Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Balandis 2 Ketvirtadienis
 

Algis Junevičius: A. Merkel suka partijos vairą į dešinę ir keičia poziciją dėl pabėgėlių integracijos

2016-12-14 18:05 | Užsienis | Komentarų

Profesorius Algis Junevičius

Vokietijoje vykusiame Krikščionių demokratų sąjungos (KDS) suvažiavime Angela Merkel padarė posūkį į dešinę. Kanclerė nori uždrausti šalyje nešioti musulmoniškus apdarus, pasisako už migrantų integracijos griežtinimą ir pabėgėlių, neatitinkančių nustatytų kriterijų, išsiuntimą namo. Didelę diskusiją Vokietijoje sukėlė ir dvigubos pilietybės idėja.

Merkel pozijos partijoje nesilpnėja

A. Merkel, įvykusiame partijos suvažiavime Esene, kovojusi už savo perrinkimą kitąmet siekti ketvirtosios kanclerio kadencijos ir neturėjusi jokių kitų varžovų, šįkart surinko 89,5 proc. balsų. Bet nuostabą kelia kaip greitai didėja jos priešininkų grupė partijoje, nepalaikanti kanclerės vedamos atvirų durų politikos ir krentantis jos partijos populiarumas.

Nors prieš dvejus metus vykusiame partijos suvažiavime A. Merkel palaikė net 96,7 proc. partiečių, pozicijų susilpnėjimas partijoje kanclerei šiuo metu dar negresia. Problemos esmė slypi kitur. Daug kas šiandien užduoda sau paprastą klausimą: kodėl vokiečiai neima pavyzdžio iš JAV, kur prezidentas turi tik dvi kadencijas. Dėl šios priežasties opozicinė partija Alternatyva Vokietijai (AfD) siūlo keisti Vokietijos konstituciją.

Merkel revizuoja savo pažiūras

A. Merkel gerai jaučia nuotaikas partijoje ir visuomenėje. Savo kalbą ji pradėjo griežtu teiginiu, kad ne kiekvienas iš 890 tūkst. praeitais metais atvykusių pabėgėlių galės pasilikti Vokietijoje. Politikė pripažino, kad situacija nuo 2015 m., kai į šalį atvyko tūkstančiai pabėgėlių, daugiau negali pasikartoti – neatitinkantys prieglobsčio suteikimo kriterijų, privalės grįžti namo. Visgi, kanclerė nepasakė, kaip konkrečiai tai reikės padaryti.

Valstybės, iš kurių migrantai atvyko jau seniai, atsisako atgal paimti savo piliečius. Vokietijos pareigūnams nusibodo rašyti laiškus tų šalių vyriausybėms ir prašyti, kad jos imtųsi atitinkamų priemonių, siekiant susigrąžinti savo piliečius. Todėl patys vokiečiai su savo lėktuvais veža pabėgėlius namo. Vien tik 2015 m. iš šalies turėjo būti išsiųsta 200 tūkst. asmenų, bet sugebėjo išsiųsti tik…20 tūkst.

Tuo pat metu kanclerė bando radikaliai keisti savo pažiūras pabėgėlių atžvilgiu. Dar neseniai ji metė iššūkį visai Europai „Mes galime tai padaryti“ (suprask: mes juos integruosime). Po to aklai gynė savo atvirų durų politiką ir kvietė pabėgėliams skirti daugiau išmokų, nes tai yra „Gut investiertes Geld“ (liet. gera investicija). Ji užtikrino, kad Vokietija sugebės susitvarkyti su dideliu pabėgėlių antplūdžiu. Šios mintys sulaukė didelės Europos visuomenės dalies ir jos pačios partijos narių kritikos.

Dabar A. Merkel revizuoja savo pažiūras. Partijos suvažiavime ji net pasiūlė uždrausti viešosiose vietose Vokietijoje migrantams nešioti musulmoniškus apdarus: burkas ir nikabus. Prancūzija tai padarė dar 2011 m. priimdama specialų įstatymą.

