Krovinių vežimas yra esminė logistikos sektoriaus dalis, kuri nuolat kinta ir tobulėja. Naujausios technologijos ne tik pagerina efektyvumą, bet ir prisideda prie aplinkos apsaugos bei saugumo užtikrinimo, kurio siekia kiekviena inovatyvi logistikos įmonė.
Automatinis transportas
Pasak McKinsey & Company tyrimo, iki 2030 metų automatinis transportas gali sudaryti 15-25% visų pasaulio krovinių pervežimų. Automatiniai sunkvežimiai, kurie naudoja dirbtinį intelektą ir jutiklius – žada sumažinti avarijų skaičių ir pagerinti pristatymo efektyvumą. Waymo įmonė yra viena iš pirmaujančių, ji jau testuoja autonominius sunkvežimius, kurie gali sumažinti transportavimo kaštus net iki 30 %. 2022 metais autonominiai sunkvežimiai vežė apie 1 % visų krovinių JAV, o iki 2030 metų tikimasi, kad šis skaičius išaugs iki 25%.
Jutiklių svarba
Internet of Things (IoT) technologijos revoliucionizuoja krovinių pervežimą. Jutikliai, kurie yra įrengti transporto priemonėse ir krovininiuose konteineriuose – leidžia stebėti krovinių būklę realiuoju laiku. Statista prognozuoja, kad iki 2025 metų pasaulinė IoT technologijų rinka logistikos sektoriuje pasieks 40 milijardų JAV dolerių. Džiugu, jog 60% logistikos įmonių jau naudoja IoT sprendimus krovinių stebėjimui ir valdymui, tad žengiama inovacijų link labai sparčiai.
Dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis
Dirbtinis intelektas (DI) ir mašininis mokymasis (MM) optimizuoja maršrutų planavimą ir prognozuoja paklausą. Gartner dalinasi statistika, kuri prognozuoja, kad 2023 metais 80% logistikos įmonių naudos DI sprendimus, kurie padės sumažinti veiklos kaštus ir pagerinti klientų aptarnavimą. DI algoritmai analizuoja duomenis ir padeda priimti geresnius sprendimus dėl transportavimo ir pristatymo. Įmonės, kurios jau dabar naudoja DI sprendimus – sumažino transportavimo laiką vidutiniškai 20%.
Blockchain technologija
Blockchain technologija užtikrina skaidrumą ir saugumą krovinių pervežimo procese. Naudojant Blockchain – kiekvienas sandoris ir krovinių judėjimas yra užfiksuotas, o tai sumažina sukčiavimo atvejų skaičių. Deloitte duomenimis yra pažymima, kad 2025 metais 30 % logistikos įmonių naudos Blockchain sprendimus.
Dronai ir robotai
Dronų naudojimas krovinių pervežimui auga sparčiai taip pat, ypač paskutinės mylios pristatymo srityje. ResearchAndMarkets prognozuoja, kad dronų rinka krovinių vežime iki 2026 metų pasieks 29,05 milijardų JAV dolerių. Dronai leidžia pristatyti mažus krovinius greičiau ir efektyviau, jie gali sumažinti pristatymo laiką iki 30%, o pristatymo kaštus – iki 50%.
Technologijos krovinių vežime neabejotinai keičia šio sektoriaus veidą. Automatizacija, IoT, DI, Blockchain ir dronai – ne tik padeda sumažinti kaštus ir pagerinti efektyvumą, bet ir suteikia galimybę geriau valdyti rizikas ir didinti saugumą. Tai, kas dar vakar atrodė kaip mokslinė fantastika – šiandien jau yra realybė.