Stoma (KK nuotr.)


Saulius Stoma

Daug karčių žodžių pasakyta apie savivaldą Lietuvoje. Mūsų politinės sistemos ydingumas čia atsiskleidžia dar grubesnėmis formomis nei parlamentiniame lygmenyje. Tačiau tokio atstovaujamosios demokratijos nuosmukio, kokį matome po pastarųjų rinkimų, dar nėra buvę.

Nenoriu kartoti visiems žinomų bėdų, apie kurias ir pats rašiau prieš 6 savaites. Tada buvo aptarti ir būtini pakeitimai. Tačiau dabartiniai vietos valdžios rinkimai, jau nedalyvaujant rinkėjams, verčia ieškoti papildomų vaistų.

Taip, visiškai teisingai. Jau antrą mėnesį mes galime stebėti rinkimus po (ir be) rinkimų. Valdančiosios koalicijos sudaromos beveik visai nepaisant rinkėjų valios. Didelėje dalyje savivaldybių merai bus ne iš tos politinės jėgos, kuri ten gavo didžiausią rinkėjų pasitikėjimą. Maža to. Dalyje tarybų laimėtojai apskritai lieka opozicijoje.

Dar daugiau. Koalicijos sudarinėjamos absoliučiai nepaisant deklaruotų vertybių. Gražiausias, nors irgi sisteminis pavyzdys – Vilnius. Kas galėjo įtarti, kad labiausiai patriotinė partija – Tėvynės Sąjunga – čia bandys integruotis į koaliciją su Valdemaru Tomaševskiu, Rolandu Paksu ir Viktoru Uspaskichu.

„Kompania nie wielka, ale bardzo pszyjemna“ (kompanija nedidelė, bet maloni), kaip sakydavo mano kaunietė močiutė. Juolab lenkų šovinistų ir revanšistų lyderis, naudodamasis proga, virtualiai išspardė visiems lietuviams užpakalius. Taigi: „Wilno nasze!“ Mokykitės skaityti ir rašyti kultūringa kalba, niekingi ateiviai!

Beje, cinišką tiesą dažnai pasakantis V. Uspaskichas nurodė ir dar vieną veiksmingą koalicijų sudarymo metodą. Pasirodo, partijų vadai abipusiai naudingais susitarimais dalijasi valdžią visoje Lietuvoje. „Nori paramos čia, paremk mus ten.“ Tad nėra ko stebėtis, kad valdžia vietose kartais įgauna visiškai netikėtus pavidalus. Viską lemia ciniški verslo grupių ir partijų interesai.

Atrodo, tarsi politikai, vos gavę iš rinkėjų mandatus, ima su jais žaisti kažką panašaus į pokerį iš pinigų. Jau sunku ir susigaudyti, kas, kur ir kodėl sudarinėja koalicijas. Rinkėjai tik padalijo kortas, o po to ateina užkulisinių žaidimų metas. Ir laimi čia apsukriausias.

Tokio masto rinkėjų apgaudinėjimo dar nesame patyrę. Atstovaujamoji demokratija virto savo pačios parodija.

Ir čia dar ne viskas. Iš 1526 politikų, kuriems rinkėjai suteikė mandatus, 312 jau atsisakė dirbti tarybose. Taigi, daugiau nei kas penktas iškart nuvylė jais patikėjusius žmones.

Štai žiupsnelis statistikos. Ignalinos rajone iš 21 išrinkto tarybos nario mandato atsisakė 14, Rokiškio – irgi 14, Šakių – 13, Radviliškio ir Tauragės – po 12 ir taip toliau. Dažniausiai tai savivaldybei pavaldžių institucijų vadovai ar kitaip susieti asmenys.

Taigi, matome akivaizdžias įstatymų klaidas, kurių prieš metus taip ir nepavyko ištaisyti. Nėra jokios prasmės neleisti posėdžiauti taryboje, tarkim, mokyklos, poliklinikos ar ligoninės vadovui, kai tą patį interesą, tik labiau užmaskuotai, gali ginti jų pavaldiniai.