Ginčas dėl dvigubos pilietybės

Ginčai dėl dvigubos pilietybės aktualūs ne tik Lietuvoje. Suvažiavimo metu A. Merkel patyrė triuškinantį pralaimėjimą: nesulaukė partijos palaikymo ir dvigubos pilietybės idėja buvo atmesta. Dabar ne vokiečių šeimoje gimęs vaikas gali turėti dvi pilietybes, savo tėvų ir Vokietijos, tačiau sulaukus 23 metų amžiaus, jis arba ji privalo pasirinkti vieną. Jei nepasirenka, automatiškai netenka pastarosios.

Ankstesnė idėja buvo suteikti dvigubą pilietybę – tėvų ir Vokietijos – dabar gi „įpareigojančios opcijos“ modelis ir dvigubos pilietybės idėja tikriausiai bus atmesta. Šiuo atveju dažniausiai kalba eina apie Vokietijos turkus, kurie sudaro didžiausią migrantų mažumą – apie 3,2 mln.

Pastaruoju metu ryškėja tendencija: turkai siekia daryti įtaką juos priėmusių šalių politiniam ir ekonominiam gyvenimui, remia R. Erdogano partiją bei pritaria jo autoritariniam valdymo stiliui. Vokietijoje gyvenantys turkai reikalauja dvigubos pilietybės, rinkimų teisės. Jų manymu integracijos laikai baigėsi ir atėjo imigrantų pripažinimo laikai. Valstybė islamo dėstymą gali remti tik finansiškai, bet ne svarstyti mokymo turinio.

AfD tampa trečia politinė jėga šalyje

Toks A. Merkel pažiūrų pasikeitimas, be abejo, yra susijęs su artėjančiais rinkimais į nacionalinį parlamentą (Bundestagą). Situacija – ne iš lengvųjų. Nauja politinė jėga (AfD) dešimtyje iš šešiolikos Vokietijos žemių jau turi savo atstovus vietiniuose parlamentuose (lantaguose) ir kaskart gauna vis didesnį gyventojų palaikymą.

Partija ir jos lyderė Frauke Petry negaili kritikos valdantiesiems. A. Merkel labai bijo scenarijaus pagal kurį AfD gali patekti į Bundestagą ir susilpninti KDS. Suvažiavime kanclerė pareiškė, kad siekiant laimėti rinkimus jos partijos laukia sunki kova. Tokių rinkimų Vokietijoje nebuvo nuo jos suvienijimo laikų.

Patekus į parlamentą opozicinei partijai pirmą kartą pokario istorijoje gali ryškiai pasikeisti politinių jėgų išsidėstymas ir atsirasti griežta opozicija valdančioms sisteminėms partijoms. AfD tikslas – plati konstitucinė reforma: apriboti partijų valdžią ir kanclerio valdymą tik dviem kadencijoms, tiesiogiai rinkti šalies prezidentą, panaudoti Šveicarijos, kaip referendumų šalies, patyrimą, pakeisti rinkimų sistemą, sumažinti deputatų skaičių Bundestage ir lantaguose.

AfD ir toliau lieka euro priešininke bei laikosi nuostatų, kad islamas nėra Vokietijos dalis.

Pergalei nepakaks Juncker ar Hollande paramos

A. Merkel pagaliau turi suprasti, kad norint laimėti laisvus demokratinius rinkimus, nepakanka, kad ją remtų vien tik Žanas-Klodas Junkeris, TVF ar Fransua Hollandas – už ją turi balsuoti eiliniai Vokietijos piliečiai. Tuo tarpu Eurobarometro duomenimis, nuo 45 iki 80 proc. europiečių nepalaiko ES vykdomos pabėgėlių politikos.

