Šiaulių rajono savivaldybė tapo pirmąja Lietuvoje, kurioje visuose kultūros renginiuose nebus galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, o neblaivūs žmonės į juos nebus įleidžiami.
Tikriausiai tai skamba kaip neįmanomas sprendimas Lietuvoje, bet tai buvo mano vadovaujamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pažadas savivaldybių rinkimuose, o tuščių pažadų mes nedaliname.
Naisiai jau įrodė, kad blaivi kultūrinė aplinka žmonėms suteikia daug daugiau džiaugsmo, nei renginiai, kuriuose alkoholio vartojimas yra norma. Niekam ne paslaptis, kad alkoholio pramonė su malonumu remia renginius, kuriuose prekiaujama alkoholiu. Nors pelno prasme giros prekyba tuose pačiuose renginiuose duotų didesnę naudą, bet alkoholio pramonė, gaminanti ir girą, blaivių renginių remti nenori. Atsakymo ieškoti toli nereikia. Alkoholio prekyba renginiuose yra galimybė veikti vaikų sąmonę, kurie mato suaugusius perkančius ir vartojančius alkoholinius gėrimus. Formuojamas stereotipas, kad dalyvavimas renginyje ir alkoholio vartojimas yra norma. Nesutinku su tais, kurie teigia, kad nieko negalima padaryti draudimais. Sprendimas neleisti prekiauti alkoholiniais gėrimais renginiuose yra ne draudimas, o privaloma norma, kaip ir draudimas vairuoti automobilį pavartojus alkoholio. Norma, nes į renginius ateina šeimos su vaikais. Jei kam norisi nugirdyti kokio alkoholinio renginio dalyvius, tada turi būti užtikrintas draudimas į tokius renginius patekti vaikams. Esu tikras, kad dėl tokio sprendimo koncertams Šiaulių rajone atlikėjai sumažins honorarus, nes tai jiems padovanos daug malonesnę atmosferą, nei alkoholį vartojančių asmenų apsuptis. Nemanau, kad lengva groti ar dainuoti renginyje, kuriame esi pastoviai nutraukiamas pranešimais apie apgirtusių tėvų pamestus vaikus.
Nėra lengva laužyti dešimtmečiais susiklosčiusias tradicijas, bet Lietuvoje nebėra kito pasirinkimo. Kitaip Europos Sąjungos Komisijos prognozė, kad po keliasdešimt metų Lietuvoje gyvens mažiau, nei du milijonai gyventojų, gali pasitvirtinti. Esame alkoholio vartojimo lyderiai Europoje, vieni iš lyderių pasaulyje. Jau ir Briuselyje niekas nebemano, kad mums užteks ryžto ir užsispyrimo išbristi iš alkoholinio liūno.
Padarysime viską, kad Šiaulių rajonas taptų sektinu pavyzdžiu visai Lietuvai, o blaivi kultūrinė aplinka išplistų visose savivaldybėse.
Praėjo virš pusantro šimto metų, kada žemaičių vyskupas Motiejus Valančius ganytojišku laišku pradėjo blaivybės sąjūdį, dėl ko alkoholio vartojimas jau per pirmus du metus sumažėjo 8 kartus. Tada tam ėmė priešintis carinės Rusijos valdžia, dabar blaivybės iniciatyvas blokuoja dalis Lietuvos Respublikos Seimo narių, atstovaujančių alkoholio gamybos ir prekybos įmonių interesams. Ar sunku pastebėti tūkstančius vaikų, paliekamų vaikų globos namuose, kenčiančius smurtą ir nepriteklių dėl savo tėvų, kurie prageria visas socialines išmokas?.. Tokių kiekvienais metais daugėja. Mes mokame akcentuoti, kad daug vaikų globos namuose, bet nedrįstame įvardinti to priežasties. Dauguma tų vaikų turi tėvus, tik jie šiandien tarnauja alkoholio magnatų interesams. Ir mes toliau mokame išmokas, jas didiname, tuo padidindami tautos degradavimo mąstą. Kol ekonomiką kelsime tik alkoholio akcizais, nedirbsime prevencinio darbo, tol per sveikatos ir socialinę apsaugą prarasime daug daugiau. Ar dabartinei ir buvusioms valdžioms tai tikrai naudinga?
Žinau, kad Šiaulių rajono savivaldybės sprendimams pritaria dauguma Lietuvos žmonių. Tikiu, kad jau ne už kalnų tas laikas, kada kultūra ir blaivybė visoje Lietuvoje taps sinonimais.
Ramūnas Karbauskis