Galbūt vietos bendruomenių autoritetai yra tyčia atstumti nuo dalyvavimo savivaldoje? Juk tokiu būdu didžiausią svorį įgyja vietos verslininkai, kurie gali būti ir tarybų nariai, ir užkulisiniai lobistai.

Tokioje situacijoje nėra ko stebėtis, kad kai kurie Seimo nariai renkasi savivaldą, nors ten ir gaus mažesnį atlyginimą. Žinoma, ne mažesnė bėda ir tie seimūnai bei europarlamentarai, kurie tik papuošė rinkimų sąrašus.

Įdomu, kad normaliame pasaulyje šios problemos jau seniai išspręstos. Ir labai lengvai. Beveik visur – net ir kaimyninėje Latvijoje – galioja vadinamas „paskutinio mandato“ principas. Į bet kokias pareigas išrinktas politikas automatiškai netenka ankstesnio mandato. Paprasta, efektyvu ir jokios apgaulės. Tad kas gi trukdo mums?

Nusistovėjusios politinės kultūros įstatymais taip lengvai nepakeisi, tačiau… Kita įstatymo pataisa būtų galima stabdyti ir rinkėjų valią pažeidžiančių koalicijų kūrimą. Kai kuriose šalyse privalu, kad valdančiąją koaliciją formuotų daugiausiai balsų pelniusi politinė jėga.

Tačiau kraštutiniais atvejais tai gali būti ne visai teisinga. Gal užtektų bent jau to, kad meras privalėtų būti iš didžiausios tos koalicijos frakcijos? Dabar gi mes dažnai matome rinkėjus nuviliantį intrigų šėlsmą, kai nedidukė frakcija, flirtuodama su visais, gali šokdinti didžiąsias partneres vien todėl, kad kažkam pritrūko vieno ar kelių balsų.

Kauno pavyzdys iškalbingas. Miestui vadovaus vos keturis (iš 41) mandatus laimėjusios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovė. Iš mieste balsavusių 102 tūkstančių rinkėjų ji gavo vos 2,5 tūkstančio pirmumo balsų. Už visą šią partiją balsavo 7080 kauniečių – apie 6 procentus nepatingėjusių ateiti į rinkimus.

Panašiai ir Plungėje, kur meru tapo vos 2 mandatus (iš 25) laimėjusios tos pačios TTP atstovas. Beje, 59 metų studentas, iki šiol teturėjęs vidurinį išsilavinimą.

Ir tai vyksta tuo metu, kai absoliuti dauguma piliečių liūdnai svajoja apie tiesiogiai renkamus merus…

Taigi mūsų taip vadinama savivalda kuo toliau, tuo labiau virsta išrinktųjų saviveikla. „Rob co chcesz,“ (daryk, ką nori) – kaip sako Vilnių galimai valdysiantys lenkai. Jokios atskaitomybės ir jokios kontrolės iš apačios. Ir ko gali pareikalauti, kai viskas taip susimaišę?

Atrodo, rinkėjams jau net priešrinkiminių pažadų nebereikia. Kam vargintis? Politinė sistema veikia pati savaime, tarsi gerai suteptas mechanizmas. Toks perpetuum mobile. Valdžia dėl valdžios.

Komentarai

 

 

 
 1. This is some good material. It took me a while to come across this website but it was worth the time. I noticed this page was hidden in yahoo and not the first spot. This blog has a lot of high-quality material and it does not deserve to be burried in the search engines like that. By the way I am going to save this web page to my list of favorites.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 2. jei rinkimuose gali dalyvauti su klounais buvę kaliniai, kai klounai “skestą” tada prisišvartujama prie krikždučių. Ar ekskalinys, politinis prostitutas dar gali kažką moralizuot?