Galbūt šitą paprastą taisyklę pirmas iš Vakarų politikų suprato Nyderlandų premjeras Markas Rutte. Norėdamas susigražinti dalį prarastų rinkėjų ir suprasdamas, kad nieko nedarant artėjančius rinkimus bus sunku laimėti, jis keičia retoriką ir siūlo stabdyti integraciją, reformuoti pabėgėlių politiką ir nežada jokių garantijų Ukrainai. Tokią jo retoriką analitikai net prilygina kai kurių radikalių dešiniųjų partijų retorikai.

M.Rutte gerai suprato, ką reiškia, kai vykusiuose Austrijos rinkimuose net 48,3 proc. gyventojų nebalsavo už kandidatą, kuris nugalėjo. Problemos, kurias kėlė dar valdžioje nebuvusi Austrijos liaudies partija (protinga migracijos politika, pabėgėlių srautų sumažinimas, svetingumo kultūros politikos, orientuotos į atvykstančius, kritika) su šiais rinkimais niekur nedingo.

Rinkimus pralaimėjo abi senosios sisteminės partijos. Pirmą kartą Antrosios Respublikos istorijoje federacijos prezidentu tapo ne šių partijų atstovas. Nepasitenkinimas tuo ką daro senosios partijos yra milžiniškas. Rinkimai įspėja, kad ir M. Rutte laukia neramūs laikai.

Profesorius A. Junevičius, Kauno technologijos universitetas, Viešosios politikos ir administravimo institutas

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Naujuoju MRU Tarybos pirmininku išrinktas prof. dr. Egidijus Jarašiūnas 4
Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją visi galės žvejoti nemokamai
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (3)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Seimas pritarė naujai žalos atlyginimo pacientams tvarkai 
Seimas priėmė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų...

Ką signalizuoja pirtyje netikėtai užklupęs galvos skausmas? (1)
Turkiška, suomiška, rusiška ar japoniška – pirčių pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis, o...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (5)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
A. Kubilius: “Sakartvele aptarta politinė krizė šalyje, priimti sprendimai dėl Rytų Partnerystės ateities” (2)
Šiandien Europos Parlamento narys Andrius Kubilius Tbilisyje (Sakartvelo) vykusioje spaudos...
G. Landsbergis: „Pritardami Prezidento teikiamų pataisų svarstymui, kviečiame gilesnei diskusijai“ (1)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis šiandien,...
 
Prokurorams „skauda“ tik jų postai – paprastų žmonių skundams ir ašaroms jie akli ir kurti (2)
Pastaruoju metu tarsi grybai po lietaus žiniasklaidoje pasipylė prokurorų nusiskundimai:...
Ar Europos Taryba žino, kokias kandidatūras į Europos prokuroro postą jai siunčia Lietuvos Vyriausybė? (3)
Vyriausybė savo posėdyje patvirtino tris Lietuvos deleguojamus kandidatus į Europos...
Kreipėsi dėl nužudyto sūnaus – pačiai motinai iškėlė baudžiamąją bylą (2)
Nors po aukštų teisėjų sulaikymo skandalo buvo prabilta apie būtinus...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Henrikui Daktarui laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė lieka nepakeista (1)
Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Henriko Daktaro skundą dėl Kauno apygardos...
Alytuje išžaginta į darbą ėjusi moteris (1)
Liepos 18 d. apie 5 val. 20 min. Alytuje, Jazminų...
Įtariamojo asmens tapatybė jau nustatyta (2)
Šiandien Vilniaus apskr. vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo...
 
Miegamojo baldai: kokius rinktis, kur pirkti? (1)
Akivaizdu, kad neišsimiegoję būname piktesni, prasčiau sekasi susidoroti su dienos...
Kaip verslas atrakino naują požiūrį į biuro baldus (2)
Jeigu išgirstate žodį „biuras“ turbūt įsivaizduojate sublokuotas arba į kabinetus...
Išmaniosios skaitmeninės televizijos galimybės Lietuvoje (4)
Skaitmeninė, savo funkcionalumu bei kanalų gausa, nerungė ilgai karaliavusią analoginę. Žinoma,...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (7)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (23)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (5)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai””
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...