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • siulau tau prota pasitikrint,gal dar kas pades,gal ne taip beviltiska,nes dabar paskaicius tavo keverzone vemti vercia,gal kaime kur gyveni ir atsilykes esi ar siaip proto gamta nedave…

   Thumb up 72 Thumb down 0

 3. ko noreti , gi visi beveik visi konservatoriai dar pries gerus 25 metus priklause komunistu patijai . Keitesi laikai , keitesi ir kailiai is raudonuju virto i baltuosius . Dabar lygiai tas pats , pamazu keiciamas kailis ne taip radikaliai , bet pakankamai juntamas . Jaucia jie , kad ju daina sudainuota , o pinigai dar ne visi isvogti . Vadinasi, vel arteja kailiu keitimo metas

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • Koncervatoriai ne tik buve komunistai bet jei dabar KGB veikia Lietuvoje kad net garai verziasi, tai tais laikais pilna KGB-niku infiltravo ir jie niekur nedingo. Pasiziurejus aplinkui matosi tik lozungai “muskit rusus, ivano prie vamzdzio neleiskite ir t.t.” o realybeje viskas atvirksciai. Mazeikius valdo rusai, dujos pagrindinis kuras Lietuvoje irgi rusu. Diaziausiose aferose beveik visada dalyvavo koncervatoriai. ???????????

   Thumb up 72 Thumb down 0

 4. Tai pagaliau, SS,
  baiget shneket mobiliaku,
  o gal batareike nusedo,
  o gal dar ir saskaita pasibaige?

  Thumb up 72 Thumb down 0

 5. Artėjantys rinkimai į seimą matomai bus patys įdomiausi, nes įdomiausia bus kaip bus kurpiama daugumą ir su kuo. Labai panašu jog sulauksime tokiu pat susitarimu kaip ir po savivaldybės rinkimų.
  Tad Stoma nemyžk, nes esi bejėgis pakeisti egzistuojančia politinę ar valstybinę sistemą ir net nesiruoši tai daryti. Gal esi kvailys, o gal gudrutis, laikantis jog visuomenę dar bus galima maustyti daugelį metų.

  Thumb up 72 Thumb down 0

 6. Partinė ideologija visą laiką buvo, yra ir bus , kol nebus pakeista konstitucinė nuostata (o kas ją pakeis?), tik partijų šiek tiek kitokia spalva patepliota dekoracija tam pačiam daugpartiniam rinkiminiam spektakliui. Tikrieji rinkimai ir prasideda po rinkimų. Net ir dabar, jei rinkėjai atiduotų ryškų pirmumą kokiai nors partijai, tai ta partija ir dominuotų. O kai iš visų rinkimuose dalyvaujančių partijų prirenkama apylygiai ir dar penktadalis išrinktųjų sugrįžta į savo šiltas gūžteles, tai ir lipdomos valdančiosios koalicijos iš to, kas po ranka pasipainioja. Kokios galima tikėtis iš tokių politinių šiukšlių surinktos valdančiosios daugumos atsakomybės ir kažkokių protingų sprendimų, kai pagrindinis jos tikslas – tik kaip nors išsilaikyti iki sekančių rinkimų.
  P.s. O S.Stomos straipsnio potekstėje net be stiklų ryškiai įžiūrima dėl kubilinės partijos pralaimėjimo nuoskauda bei gaivališka neapykanta vis daugiau ir daugiau rinkėjų pasitikėjimo įgaunančiai TTP bei valdžion išrinktiems jos atstovams. Vis labiau TS-LKDP užgožiančios DP ir TTP – dižiausia visokiems stomoms su kubiliais rakštis subinėje. Nenorom teks Sauliui įmti violetinę vėliavą ir, pasikvietus talkon neršas, mariukus, bei renatėlius, prieš kitus rinkimus mojuoti ja patiklių rinkėjų panosėje. Bent jau tam, kad iš TS neliktų tik slogus prisiminimas…

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • Tai kad konservatoriai imsis politiniu ir kitokiu triukų apsunkinančiu kitų partijų veiklą ir populiarumui sumenkinti ir taip aišku. Tačiau nereikia sieti Stomos su konservatoriais, nes savo laiku net „tata“ jo neištraukė iš kalėjimo. Tad Stomos nuoskauda konservatoriams yra suprantama. Kaip ir jis pats supranta jog jo politinė ateitis priklauso tik nuo jo paties populiarumo visuomenėje, kitaip į sąrašą nepateksi, nebent esi milijonierius ar mokantis surasti pinigus partinei kasai.

   Thumb up 72 Thumb down 0

  • Ir ko taip tapšnotojai susinervino? Nejaugi tryda užpuolė, blynų sutapšnot nesigauna?

   Thumb up 72 Thumb down 0

  • Violetinė minia – vienintelis TS išsigelbėjimas per seimo rinkimus ir manau, kad Stoma ta kryptimi dirba. Taip pat manau, kad sistemai (įskaitant saugumą) tai yra naudinga, kadangi Lietrytis iki šiol neparašė, kad Stoma nuomojasi Kaune biurą iš Kedžio tetos ir nesiknisa iš viso po apatinius violetinius naujos partijos kūrimo baltinius.

   Thumb up 72 Thumb down 0

 7. Aišku,kad visiems niekas niekada negali įtikti.Galim visaip kritikuoti S.Stomą ir jo paties indėlį į politikų teisingesnį ir skaidresnį darba ,bet ką čia jis aprašė yra daug tiesos.

  Thumb up 72 Thumb down 0

  • Stomos pastangos atkreipti į save dėmesį per visas viešosios nuomonės formavimo priemones, negali likti nepastebėtas. Šis gudrutis galvoja jog vis dar pavyks pačiais pigiausiais triukais paveikti visuomenės požiūrį į save, na kaip ir šokėjų konkursuose, save reklamuojantis gudručiai. Gal Stoma nežino jog jo siūlymas turėtu virsti įstatymu o tam reikia kad jam pritarti visi jo partinės gaujos nariai, kurie dar surinktu pakankamai palaikančiu siūloma įstatymą visame seime. Tad ką berašytu Stoma, „pakankamai daug tiesos“ nepakanka kad ta tiesa virstu įstatymu. Todėl Stoma tebėra politinis aferistas, kuriam reikalingi visuomenėje naivūs kvailiai kurie manytu jog seime tik vienas Stoma yra geras ir sąžiningas, todėl nusipelno valdžioje pasėdėti dar vieną kadenciją.

   Thumb up 72 Thumb down 0

 8. Greičiausiai šiam Stomos straipsniui nėra komentarų, kad žmonės užsiėmę, gal dirba o gal jau perprato patį Stomą ir supranta jog šis politinis išsišokėlis, kuris taip aktyviai tarnavo ir garbino Landsbergį, puikiai supranta kad tokie ar panašūs siūlymai yra tik visuomenei skirtas skaitalas. Galvoti jog Stoma, sėdėdamas seime, nežino ir nesupranta kaip ir kokiomis politinėms priemonėmis ar machinacijomis yra priimami įstatymai, įstatymų pakeitimų projektai, butu naivu. Šis politiniu veikėju virtęs „rašytojas“ aklai gina esančia lietuviška konstituciją, tik kurią pakeitus butu galima pakeisti ir į seimą patenkančias politines gaujas ir panaikinti jiems suteikiamas konstitucijoje privilegijas, mokesčiais neapmokestintas išmokas, kurios daug didesnės nei daugelis uždirba. Todėl nesuprasti jog kol partinės gaujos sėdės seime, nepriklausomai kaip gauja vadinasi, jos puikia supranta jog tik būtinybė gali priversti juos susimažinti savo teisęs, privilegijas o galimybė patekti prie valdžios bus gybdamos visų gaujų. Tad tai eilinis Stomos bezdalas ar kūrinys, nes nei rašytojo nei žurnalisto gabumų Stoma neturi. O koks iš jo politikas, tai visuomenė pati mato.

  Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Palydovinė televizija: kas tai ir kodėl verta rinktis?
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras